Πρόβλημα στο Online gaming

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 20 Σεπ 2011 18:32

Έχω ένα πρόβλημα όταν παίζω online μέσω gameranger. Τα παιχνίδια που παίζω (Age of mythology και Rise of natios) κολλάνε πάρα πολύ... Λες και κατεβάζω με φουλ ταχύτητα κάτι στο internet...

Το πρόβλημα αυτό ξεκίνησε πριν λίγο καιρό όταν έκανα format τον υπολογιστή. Πριν το format έπαιζα κανονικά στο gameranger.

Έχω άλλον έναν υπολογιστή πιο καινούργιου που δεν έχει κάποιο πρόβλημα όταν παίζω στο gameranger, να πω επίσης πως μέσω LAN οι δύο υπολογιστές παίζουν κανονικά.

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει? σκέφτομαι μήπως είναι οι drivers του LAN, αλλά αν ήταν αυτό δεν θα είχε πρόβλημα και στο LAN??

Έχω σύνδεση forthent μέσω router(thomson) και μέσω αυτού έχω και το lan.

Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rifleman την 21 Σεπ 2011 22:03, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 20 Σεπ 2011 20:42

Δεν είμαι σίγουρος αν το κάνουν ακόμα αυτό....
Αλλά μήπως πριν το φορμάτ είχες ανοίξει port για τα συγκεκριμένα παιχνίδια?
Δεν ξέρω καν αν χρειάζεται. Κάποιος άλλος που ξέρει θα βοηθήσει...

Κατά τάλλα δεν μπορώ να φανταστώ κάτι.
Εικόνα
What you waiting for?

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 20 Σεπ 2011 20:51

Αλλά μήπως πριν το φορμάτ είχες ανοίξει port για τα συγκεκριμένα παιχνίδια
Τι είναι το Port? βοήθησε με λίγο γιατί δεν κατάλαβα...

Και κάτι που ξέχασα να γράψω είναι πως στον υπολογιστή έχω δύο σκληρούς, έναν 20 GB και έναν 7 GB.

Το παιχνίδι age of mythology το έκανα εγκατάσταση πρώτα στον 7GB δίσκο αλλά επειδή είδα πως κολλούσε το διέγραψα και το πέρασα στον 20 GB... δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό, πριν το format τον είχα στον 20GB.

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 21 Σεπ 2011 16:33

Να διευκρινίσω κάτι σημαντικό! Το κόλλημα που κάνει δεν είναι σαν αυτό που γίνεται όταν κατεβάζω κάτι!! Αλλά κολλάει όλο το παιχνίδι, με το που ξεκινάει από το GameRanger το παιχνίδι αρχίζει να lagarei, και μάλιστα κολλάει και ο ήχος... δηλαδή κάνει επαναλήψεις και διάφορα κουφά...

Όμως όταν δοκίμασα να παίξω στο internet μέσω του ECO (του παιχνιδιού δηλαδή) το AOM έπαιξε κανονικά. Άρα δεν πρέπει να φταίει το lan ή το internet αλλά κάτι πάει λάθος με το άνοιγμα του παιχνιδιού από το GameRanger...

Τι όμως μπορεί να φταίει? έχω μπερδευτεί πολύ...

To GameRanger είναι ένα πρόγραμμα που μπορείς να παίζεις Online διάφορα παιχνίδια.... http://www.gameranger.com/

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 22 Σεπ 2011 03:57

Απτην στιγμή που σου κολλάει και ο ήχος δεν έχει να κάνει με internet. Δοκίμασε να κάνεις update την κάρτα γραφικών.

Έχεις τσεκάρει μήπως έχεις υψηλά settings στο παιχνίδι και κολλάει?
Κατέβασε τα όλα στο low και ξανά δοκίμασε.
Εικόνα
What you waiting for?

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 22 Σεπ 2011 12:55

Zizo έγραψε:Απτην στιγμή που σου κολλάει και ο ήχος δεν έχει να κάνει με internet. Δοκίμασε να κάνεις update την κάρτα γραφικών.

Έχεις τσεκάρει μήπως έχεις υψηλά settings στο παιχνίδι και κολλάει?
Κατέβασε τα όλα στο low και ξανά δοκίμασε.
Μακάρι να ήταν τόσο απλό... Για να γίνω πιο κατανοητός ας εξηγήσω λίγο πως δουλεύει το GameRanger.

Λοιπόν, όταν θέλεις να παίξεις ένα παιχνίδι μέσω του GameRanger το ανοίγεις και βλέπεις μία μεγάλη λίστα. Η οποία έχει διάφορα host για διάφορα παιχνίδια... μπαίνεις σε ένα από αυτά που έχει το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Όλα αυτά γίνονται εκτός παιχνιδιού! Μετά, αυτός που έκανε το Host πατάει ένα κουμπί που λέει start.

Τότε ανοίγει το παιχνίδι αυτόματα σε όλους και αυτόματα το πρόγραμμα προχωράει στο host game μέσα στο παιχνίδι.

Εδώ είναι το θέμα μας, όταν ανοίγω εγώ το παιχνίδι για να παίξω είτε online, είτε μόνος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Όταν όμως το ανοίγει το GameRanger παθαίνει αυτό το lagarisma...

Αυτό που με έχει μπερδέψει περισσότερο είναι το ότι τα προβλήματα άρχισαν μετά το format... πριν όλα ήταν κανονικά.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 22 Σεπ 2011 17:24

Sorry αλλά δεν έχω ιδέα για το GameRanger.
Μοιάζει λίγο με το steam θα έλεγα.

Μετά από format όμως μόνο να σου λείπει κάτι μπορεί.
Δοκίμασε για διάφορα update.
Ίσως κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει.
Εικόνα
What you waiting for?

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 08 Οκτ 2011 23:23

Καμία ιδέα γι αυτό?? έχω τρελαθεί... Ξανά έκανα format... αλλά πάλι τα ίδια... θα σκάσω ... Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό συμβαίνει!! :evil:

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 09 Οκτ 2011 17:40

Εδώ http://vimeo.com/30244274 είναι ένα βιντεάκι που τράβηξα από μία προσπάθεια να παίξω το παιχνίδι... όπως βλέπετε το κόλλημα που κάνει είναι διαφορετικό από τα άλλα... να προσθέσω επίσης πως αυτό ήταν μία καλή(ας πούμε) σύνδεση, έχω τύχη άλλες φορές που κάνει έτσι κάθε 1-2 δευτερόλεπτα... ούτε να κουνήσεις την κάμερα δεν μπορείς...

Σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με τα ports τίποτα?? ρωτάω γιατί από το router(THOMSON TG585 v7 ) αυτό μπαίνουν δύο υπολογιστές(παλιότερα και περισσότεροι)... ο ένας κατευθείαν και οι άλλοι μέσω ενός swicth. Επίσης το ρωτάω γιατί τώρα τελευταία παρατήρησα κάτι παράξενα στον άλλον υπολογιστή... πάλι στο gameranger, μερικές φορές δεν μπορώ να δω τους άλλους παίκτες όταν πάμε να παίξουμε, ή άλλες βγάζει στο παιχνίδι out of the sync (δηλαδή ένα είδος error και κλείνει αυτόματα το παιχνίδι)... ενώ μερικές φορές παίζω χωρίς πρόβλημα...
δεν ξέρω πολλά για τα ports, μόνο κάτι λίγα που είχα διαβάσει από κάτι παλιά posts... εδώ έχει ένα site που λέει για ένα πρόγραμμα http://portforward.com/english/routers/ ... rindex.htm , που μπορείς να ρυθμίσεις αυτές τις πόρτες... αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί και επειδή δεν ήμουν σίγουρος δεν το κατέβασα ακόμη.

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει... πρώτον στο αν έχουν καμία σχέση με αυτά τα προβλήματα και δεύτερον στο πως μπορώ να τις ρυθμίσω. Ευχαριστώ!

Παραθέτω και μία εικόνα από το router μήπως και έχει καμία σχέση:
http://imagerous.com/images2/06662480037208109618.jpg

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Οκτ 2011 21:53

Δεν πρέπει να έχει καμιά σχέση με το δίκτυο αφού κολλάει απτο μενού.
Δοκίμασες να κάνεις update την κάρτα γραφικών?
Εικόνα
What you waiting for?

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 10 Οκτ 2011 00:00

Zizo έγραψε:Δεν πρέπει να έχει καμιά σχέση με το δίκτυο αφού κολλάει απτο μενού.
Δοκίμασες να κάνεις update την κάρτα γραφικών?
Όχι, αλλά αν ήταν αυτό δεν θα κολλούσε γενικά? γιατί κολλάει μόνο όταν παίζω μέσα από το gameranger, ενώ όταν παίζω sinlge ή lan όλα είναι οκ?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 10 Οκτ 2011 09:40

Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα ότι αρκετοί έχουν τέτοια θέματα.
Σε μερικούς δούλεψε αφού απενεργοποίησαν antivirus και firewall. Δοκίμασε το και ο θεός βοηθός.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε αυτά με το ότι κολλάει ο ήχος απτο μενού χωρίς καν να είσαι in-game...
Εικόνα
What you waiting for?

rifleman

Δημοσίευση από rifleman » 15 Οκτ 2011 00:45

Zizo έγραψε:Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και βρήκα ότι αρκετοί έχουν τέτοια θέματα.
Σε μερικούς δούλεψε αφού απενεργοποίησαν antivirus και firewall. Δοκίμασε το και ο θεός βοηθός.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε αυτά με το ότι κολλάει ο ήχος απτο μενού χωρίς καν να είσαι in-game...
Το έχω κάνει... τίποτα δεν έγινε πάλι. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ πλέον είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το router και το gameragner... Δεν μπορώ να καταλάβω τι, ούτε γιατί... Αλλά τώρα τελευταία παρατηρώ πως και ο άλλος υπολογιστής που έχω έχει κάποια προβλήματα με το gamerganer... όχι πολύ σοβαρά, ούτε κολλήματα... αλλά μερικές φορές δεν μπορώ να δω τους άλλους host , ούτε αυτοί εμένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες