Τι ισχυει φορολογικα για το Affiliate Marketing στην Ελλαδα;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
creep

Δημοσίευση από creep » 23 Σεπ 2011 22:22

Γεια σας. Ας υποθεσουμε οτι βγαζω καποια χρηματα απο Affiliate Marketing καθε μηνα απο εταιρειες του εξωτερικου, και αυτα τα χρηματα ερχονται στο paypal και απο εκει τα μεταφερω στον τραπεζικο μου λογαριασμο. Πρωτον θα ηθελα να ρωτησω αυτα τα χρηματα μπορουν να εντοπιστουν απο την εφορια; Δευτερον γνωριζει κανεις τι ισχυει φορολογικα για το Affiliate Marketing; Ρωτησα την λογιστρια μου και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να σε εντοπισει η εφορια, αλλα μου λεει για να εισαι νομιμος θα πρεπει να κανεις εναρξη εργασιων, να κοβεις τιμολογια στης εταιριες που σε πληρωνουν κ.τ.λ. Αλλα δεν νομιζω οτι το affiliate marketing ειναι παροχη υπηρεσιων για να κανεις εναρξη στην εφορια. Επισης καποιος αλλος μου ειπε οτι μπορεις να εκτυπωνεις της πληρωμες απο το paypal και να προσκομιζεις αυτες της φοτοτυπιες στην εφορια δηλωνοντας τες σαν εισοδημα. Τελος παντων, επειδη πανω απο ολα θελω να ειμαι νομιμος, και επειδη ευελπιστω στο μελον να γινει η κηρια ασχολια μου θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει τι ισχυει φορολογικα για το affiliate marketing στην Ελλαδα. Παρακαλω πολυ να απαντησει μονον οποιος γνωριζει το θεμα, και οχι οποιος νομιζει οτι το γνωριζει. Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Σεπ 2011 00:13

μονο αν σου στειλει παραστατικο το δυκτιο μπορεις να το προσκομισεις στην εφορια

το πιθανοτερο ειναι με βαση τον νομο περι αποφυγης διπλης φορολογιας να εχει ηδη κρατηθει φορος ( θα το δεις στους ορους αν ισχυει ) και να εχει αποδοθει στην πηγη ( οπως κανει το adsense της Google )

μεσω paypal θα φανει μονο αν η εφορια ανοιξει τον τραπεζικο σου λογαριασμο σε περιπτωση ξεπλυματος μαυρου χρηματος

ειναι τοσο μεγαλο το ποσο που πρεπει να το δηλωσεις για να μην εχεις προβλημα με το ποθεν εσχες σε περιπτωση αγορας περιουσιακου στοιχειου;

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Σεπ 2011 00:48

fiskilis έγραψε:μονο αν σου στειλει παραστατικο το δυκτιο μπορεις να το προσκομισεις στην εφορια

το πιθανοτερο ειναι με βαση τον νομο περι αποφυγης διπλης φορολογιας να εχει ηδη κρατηθει φορος ( θα το δεις στους ορους αν ισχυει ) και να εχει αποδοθει στην πηγη ( οπως κανει το adsense της Google )

μεσω paypal θα φανει μονο αν η εφορια ανοιξει τον τραπεζικο σου λογαριασμο σε περιπτωση ξεπλυματος μαυρου χρηματος

ειναι τοσο μεγαλο το ποσο που πρεπει να το δηλωσεις για να μην εχεις προβλημα με το ποθεν εσχες σε περιπτωση αγορας περιουσιακου στοιχειου;
Με τα έσοδα από το adsense τι ακριβώς παίζει; Εγώ έλαβα μια επιταγή και έδωσα το απόκομα στο λογιστή μου για να την περάσει στα έξοδα; Έπρεπε να το κάνω αυτό ή όχι; Έχω κάνει κανονικά έναρξη επαγγέλματος και ασφαλίζομαι στο TEBE

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Σεπ 2011 00:50

τα εσοδα απο Adsense εχουν ηδη φορολογηθει στην Ιρλανδια και δεν χρειαζεται να φορολογηθουν ξανα, αυτο το ξερει ο λογιστης σου;

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Σεπ 2011 01:03

fiskilis έγραψε:τα εσοδα απο Adsense εχουν ηδη φορολογηθει στην Ιρλανδια και δεν χρειαζεται να φορολογηθουν ξανα, αυτο το ξερει ο λογιστης σου;
Δεν έχει ιδέα. Άρα κάθε φορά να τα εισπράττω και να μη δηλώνονται ως έσοδα;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Σεπ 2011 01:05

takis1985 έγραψε:
fiskilis έγραψε:τα εσοδα απο Adsense εχουν ηδη φορολογηθει στην Ιρλανδια και δεν χρειαζεται να φορολογηθουν ξανα, αυτο το ξερει ο λογιστης σου;
πρεπει να τα δηλωνεις μαλλον ως εσοδα που εχουν ηδη φορολογηθει
πρεπει να υπαρχει καποιος κωδικος
θα πρεπει μαλλον να τα δηλωνεις αν ειναι μεγαλο το ποσο για να δικαιολογησεις ποθεν εσχες σε περιπτωση αγορας περιουσιακου στοιχειου

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Σεπ 2011 01:06

fiskilis έγραψε:
takis1985 έγραψε:
μαλλον ως εσοδα που εχουν ηδη φορολογηθει
θα πρεπει μαλλον να τα δηλωνεις αν ειναι μεγαλο το ποσο για να δικαιολογησεις ποθεν εσχες σε περιπτωση αγορας περιουσιακου στοιχειου
Το ποσό ήταν 93 ευρώ. Τι να πω στο λογιστή μου τώρα και από δω και πέρα;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Σεπ 2011 01:08

takis1985 έγραψε:
fiskilis έγραψε:
takis1985 έγραψε:
αν υπαρχει κωδικος (οπως υπαρχει για την αποζημιωση απολυσης) που αφορα εσοδα ηδη φορολογηθεντα στην πηγη να τα βαζει εκει

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 24 Σεπ 2011 19:28

takis1985 έγραψε:
fiskilis έγραψε:
takis1985 έγραψε:
Καλα ο λογιστης σου δεν ξερει και θα του πεις εσυ????
Το μονο που κανεις ειναι να τα δηλωνεις ως εσοδα,εχει ηδη παρακρατηθει και αποδοθει ο φορος.

creep

Δημοσίευση από creep » 24 Σεπ 2011 21:16

fiskilis έγραψε:μονο αν σου στειλει παραστατικο το δυκτιο μπορεις να το προσκομισεις στην εφορια

Δηλαδη μονο για την περιπτωση αγορας περιουσιακου αγαθου θα πρεπει να το δηλωσεις το ποσο; Σε διαφορετικη περιπτωση δεν φαινετε πουθενα;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 24 Σεπ 2011 21:39

Για να εισαι 100% νομιμος, πρεπει:

1) Να κανεις εναρξη στην εφορα στον αντιστοιχο ΚΑΔ Διαθεση Διαφημιστικου Χωρου & Χρονου στον Ιντερνετ ή κατι αναλογο
2) Για ολα τα εσοδα (απο ξενες και ελληνικες εταιρειες) πρεπει να κοβεις το αντιστοιχο παραστατικο και να κρατας βιβλια.
3) Αν δεν ξεπερνας καποιο ποσο (καπου 4000 ή 5000 το χρονο) μπορεις να μην κανεις εναρξη και να δηλωνεις τα εσοδα στην φορολογικη σου δηλωση..αλλα δεν ξερω περισσοτερα για την διαδικασια και τον τροπο...οποτε οπως συνηθως...στον λογιστη της γειτονια σου γι'αυτο.

Τα εσοδα που ερχονται απο χωρες της EE υποτιθεται οτι διασταυρώνονται μεσω του συστηματος VIES οποτε και με paypal μπορουν να σε βρουν αν δεν τα εχεις δηλωση
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες