Η ΕΡΤ βράβευσε σχέδιο για το νέο site ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Tsili

Δημοσίευση από Tsili » 13 Σεπ 2011 04:08

Η ΕΡΤ βράβευσε σχέδιο για το νέο site το οποίο είναι πιστή αντιγραφή του Βρετανικού BBC...

Εικόνα

Αυτό μόνο στην ΕΡΤ θα μπορουσε να συμβεί, πουθενά αλλού! Να προκηρύξουν διαγωνισμό για τον ανασχεδιασμό της ιστοσελίδας τους και να δώσουν πρώτο βραβείο σε μια υποψηφιότητα η οποία όπως μπορείτε να δείτε και στη σχετική φωτογραφία (κλικ) είναι ΠΙΣΤΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ της ιστοσελίδας του Βρετανικού BBC.
Αλλά τι περιμένει κανείς απο την κρατική τηλεόραση της βόλεψης και του κομματικού ρουσφετιού.

Ανακοινώθηκαν οι νικητές ανάμεσα στις ογδόντα (80) υποψηφιότητες που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό για το Σχεδιασμό του κεντρικού διαδικτυακού τόπου της ΕΡΤ Α.Ε (www.ert.gr), σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα της Επιτροπής αξιολόγησης της ΕΡΤ.Τα μέλη της Επιτροπής που συστάθηκε για την αξιολόγηση των έργων που υποβλήθηκαν στο Διαγωνισμό που είχε προκηρύξει η Δημόσια Ραδιοτηλεόραση, συνεδρίασαν την Τετάρτη 7 και την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2011, στα γραφεία της Διεύθυνσης Πολυμέσων στην Αγία Παρασκευή και αφού ολοκλήρωσαν την εξέταση και αξιολόγηση των συμμετοχών ως προς τις τυπικές προαπαιτούμενες προδιαγραφές, την τεχνική αρτιότητα, την εικαστική προσέγγιση καθώς τη δυνατότητα εφαρμογής του συνόλου ή μέρους των δημιουργικών προτάσεων στον κεντρικό ιστότοπο της ΕΡΤ, αποφάσισαν να απονείμουν τα τρία βραβεία ως ακολούθως:

1. Το πρώτο βραβείο απονέμεται στον κ. Γεώργιο Καλοκαίρη, το οποίο συνοδεύεται από χρηματικό ποσό ύψους 5.000 (πέντε χιλιάδες) ευρώ.

2. Το δεύτερο βραβείο απονέμεται στον κ. Δημήτριο Σερέτη, το οποίο συνοδεύεται από χρηματικό ποσό ύψους 3.000 (τρεις χιλιάδες) ευρώ.

3. Το τρίτο βραβείο στην κυρία Σταματίνα Νερούτσου, το οποίο συνοδεύεται από χρηματικό ποσό ύψους 1.000 (χίλια) ευρώ.

Επίσης, η ΕΡΤ προσφέρει στους νικητές του Διαγωνισμού, τη δυνατότητα πρακτικής άσκησης, για διάστημα έξι μηνών, στα τμήματα Γραφιστικής της εταιρείας. Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού έχουν αναρτηθεί και στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΡΤ (www.ert.gr).http://anergoidimosiografoi.blogspot.com/2011/09/site-bbc.html

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 13 Σεπ 2011 04:56

Να συμπληρώσω πως όταν βγήκε η προκύρηξη(?) ανέφερε πως η πρόταση που θα κερδίσει το πρώτο βραβείο θα εφαρμοστεί στη κεντρική σελίδα της ΕΡΤ. Ζω για τη μέρα που θα γίνει αυτό.

Επίσης ζητούσαν και μια subpage. Γνωρίζει κανείς τη νικητήρια subpage;
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Σεπ 2011 10:04

Θλιβερό! :roll:

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 13 Σεπ 2011 14:06

http://www.paron.gr/typologies/?p=11436

http://www.paron.gr/typologies/?p=11420

Όλοι θλιβεροί είναι...

και αυτοί που βράβευσαν τον 2ο ο οποίος έκανε αντιγραφή το θέματος του site του bbc και προφανώς δεν έλεγξαν αν αυτά που έβλεπαν ήταν πρωτότυπα,

κι αυτοί που, προφανώς, έστειλαν το δελτίο τύπου με τη φωτογραφία του 2ου (που ήταν και η αντιγραφή) αντί για του πρώτου βραβείου,

και αυτοί οι οποίοι αναπαρήγαγαν την είδηση "ελαφρώς αλλαγμένη" για να τους βολεύει στη δήθεν "αγανάκτησή" τους.

Πάλι καλά που έγινε και λάθος όμως και βγήκε, όπως βγήκε, το θέμα lol :D

ΥΓ: Πάντως 3 άνθρωποι να ελέγξουν ~80 συμμετοχές, δεν ξέρω αν θα ήταν δυνατό. Απλά έκριναν τα καλύτερα θέματα. Δέστε το κι έτσι, ο designer του bbc πήρε το 2ο βραβείο lol
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Σεπ 2011 14:44

Όπως και να το δεις, η ΕΡΤ επιβραβεύοντας κάτι το οποίο είναι αντιγραφή του bbc για το ίδιο της το website, είναι τραγικό.
Η είδηση δεν είναι ότι ένα παιδί αντέγραψε το website του bbc και πήρε το δεύτερο βραβείο. Η θλιβερή είδηση είναι ότι η ΕΡΤ αγκαλιάζει μια κόπια του bbc για το website της και ουσιαστικά, μας δείχνει πόσο άσχετοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί.

Γιατί πρέπει να είσαι πραγματικά ΑΣΧΕΤΟΣ για να μην γνωρίζεις πως φαίνεται το bbc. Δεν πουλάς καρπούζια, στην ΕΡΤ δουλεύεις.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 13 Σεπ 2011 15:08

πως ειστε τοσο σιγουροι πως η ΕΡΤ γνωριζε για την αντιγραφη;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 13 Σεπ 2011 15:19

ALR έγραψε:Όπως και να το δεις, η ΕΡΤ επιβραβεύοντας κάτι το οποίο είναι αντιγραφή του bbc για το ίδιο της το website, είναι τραγικό.
Η είδηση δεν είναι ότι ένα παιδί αντέγραψε το website του bbc και πήρε το δεύτερο βραβείο. Η θλιβερή είδηση είναι ότι η ΕΡΤ αγκαλιάζει μια κόπια του bbc για το website της και ουσιαστικά, μας δείχνει πόσο άσχετοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί.
Για πιο λόγο θα πρέπει να παραβλέψω την κουτοπονηριά και ηλιθιότητα, το λιγότερο που μπορώ να πω, του συμμετέχοντα?

Παιδί... κακό wannabe designer τον λέω εγώ που προσπάθησε να κοροϊδέψει, και το κατάφερε είναι η αλήθεια, σε έναν διαγωνισμό.

Και η επιτροπή και ο διαγωνιζόμενος φταίνε εξίσου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 13 Σεπ 2011 15:24

Λοιπόν.
Επειδή σαν μαλ…κας πήρα και εγώ μέρος στον διαγωνισμό, όταν είπα στην κοπέλα μου ότι θα δηλώσω συμμετοχή αυτή μου είπε ότι σίγουρα θα είναι στημένο. Να υπογραμμίσω πως ήταν η πρώτη φορά που την είδα να πονηρευτεί γιατί γενικά δεν σκέφτεται ποτέ έτσι.

Είχα και εγώ κάποιες αμφιβολίες για τη διαφάνεια του διαγωνισμού, άλλα επειδή είχα πολύ ελεύθερο χρόνο εκείνη την περίοδο είπα να δοκιμάσω.
Στον χρόνο που είχε δοθεί (ο οποίος ήταν πολύ λίγος) κατάφερα να παρουσιάσω ένα αξιοπρεπέστατο σχέδιο αλλά και να το τεκμηριώσω.

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν είμαι στο pc μου, με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω εδώ το design μου καθώς και την τεκμηρίωση αυτού και τα συμπεράσματα τα αφήνω σε εσάς.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 13 Σεπ 2011 15:42

Έχουν αρκετές διαφορές ... στο λογότυπο.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Σεπ 2011 16:12

Μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα σχέδια;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Σεπ 2011 16:20

To έγραψα στο ADMIN AREA πρίν κανα μήνα αναφέρωντας πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ όροι, αφού η προκύριξη ήταν 1 σελίδα.

ναι τι δεν καταλάβατε; Ο διαγωνισμός δημιουργήθηκε για συγκεκριμένο σκοπό.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 13 Σεπ 2011 16:36

Κάνοντας λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσω την όλη κατάσταση απλά να αναφέρω πως όλες οι διακηρύξεις που δημοσιεύονται στο site της ΕΡΤ και αφορούν σε ανοικτούς διαγωνισμούς είναι περιλήψεις, αναγράφεται σε όλες πως όποιος θέλει τις λεπτομέρειες, όρους κτλ θα πρέπει να πληρώσει ένα μικρό αντίτιμο :hammer:

Ξαναλέω αυτό δεν αναιρεί τίποτα από όσα λέτε απλά το ότι στο site βγαίνει μια σελίδα δεν είναι δικαιολογία.
Συνημμένα
1450.pdf
Παράδειγμα
(208.24 KiB) Μεταφορτώθηκε 215 φορές
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Σεπ 2011 17:05

PanosIlio έγραψε: Για πιο λόγο θα πρέπει να παραβλέψω την κουτοπονηριά και ηλιθιότητα, το λιγότερο που μπορώ να πω, του συμμετέχοντα?

Παιδί... κακό wannabe designer τον λέω εγώ που προσπάθησε να κοροϊδέψει, και το κατάφερε είναι η αλήθεια, σε έναν διαγωνισμό.

Και η επιτροπή και ο διαγωνιζόμενος φταίνε εξίσου.
Μα δεν είναι κάτι περίεργο αυτό. Τόσοι και τόσοι υπάρχουν εκεί έξω. Αν ψάξεις στο google, θα βρεις 1 εκατομμύριο :P Όλοι κάνουνε ιστοσελίδες πλέον.

Το τραγικό είναι η επιτροπή αποφάσεων της ΕΡΤ και η διοίκηση της που από ότι φάνηκε είναι ανάξιοι να κάνουν ένα σωστό διαγωνισμό, πόσο μάλλον να διαχειριστούν τα λεφτά μας!

Σκέψου το. Οι τύποι που είναι υπεύθυνοι για την ανάπτυξη και το μέλλον της ΕΡΤ, δε γνωρίζουν το website του bbc.

Στημένος δε ξέρω αν ήταν ο διαγωνισμός, αλλά ήταν σίγουρα τραγικός.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Σεπ 2011 17:06

nikolas27 έγραψε:πως ειστε τοσο σιγουροι πως η ΕΡΤ γνωριζε για την αντιγραφη;
Δες το απλά. Δουλεύεις στην ΕΡΤ. Δεν κοιτάς blogs κ.α. παρά μόνο εμπιστεύεσαι ξένα ειδησιογραφικά πρακτορεία για να αναπαράγεις ενημέρωση.... ε τι στο καλό δηλαδή ένα site που ενδεχομένως βλέπεις κάθε μέρα δεν το θυμάσαι να το συγκρίνεις με ένα ίδιο όταν στο δείχνουν?

Κάποιο επίσημο link του διαγωνισμού και των αποτελεσμάτων υπάρχει?

vassilism Συμπάσχον. 'Όταν βλέπω τέτοιους διαγωνισμούς θυμάμαι και εγώ μια ήττα που είχα φάει σε έναν άλλο τρύπιο διαγωνισμό του ΟΤΕ που βράβευε καινοτόμα προγράμματα και προγραμματιστικές ιδέες που αφορούν νέες τεχνολογίες ή επιχειρηματικότητα. Τέλος πάντων ήμουν και γω τι νούμερο επιλαχών (γιατί πέρναγαν από αρκετές φάσης κρητικής τα projects) και πρώτο βραβείο το είχαν πάρει δύο φοιτητές όπου η πρότασή τους ήταν ακριβώς ίδια με την δικιά μου. Και τότε αναφερόταν για εργασία των επιτυχόντων στον ΟΤΕ κ.α. φτιαχτά για να μπαίνουν από τα παράθυρα. Βέβαια μουτζώνομαι ακόμα που δεν έριξα κυνηγητό αλλά που να έβγαζα και άκρη.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 13 Σεπ 2011 17:30

CyberCr33p έγραψε:Μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα σχέδια;
Όχι. Τους έστειλα mail γιαυτό το λόγο και δεν τα δείχνουν.
Και αυτό που είδαμε προφανώς απο κάπου διέρευσε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης