Συμβουλές για διαχείριση σελίδας στο facebook!

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 14 Σεπ 2011 00:37

Καλησπέρα σας. Έχω ένα προφίλ και μια σελίδα στο Facebook για το μπλογκ μου. To προφίλ μου γέμισε με 5000 φίλους ενώ η σελίδα μου έχει 2500 like. Εχθές έμαθα ότι μπορώ να γυρίσω το προφίλ σε σελίδα μέσα απο το fc. Αυτό όμως που αναρωτιέμαι είναι τι με συμφέρει, το προφίλ στο οποίο χωρίς να κάνω τίποτα είχα 20 αιτήσεις την ημέρα ή σελίδα. Μήπως να κάνω ένα δεύτερο προφίλ και να συνεχίσω όπως τα έχω?[/list]

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 14 Σεπ 2011 14:48

σόρρυ δίνει δυνατότητα το facebook να γυρίσεις ένα προσωπικό προφίλ σε σελίδα;
αν ναι πως γίνεται;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 14 Σεπ 2011 15:14

Θα πρέπει άμεσα να μετατρέψεις το profile σε Facebook page καθώς εφόσον δεν αφορά κάποιο πρόσωπο παραβιάζεις τους όρους του Facebook ( terms ) και κινδυνεύεις να χάσεις το user base που έχεις δημιουργήσει αν γίνει κάποιος τυχαίος έλεγχος ή ...άτυχο report από κάποιον.
Further, maintaining a profile for anything other than an individual person is a violation of Facebook's Statement of Rights and Responsibilities. If you don’t convert your profile to a Page, you risk permanently losing access to the profile and all of your content.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 14 Σεπ 2011 15:42

Καλησπέρα Παράσχο!

Έχω κάποια πρόταση να σου κάνω σχετικά με αυτό που ζητάς. Η εταιρία μου έχει ξεκινήσει να δουλεύει μια νέα υπηρεσία, το Facebook Social Pages, όπου σου φτιάχνουμε μια ιστοσελίδα σε τεχνολογία Flash, μέσα στο Facebook και μπορείς να έχεις απεριόριστους φίλους και Like..

Ακόμη δε το έχουμε ανεβάσει σαν υπηρεσία στην Ιστοσελίδα της εταιρίας για να το διαβάσεις αλλά έχουμε ετοιμάσει τέτοιες ιστοσελίδες για κάποιους πελάτες ήδη.

Οι τιμές ποικίλουν.. Από 499 ευρώ μέχρι 1199$

Μπορείς να διαβάσεις τι έχω γράψει και σε κάποιο άλλο post πριν λίγες ημέρες για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=57900

Για οποιαδήποτε πληροφορία, θα χαρώ πολύ να σου εξηγήσω με προσωπικό μήνυμα εαν ενδιαφέρεσαι.

Βασιλέλλης Νίκος[/img]
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 14 Σεπ 2011 16:06

Δηλαδή χωρίς Flash δεν μπορεί να έχει απεριόριστα Likes και φίλους; Κανονικά δεν θα σχολίαζα αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοιες ανακρίβειες σε "προωθητικά" κείμενα.

Ας προσέχουμε τι γράφουμε και πως το γράφουμε.

Προσωπικά δεν βρίσκω καμία χρησιμότητα στην χρήση Flash σε business page, μα καμία.
<?="Hello Freestuff";?>

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 14 Σεπ 2011 16:49

Φίλε Victor
To εμπόριο είναι ελεύθερο και ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλάει ότι νομίζει
και το αγοράζει η ομάδα που ενδιαφέρεται να το αγοράσει. Δεν είπε κανένας οτι
δε μπορείς να κάνεις σελίδα απλή.
Την πρότασή μου έκανα και όποιος θέλει την εστερνίζεται και όποιος ενδιαφέρεται το αγοράζει :)
Όποιος πάλι δεν ενδιαφέρεται, απλά προσπερνάει το post μου χωρίς να τον αγγίζει τι γράφω..
Δε χρειάζεται να γίνεται επίθεση.
Ευχαριστώ
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 14 Σεπ 2011 16:58

viktoras έγραψε:Θα πρέπει άμεσα να μετατρέψεις το profile σε Facebook page καθώς εφόσον δεν αφορά κάποιο πρόσωπο παραβιάζεις τους όρους του Facebook ( terms ) και κινδυνεύεις να χάσεις το user base που έχεις δημιουργήσει αν γίνει κάποιος τυχαίος έλεγχος ή ...άτυχο report από κάποιον.
Further, maintaining a profile for anything other than an individual person is a violation of Facebook's Statement of Rights and Responsibilities. If you don’t convert your profile to a Page, you risk permanently losing access to the profile and all of your content.
Βίκτωρα εγώ που έχω ένα προφίλ που αφορά εμένα προσωπικά σαν Σπύρο Τάγκα με 5000 φίλους, μπορώ να το μετατρέψω σε σελίδα να το έχω, και να μαζέψω εκεί και τους άλλους φίλους από άλλα προφίλ ή απαγορεύεται;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 14 Σεπ 2011 18:27

Εάν χρησιμοποιήσεις το όνομα σου σαν personal brand φυσικά και μπορείς να κάνεις την μετατροπή. Δεν γνωρίζω εάν επιτρέπει το merging πολλών profiles σε 1 σελίδα - ίσως και για ευνόητους λόγους ασφαλείας να μην υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αλλά δεν σε εμποδίζει κάτι να αυξήσεις τα "μέλη" του FB Page σου μετά.

Φυσικά εάν π.χ. σκοπεύεις να ξεκινήσεις να στέλνεις personal messages σε "friends" από ένα 2ο προφίλ σου για την νέα σου FB page, θέλει αρκετή προσοχή καθώς ελέγχεται το ημερήσιο όριο για εντοπισμό spam.
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Σεπ 2011 20:19

αχχχ facebook page πονεμενη ιστορια μολις σημερα μας εσβησε το facebook σελιδα με 80,000 κοσμο και καθε μερα ηταν +10000 κοσμο πανε και τα προφιλ μας αχχχ κακος ειναι ο κοσμος μην δει πως κατι παει καλα και δουλευει

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 14 Σεπ 2011 23:26

viktora Χίλια ευχαριστώ πολύ σημαντική η πληροφορία που μας έδωσες, δεν το ήξερα καθόλου αυτό, να είσαι καλά.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Σεπ 2011 01:24

cyberfreak έγραψε:αχχχ facebook page πονεμενη ιστορια μολις σημερα μας εσβησε το facebook σελιδα με 80,000 κοσμο και καθε μερα ηταν +10000 κοσμο πανε και τα προφιλ μας αχχχ κακος ειναι ο κοσμος μην δει πως κατι παει καλα και δουλευει
Και ο λόγος?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 15 Σεπ 2011 02:49

viktoras έγραψε:Εάν χρησιμοποιήσεις το όνομα σου σαν personal brand φυσικά και μπορείς να κάνεις την μετατροπή. Δεν γνωρίζω εάν επιτρέπει το merging πολλών profiles σε 1 σελίδα - ίσως και για ευνόητους λόγους ασφαλείας να μην υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αλλά δεν σε εμποδίζει κάτι να αυξήσεις τα "μέλη" του FB Page σου μετά.

Φυσικά εάν π.χ. σκοπεύεις να ξεκινήσεις να στέλνεις personal messages σε "friends" από ένα 2ο προφίλ σου για την νέα σου FB page, θέλει αρκετή προσοχή καθώς ελέγχεται το ημερήσιο όριο για εντοπισμό spam.
α ωραία. έχεις το λινκ που πηγαίνω στο fb για να κάνω μετατροπή προφίλ σε σελίδα;;;
για εμένα προσωπικά θα είναι η σελίδα για αυτό. ;)
Εικόνα

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 15 Σεπ 2011 03:47

cyberfreak έγραψε:αχχχ facebook page πονεμενη ιστορια μολις σημερα μας εσβησε το facebook σελιδα με 80,000 κοσμο και καθε μερα ηταν +10000 κοσμο πανε και τα προφιλ μας αχχχ κακος ειναι ο κοσμος μην δει πως κατι παει καλά και δουλευει
Συγνώμη μπορούν στα καλά καθούμενα να σου διαγράψουν ομάδα χωρίς λόγο, εσύ μπορεί να έχει επενδύσει στην ομάδα αυτή με διαφημίσεις, προμοσιον, και ένα σωρό άλλα πράγματα.!!!! Δε μπορεί ρε παιδιά κάποια λύση θα υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Σεπ 2011 17:23

Spyrostagas έγραψε: α ωραία. έχεις το λινκ που πηγαίνω στο fb για να κάνω μετατροπή προφίλ σε σελίδα;;;
για εμένα προσωπικά θα είναι η σελίδα για αυτό. ;)
To link το βρίσκεις και μέσα απ' το help topic όπως ανέφερα και παραπάνω. Το Help topic το έδωσα γιατί θα πρέπει να διαβάσεις όλες τις πληροφορίες του τι και πως. Π.χ. ότι συμβουλεύουν να κάνεις backup/download το profile προ του migration.
Parasxos έγραψε: Συγνώμη μπορούν στα καλά καθούμενα να σου διαγράψουν ομάδα χωρίς λόγο, εσύ μπορεί να έχει επενδύσει στην ομάδα αυτή με διαφημίσεις, προμοσιον, και ένα σωρό άλλα πράγματα.!!!! Δε μπορεί ρε παιδιά κάποια λύση θα υπάρχει.
Φυσικά και μπορούν, εφόσον παραβιάζεις κάποιον απ' τους όρους χρήσης που λίγοι κάθονται να διαβάσουν. Μία σελίδα στο Facebook δεν είναι δημόσιο αγαθό αλλά παρέχεται σαν δυνατότητα υπό κάποιους όρους :)
<?="Hello Freestuff";?>

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες