Περιβάλλον, ωράριο εργασίας, προσωπική ζωή των freelancers

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Yiannistaos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yiannistaos » 04 Σεπ 2011 19:27

Γεια σας φίλοι Freestuffites,

Πολλοί από εδώ είναι freelancers, είτε full time, είτε part time. Κάποιοι δουλεύουν από το σπίτι, και κάποιοι σε εξωτερικό γραφείο.

Θα ήθελα λοιπόν να συζητήσουμε κάποια γενικά πραγματάκια για τη προσωπική και επαγγελματική ζωή των freelancers.

Για παράδειγμα:

1) για το περιβάλλον που εργάζεστε
2) για το ωράριο εργασίας
3) τον χρόνο που αφιερώνετε στην προσωπική σας ζωή

Προσωπικά, αυτό το χρονικό διάστημα, εργάζομαι από το σπίτι, χωρίς συγκεκριμένο ωράριο εργασίας γιατί σχεδόν ποτέ δεν τηρείται. Προσωπική ζωή...κάποτε υπάρχει χρόνος, αλλά τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα.

Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις περί του θέματος.. :D

Ευχαριστώ.
web357.eu - Free & Premium Joomla! Extensions

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 04 Σεπ 2011 19:32

1. Σπίτι / Cafes ( Co - Working Spaces ). Το γουστάρω όσο τίποτα, δύσκολα θα έμπαινα πλέον σε γραφείο.

2. Τι είναι αυτό;

3. Συνήθως αργά το βράδυ αλλά και αυτό όχι κάθε μέρα. Και στο ποτό για δουλειά θα μιλήσω, και στο καφέ. Δυστυχώς όσο επεκτεινόμαστε, έτσι είναι τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 04 Σεπ 2011 19:35

Αν κι έχω πάνω από 5 χρόνια να δουλέψω ως εξωτερικός συνεργάτης, θυμάμαι ότι ήταν πακέτο το θέμα χρόνος και προσωπική ζωή. Ειδικά όταν έχεις κι άλλη δουλειά και το κάνεις ως συμπλήρωμα, τότε είναι απίθανο να έχεις χρόνο για προσωπική ζωή.

Αλλά και τώρα που δεν το κάνω επαγγελματικά, αλλά περισσότερο για να καλύψω τον ελεύθερο χρόνο που μου προσφέρει η ανεργία, είναι μέρες που πραγματικά χάνομαι μπροστά στον υπολογιστή.... και μετά πέφτει γκρίνια και παντόφλα :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Σεπ 2011 21:12

1. Στο γραφείο που το έχω κάνει πλέον σπίτι!
2. Συνήθως 12 ώρες / μέρα, πενθήμερο
3. Περιορίζεται στο αργά το βράδυ και στα ΣΚ/Αργίες

Και αν ακούγονται "κάπως" τα ανωτέρω να προσθέσω πως I love my life, I love what I'm doing και δεν θα τον άλλαζα τον τρόπο ζωής μου (χμμμ ίσως μόνο αν κερδίσω χοντρά λεφτά χαχα)

Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 04 Σεπ 2011 21:21

gigenis έγραψε:...είναι μέρες που πραγματικά χάνομαι μπροστά στον υπολογιστή.... και μετά πέφτει γκρίνια και παντόφλα :)
Συνάδελφεεεε... :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Σεπ 2011 01:45

Τίποτα το φοβερό δεν έχει συμβεί στον κόσμο στο ωράριο 9-5 :) Όλα τα φοβερά συμβαίνουν ανώμαλες ώρες. Μερικές φορές ζηλεύω όσους μετά τις 5 είναι ξέγνοιαστοι και κάνουν ό,τι γουστάρουν. Από την άλλη... ούτε το 9-5 είναι φυσιολογικό. Το φυσιολογικό είναι να οργώνουμε χωράφια ή να ψαρεύουμε. Το γραφείο είναι το κλουβί του πολιτισμού και είμαστε σε έναν καπιταλιστικό ζωολογικό κήπο. Πόσο όμορφο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Yiannistaos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yiannistaos » 05 Σεπ 2011 02:37

cdhyper μ' αρέσει έτσι όπως το θέτεις! :) Όντως είμαστε ένας "καπιταλιστικός ζωολογικός κήπος"!
web357.eu - Free & Premium Joomla! Extensions

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Σεπ 2011 02:50

Το περιβάλλον και το ωράριο εργασίας έχει άμεση σχέση με την προσωπική ζωή.

Αν δουλεύεις από το σπίτι και δεν έχεις την πολυτέλεια να έχεις δωμάτιο αποκλειστικά για γραφείο, η προσωπική σου ζωή αναμυγνείεται επικίνδυνα με την δουλειά. Ξέρω ανθρώπους όπου practically αυτά τα 2 έχουν γίνει 1 και τουλάχιστον για μένα, αυτό δεν είναι καλό.

Το ίδιο συμβαίνει και με το ωράριο. Όταν δουλεύεις από το σπίτι δε μπορείς να έχεις σταθερό ωράριο. Απλά είναι αδύνατον.
Μπορείς όμως να έχεις μια βάση. Η βάση είναι να δουλεύεις πρωινές ώρες. Για κάποιους αυτό είναι απίστευτα δύσκολο (π.χ. για μένα:P) αλλά για χάρη της υγείας, πρέπει να κοιμάσαι το βράδυ, διαφορετικά κάποια στιγμή θα καταρρεύσεις.

Δεν υπάρχει μέρα που έχω δουλέψει 9 με 5. Υπάρχει όμως μέρα που δεν έχω δουλέψει ούτε λεπτό και δεν είχα διακοπές ή μέρα που έχω δουλέψει 9 με 11 το πρωί. Το σίγουρο είναι πως αν η αυτοπειθαρχία σου είναι σε υψηλά επίπεδα όλα θα πάνε καλά.

Γενικότερα, μην περιμένεις να έχεις υψηλότερους ρυθμούς ανάπτυξης προσωπικής ζωής στο freelancing, ειδικά αν ενδιαφέρεσαι πολύ για τη δουλειά σου και την επιτυχία σου.

Μπορείς ωστόσο να βάλεις όρια και να αρχίσεις να δουλεύεις πιο συγκεντρωμένα. Χωρίς social media, χωρίς διαλείμματα για web surfing, χωρίς chat. Έτσι θα δουλεύεις λιγότερες ώρες αλλά πιο αποτελεσματικά.

Τέλος, όλοι θέλουμε να έχουμε δουλειά. Όταν είσαι σε μια εταιρία, κάθε φορά που έχεις άδεια ή όταν είναι ΣΚ ή σε αργίες, είναι η καλύτερη σου.

Όταν είσαι freelancer, θέλεις απλά δουλειά no matter what. Έτσι αναγκάζεσαι να ψάξεις για δουλειά, να κυνηγύσεις δουλειές, να πουλήσεις, να μιλήσεις με τον πελάτη, να του στείλεις τα τιμολόγια μετά ή πριν, τις συμβάσεις και μπλα μπλα.

Αν βρεις έναν τρόπο να αποφύγεις κάποια από όλα αυτά, τότε οι ώρες απασχόλησης θα μειωθούν κι άλλο.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 05 Σεπ 2011 18:29

Από το 2005 ακροβατώ ανάμεσα στο freelancing και στο 10-6 (οχι 9-5!) και τα τελευταία 2 χρόνια τα ...κάνω και τα δύο. Το γραφείο στο σπίτι δυστυχώς, παρ'όλο που υπήρχε ο χώρος, ήταν no-go με δυο παιδιά πλέον, αλλά χάρη σε συγκυρίες απέκτησα το δικό μου χώρο, κάτι το οποίο μου "έλυσε τα χέρια". Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ πλέον να το ξενυχτάω μια και οι οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μου το επιτρέπουν, και το 10-6 γίνεται 10 το πρωι με 11 το βράδυ σερί, πράγμα που με έχει εξοντώσει.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 05 Σεπ 2011 23:57

cdhyper έγραψε:Το φυσιολογικό είναι να οργώνουμε χωράφια ή να ψαρεύουμε. Το γραφείο είναι το κλουβί του πολιτισμού και είμαστε σε έναν καπιταλιστικό ζωολογικό κήπο.
Τι είπες ρε φίλε τώρα!!! Έγραψες :respect:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Σεπ 2011 02:02

αχ! Κυριακή πρωί ψάρευα στην Τήνο... :p

freelancer μπαίνεις με το όνειρο πως θα ρυθμίζεις το ωράριό σου και τελικά βρίσκεις πως δεν έχεις ούτε ΣΚ. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Σεπ 2011 02:56

1. to perivallon:

Εικόνα

2. to orario:
http://tympanus.net/Tutorials/jQuerySceneryAnimation/

3. prosopikh zoh:

Εικόνα
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 07 Σεπ 2011 19:05

fafos έγραψε:1. to perivallon:

Εικόνα

2. to orario:
http://tympanus.net/Tutorials/jQuerySceneryAnimation/

3. prosopikh zoh:

Εικόνα
:kaloe:

Έγραψες!!
INFOWEBSPHERE CMS.Built with Yii framework

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
drumaddict

Δημοσίευση από drumaddict » 07 Σεπ 2011 19:14

cdhyper έγραψε:Τίποτα το φοβερό δεν έχει συμβεί στον κόσμο στο ωράριο 9-5 :) Όλα τα φοβερά συμβαίνουν ανώμαλες ώρες. Μερικές φορές ζηλεύω όσους μετά τις 5 είναι ξέγνοιαστοι και κάνουν ό,τι γουστάρουν. Από την άλλη... ούτε το 9-5 είναι φυσιολογικό. Το φυσιολογικό είναι να οργώνουμε χωράφια ή να ψαρεύουμε. Το γραφείο είναι το κλουβί του πολιτισμού και είμαστε σε έναν καπιταλιστικό ζωολογικό κήπο. Πόσο όμορφο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο;
Εύγε.Όσο και αν αγαπάμε αυτή τη δουλειά (αν και όσοι την αγαπάμε) στον υπολογιστή ,ας μη ξεχνάμε ότι αυτή η ζωή δεν είναι φυσιολογική.Βέβαια το ανθρώπινο όν μέσα στα πλαίσια της εξέλιξης προσαρμόζεται.Είναι λίγο ανησυχητικό να σκέφτεσαι που μπορεί να οδηγηθεί αυτή η εξέλιξη απο δω και πέρα:Σε ανθρωποειδή με ατροφικά μέλη που έχουν ξεχάσει τι είναι περπάτημα η τρέξιμο,και με υπερμεγέθη δάχτυλα για να γίνεται πιο εύκολη η δουλειά στο πληκτρολόγιο... :roll: :roll:
INFOWEBSPHERE CMS.Built with Yii framework

Εικόνα

nikelus

Δημοσίευση από nikelus » 07 Σεπ 2011 23:39

Εγώ ρε παιδιά ειμαι φοιτητής αλλά ταυτόχρoνα εργάζομαι από το σπίτι..μου έχουν πέσει 5 δουλειές μαζεμένες από τον Δεκέμβρη (συν καμιά μικρή αν πέσει ενδιάμεσα, συν SEO) και τοχω παραξεφτυλίσει λίγο..3 ώρες ύπνος την ημέρα (6-9 συνήθως), θα πεταχτώ στη σχολή να κάνω κανα εργαστήριο για να γυρίσω να συνεχίσω τη δουλειά και για να ξεσκάσω πάω και καμια ωρίτσα στην προπόνησή μου..

προσωπική ζωή μόνο το Σάββατο :-P τουλάχιστον δεν γκρινιάζει πολύ :-D

A..και κατσάδα κάθε βράδυ από τον πατέρα μου οτι έχω εθιστεί και οτι θα αρρωστήσω :-P

Aλλά να σας πω καλύτερα έτσι..αν κουραστώ κάθομαι και ένα μισαωρο και συνεχίζω..ούτε τον άλλον πάνω από το κεφάλι μου έχω να με ελέγχει αλλά και πάντα είμαι κύριος στις υποχρεώσεις μου (deadlines)..Μπορεί να είναι λίγο κάπως αλλά το προτιμώ :-D

P.S: 1ο εξάμηνο πέρασα 7/10 μαθήματα.

2ο εξάμηνο που το παρακολούθησα 2 φορές...κανένα :-P

Oi γνώσεις που απέκτησα όλο αυτό τον καιρό..ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες