Νέα Πολιτική για Merchants, εγκρίσεων και πληρωμών

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό AffiliateMotion Affiliate Network. [παύση λειτουργίας]

Συντονιστής: Black_Elk

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Σεπ 2011 12:31

Επεκτεινόμαστε

Η AffiliateMotion επεκτείνεται. Γνωρίζουμε ότι μέχρι τώρα δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε πάντα στην ώρα μας λόγο του μεγάλου όγκου εργασίας. Γι’ αυτόν τον λόγο επεκτεινόμαστε έχοντας προσλάβει νέο ανθρώπινο δυναμικό, αποκτώντας in-house development, management consultancy και αποδεσμεύουμε το τμήμα λογιστηρίου από τις πολύπλοκες διαδικασίες..
Η AffiliateMotion, έχοντας ήδη φέρει καινοτομίες στο χώρο του ελληνικού affiliate marketing, όπως paypal IPN tracking, real-time reports για όλα τα click και τις πωλήσεις προσβάσιμα από merchant και affiliate, και ομογενοποιημένα feed, βοηθητικά αλλά και συμπληρωματικά εργαλεία για τους πελάτες μας θα συνεχίσει να παρέχει καινοτομίες με πιο δυναμικό τρόπο.
Προγραμματίσαμε μια περίοδο αναδιοργάνωσης μέχρι τις 14 Οκτωβρίου, όπου μέχρι τότε θα υπάρχουν μικρές ή και μεγαλύτερες καθυστερήσεις σε αρκετές από τις διαδικασίες μας.
Μια από αυτές τις διαδικασίες είναι και η πληρωμές προς τους affiliates και όπως θα διαβάσετε παρακάτω θα αλλάξει και η πολιτική.

Νέα Πολιτική για Merchant

Με τη υπάρχουσα πολιτική, η κάθε νέα πώληση που καταγράφεται, εμφανίζεται ως εκκρεμής και ο merchant πρέπει να την εγκρίνει εάν κι εφόσον γίνει η πληρωμή από τον αγοραστή. Όταν η πώληση εγκριθεί από τον merchant, ο affiliate βλέπει ότι πρέπει να λάβει την προμήθειά του, όμως ο merchant μπορεί να την έχει καταβάλει στο δίκτυο. Για τον λόγο αυτόν, η AffiliateMotion υπεράριθμες φορές έχει καταβάλει πληρωμές προς τους affiliate πρίν λάβει πληρωμές από τους merchant και σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχει λάβει ποτέ πληρωμές από κάποιους merchant για εγκεκριμένες πωλήσεις. Υπάρχουν ακόμα κάποιοι merchant που απλά δεν εγκρίνουν ποτέ τις πωλήσεις ή τις εγκρίνουν με μεγάλη καθυστέρηση.
Επειδή η κατάσταση αυτή δεν ευνοεί κανένα από τα τρία εμπλεκόμενα parties, αλλάζουμε την πολιτική μας ως εξής:
1. Όλες οι καινούριες πωλήσεις θα εγκρίνονται αυτόματα ύστερα από 45 – εάν δεν έχουν ήδη εγκριθεί από τον merchant - ημέρες έτσι ώστε οι affiliate να έχουν πλήρη γνώση των προμηθειών που τους οφείλονται. Να σημειωθεί ότι οι merchant θα μπορούν – όπως και επί του παρόντος – να ακυρώνουν όποιες πωλήσεις δεν έχουν οι ίδιοι πληρωθεί, αλλά μόνο εντός 45 ημερών.
2. Η πλατφόρμα θα αναβαθμιστεί έτσι ώστε για κάθε πώληση να είναι εμφανές εάν ο merchant έχει καταβάλει πληρωμή στην AffiliateMotion, με τους affiliates να έχουν πλήρη εικόνα,
3. Εάν ο merchant δεν καταβάλει τις πληρωμές του μηνός μέχρι τις 15 του επομένου, τότε θα γίνεται suspend και θα ενημερώνονται οι affiliate.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Black_Elk την 19 Σεπ 2011 20:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 19 Σεπ 2011 14:40

Μπράβο, εξαιρετική κίνηση

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 19 Σεπ 2011 20:22

Ευχαριστώ Bilt, και χαίρομαι που λαμβάνουμε τέτοια απάντηση από merchant.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Σεπ 2011 03:07

+1 κι από εμένα, εξαιρετική κίνηση, για προστασία όλων μας.
Εικόνα

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 20 Σεπ 2011 20:34

[Προγραμματίσαμε μια περίοδο αναδιοργάνωσης μέχρι τις 14 Οκτωβρίου, όπου μέχρι τότε θα υπάρχουν μικρές ή και μεγαλύτερες καθυστερήσεις σε αρκετές από τις διαδικασίες μας.
Μια από αυτές τις διαδικασίες είναι και η πληρωμές ]

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα γίνουν πληρωμές μέχρι τις 14/10 ?

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 21 Σεπ 2011 23:45

@ckabi ζητάω συγνώμη αλλά και οι πληρωμές θα καθυστερήσουν μέχρι τις 14/10. Είναι απαραίτητο για να μπορέσουμε να ολοκληρώσουμε τις απαιτούμενες διαδικασίες

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Νοέμ 2011 21:01

@Black_Elk: Η πολιτική άλλαξε, αλλά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ (υπάρχουν ακόμα pending πωλήσεις άνω των 45 ημερών).

Επίσης, την περασμένη Πέμπτη (10/11/2011) ακυρώθηκαν αρκετές από αυτές τις πωλήσεις, κάτι που δε θα έπρεπε να συμβεί σύμφωνα με την αλλαγή πολιτικής που ανακοινώσατε:
Black_Elk έγραψε:1. Όλες οι καινούριες πωλήσεις θα εγκρίνονται αυτόματα ύστερα από 45 – εάν δεν έχουν ήδη εγκριθεί από τον merchant - ημέρες έτσι ώστε οι affiliate να έχουν πλήρη γνώση των προμηθειών που τους οφείλονται. Να σημειωθεί ότι οι merchant θα μπορούν – όπως και επί του παρόντος – να ακυρώνουν όποιες πωλήσεις δεν έχουν οι ίδιοι πληρωθεί, αλλά μόνο εντός 45 ημερών.
Έχω στείλει ήδη 3 e-mails από την Πέμπτη (10/11/2011) το μεσημέρι κι έπειτα, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει καμία απάντηση, κάτι που μου προξενεί τρομερά αρνητική εντύπωση. Αυτός είναι κι ο λόγος για τον οποίο επέλεξα να επικοινωνήσω κι από εδώ ως έσχατη λύση, μήπως κι επιτέλους λάβω κάποια απάντηση.

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 24 Δεκ 2011 09:18

έχουμε κάποια εικόνα για το πότε θα γίνουν πληρωμές;

Πέρασαν 2 μήνες από την τελευταία πληρωμή!

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 26 Δεκ 2011 17:25

καλησπερα και απο μενα !!!χρονια πολλα για της ημερες !!!ειχα την εντυποση πως μονο εγω ειχα το προβλημα με την affiliatemotion τελικα βρεθικε και ο burnmind !!!μια απο τα ιδια σχεδον ειμαι και εγω!!
με την μονη διαφορα πως εχω εγω εχο γραψη και affiliate μελλοι τα οποια δεν ενφανιζονται πουθενα στην λιστα ,οτι τα εχω στυλη εγω!! απαντηση εννοειτε πως δεν πηρα!!και το θεμα ειναι οτι εγραψα φιλους και θα με κραξουν τωρα γιατι οπως φαινετε η affiliatemotion ειναι ενα '' φαντασμα '' !!! σκληρα λογια αυτα που λεω τετιες μερες αλλα μια απαντηση θα μπορουσαν να ειχαν στυλη οτι και εαν ειχε η εχει συνβη!!! εγω προσοπικα σταματισα πριν δυο μερες την προωθιση τους απο ολες της καμπανιες του!! affiliatemotion sorry αλλα μια απαντηση δεν νομιζω οτι κοστιζη κατι!!οταν με αγνοουν νιοωθο πως με κοροιδευουν !!καλη χρονια με υγεια και καλη καρδια

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 02 Ιαν 2012 11:56

Πλέον δεν μπορούμε να μπούμε-δούμε ούτε το λογαριασμό μας???????

Συγγνώμη.... υπάρχετε? δουλεύετε ή μας..... δουλεύετε????
Απαντήστε επιτέλους! Εδώ, στα μηνύματά μας.... κάπου.... όπου.

Aπαντήστε! Πληρώστε! Έστω, εμφανιστείστε!
Ντροπή και απαράδεκτη η συμπεριφορά σας.

Κρόσια τα νεύρα μας και απορώ που οι διαμαρτηρίες στο forum δίχνουν ελάχιστες
μπροστά στην αδιαφορία και την "εξαφάνισή" σας, που μοιάζει ολική.

Περιττό να αναφέρω ότι πάμπολλα μνμτα μου έχουν μείνει αναπάντητα,
συναλλαγές εκκρεμούν από μήνες, πληρωμές επίσης....... hello????????

ΥΓ: Καλά...... και για την hotelgoldcard, ούτε λόγος φυσικά... κορόϊδο affiliate!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “AffiliateMotion [παύση λειτουργίας]”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες