Πως να κάνω αυτόματα copy text από το Google Maps

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kdavid

Δημοσίευση από kdavid » 27 Σεπ 2011 17:10

Γεια σας,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που με παιδεύει ώρες. Θα ήθελα από το χάρτη που έχω φτιάξει στο www.aaf.gr/test.html να γίνεται αυτόματα copy στο clipboard το κείμενο που βρίσκεται μέσα στο bubble που ανοίγει όταν κάνουμε κλικ σε ένα checkpoint (π.χ. GR0002 κτλ).

Μπορεί να είναι εύκολη η ερώτηση, αλλά λόγω μικρής γνώσης javascript με παιδεύει ώρες... Παραθέτω και τον κώδικα του html αρχείου.
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
<meta charset="utf-8" />
<title>Google Maps API Example: GGeoXml KML Overlay</title>
<script src="//maps.google.com/maps?file=api&amp;v=2&amp;key=ABQIAAAAfzlYWbmgkTQq_u8si11ptxR9GddrsU5qF6r0nzynTH9AZ1fdBxTxvYhv8IUwb324vXVYCokZnjoUIQ"
type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">

var map;
var geoXml;
var toggleState = 1;

function initialize() {
if (GBrowserIsCompatible()) {
geoXml = new GGeoXml("http://www.sae.org.gr/AirBase_v5.kmz");
map = new GMap2(document.getElementById("map_canvas"));
map.setCenter(new GLatLng(38.479395,23.15918), 5);
map.setUIToDefault();
map.addOverlay(geoXml);
}
}

function toggleMyKml() {
if (toggleState == 1) {
map.removeOverlay(geoXml);
toggleState = 0;
} else {
map.addOverlay(geoXml);
toggleState = 1;
}
}
</script>
</head>

<body onload="initialize()">
<div id="map_canvas" style="width: 640px; height: 480px; float:left; border: 1px solid black;"></div>
</div>
<br clear="all"/>
<br/>
<input type="button" value="Show/Hide points" onClick="toggleMyKml();"/>
</body>
</html>
[/quote]
Συνημμένα
bubble.JPG

Άβαταρ μέλους
manos2010grr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manos2010grr » 27 Σεπ 2011 17:58

Κοίτα εύκολο δεν είναι!!!
Για αντιγραφή που να υποστηρίζουν όλοι οι browser υπάρχει ενα jquery plugin που μπορείς να το βρείς εδώ

http://www.steamdev.com/zclip/

και άμα το συνδιάσεις μέσα στο κώδικα του infowindow του google map θα γίνει η δουλεία σου!!

και στο ξαναλέω εύκολο δεν είναι!!!

kdavid

Δημοσίευση από kdavid » 27 Σεπ 2011 18:23

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όμως, αν το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να γραφτεί στο clipboard, δε θα με πείραζε να γραφτεί ας πούμε σε ένα textbox που θα υπάρχει μέσα στην ιστοσελίδα. Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση γιατί μου φαίνεται απαράδεκτο να μην υπάρχει ένα tutorial από τo Google που να βοηθάει σε κάτι τέτοιο. Ειδικά το "help" του infowindow είναι εντελώς ανύπαρκτο.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Σεπ 2011 19:24

an eixe h google kai apo ena tutorial gia kathe idea pou katevazei o kathenas tha eixe 8 vouna me servers.. yparxei kapou live o xarths? o kodikas pou dineis exei lathi..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

kdavid

Δημοσίευση από kdavid » 27 Σεπ 2011 19:46

Ο κώδικας που δίνω είναι ακριβές αντίγραφο του sample που έχει το google maps για kml αρχεία (δηλαδή αρχεία που τις συντεταγμένες των σημείων στο χάρτη) με αλλαγμένες τις πηγές φυσικά. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το πρωτότυπο.

Απ'την άλλη, δε θέλω tutorial για να κάνω αυτό που θέλω ακριβώς, αλλά documentation για τα objects! Το documentation του infowindow είναι ελλιπέστατο.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Σεπ 2011 19:58

kdavid έγραψε:Ο κώδικας που δίνω είναι ακριβές αντίγραφο του sample που έχει το google maps για kml αρχεία (δηλαδή αρχεία που τις συντεταγμένες των σημείων στο χάρτη) με αλλαγμένες τις πηγές φυσικά. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το πρωτότυπο.

Απ'την άλλη, δε θέλω tutorial για να κάνω αυτό που θέλω ακριβώς, αλλά documentation για τα objects! Το documentation του infowindow είναι ελλιπέστατο.
autos o kodikas vgazei lathi sthn javascript.. oso vgazei lathi den tha mporeis na trexeis sosta alla javascripts opos to copy to clipboard... ftiaxe ton xarth na douleuei sosta kai meta psakse gia ta alla..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

kdavid

Δημοσίευση από kdavid » 27 Σεπ 2011 20:05

fafos έγραψε:
kdavid έγραψε:Ο κώδικας που δίνω είναι ακριβές αντίγραφο του sample που έχει το google maps για kml αρχεία (δηλαδή αρχεία που τις συντεταγμένες των σημείων στο χάρτη) με αλλαγμένες τις πηγές φυσικά. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το πρωτότυπο.

autos o kodikas vgazei lathi sthn javascript.. oso vgazei lathi den tha mporeis na trexeis sosta alla javascripts opos to copy to clipboard... ftiaxe ton xarth na douleuei sosta kai meta psakse gia ta alla..
Φίλε μου συγγνώμη, έκανα λάθος, αυτός ο κώδικας προέρχεται από εδώ: http://www.mobilefish.com/services/goog ... glemap.php

Θα μπορούσες να με βοηθήσεις να τον διορθώσω; Δεν ξέρω που βγάζει λάθη διότι η σελίδα: www.aaf.gr/test.html λειτουργεί κανονικά.

kdavid

Δημοσίευση από kdavid » 27 Σεπ 2011 21:39

Παιδιά μετά από πολύ ψάξιμο έλυσα το πρόβλημα.
Με javascript παίρνω το inner html source code της σελίδας με τη συνάρτηση:

document.getElementsByTagName('html')[0].innerHTML;

Και ύστερα μέσα σε αυτό το text που επιστρέφει από τη συνάρτηση ψάχνω για το div "iw_kml" κάτω απ΄το οποίο υπάρχει το περιεχόμενο του infowindow.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες