Διαφήμιση με σταθερό ποσό/μήνα

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Secra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Secra » 26 Σεπ 2011 21:26

Γεια χαρά παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα σχετικά με τη διαφήμιση στο ίντερνετ.

Ας πούμε πως έχω μια σελίδα με 3-4 χιλ. pageviews τη μέρα, με 600-650 unique visitors, χρόνο παραμονής στο site 5-6 λεπτά και pagerank 4 (αναφέρω ενδεικτικά τα στατιστικά, δεν ξέρω ποια παίζουν ρόλο και ποια όχι).

Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να προσθέσω πχ 6 διαφημιστικούς χώρους στο blog ώστε να προσθέτω διαφημίσεις. Αλλά όχι διαφημίσεις που εξαρτώνται από το πόσα κλικ θα πάρει ο διαφημιζόμενος πίσω από μένα. Θέλω να πληρώσει πχ 10 ευρώ και να μείνει το διαφημιστικό του banner online για 30 μέρες. Ανεξάρτητα από τα κλικ που θα πάρει πίσω από μένα.

Θα ήθελα να μου πείτε 1) πόσο θεωρείτε πως πρέπει να κοστολογήσω την εμφάνιση των διαφημίσεων σε διάφορες θέσεις, όπως στη sidebar ή στο υποσέλιδο, αλλά και σε άλλες θέσεις (να μου δίνετε και ιδέες για το που να τις τοποθετήσω) (σύμφωνα με τα στατιστικά που έδωσα), 2) αν θεωρείτε πως είναι εύκολο να βρεις άτομα να διαφημιστούν πληρώνοντας ένα σταθερό ποσό το μήνα (χωρίς να είναι σίγουροι για το αν θα πάρουν έστω και ένα κλικ) και 3) όσοι... πιστοί προσέλθετε αν θέλετε να προσθέσετε διαφήμιση (στείλτε πμ αν ενδιαφέρεστε...) :)

Περιμένω απαντήσεις και απόψεις, ευχαριστώ!
Γιώργος :)

pkal

Δημοσίευση από pkal » 24 Οκτ 2011 19:03

Δεν είναι δύσκολο να βρεις άτομα να διαφημιστούν στο blog σου - αν έχει αξιόλογο και ποιοτικό traffic (και μπορείς να το ταιριάξεις και με ένα ανταγωνιστικό πακέτο διαφήμισης) είναι ακόμα πιο εύκολο να διαφημιστούν σε εσένα.

Τώρα το πόσο θα χρεώνεις εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, πχ σε ποια θέση θα φαίνεται η διαφήμιση (δες και εδώ http://adsense.google.com/support/bin/a ... swer=17954 για να πάρεις μια αρχική εικόνα για το ποια είναι τα πιο σημαντικά σημεία για ads σε μια σελίδα), τι κέρδος θέλεις να βγάλεις εσύ (λαμβάνοντας υπόψη και εναλλακτικούς τρόπους διαφήμισης όπως το Adsense), το ποιος είναι ο διαφημιζόμενος (συνήθως για κάθε έναν θα έχεις και λίγο διαφορετικό τιμοκατάλογο) κ.α.

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 04 Ιούλ 2012 14:02

Βασικά πρέπει να επιληφθεί κάποιος admin. Το θέμα δεν θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται εδώ, αλλά στον τομέα "Διαφημίσεις στις σελίδες μας"

Εγώ πάντως θα προτιμούσα το Adsense από το να τρέχω να βρω μόνος μου διαφημιστές. Γιατί ο χρόνος είναι χρήμα. Παράλληλα, θα χρησιμοποιούσα και το Affiliate Marketing. Δεν πιστεύω στην κλασσικού τύπου διαφήμιση, από πολλές απόψεις.(μη ανανέωση, μη βέλτιστη διαφήμιση κτλ.)

Θα κατέληγα εκεί μόνο αν είχα φάει ban, ή αν ο τομέας μου ήταν τόσο περιορισμένος.(τοπική επιχείρηση, κάτι πολύ σπάνιο που δεν ενδιαφέρει τους online διαφημιζόμενους)

Τώρα για το Adsense, είναι δύσκολο να απαντήσεις πόσα θα έβγαζες με αυτή την κίνηση. Εξαρτάται από πολλού παράγοντες. Σου δίνω μια τάξη μεγέθους των 1-3€ ανά χίλια pageviews.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες