Windows 8 instant boot [video]

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 09 Σεπ 2011 20:34

Τα Windows 8 είναι το τελευταίο χαρτί της Microsoft για να επανέλθει δυναμικά στο παιχνίδι, για αυτό δεν χάνει στιγμή και προσπαθεί πάντα να μας εκπλήξει με τις νέες δυνατότητες τους.Αυτή την φορά με της βοήθεια της Emily Wilson,Program Manager, δημιούργησε ένα βίντεο για να μας δείξει πόσο γρήγορα κάνουν boot τα Windows 8.

Τα λόγια είναι περιττά..Δείτε το βίντεο:www.youtube.com/watch?v=IcH8n_oFf0c&fea ... r_embedded

Η λειτουργία που επιτρέπει στα Windows 8 τόσο γρήγορο bootαρισμα ονομάζεται kernel hibernate, είναι το γνωστό μας hibernate, απλά αντί για όλα τα προγράμματα του χρήστη αυτό που κρατάει το σύστημα είναι το ίδιο το λειτουργικό, δηλαδή τα απολύτως απαραίτητα αρχεία των Windows 8 και μόνο.To αποτέλεσμα το είδατε.Τώρα μένει να το δούμε και στην πράξη όταν τα windows 8 κυκλοφορήσουν επίσημα.

[πηγη beezzpress.com]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2011 18:57

Σε φρέσκο windows σύστημα αν ενεργοποιήσεις το κλασσικό hibernate πάλι το ίδιο boot time έχεις...

Μάλλον για παπάτζα το κόβω τελικά. Δεν θα είναι 'real' boot...

Btw, το video είναι μονταρισμένο στα 30-33 seconds που δεν τιμάει καθόλου την MS αν θέλει να μας πείσει ότι έφτιαξε τα windows να bootάρουν τόσο γρήγορα.

Γιατί δεν δείχνουν ένα windows μηχάνημα με δεκάδες προγράμματα στημένα πάνω, με δεκάδες drivers, fully booted, και να κάνουν ένα restart από εκεί, να δούμε πόση ώρα θέλει να ξεκινήσει φορτώνοντας ένα ρεαλιστικό σύστημα (από άποψη εγκατεστημένων εφαρμογών, drivers, libraries, whatever) και πόση ώρα θέλει να κάνει login;

Γιατί τι να το κάνω αν με βγάζει στην login screen σε 3 seconds και πρέπει να περιμένω ένα λεπτό να με κάνει login.

Δηλαδή καλό το ψηστήρι για όσους δεν ασχολούνται σοβαρά, αλλά αν θέλει η MS να δείξει ότι όντως έκανε δουλειά (δεδομένου ότι σε όλες τις εκδόσεις της έχει την ίδια καραμέλα με το boot loading time) καλό θα είναι να κάνει πραγματικά tests με πραγματικά συστήματα, χωρίς μοντάζ και λοιπές πουστιές στα βίντεο :P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Σεπ 2011 19:18

Με τους SSD δεν είναι απίθανο να έχεις μπει στο desktop σε 8".

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2011 19:21

Ναι αλλά δεν αναφέρει ότι πρόκειται για SSD ή όχι αφήνοντας να εννοειθεί ότι ισχύει αυτό το boot time σε οποιοδήποτε hardware κάτι που δεν νομίζω να ισχύει :P

SSD δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω οπότε δεν ξέρω τι παίζει :)

seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 11 Σεπ 2011 00:36

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος "ντόρος" για τα πόσα δευτερόλεπτα θα κάνει boot το λειτουργικό, όπως παρουσίαζε και η Google παλιότερα με το Chrome OS. Εντάξει, δεν είναι κακό το γρήγορο boot αλλά το σημαντικό είναι το τι γίνεται μετά.

@ChaOs μονταρισμένο το video; είναι επιβεβαιωμένο ή απλά κυκλοφορεί γενικώς; δεν πρόσεξα κάτι στο video.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2011 00:48

«Κομμένο» είναι πιο σωστή λέξη βασικά.

Στο ~33 δευτερόλεπτο πηδάει η εικόνα, έχουν κόψει κάτι.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Σεπ 2011 01:10

Το λειτουργικό φάνηκε πριν το κόψιμο. Ακόμα κιαν δεν κοβόταν κανείς δεν ξέρει αν φόρτωσε τελείως ή όχι. Εμένα πάντως όσο αληθινό κιαν είναι μου φαίνονται παπάδες.
Εικόνα
What you waiting for?

seleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seleo » 11 Σεπ 2011 01:42

Ναι, τώρα το είδα. Αλλά, όπως είπε και ο Zizo, το κόψιμο είναι μετά το boot. Εγώ έψαχνα πιο πριν και δεν το πρόσεξα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Σεπ 2011 10:43

seleo έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος "ντόρος" για τα πόσα δευτερόλεπτα θα κάνει boot το λειτουργικό, όπως παρουσίαζε και η Google παλιότερα με το Chrome OS. Εντάξει, δεν είναι κακό το γρήγορο boot αλλά το σημαντικό είναι το τι γίνεται μετά.
...........
Θυμάμαι τόσο εμένα, όσο και συναδέλφους, (επί εποχής Windows 2000, σε Pentium4, IBM-PC) φτιάχνουμε καφέ, ν'ανάβουμε και το πρώτο τσιγάρο, μέχρι τα Windows να παραδόσουν τη λειτουργία στον χρήστη.
Βέβαια, όταν πρωτοεγκαθίσταντο, τα έβλεπες... Σφεντόνα!!
Στο 'δια-ταύτα' όμως, με το Office, κάποιο αντιιικό, διάφορους-πολλούς drivers, κάτι συνδέσεις στο εσωτερικό δίκτυο, κλπ, εγκατεστημένα... Εκεί ο Ζορρό ζοριζόταν, και μάλιστα απίστευτα.
Μπορεί να ήταν πρωτόγονα, αλλά σε θέμα αξιοπιστίας και σταθερότητας, στην Εταιρεία δεν μου είχαν δημιουργήσει παρά ελάχιστα προβλήματα.
Το ίδιο και μετά... Με τα XP, φυσικά τα Professional, και στο SP3 τους. Σε πρώτη-καθαρή εγκατάσταση ανέβαιναν, και παρέδιδαν στον χρήστη, σε χρόνο λογικά σύντομο. Μόλις άρχιζες να βάζεις εφαρμογές, drivers, κλπ, τα πράγματα ερχόντουσαν και σφίγκανε, όπως και πριν.
Για χαλαρή χρήση στο σπίτι, ο χρόνος παράδοσης στον χρήστη, μπορεί να μην παίζει σημαντικό -έως και κανένα- ρόλο. Για τον επαγγελματία όμως είναι κάτι υπολογίσιμο -τουλάχιστον! :wink: :wink:
Cha0s έγραψε:....παπάτζα....
:D Τίιιι είν' αυτόοο :question: :think: :think: :think: :think: :lol:
Υ.Γ. :lol: :lol: Άκυρη η ερώτηση! Το βρήκα στο Βικιλεξικό :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 13 Σεπ 2011 11:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Σεπ 2011 02:14

8... το είδα με τα μάτια μου...

για την τεχνολογία πίσω από αυτό θα τα πούμε τις επόμενες 2=3 ημέρες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Σεπ 2011 02:21

Ωραία :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Σεπ 2011 11:37

cordis έγραψε:8... το είδα με τα μάτια μου...
Να υποθέσω δηλαδή πως τα είδες (να bootάρουν σφεντόνα) 'φορτωμένα' με όλα τα τσουμπλέκια (drivers, Office, antivirus, κάποιο λογιστικό Software, και κάποιες -τελος πάντων- εφαρμογές), που έχει στο PC της, μια Γραμματέας, σε μια μικρομεσαία -τουλάχιστον- επιχείρηση :question: :think:
Αυτό εννοείς;
cordis έγραψε:.....για την τεχνολογία πίσω από αυτό θα τα πούμε τις επόμενες 2=3 ημέρες....
Αυτό να λέγεται :P Τι μέρες; Μήνες θά'χουμε για να το κουβεντιάζουμε! Το μόνο βέβαιο :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Σεπ 2011 12:04

το λογιστικό πρόγραμμα δεν ανοίγει στο boot time :p
antivirus φυσικά και είχε, το Microsoft Security Essentials
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Σεπ 2011 12:16

cordis έγραψε:το λογιστικό πρόγραμμα δεν ανοίγει στο boot time :p ........
Δηλαδή να φανταστώ ότι η 'μηχανή' δεν επηρεάζεται καθόλου στο boot, από την ύπαρξη αυτών των εφαρμογών :question: Αγνοεί επιδεικτικά την ύπαρξή τους; :snooty:
cordis έγραψε:antivirus φυσικά και είχε, το Microsoft Security Essentials.
Αν το βάζαμε στο Θέμα " Σε Ποιο Antivirus Εμπιστέυεστε Την Ασφάλεια Του PC Σας ? " πόσους 'ρούμπους' λες να έπιανε :question:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Σεπ 2011 12:38

DGeorge διαφωνώ...το σε πόση ώρα θα bootάρει o H/Y στο γραφείο, σε λογικά πλαίσια είναι αδιάφορο. Τι αν μπουτάρει σε 1" τί αν μπουτάρει σε 60" τί αν μπουτάρει σε 2 λεπτά...
Το πως πάει τις εφαρμογές μετά και τι αξιοπιστία έχεις είναι το ζητούμενο.

Νομίζω ότι ο χρόνος μπουταρίσματος αφορά αποκλειστικά τις mobile συσκευές. Εκεί ο χρήστης θέλει επιτόπου να ανοίξει τη συσκευή του και να έχει όσο το δυνατόν αμεσότερη χρήση, όχι να περιμένει 1 λεπτό να μπουτάρει το λειτουργικό από τα 10 λεπτά που έχει στην διάθεσή του, για να τσεκάρει πχ κάποια email και να απαντήσει 1-2 σημαντικά όσο είναι on the go που λέμε.

Επίσης είναι σημαντικός για τους home users, που μπορεί να έχουν το pc ως media center και θέλουν επιτόπου να ανοίξουν και να δουν μια ταινία, να σερφάρουν για να δουν ποιος τους έκανε like στο φου-μπου και να ποστάρουν καμία φωτό...

Τέλος πάντων, γενικά πάντως από όσο θυμάμαι με τους φίλους μου (όσοι είχαμε PC) το πόσο γρήγορα φόρτωνε το λειτουργικό ένα pc ήταν δείκτης του πόσο καλό ήταν! Κοιτα το καινούριο μου PC λέγαμε, έκανε εγκατάσταση τα '98 σε μισή ώρα, τα φόρτωσε μέσα σε 1 λεπτό! κλπ κλπ...
Αντίστοιχα, αν ένα λειτουργικό φορτώνει τόσο γρήγορα πιθανόν να είναι και αρκετά ελαφρύ και να είναι έτσι καλογραμμένο, που να πηγαίνει σφεντόνα τις εφαρμογές...
Αν, και δεν νομίζω για λόγους συμβατότητας να έχουν καταργηθεί οι παλιές βιβλιοθήκες της MS και ειδικά αν δεν καταργηθεί/τροποποιηθεί η registry τότε όπως και να το κάνουμε όσο αυτή γεμίζει τόσο και το λειτουργικό θα καθυστερεί...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες