Facebook Page

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fAzer

Facebook Page

Δημοσίευση από fAzer » 07 Νοέμ 2011 21:50

ενδιαφερεται καποιος/καποια να πουλησει fb page?

Media Search
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Media Search » 06 Δεκ 2011 04:02

spirospin έγραψε:Κώστα (αλλά και οι υπόλοιποι αν μπορείτε να βοηθήσετε), μια σελίδα 80.000 μελών περίπου (και πάνω) πόσο θα την πουλάγατε ( ή πόσο την πουλάτε αν έχετε γιατί μια τιμή σε λογικά πλαίσια μπορεί να με ενδιαφέρει). Ξέρω πως εξαρτάται από το πόσο active είναι μια σελίδα. Οπότε ας πούμε ότι μιλάμε για μια μέτρια σελίδα.
σε ενδιαφέρει πραγματικά αυτό ή προσπαθείς να δεις τι τιμές παίζουν;
έχεις κάποιο πελάτη που αν είχε 80,000 fans θα μπορούσε να το αξιοποιήσει οικονομικά στο έμμεσο/άμεσο μέλλον? θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στο διαχειριστικό φόρτο? γιατί αν αποκτήσεις 80,000 fans θα αποκτήσεις πολύ δουλειά

η τιμή δεν εξαρτάται από το πόσο active είναι η σελίδα αλλά με ποιες τεχνικές θα προσελκύσεις τους κατάλληλους fans, τουλάχιστον στην εταιρεία μου.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Δεκ 2011 04:09

fAzer έγραψε:ενδιαφερεται καποιος/καποια να πουλησει fb page?
αρκετα ενεργη με 20000 και πλεον σου κανει;

Media Search
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Media Search » 06 Δεκ 2011 04:49

buyfansgr έγραψε:Επειδή αυτή την ερώτηση μου την κάνουν συνεχώς και κάθε μερα σχεδόν δηλαδή αν οι fake fans σε μία σελίδα έχουν αξία απαντώ ξεκάθαρα ότι έχουν και μεγάλη.Θα σας δώσω ένα παράδειγμα απο μία εταιρεία που της κατασκευάσαμε ηλ.κατάστημα καθώς και της πουλήσαμε πακέτο με fans για την σελίδα της στο facebook (buyfans.gr) Πρίν απο εμάς με κόπους οι ιδιοκτήτες της σελίδας με προσκλήσεις και φίλους είχαν καταφέρει να συγκεντρώσουν γύρω στα 100 likes και οι πωλήσεις του ηλ.καταστήματος ανύπαρκτες.Μετά την πρόσθεση 10.000 fans στην σελίδα τους απο την buyfans.gr και μετά απο σύντομο διάστημα είδαμε ότι συνεχώς μέχρι σήμερα αυξάνεται ο αριθμός ελλήνων fans στην σελίδα τους καθώς και ο σχολιασμός των updates γιατί όπως και να το κάνουμε και εδώ είναι η απάντηση για να κάνει κάποιoς like μία σελίδα στο facebook θα πρεπει πρώτα να τον ενδιαφέρει το περιεχόμενο της αλλα και να είναι viral.Δηλαδή αν κάποιος δεί μία σελίδα με 100 fans δέν πρόκειται να κάνει like ποτε στην σελίδα ενω πχ αν δει 10000 ή 20000 θα κάνει like αμέσως.Επίσης όταν ένα ηλ.κατάστημα διαθέτει μία μεγάλη fan page του δίνει κύρος με αποτέλεσμα ο υποψήφιος πελάτης να τολμήσει να κάνει την αγορά του για πρώτη φορα.Κλείνοντας λέω ότι οι fans αυτού του είδους έχουν αξία και μάλιστα μεγάλη για τους λόγους που ανέλυσα πιο πάνω.Τώρα άν ο ιδιοκτήτης της σελίδας στο facebook θελει oi fans που έχει να είναι έλληνες και να πέρνουν μέρος στις συζητήσεις στον τοίχο θα πρέπει να αφιερώσει πολύ χρόνο να κάνει μία πιοτική σελίδα και να αγοράσει καποιους fans για να ξεκινήσει και να γινει viral η σελίδα του.Έχουμε πολλα παραδειγματα σελίδων που σε κάποιες απο αυτές μπορεί να γίνατε και εσείς μέλη που σε ένα βράδυ τις έχουμε κάνει viral οι οποιές με οποινδήποτε άλλο τρόπο ήταν καταδικασμένες.Ελπίζω να μην σας κούρασα και είμαι ανοιχτός στα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Κώστας
buyfans.gr
Δε θεωρείς ότι αυτή η τακτική βάζει σε ρίσκο τους πελάτες σου; Όπως με το google panda το οποίο τιμώρησε αρκετές σελίδες που χρησιμοποιούσαν αθέμιτους τρόπος για να ανέβουν rankings, πιστεύεις ότι δε θα υπάρξει το αντίστοιχο facebook panda?

Σε όσα λες συμφωνώ ότι αυξάνεις τις πιθανότητες να κάνει κάποιος like αν δει πολλούς fans. Είναι η φύση μας (πρόβατα)

Αλλά μετά? Πως θα φέρεις νέους fans που θα έχουν πραγματική αξία για την επιχείρηση? Από στόμα σε στόμα των fake fans που δεν έχουν άλλους φίλους?

Έχω μπει σε σελίδες με και καλά 2500 fans και ποστάρει ο admin και δεν κάνει like κανείς? Θα προτιμούσα να έμπαινα σε μια με 100 fans και να τους έβλεπα να συζητάνε μεταξύ τους.
Η τεχνική που περιγράφεις είναι η πλέον μοντέρνη black-hat SEO τεχνική και μπορεί να θέσει σε ρίσκο τον πελάτη σου. Και μετά να έχεις προβλήματα και εσύ.

Τουλάχιστον πριν τη χρησιμοποιήσεις, είναι δουλειά σου να του εξηγήσεις τι ρίσκο παίρνει. Και βεβαιώσου ότι δε θα το μάθουν οι ανταγωνιστές του πελάτη σου. Όσο το facebook εξελίσσεται πλέον σε e-commerce πλατφόρμα, εταιρείες που εξαπατούν τους κανονισμούς, θα διατρέξουν μεγάλο κίνδυνο αν μαθευτούν αυτές οι τεχνικές. Γιατί αλλίως η ιδέα του facebook θα καταρρεύσει και θα χρησιμοποιείται ως απλά ένα παιχνίδι.

Το ακόλουθο άρθρο περιγράφει την τεχνική που λες, ονομάζεται Astroturf campaign:

Astroturf campaigns are ones that rely on fake fans to boost their social media, blogs, blog comments and other forms of online PR. They also conceal the identity of the marketer.

Astroturf campaigns
Άμα ο πελάτης σου είναι eshop δε θα μπορούσε να δίνει ένα δωράκι την εβδομάδα?'Ολοι μας αγαπάμε τα δωράκια, ειδικά τέτοια εποχή. Λογικά θα μάζευε ποιοτικούς και ειλικρινείς fans που αργά ή γρήγορα θα του επέστρεφαν την επένδυση.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Δεκ 2011 11:58

fiskilis έγραψε:
fAzer έγραψε:ενδιαφερεται καποιος/καποια να πουλησει fb page?
αρκετα ενεργη με 20000 και πλεον σου κανει;
Άγγελέ δεν νομίζω να σου απαντήσει σύντομα, γιατί έχει πάει στρατό αν δεν κάνω λάθος, εκτός αν μπαίνει από εκεί ίντερνετ. ( δες http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 991#545991 ) :)
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Δεκ 2011 12:05

Πάντως σχετικά με σελίδες, πλέον συνεχώς αγοράζονται σελίδες ( με 100000+ μέλη ) και καλώς ή κακώς αποδίδουν αρκετά μέγαλα ποσά κέρδους στους ιδιοκτήτες τους. Άλλες σελίδες στοχεύουν από στόμα ή στόμα ή καλύτερα από spam message σε spam message ( μέσω κανονικών ή fake profiles ) ή σελίδες που απλώς ανταλλάσουν συνεχώς ποστ μεταξύ τους, ώστε να πάρει ο ένας μέλη από τον άλλον. Πάντως το καλό μία επιχείρηαη κατά την αποψη μου είναι να μην αγοράζει φαν ή να ζητάει κοινοποίησεις από άλλες σελίδες, μπορεί να τους κερδίσει είτε από στόμα σε στόμα είτε με διάφορες προωθητικές ενέργειες. Όπως προαναφέρθηκε και πιο πάνω, ας πούμε με διαγωνισμό.
Εγώ π.χ έκανα διαγωνισμό στο site μου και μου έφερε 150 άτομα, καθόλου κακό για εμένα.
:)
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι ( μέσα σε αυτούς και εγώ ) θα θέλαμε να έχουμε τεράστιες σελίδες, γιατί καλώς ή κακώς θα βγάζαμε πολλά λεφτά.
Εικόνα

Media Search
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Media Search » 08 Δεκ 2011 00:23

Spyrostagas έγραψε:Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι ( μέσα σε αυτούς και εγώ ) θα θέλαμε να έχουμε τεράστιες σελίδες, γιατί καλώς ή κακώς θα βγάζαμε πολλά λεφτά.
αν μου αποδείξει κάποιος ότι θα βγάζαμε πολλά λεφτά, μέχρι τέλος φλεβάρη μπορώ να έχω σελίδα με 100,000+ κανονικούς fans. Aλλά θέλω εγγυήσεις γιατί η σελίδα θα είναι μια προσωπική επένδυση.
Όποιος ξέρει τρόπο να βγάζει λεφτά από μεγάλες facebook σελίδες, με ενδιαφέρει να συνεργαστώ.

Κώστας

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Δεκ 2011 00:34

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί κάποιος να δώσει αποδείξεις έτσι, πρέπει κι ο άλλος να έχει αποδείξεις - εγγυησεις να μην πιαστεί κοροιδο...
και η αλήθεια είναι ότι βγάζουν πολύ καλά λεφτά, αλλιώς δεν θα κοιτάγαν μερικά μπλογκ να αγοράζουν συνεχώς σελίδες.
αν θες συνεργασία, μπορείς να το προτείνεις και ο καθένας μας και όποιος μπορεί να ενδιαφέρεται να σου στείλει pm. :)
Εικόνα

Media Search
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Media Search » 08 Δεκ 2011 01:00

όποιος πιστεύει ότι με μια facebook σελίδα με 100,000+ κανονικούς fans μπορούμε να βγάλουμε κέρδος, να μου στείλει PM.

Κώστας

giorgosg

Facebook Page

Δημοσίευση από giorgosg » 08 Δεκ 2011 13:31

Media Search έγραψε:
buyfansgr έγραψε:Επειδή αυτή την ερώτηση μου την κάνουν συνεχώς και κάθε μερα σχεδόν δηλαδή αν οι fake fans σε μία σελίδα έχουν αξία απαντώ ξεκάθαρα ότι έχουν και μεγάλη.Θα σας δώσω ένα παράδειγμα απο μία εταιρεία που της κατασκευάσαμε ηλ.κατάστημα καθώς και της πουλήσαμε πακέτο με fans για την σελίδα της στο facebook (buyfans.gr) Πρίν απο εμάς με κόπους οι ιδιοκτήτες της σελίδας με προσκλήσεις και φίλους είχαν καταφέρει να συγκεντρώσουν γύρω στα 100 likes και οι πωλήσεις του ηλ.καταστήματος ανύπαρκτες.Μετά την πρόσθεση 10.000 fans στην σελίδα τους απο την buyfans.gr και μετά απο σύντομο διάστημα είδαμε ότι συνεχώς μέχρι σήμερα αυξάνεται ο αριθμός ελλήνων fans στην σελίδα τους καθώς και ο σχολιασμός των updates γιατί όπως και να το κάνουμε και εδώ είναι η απάντηση για να κάνει κάποιoς like μία σελίδα στο facebook θα πρεπει πρώτα να τον ενδιαφέρει το περιεχόμενο της αλλα και να είναι viral.Δηλαδή αν κάποιος δεί μία σελίδα με 100 fans δέν πρόκειται να κάνει like ποτε στην σελίδα ενω πχ αν δει 10000 ή 20000 θα κάνει like αμέσως.Επίσης όταν ένα ηλ.κατάστημα διαθέτει μία μεγάλη fan page του δίνει κύρος με αποτέλεσμα ο υποψήφιος πελάτης να τολμήσει να κάνει την αγορά του για πρώτη φορα.Κλείνοντας λέω ότι οι fans αυτού του είδους έχουν αξία και μάλιστα μεγάλη για τους λόγους που ανέλυσα πιο πάνω.Τώρα άν ο ιδιοκτήτης της σελίδας στο facebook θελει oi fans που έχει να είναι έλληνες και να πέρνουν μέρος στις συζητήσεις στον τοίχο θα πρέπει να αφιερώσει πολύ χρόνο να κάνει μία πιοτική σελίδα και να αγοράσει καποιους fans για να ξεκινήσει και να γινει viral η σελίδα του.Έχουμε πολλα παραδειγματα σελίδων που σε κάποιες απο αυτές μπορεί να γίνατε και εσείς μέλη που σε ένα βράδυ τις έχουμε κάνει viral οι οποιές με οποινδήποτε άλλο τρόπο ήταν καταδικασμένες.Ελπίζω να μην σας κούρασα και είμαι ανοιχτός στα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Κώστας
buyfans.gr
Δε θεωρείς ότι αυτή η τακτική βάζει σε ρίσκο τους πελάτες σου; Όπως με το google panda το οποίο τιμώρησε αρκετές σελίδες που χρησιμοποιούσαν αθέμιτους τρόπος για να ανέβουν rankings, πιστεύεις ότι δε θα υπάρξει το αντίστοιχο facebook panda?

Σε όσα λες συμφωνώ ότι αυξάνεις τις πιθανότητες να κάνει κάποιος like αν δει πολλούς fans. Είναι η φύση μας (πρόβατα)

Αλλά μετά? Πως θα φέρεις νέους fans που θα έχουν πραγματική αξία για την επιχείρηση? Από στόμα σε στόμα των fake fans που δεν έχουν άλλους φίλους?

Έχω μπει σε σελίδες με και καλά 2500 fans και ποστάρει ο admin και δεν κάνει like κανείς? Θα προτιμούσα να έμπαινα σε μια με 100 fans και να τους έβλεπα να συζητάνε μεταξύ τους.
Η τεχνική που περιγράφεις είναι η πλέον μοντέρνη black-hat SEO τεχνική και μπορεί να θέσει σε ρίσκο τον πελάτη σου. Και μετά να έχεις προβλήματα και εσύ.

Τουλάχιστον πριν τη χρησιμοποιήσεις, είναι δουλειά σου να του εξηγήσεις τι ρίσκο παίρνει. Και βεβαιώσου ότι δε θα το μάθουν οι ανταγωνιστές του πελάτη σου. Όσο το facebook εξελίσσεται πλέον σε e-commerce πλατφόρμα, εταιρείες που εξαπατούν τους κανονισμούς, θα διατρέξουν μεγάλο κίνδυνο αν μαθευτούν αυτές οι τεχνικές. Γιατί αλλίως η ιδέα του facebook θα καταρρεύσει και θα χρησιμοποιείται ως απλά ένα παιχνίδι.

Το ακόλουθο άρθρο περιγράφει την τεχνική που λες, ονομάζεται Astroturf campaign:

Astroturf campaigns are ones that rely on fake fans to boost their social media, blogs, blog comments and other forms of online PR. They also conceal the identity of the marketer.

Astroturf campaigns
Άμα ο πελάτης σου είναι eshop δε θα μπορούσε να δίνει ένα δωράκι την εβδομάδα?'Ολοι μας αγαπάμε τα δωράκια, ειδικά τέτοια εποχή. Λογικά θα μάζευε ποιοτικούς και ειλικρινείς fans που αργά ή γρήγορα θα του επέστρεφαν την επένδυση.
Εξαρτάται από τη συγχνότητα και τον τρόπο που θα σου στήλει ο άλλος τους fans.

Εμείς αγοράσαμε ένα φτηνό πακέτο απο το 500likesκαι παρόλο που είχαμε ανυσηχίες λόγο τιμής και επιφυλάξεις, όλα πήγαν καλά, χωρίς να παρατηρηθεί μείωση του rank.

Σε αντίθεση με πακέτο που αγοράσαμε από το rockims για άλλο site και βρεθήκαμε αντιμέτωποι σχεδόν με sandbox

Media Search
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από Media Search » 08 Δεκ 2011 15:50

giorgosg έγραψε:
Εξαρτάται από τη συγχνότητα και τον τρόπο που θα σου στήλει ο άλλος τους fans.

Εμείς αγοράσαμε ένα φτηνό πακέτο απο το 500likes και παρόλο που είχαμε ανυσηχίες λόγο τιμής και επιφυλάξεις, όλα πήγαν καλά, χωρίς να παρατηρηθεί μείωση του rank.

Σε αντίθεση με πακέτο που αγοράσαμε από το rockims για άλλο site και βρεθήκαμε αντιμέτωποι σχεδόν με sandbox
να διευκρινίσω ότι δε θα το πρότεινα και έκανα ποτέ για μια κανονική εταιρεία γιατί μπορεί να έχει απρόβλεπτα αρνητικές επιπτώσεις.

τώρα αν κάποιος θέλει να φτιάξει απλά μια σελίδα ότι ναναι δικιά του για να πειραματιστεί... τι είχαμε τι χάσαμε

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Facebook Page

Δημοσίευση από cordis » 09 Δεκ 2011 17:31

πρέπει να είσαι πολύ χαζός αλλά και ανίκανος στα social media για να καταφύγεις να αγοράσεις fans που δεν είναι προϊόν δικού σου marketing, αλλά κάποιοι που πληρώθηκαν για να κάνουν like η εξαπατημένοι από κάποιο κουμπί που τους υποσχόταν μια χοντρή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες