Windows 8 interviews: Νίκος Πουλογιάννης - IT Director "το METRO UI είναι επανάσταση"

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Windows 8 interviews: Νίκος Πουλογιάννης - IT Director "το METRO UI είναι επανάσταση"

Δημοσίευση από cordis » 22 Σεπ 2011 22:16

Από όλα τα νέα χαρακτηριστικά που παρουσιάστηκαν στα Windows 8, ποια νομίζεις ότι είναι το πιο συναρπαστικά;

Χωρίς αμφιβολία το METRO UI. Νομίζω ότι η επανάσταση που προσδοκά να φέρει είναι αντίστοιχη επανάσταση με αυτή που έφερε η μετάβαση από το prompt DOS περιβάλλον των PC's στο Macintosh-like περιβάλλον των Windows. Ίσως μάλιστα να μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη επανάσταση διότι δυνητικά αλλάζει το interaction με τον H/Y για πρώτη φόρα από την εποχή που η XEROX παρουσίασε GUI και Mouse το 1974. Το στοίχημα που βάζει η Microsoft είναι μεγάλο. Τα Windows 8 είτε θα την δοξάσουν είτε θα την φέρουν σε εξαιρετικά δυσχερή θέση , οπότε θα αναγκαστεί να υπαναχωρήσει και να παρουσιάσει σύντομα κάποια πιο "κλασσικα" Desktop Oriented "Windows 9". Πάντως νομίζω ότι η πρόταση της Microsoft είναι πραγματικά πρωτοποριακή και εάν τυχόν δεν βρει αρκετούς αποδέκτες τούτο θα είναι διότι το προϊόν είναι μπροστά από την εποχή του . Με δύο λόγια: "Windows 8 - To πιο φιλόδοξο προϊον στην ιστορία της Microsoft"

Ο Steven Sinofsky είναι τα πάντα για τα Windows, από το Development έως το Marketing. Πως τον ένιωσες στην σκηνή; Τι πιστεύεις για αυτόν ως μάνατζερ;

O Steven Sinofsky είναι μεγάλος Leader. Δεν ξέρω αν έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος ότι ο Sinofsky είναι αυτός που έκανε τα Windows 7 να πετύχουν εκεί που τα Vista απέτυχαν ενώ ουσιαστικά είναι σχεδόν το ΙΔΙΟ προϊόν. Ο λόγος είναι ότι ο Sinofsky έδωσε μεγάλη προσοχή στην λεπτομέρεια άκουσε με προσοχή τα προβλήματα του καθημερινού χρήστη ΔΕΝ υποσχέθηκε τίποτα και έκανε στα Vista πολλές μικρές αλλαγές αντί για κινήσεις εντυπωσιασμού. Αποτέλεσμα : Τα Windows 7 που ουσιαστικά είναι "Vista Service Pack 4" έγιναν ένα από τα πιο πετυχημένα λειτουργικά στην ιστορία της Microsoft.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Windows 7, ποιες νομίζεις ότι ήταν οι ελλείψεις που ενδεχομένως είχαν τα Window 7; Ποιες από αυτές νομίζεις ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστούν στα Windows 8;

Τα Windows 7 είναι ένα εξαιρετικά ώριμο προϊόν που με την κατάλληλη υποστήριξη μπορεί να μας συντροφεύει για πολλά χρόνια. Νομίζω ότι ο κόσμος "καλόμαθε" και δεν συνειδητοποιεί πόσο σταθερά είναι. Με τα 7 , μετά από πολλά χρόνια , ο Windows user απολαμβάνει σταθερότητα ασφάλεια και απόδοση που μέχρι πριν 2-3 χρόνια έδιναν μόνο οι μεγάλες διανομές του Linux.

Τι πιστεύεις για την προοπτική που δίνουν στο cloud computing τα Windows 8; Πού νομίζεις ότι θα μπορούσε να πάει;

Προσωπικά είμαι εξαιρετικά δύσπιστος με το όλο concept και κατ' επέκταση με όλες τις υλοποιήσεις του ανεξαρτήτως εταιρίας. Tο cloud computing προσπαθεί να μου λύσει προβλήματα που ΔΕΝ έχω. Δεν έχω αμφιβολία ότι το aggressive marketing μπορεί να μετακινήσει βουνά , πόσο μάλλον να επιβάλει τεχνολογίες. Έτσι όμως όπως το βλέπω εγώ το cloud computing έχει πραγματική χρησιμότητα μόνο σε τμήματα ενός εταιρικού ΙΤ και όχι στο σύνολο του. Το να επενδύσει κάποιος μόνο στο cloud computing μοιάζει στο σαν να βάζει όλα του τα αυγά σε ένα καλάθι. Και μάλιστα ένα καλάθι μακριά του , μικρότερου μεγέθους και πιο δύσχρηστου από το παλιό καλό του ιδιόκτητο καλάθι!!!

Πιστεύεις ότι το Kinect θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στα Windows 8;

Είναι σίγουρα συναρπαστικό να συμβεί κάτι τέτοιο. To Interaction του Tom Cruise με τον υπολογιστή του στο "Minority Report" μπορεί τελικά να είναι μόνο ένα χρόνο μακριά μας. Είμαι υπέρ!

Ποια είναι η γνώμη σου για το χρονικό διάστημα μεταξύ των ανανεώσεων των OS από τη Microsoft; Πιστεύεις ότι το 2012/2013 είναι σχετικά νωρίς;

Ίσως , αλλά σκεφτείτε ότι η Microsoft έχασε πολύτιμο χρόνο με τον "λήθαργο" μεταξύ Windows XP και Vista. Έτσι όπως το βλέπω εγώ , απλά αναπληρώνεται ο χαμένος χρόνος εκείνης της περιόδου!!

Από την άποψη της επιχείρησης, τι πιστεύεις ότι η Microsoft πρέπει να κάνει με τα Windows 8 ώστε να εξαναγκάσει έναν IT manager να ανοίξει το πορτοφόλι για την ανανέωση του λειτουργικού συστήματος;

Ενδιαφέρουσα ερώτηση μιας και από την άποψη του Back Office IT το coolness factor το METRO ίσως και να μην είναι selling point. Πάντως επειδή φαίνεται ότι η Server σειρά των Windows 8 ενθαρρύνει και το Consolidation αλλά και την απλότητα διαχείρισης ίσως τα οφέλη να είναι τελικά αυτό που το Bussiness IT παραδοσιακά ζητά. "Οικονομία"

Ποια είναι τα κορυφαία 3 πράγματα που θα ήθελες να δεις στα Windows 8;

METRO UI. METRO UI. METRO UI

HTML5 και JavaScript, τι θα κάνουν οι .Net Developers τώρα που θα είναι εύκολο να φτιάχνουν εφαρμογές και Developers που μέχρι τώρα έφτιαχναν μόνο διαδικτυακές εφαρμογές;

Νομίζω ότι την απάντηση την έδωσε ο ίδιος ο Steve Ballmer την δεύτερη μέρα παρουσίασης του Framework όταν έκλεισε την ομιλία του λέγοντας και πάλι το ιστορικό πλέον "DEVELOPERS. DEVELOPERS. DEVELOPERS"

* Ο Νίκος Πουλογιάννης είναι IT Director στην εταιρεία "Ελεύθερη Τηλεόραση Α.Ε."
twitter: http://twitter.com/nipoul
linkedin: http://www.linkedin.com/in/nicospouloyiannis
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 24 Σεπ 2011 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Σεπ 2011 23:56

Πλακα πλακα, ποτε μου δεν κατάλαβα γιατι το Active Desktop το κατάργησαν στα Vista. Ηταν κατι πολυ ωραίο σαν σκεψη (αν και το implementation ήθελε λίγο παραπάνω δούλευα).
Εγω το χρησιμοποιούσα στα 98 και στα xp και είχα κανει ενα πολυ ωραίο desktop με html.

Όσο για το METRO UI, πιστεύω ότι ειναι ξεκάθαρα για touch interface. τωρα πως θα γινει να εχεις το χερι οριζόντιο σε Desktop pc 8-15 ωρες την μερα για να ακουμπάς συνέχεια το monitor δεν ξερω, αλλα θα δείξει.

Όπως ειπε και ο Comex "...although it looks like an absolute pain to use with a mouse"

Είναι πάντως μια σκεψη για να κανει replace το Desktop.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Σεπ 2011 21:31

Το Metro UI είναι αυτό το touch και καλά μου με τα Apps με το που κάνεις login;

Αν εξακολουθούν να υποστηρίζουν και να βελτιώνουν πλήρως τα windows (δηλαδη το κλασσικό GUI των windows - που αυτό είναι τα «Windows») ας κοτσάρουν όσα Metro, OASA & ETHEL UI θέλουν :lol:.

Αν κάνουν κανένα λάθος όμως να παραμελήσουν το κλασσικό GUI των windows για να ασχοληθούν μόνο με το touch, τότε τα 8 φύγανε άπατα για κάλαθο σκουπιδιών :P

Ωστόσο από ένα video που είδα, δεν υπάρχουν προς το παρόν βλέψεις να καταργηθει το κλασσικό gui οπότε έχουν μελλον ακόμα τα Windows ;).

Μπορει η MS να έχει κάνει πολλές μπουρδες στο παρελθόν, αλλά δεν την έχω για τόσο χαζη να κάνει τέτοια κίνηση

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Σεπ 2011 21:36

cordis έγραψε:Τι πιστεύεις για την προοπτική που δίνουν στο cloud computing τα Windows 8; Πού νομίζεις ότι θα μπορούσε να πάει;

Προσωπικά είμαι εξαιρετικά δύσπιστος με το όλο concept και κατ' επέκταση με όλες τις υλοποιήσεις του ανεξαρτήτως εταιρίας. Tο cloud computing προσπαθεί να μου λύσει προβλήματα που ΔΕΝ έχω. Δεν έχω αμφιβολία ότι το aggressive marketing μπορεί να μετακινήσει βουνά , πόσο μάλλον να επιβάλει τεχνολογίες. Έτσι όμως όπως το βλέπω εγώ το cloud computing έχει πραγματική χρησιμότητα μόνο σε τμήματα ενός εταιρικού ΙΤ και όχι στο σύνολο του. Το να επενδύσει κάποιος μόνο στο cloud computing μοιάζει στο σαν να βάζει όλα του τα αυγά σε ένα καλάθι. Και μάλιστα ένα καλάθι μακριά του , μικρότερου μεγέθους και πιο δύσχρηστου από το παλιό καλό του ιδιόκτητο καλάθι!!!
Σωστός ο Νίκος!! :D :D

Επιτέλους είπε κάποιος κάτι σοβαρό για την καραμέλα του cloud computing.

Εδω καλά καλά δεν υπάρχει σαφής ορισμός του Cloud Computing (cloud μπορει να θεωρηθει και ένα Cluster με 2 και μοναδικά μηχανήματα) και προσπαθούν οι μαρκετινίστες να μας το περάσουν ως το νέο στάνταρ του IT και να πλασάρουν το Infrastructure as IT (το οποίο στην θεωρία είναι ωραιο αν πουλάς εσυ αυτή την υπηρεσια, στην πράξη όμως είναι σαν να λέμε μόνο οι πολυεθνικές έχουν δικαίωμα να παρέχουν τέτοιες υπηρεσιες μιας και το κόστος για σοβαρό setup για να ανταγωνιστεις τα ήδη established firms στον τομέα είναι κάτι παραπάνω από απλησίαστο)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Σεπ 2011 00:06

Το desktop το θεωρώ γερασμένο πλέων.
(Αναφέρομαι σε ολλα τα OS γιατί όλλα πανω στο Desktop βασίζονται . Linux.OSX, Windows..)
Γνώμη μου ειναι ότι μετα απο 25 σχεδόν χρόνια παρουσίας του χρειάζεται μια αλλαγή.
Το θεμα ειναι να υπάρξει μια ουσιαστική αλλαγη.

ΠΧ To plasma desktop στο Linux ειναι κατι πολυ ενδιαφερον..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες