Η χθεσινή (14/9) ήταν από τις χειρότερες μέρες σε πωλήσεις για το Golden Deals

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 19 Σεπ 2011 01:14

Τα στατιστικα ηταν οι ημερησιες πωλησεις του gd ! (ολες οι πωλησεις του!!!!)
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 01:29

και η πηγή;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 19 Σεπ 2011 02:21

cordis έγραψε:πολλές εργατοώρες χαμένες με ανταλλαγή e-mail για τον έναν η τον άλλον λόγο.

Τώρα έχουν adsense και ησύχασαν.
Ενδιαφέρων ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις το affiliate marketing, δηλαδή affiliate program management (γιατί σε αυτό εντάσσονται όλα αυτά που περιγράφεις) = χαμένες εργατοώρες. Συμβουλή στους μεγάλους διαφημιζόμενους: Βάλε adsense να ησυχάσεις...

Τα στατιστικά που δίνει ο Νίκος φαντάζομαι είναι από το site της GD (πωλήσεις για κάθε προσφορά) άρα ο καθένας μπορεί να τα επιβεβαιώσει. Ενδιαφέρον θα είχε να μας πεις κι εσύ πού στηρίζεις το νούμερο του 10%-15% (το οποίο έχεις αναφέρει με αρκετή σιγουριά και σε άλλο thread) στο οποίο βασίζεις την άποψή σου για το πόσο θα επηρέαζε/επηρέασε το GD η απομάκρυνση από τους aggregators.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 02:34

Symos έγραψε:
cordis έγραψε:πολλές εργατοώρες χαμένες με ανταλλαγή e-mail για τον έναν η τον άλλον λόγο.

Τώρα έχουν adsense και ησύχασαν.
Ενδιαφέρων ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις το affiliate marketing, δηλαδή affiliate program management (γιατί σε αυτό εντάσσονται όλα αυτά που περιγράφεις) = χαμένες εργατοώρες. Συμβουλή στους μεγάλους διαφημιζόμενους: Βάλε adsense να ησυχάσεις...

Τα στατιστικά που δίνει ο Νίκος φαντάζομαι είναι από το site της GD (πωλήσεις για κάθε προσφορά) άρα ο καθένας μπορεί να τα επιβεβαιώσει. Ενδιαφέρον θα είχε να μας πεις κι εσύ πού στηρίζεις το νούμερο του 10%-15% (το οποίο έχεις αναφέρει με αρκετή σιγουριά και σε άλλο thread) στο οποίο βασίζεις την άποψή σου για το πόσο θα επηρέαζε/επηρέασε το GD η απομάκρυνση από τους aggregators.
όλο το κείμενο είναι το:
cordis έγραψε:Το affiliate κανάλι είχε μεγάλο κόστος, υλοποίηση συστημάτων καταγραφής, επικοινωνία με affiliates (γιατί εκείνος βάζει awords με το όνομά σας, γιατί ο τάδε έχει το σήμα σας έτσι, γιατί ο άλλος aggregator...), επικοινωνία με τα networks, ακυρώσεις, γρίνια για τις ακυρώσεις, διπλοπωλήσεις, γρίνια για τις διπλοπωλήσεις, καταστάσεις, τσεκαρίσματα, reports που δεν διαβάζονται... πολλές εργατοώρες χαμένες με ανταλλαγή e-mail για τον έναν η τον άλλον λόγο.

Τώρα έχουν adsense και ησύχασαν. Δυστυχώς για εμάς η Ελληνική αγορά πρέπει να ωριμάσει αρκετά ακόμα για να έχει τέτοιους μεγάλους πελάτες που έχουν διαδικασίες και δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς.
είναι φανερό πως γράφω ότι πρέπει να ωριμάσει η ελληνική αγορά και να συμπεριφέρεται ανάλογα και ο publisher και το network προς τον πελάτη, και όχι αυτό που θέλεις να με βάλεις να λέω. Ενδιαφέρον είναι ο τρόπος, για άλλη μια φορά, που απομονώνεις μια φράση από ολόκληρη παράγραφο.

αν έχεις άλλα νούμερα από αυτά είναι καλοδεχούμενα να μας τα βάλεις εδώ να τα δούμε.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 19 Σεπ 2011 11:03

Το διάβασα όλο το κείμενο, στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω.

Δεν είπα ότι έχω άλλα νούμερα, ρώτησα από πού τα έχεις ώστε κατ'αρχήν να καταλάβουμε αν είναι δικές σου υποθέσεις (και αν ναι, πού βασίζονται) ή αν έχεις τα στοιχεία και από πού. Έτσι θα μπορέσουμε να κρίνουμε την αξιοπιστία των αριθμών αυτών ώστε να δούμε κι εμείς αν το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις με βάση αυτά στέκει ή όχι, γιατί είναι ένα θέμα που μας ενδιαφέρει όλους.

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 19 Σεπ 2011 13:48

Συμφωνώ με τον Symo.... Τα νούμερα που ανέφερα ήταν από το site του GD και πόσες πωλήσεις είχαν γίνει... όπως πχ σήμερα έχει πουλησει
1 ξενοδοχείο
2 σκούπες
7 εστιατόρια
και πάνε μέτρια πλύσιμο αυτοκινήτου 165 και 63 ένα manicure κτλ...

Η βασική μου ερώτηση παραμένει γιατί ένας έμπορος να πληρώσει προμήθεια στο GD πολύ περισσότερη απ'ότι πχ σε ένα άλλο deal site που είναι σε aggregators ?? Αφού θα έχει ίδιες ή και περισσότερες πωλήσεις με πιο πιθανό μικρότερη προμήθεια και φυσικά περισσότερους επισκέπτες!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 15:26

Symos έγραψε:Το διάβασα όλο το κείμενο, στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω.

Δεν είπα ότι έχω άλλα νούμερα, ρώτησα από πού τα έχεις ώστε κατ' αρχήν να καταλάβουμε αν είναι δικές σου υποθέσεις (και αν ναι, πού βασίζονται) ή αν έχεις τα στοιχεία και από πού. Έτσι θα μπορέσουμε να κρίνουμε την αξιοπιστία των αριθμών αυτών ώστε να δούμε κι εμείς αν το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγεις με βάση αυτά στέκει ή όχι, γιατί είναι ένα θέμα που μας ενδιαφέρει όλους.
sorry, αλλά η προηγούμενη εβδομάδα ήταν πολύ κουραστική, μιας και ήμουν ο μόνος διαπιστευμένος δημοσιογράφος από Ελλάδα, κι έπηξα σε έξτρα παρουσιάσεις ως το βράδυ. Οπότε ίσως δεν εκφράστηκα σωστά, αυτό που ήθελα να πω είναι:
cordis έγραψε:Το affiliate κανάλι είχε μεγάλο κόστος, υλοποίηση συστημάτων καταγραφής, επικοινωνία με affiliates (γιατί εκείνος βάζει awords με το όνομά σας, γιατί ο τάδε έχει το σήμα σας έτσι, γιατί ο άλλος aggregator...), επικοινωνία με τα networks, ακυρώσεις, γρίνια για τις ακυρώσεις, διπλοπωλήσεις, γρίνια για τις διπλοπωλήσεις, καταστάσεις, τσεκαρίσματα, reports που δεν διαβάζονται... πολλές εργατοώρες χαμένες με ανταλλαγή e-mail για τον έναν η τον άλλον λόγο.

Τώρα έχουν adsense και ησύχασαν. Δυστυχώς για εμάς η Ελληνική αγορά πρέπει να ωριμάσει αρκετά ακόμα για να έχει τέτοιους μεγάλους πελάτες που έχουν διαδικασίες και δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς.
είναι φανερό πως γράφω ότι πρέπει να ωριμάσει η ελληνική αγορά και να συμπεριφέρεται ανάλογα και ο publisher και το network προς τον πελάτη, και όχι αυτό που θέλεις να με βάλεις να λέω.

(απάντησε μου κάτι σχετικό για να συνεχίσει εποικοδομητικά η συζήτηση.)

σε πειράζουν τα νούμερα; θέλεις να λέω 40,2% για να συζητήσουμε κάτι που να βοηθάει τον κόσμο και να δούμε το τι πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα; ή θα αναλωθούμε μετά σε μια συζήτηση για το δεκαδικό μέρος του αριθμού;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 15:28

NikosBonus έγραψε:Συμφωνώ με τον Symo....
μιας και συμφωνείς σε όλα σου έχω ήδη απαντήσει σε αυτά που μπορώ και ξέρω. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 19 Σεπ 2011 16:17

cordis έγραψε:σε πειράζουν τα νούμερα; θέλεις να λέω 40,2% για να συζητήσουμε κάτι που να βοηθάει τον κόσμο και να δούμε το τι πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα; ή θα αναλωθούμε μετά σε μια συζήτηση για το δεκαδικό μέρος του αριθμού;
Με παρεξήγησες. Δεν είναι το πρόβλημά μου αν είναι 10% ή 15%. Αυτό που ρώτησα είναι πώς ξέρεις (αν το ξέρεις) ότι είναι 10%-15% και όχι π.χ. 80%.

Όσο για τα προηγούμενα, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Εξακολουθώ να πιστεύω πως με αυτό που γράφεις απαξιώνεις το affiliate marketing. Διαφωνείς, το εξήγησες και το δέχομαι, δε χρειάζεται να με πείσεις, ούτε να σε πείσω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 16:42

Symos έγραψε:
cordis έγραψε:σε πειράζουν τα νούμερα; θέλεις να λέω 40,2% για να συζητήσουμε κάτι που να βοηθάει τον κόσμο και να δούμε το τι πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα; ή θα αναλωθούμε μετά σε μια συζήτηση για το δεκαδικό μέρος του αριθμού;
Με παρεξήγησες. Δεν είναι το πρόβλημά μου αν είναι 10% ή 15%. Αυτό που ρώτησα είναι πώς ξέρεις (αν το ξέρεις) ότι είναι 10%-15% και όχι π.χ. 80%.

Όσο για τα προηγούμενα, δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Εξακολουθώ να πιστεύω πως με αυτό που γράφεις απαξιώνεις το affiliate marketing. Διαφωνείς, το εξήγησες και το δέχομαι, δε χρειάζεται να με πείσεις, ούτε να σε πείσω.
Το που και τι και πως δεν είναι κάτι που θα βοηθήσει την λύση του προβλήματος, θες το δέχεσαι, δε θες δε το δέχεσαι. Θες να αναλωθεί μια συζήτηση σε αυτό, ή θες μια συζήτηση που να βοηθάει τους affiliates στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν και που απ' ότι φαίνεται (μετά την αποχώρηση και "μικρού") θα γίνει μεγαλύτερο; Εγώ βλέπω πως πιο πολύ προσπαθείς να αποσυντονίσεις την συζήτηση παρά να την βοηθήσεις.

Αν εξακολουθείς να νομίζει το ίδιο, προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις αυτό που γράφω χωρίς παρωπίδες, γιατί με όσους μίλησα αυτό που λέω εγώ ότι γράφω κατάλαβαν, κι όχι αυτό που λες εσύ ότι γράφω εγώ.
- follow me @twitter

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 19 Σεπ 2011 17:30

@ Cordis
ποιος ειναι ο μικρός?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 17:48

"μικρός" και όχι μικρός: o CrazyDeals έχει φύγει σταδιακά από όλα τα networks, θα ακολουθήσουν και άλλοι;

αυτό είναι που πρέπει να προλάβουμε και να προσέξουμε ώστε μη γίνει "μόδα", κι όχι ποιος έχει το "μακρύτερο" νούμερο.

ένα άλλο θέμα που πρέπει να μας απασχολεί είναι οι επικείμενες συνενώσεις, που έχω πει ότι μαγειρεύονται. Πως θα μας επηρεάσουν αυτές, πόσα deal sites θα γίνουν ένα, τι ποσοστά θα δίνουν, πόσες προσφορές θα βάζουν;

αυτά είναι τα πράγματα ουσίας που πρέπει να μας απασχολούν.
- follow me @twitter

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 19 Σεπ 2011 22:00

Η γνώμη μου είναι πως για τους 'μικρούς' σίγουρα μόνο έχουν να χάσουν αν βγουν από τους aggregators και όχι να κερδίσουν.... τώρα για τους μεγάλους είναι μεγάλη κουβέντα..... θεωρώ πως πρέπει να είναι μέσα με μικρότερη προμήθεια ίσως ;

firfis

Δημοσίευση από firfis » 25 Σεπ 2011 02:44

πάντως παιδιά τα πράγματα για εμας τους μικρούς είναι δύσκολα
εκπροσωπώ ένα νέο site, το www.happydeals.gr και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως με αρκετά ανταγωνιστικές προσφορές τα νούμερα μας είναι σχετικά χαμηλά
και να φανταστείτε είμαστε μέσα σε όλους τους aggregators
σκέψου τι θα γινόταν χωρίς αυτούς

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2011 20:41

firfis τα μασάζ και τα μανικιούρ τα έχουν όλοι και έχουν στοκάρει ο κόσμος με κουπόνια, βρες προσφορές πιο λειτουργικές για τον κόσμο που είναι σε δύσκολη κατάσταση τώρα και θα δεις.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης