Εργονομικός σχεδιασμός αρχικού php template & mysql pages table

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
web0ptim

Δημοσίευση από web0ptim » 23 Σεπ 2011 18:18

Καλησπέρα σε όλους - κατασκευάζω ένα website και μέχρι τώρα έχω κάνει κάποια βασικά σχετικά με την εγγραφή χρήστη, login, activation κτλ.
Το website θα έχει περιεχόμενο που θα ανανεώνεται από χρήστες με αντίστοιχο privilige. Επίσης ως προς τη δομή, σε κάθε σελίδα καλώ header, footer, sidebar ως ξεχωριστά scripts.
Όσον αφορά το κυρίως περιεχόμενο της κάθε σελίδας, θέλω να φτιάξω ένα αρχικό - βασικό template που θα καλεί βασικά snippets php κώδικα, ανάλογα με τη σελίδα (όπως τα include του header, footer & sidebar). Ποιος είναι ο πιο κατάλληλος/ενδεδειγμένος τρόπος δουλειάς για τον σκοπό αυτό; Πώς δλδ συνηθίζεται να διαχειριζόμαστε το κυρίως περιεχόμενο κάθε σελίδας με php & mysql σε ένα βασικό php template;
Δεν ζητάω κατεβατά εξηγήσεων - απλά παράθεση καλών πηγών και γενική λογική από προγραμματιστές που πέρασαν κάποια στιγμή απ΄το στάδιο αυτό, για να γλιτώσω χρόνο κάνοντας αναζήτηση online, μιας και πρόκειται για το πρώτο μου χειροποίητο website.
Ευχαριστώ!
| I am now |

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 23 Σεπ 2011 19:16

Εννοείς πως θα παρουσιάζεις τα άρθρα ;
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

web0ptim

Δημοσίευση από web0ptim » 24 Σεπ 2011 21:42

Για παράδειγμα, έχω κάνει μια βασική HTML δομή για την κεντρική σελίδα που όπου χρειάζεται κάνω include κάποια κομμάτια που επαναλαμβάνονται. Υπάρχουν διάφορες μορφές που πρέπει να έχει κάθε σελίδα του website: π.χ. η φόρμα εγγραφής είναι μία και χρησιμοποιώ την ίδια δομή με το index.php, απλά εκεί που εμφανίζεται το κυρίως περιεχόμενο βάζω τη φόρμα εγγραφής (απλοϊκό παράδειγμα).
Για τέτοιου είδους "ξεχωριστές" σελίδες, χρησιμοποιώ την ίδια δομή, απλά εκεί όπου είναι να εμφανιστεί το κυρίως περιεχόμενο, γράφω τον αντίστοιχο κώδικα της κάθε σελίδας. Είναι ΟΚ αυτό σαν τρόπος δουλειάς? Γιατί μου φαίνεται προτιμότερο να ορίσω συναρτήσεις για όλες τις λειτουργίες και να τις καλώ αν πληροίται κάποια συνθήκη (π.χ. GET τιμές στη URL).
Έτσι θα έχω και πολύ λιγότερα "templates", σωστά?
| I am now |

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Σεπ 2011 23:44

Θα καλείς όπως είπες τα common sections με includes (inc_header.php, inc_menu.php, inc_footer.php) και στο κυρίως θέμα ή θα περνάς μια GET μεταβλητή που θα καθορίζει ποιο θα είναι το Include του κυρίως θέματος, ή θα αναπαράγεις από το αρχικό σου template, τόσα Views όσα και οι ξεχωριστές ενότητες του site, πχ news.php, contact.php, products.php, register.php κλπ. Εγώ ακολουθώ αυτή την δεύτερη μέθοδο γιατί ανάλογα την ενότητα θέλω να μπορώ να διαφοροποιώ τα headers της php

web0ptim

Δημοσίευση από web0ptim » 27 Σεπ 2011 12:49

ΟΚ, ευχαριστώ.
Όμως αναφορικά με τη 2η πρακτική που αναφέρεις, δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω & όπου θέλω με headers χρησιμοποιώντας output buffering; Τι θα χάσω (εκτός ίσως από ταχύτητα αν έχω βαριά scripts, μεγάλες σελίδες κλπ) αν χρησιμοποιώ την 1η λύση σε συνδυασμό με ob_start() και ob_end_flush() στην αρχή & τέλος κάθε σελίδας αντίστοιχα;
| I am now |

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Σεπ 2011 14:45

Αν το προτιμάς έτσι, το κάνεις έτσι :)

web0ptim

Δημοσίευση από web0ptim » 27 Σεπ 2011 14:54

Εφ'οσον δεν είμαι έμπειρος & μου φαίνεται ευκολότερος αυτός ο τρόπος, συνεχίζω έτσι και αν μου φανεί στο μέλλον πιο τακτοποιημένος ο άλλος, απλά καταφεύγω στη μέθοδο "toumpalin" :lol:
Ευχαριστώ και πάλι.
| I am now |

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες