Desktop ή Workstation; + διάφορες απορίες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 09 Σεπ 2011 14:39

Πλησιάζει ο καιρός να αντικαταστήσω τον γέρο-υπολογιστή μου και μου έχει δημιουργηθεί το ερώτημα του τίτλου: Desktop ή Workstation;;;

Μη έχοντας απόλυτα ξεκάραθη την διαφορά μεταξύ τους πιστεύω πως χρειάζομαι workstation pc.

Η δουλεία που θα κάνει θα είναι κυρίως μουσική επεξεργασία ίσως και βαριά video editing για video art projects, απ οτι έμαθα ο Mac Pro (που θεωρείται workstation) είναι ότι καλύτερο για μια τέτοια χρήση δυστυχώς η τιμές του φεύγουν αρκετά...

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Desktop ή Workstation;

Θα έχω κάποιο ουσιαστικό όφελος αν πάω σε workstation, αν ναι ποιό;

Για να στήσω workstation θα πρέπει να αγοράσω hardware για servers;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Σεπ 2011 16:57

Κάθε ισχυρός/σοβαρός PCής είναι δυνάμει Workstation! Αφού:
1) Έχει ένα Υλικό της προκοπής, για δουλειά και όχι παιχνίδι.
2) Έχει ένα λειτουργικό, που μπορεί να αντεπεξέλθει σε απαιτητικές εργασίες. Αυτές θα τις ζητήσουν/καθορίσουν οι εφαρμογές που θα 'φορτωθούν' επάνω του. ΚΑΙ...
3) Έχει δυνατότητες -αν χρειαστεί- για απαιτητική σύνδεση σε τοπικό δίκτυο (Εννοείται και στο Internet!)
Για κάποια περισσότερα: εδώ

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 10 Σεπ 2011 03:54

DGeorge έγραψε:Κάθε ισχυρός/σοβαρός PCής είναι δυνάμει Workstation! Αφού:
1) Έχει ένα Υλικό της προκοπής, για δουλειά και όχι παιχνίδι.
2) Έχει ένα λειτουργικό, που μπορεί να αντεπεξέλθει σε απαιτητικές εργασίες. Αυτές θα τις ζητήσουν/καθορίσουν οι εφαρμογές που θα 'φορτωθούν' επάνω του. ΚΑΙ...
3) Έχει δυνατότητες -αν χρειαστεί- για απαιτητική σύνδεση σε τοπικό δίκτυο (Εννοείται και στο Internet!)
Για κάποια περισσότερα: εδώ

Τα workstation της HP τα έχεις ακουστά; Όπως και οι Mac Pro εχουν επεξεργαστές Intel Xeon (συνήθως σε ζεύγος) και αν δε κάνω λάθος μνήμες ECC , σίγουρα κάρτες γραφικών της nVidia Quadro ως και ανεξάρτητο OS που τρέχει μια συνεχώς επεκτεινόμενη λίστα εφαρμογών. Επίσης και η WD έχει κάποια ''enterprise'' μοντέλα SATA HDD που νομίζω ανταποκρίνονται κυρίως για workstation και servers.

Οι υπολογιστές που είναι για gaming είναι τούμπανα και γενικά φεύγουν απο το επίπεδο των κοινών υπολογιστών γραφείων, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για δουλεία... ένας καλός gaming pc μπορεί να κάνει τα πάντα, είναι όμως όσο αξιόπιστος σαν workstation;;;

Μπορεί να έχω λάθος αλλά workstation είναι η τεχνολογία και η σταθερότητα server σε, ας το πούμε έτσι ,''σε κουτί desktop''

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 10 Σεπ 2011 11:13

Σαν μουσικοτεχνολόγος κοίταξε πρώτα αν τα προγράμματα, plugin-vst, κάρτα ήχου είναι συμβατά με mac καθώς έχω ακούσει από άτομα του χώρου για έλλειψη συμβατότητας. Αν όχι δεν έχεις επιλογή για λειτουργικό.

Ένα workstation δεν είναι κάτι άλλο παρά ένα pc. Από 5 χιλιάδες που ξεκινάει ένα φθηνό mac pro μπορείς να έχεις ένα φοβερότατο pc-workstation.

Το κόλπο πιστεύω είναι στην επιλογή του hardware,
δεν είναι όλοι καλοί σαυτό.
Εικόνα
What you waiting for?

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 10 Σεπ 2011 15:38

Zizo έγραψε:Σαν μουσικοτεχνολόγος κοίταξε πρώτα αν τα προγράμματα, plugin-vst, κάρτα ήχου είναι συμβατά με mac καθώς έχω ακούσει από άτομα του χώρου για έλλειψη συμβατότητας. Αν όχι δεν έχεις επιλογή για λειτουργικό.

Ένα workstation δεν είναι κάτι άλλο παρά ένα pc. Από 5 χιλιάδες που ξεκινάει ένα φθηνό mac pro μπορείς να έχεις ένα φοβερότατο pc-workstation.

Είναι συμβατά, παρότι ο mac pro είναι όνειρο, δεν θέλω να δώσω 5 χιλιάρικα για workstation pc, ακομη δεν τα έχω πιάσει τόσο χοντρά :P
Zizo έγραψε:Το κόλπο πιστεύω είναι στην επιλογή του hardware,
δεν είναι όλοι καλοί σαυτό.
Εδώ θέλω θοηθεια, γιατί ενώ έχω στήσει επιτυχώς desktop pc δεν έχω ιδέα τι hardware απαιτείται για ένα workstation.

Και θέλω να το στήσω μόνος μου, δεν σκοπεύω να αγοράσω ούτε HP ούτε Μac.

Όπως προανέφερα νομίζω το hardware ειναι παρόμοιο με αυτο των servers.

Εχεις ιδέα;;;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Σεπ 2011 22:01

Μπορείς να κοιτάξεις την αρχιτεκτονική ενός πραγματικού workstation από αυτά που προσφέρουν γνωστές εταιρίες του χώρου, ώστε να καταλάβεις καλύτερα τις δυνατότητες που έχουν (....και τις ανάλογες τιμές).
πχ. SuperWorkstation 5046A-XB
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 11 Σεπ 2011 01:26

Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να πας οπωσδήποτε σε workstation για να γράφεις μουσική; Είναι τόσο απαιτητικά τα projects σου και δεν σου φτάνει το desktop;
Πιστεύω αν στήσεις ένα καλό desktop θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

Εγώ γράφω σε υπολογιστή 6 ετών με AMD 3500+ και 2 GB RAM σε project γύρω στα 30-35 κανάλια και είναι ικανοποιητικά. Όχι τέλεια, αλλά δουλεύει.

Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ακόμα στην αρχή, οπότε είναι εύκολο να πέσεις στην παγίδα ότι χρειάζεσαι το super-duper μηχάνημα για να κάνεις τη δουλειά σου.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Σεπ 2011 03:10

+1 seleo
Δεν ξέρω την γνώση σου MotorHD γιαυτό και δεν θέλω να προσβάλω, ούτε καν μας είπες τι ακριβός θες πάνω κάτω.

Τι θες πάνω κάτω εσύ να κάνεις?
Θα ασχοληθείς με βαριά 3d project και θα γράφεις μουσική με βαριά vst? Για hd render ή mixdown είναι θέμα χρόνου. Καλή εξωτερική κάρτα ήχου θες για low latency και ram.

Αν δεν θες windows μια καλή λύση είναι και 27" imac. Θα έχεις περίπου 1gb κάρτα γραφικών και i7 cpu. Όχι σούπερ pc αλλά αξίζει.
Και αντί να δώσεις άλλα 600 ευρό για παραπάνω ram μπορείς να το πάρεις με 4gb ram και να βάλεις μόνος σου εύκολα 16gb με το 1/3 της τιμής.

Και δεν χρειάζεται να σε απασχολεί η επιλογή hardware ούτε το λειτουργικό.
Εικόνα
What you waiting for?

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 11 Σεπ 2011 16:48

seleo έγραψε:Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να πας οπωσδήποτε σε workstation για να γράφεις μουσική; Είναι τόσο απαιτητικά τα projects σου και δεν σου φτάνει το desktop;
Πιστεύω αν στήσεις ένα καλό desktop θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.
Είμαι απόλυτα σίγουρος στο γεγονός πως το desktop που έχω πλέον δεν με βγάζει με τίποτα , με έχει εκθέσει σε πελάτες μου να περιμένουν να κάνω επανεκκίνηση γιατί για κάποιο λόγο κράσαρε ή να παίρνει πρωτοβουλίες το μηχάνημα απο μονο του, να κάνει τα τρελά του...

Οταν ο χρόνος ειναι χρήμα και το pc κρασαρει αισθανομαι πολυ ασχημα οτάν αρχίζω να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα , και το τι μπορεί να σκέφτεται ο αλλός μέσα του.

seleo έγραψε:Εγώ γράφω σε υπολογιστή 6 ετών με AMD 3500+ και 2 GB RAM σε project γύρω στα 30-35 κανάλια και είναι ικανοποιητικά. Όχι τέλεια, αλλά δουλεύει.
Ειχα ακριβώς τον ιδιο επεξεργαστή πριν απο 4-5 χρόνια, τον ειχα βγάλει off, τώρα έχω έναν quad core της intel ο οποίος στα περισσότερα project έρχεται στα όρια του, αρχίζουν τα κρατσ-κρουτσ ακόμη και όταν έχω ανεβασμένα στο τέρμα τους buffers της κάρτας.

Μνήμη έχω 4 gb γιατι η μητρική δεν υποστηρίζει περισσότερα, προς το παρόν με σώνει ο SSD που κάνει cache στην virtual memory και φτάνω τα 12 gb μνήμης στα XP, αλλιώς το μηχάνημα θα ήταν για αλλαγή προ πολλού.

seleo έγραψε:Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ακόμα στην αρχή, οπότε είναι εύκολο να πέσεις στην παγίδα ότι χρειάζεσαι το super-duper μηχάνημα για να κάνεις τη δουλειά σου.
απο πού το κατάλαβες αυτό;

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 11 Σεπ 2011 16:59

Zizo έγραψε:+1 seleo
Δεν ξέρω την γνώση σου MotorHD γιαυτό και δεν θέλω να προσβάλω, ούτε καν μας είπες τι ακριβός θες πάνω κάτω.
Έγραψα στο αρχικο post ''Η δουλεία που θα κάνει θα είναι κυρίως μουσική επεξεργασία ίσως και βαριά video editing για video art projects'' πρέπει να το κάνω πιο λιανά δλδ; θα έχει καποιο νόημα;
Zizo έγραψε:Τι θες πάνω κάτω εσύ να κάνεις?
Θα ασχοληθείς με βαριά 3d project και θα γράφεις μουσική με βαριά vst? Για hd render ή mixdown είναι θέμα χρόνου. Καλή εξωτερική κάρτα ήχου θες για low latency και ram.

Ήδη έχω πολύ καλή κάρτα, δεν ειναι εκει το θέμα μου. Ασχολούμαι απο χόμπι με video art και ειναι πολύ πιθανό να δουλέψω και πολυ (πραγματικά πολυ) βαριά video editing.

Zizo έγραψε:Αν δεν θες windows μια καλή λύση είναι και 27" imac. Θα έχεις περίπου 1gb κάρτα γραφικών και i7 cpu. Όχι σούπερ pc αλλά αξίζει.
Και αντί να δώσεις άλλα 600 ευρό για παραπάνω ram μπορείς να το πάρεις με 4gb ram και να βάλεις μόνος σου εύκολα 16gb με το 1/3 της τιμής.

Και δεν χρειάζεται να σε απασχολεί η επιλογή hardware ούτε το λειτουργικό.
Ειναι καλη λύση δεν λέω, θα προτιμούσα όμως να στήσω μόνος μου οτι πάρω, εχω την αισθηση πως με την Apple φευγουν πολλά λεφτά μονο για το logo της.

MotorHD

Δημοσίευση από MotorHD » 11 Σεπ 2011 17:05

hitca έγραψε:Μπορείς να κοιτάξεις την αρχιτεκτονική ενός πραγματικού workstation από αυτά που προσφέρουν γνωστές εταιρίες του χώρου, ώστε να καταλάβεις καλύτερα τις δυνατότητες που έχουν (....και τις ανάλογες τιμές).
πχ. SuperWorkstation 5046A-XB
ευχαριστώ για το link.

αν έχεις ιδέα τι παίζει με τα workstation εξήγησε καλύτερα γιατι θέλω να ειμαι σιγουρος πριν αρχίσω να αγοράζω τα μέρη του.

απο μια πρώτη μάτια, φαίνεται πως όντως χρησιμοποιούν hardware για servers.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 11 Σεπ 2011 18:35

Οι υπολογιστές τύπου workstation είναι εκπληκτικά εργαλεία και είναι κατασκευασμένοι με γνώμονα την ποιότητα, την ταχύτητα, την ποσότητα και συνήθως είναι εκτός φιλικών ορίων τιμής, είναι εξαιρετικά ακριβοί δηλαδή. Συμπεριλαμβάνουν στην υλοποίησή τους ορισμένες από τις πλέον πρόσφατες τεχνολογίες αιχμής που αναπτύσσονται διεθνώς.
Πχ. για cpu χρησιμοποιούν κατά κόρον πολλαπλά (2 και άνω) high end μοντέλα, για δίσκους είναι καθεστώς οι συστοιχίες raid δίσκων, οι κάρτες γραφικών ξεκινούν από τις εκδόσεις το λιγότερο FirePro ή Quadro.

Στον αντίποδα τα λεγόμενα οικιακά pc δεν έχουν τέτοιες προδιαγραφές κατασκευής αλλά έχουν να επιδείξουν επίσης εξαιρετικές κατασκευές (...με κάποιο ανάλογο κόστος).

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να επικεντωθείς στο βασικότερο εξάρτημα που σε ενδιαφέρει (η κάρτα ήχου και οι δυνατότητες αυτής).
Νομίζω ότι με οποιαδήποτε σύγχρονη cpu θα κάνεις την δουλειά σου και δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς λύση πχ. 2πλών cpu άρα έχεις οικονομία αυτομάτως σε υλικό (m/b και cpu).
H μνήμη σαφώς και έχει σημασία στην ποιότητα λειτουργίας του υπολογιστή αλλά είναι προσιτή πλέον η κατασκευή υπολογιστή με 8 GB ή και 16 GB (ή και παραπάνω) μνήμη ram. Δεν χρειάζονται εξωτικές λύσεις σχεδόν όλες οι ποιοτικές m/b προσφέρουν τέτοια επεκτασιμότητα.
Το θέμα των δίσκων είναι αρκετά πολύπλοκο και θα πρέπει να συνδυάσεις ταχύτητα, αξιοπιστία και χωρητικότητα. Υπάρχουν οι νέας γενιάς δίσκοι ssd οι οποίοι είναι απλά κορυφαίοι σε θέματα ταχύτητας λειτουργίας και επίσης οι λεγόμενοι υβριδικοί δίσκοι επίσης συνδυάζουν τα πλεονεκτήματα της ταχύτητας των ssd και της χωρητικότητας των μηχανικών.
Συνήθως οι raid διατάξεις (είτε εσωτερικά είτε σε εξωτερική σύνδεση) είναι περίπου μονόδρομος ειδικά για αξιόπιστη διαχείριση μεγάλων αρχείων.
Η χρήση τροφοδοτικών κορυφαίας ποιότητας είναι επίσης απαραίτητη ώστε να αυξήσεις στο μέγιστο βαθμό την αξιοπιστία όλου του συστήματος.
Η κάρτα γραφικών μάλλον θα είναι ένα δευτερεύουσας σημασίας εξάρτημα, αλλά υπάρχουν οικονομικές λύσεις που προσφέρουν όλες τις σύγχρονες λύσεις (διπλή έξοδο, hdmi κλπ.).
Το κουτί επίσης είναι σημαντικό εξάρτημα γιατί παρέχει όλο τον χώρο υλοποίησης και θα πρέπει να είναι υψηλού βαθμού ποιότητας και δυνατοτήτων.

Θα σου έλεγα και πάλι να κοιτάξεις προσεκτικά διάφορες εταιρίες πως κατασκευάζουν τα μηχανήματα που προσφέρουν ώστε να αντλήσεις χρήσιμες πληροφορίες για τα υλικά που χρησιμοποιούν.
Nvidia Workstations : http://www.nvidia.co.uk/page/workstation.html
Dell/Allienware : http://www.alienware.com/
HP Workstations : http://www.hp.com/sbso/busproducts-workstations.html
Supemicro Workstations : http://www.supermicro.com/products/nfo/ ... tation.cfm
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες