ALPHA Script - A unified programming meta-language for the cloud!

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 02 Οκτ 2011 18:53

Γειά σας και παρακαλώ όχι χαμό και φωνές. Δέχομαι απόψεις και θετικές και αρνητικές αλλά τεχνικά και εμπεριστατωμένες και με επιχειρήματα.

Θέλω να μαζέψω ομάδα για τη δημιουγία μιας μετά-γλώσσας προγραμματισμού που θα εννοποιεί υπηρεσίες και εφαρμογές πάνω από το cloud.

Λίγα λόγια εδώ
http://alpha-script.localhost-ltd.com/?page_id=2

Ενδιαφέρομαι βασικά να κάνω αυτό (presentation - in progress...)
http://www.slideshare.net/gdelaportas/a ... esentation

Πιστεύω ότι τα βήματα είναι πάνω κάτω αυτά
http://www.slideshare.net/gdelaportas/a ... ment-steps

Ξεκίνησα να φτιάχνω λεξικό και για την ώρα είμαι εδώ
http://www.slideshare.net/gdelaportas/a ... nd-symbols

Θέλω απόψεις και προτάσεις.

Ευχαριστώ!

Γ. Δελαπόρτας

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 11 Οκτ 2011 20:37

Η μόνη συμβολή μου στο έργο σου θα είναι ο πηγαίος κώδικας της Μ2000 που είχα γράψει πριν κάποια χρόνια σε Visual basic 5...
www.fotodigitalshop.com/m2000/source.zip
Η γλώσσα είναι ένας μεταφραστής που παίρνει ένα αρχείο κειμένου και το εκτελεί. Έχει δομές if then else, select case, procedures (τα λέει Modules ή Τμήματα) έχει συναρτήσεις (τμήματα που γυρνάνε τιμή). Οι μεταβλητές περνάνε byvalue, αλλά μπορεί κανείς να φτιάξει σφαιρικές μεταβλητές για όλα τα τμήματα. Επίσης έχει αναδρομή (κλήση μιας συνάρτησης μέσα από τη συνάρτηση). Mπορεί κανείς να ορίζει πίνακες μέχρι δέκα διαστάσεις. Βέβαια διαθέτει δικό της περιβάλλον, για έξοδο γραφικών. Επίσης έχει εντολές για να χειρίζεται βάσεις δεδομένων (ακόμα και από CD). Επίσης χειρίζεται και πολυμέσα.
www.fotodigitalshop.com/m2000/

Το ερώτημα είναι η Alpha Script τι θα εξυπηρετεί αν δεν μπορεί κανείς να έχει έλεγχο μέσο αυτής σε γραφικά, βάσεις δεδομένων, πολυμέσα, εκτυπωτή; Υπάρχει δηλαδή API που προφέρει η Google για να μπορεί κανείς online να κάνει όλα αυτά τα πράγματα;

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 12 Οκτ 2011 23:28

Καλησπέρα!

Έχω γράψει και εγώ σε VB 6.0 κάτι παρόμοιο, πριν 10 χρόνια.
Την TAURUS, μια γλώσσα interpreted επάνω στην VB για εκπαιδευτικους σκοπούς.

Δες εδώ...
http://www.planet-source-code.com/vb/sc ... 1&lngWId=1

Αυτό όμως που θέλω να κάνω τώρα έχει μεγάλη διαφορά και σημασία και είδη έχω προχωρήσει αρκετά.

Το ALPHA Script θα είναι μια πολύ γενικευμένη abstract γλώσσα και ΝΑΙ θα έχεις έλεγχο στα πάντα και στα γραφικά και στον ήχο. Επίσης για να καλύψω ιδιαίτερες ανάγκες και επειδή δε μπορώ να γνωρίζω τι μπορεί να θέλει κάποιος να προγραμματίσει και επειδή δεν μπορείς να έχεις drivers και interfaces με τη κλασική έννοια over the cloud, έτσι και εγώ εφηύρα τα "Virtual Interfaces" όπως τα ονομάζω που στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο απο εικονικές κλάσεις που κάνουν εικονικές κλήσεις και μετά ο εκάστοτε developer/vendor κάνει map και μετασχηματίζει στον κώδικα για το εκάστοτε cloud στις εκάστοτε πραγματικές κλήσεις με το εκάστοτε hardware!

Δες εδώ
http://www.slideshare.net/gdelaportas/a ... nd-symbols

και εδώ
http://www.slideshare.net/gdelaportas/a ... -xml-model

Main Example
http://alpha-script.localhost-ltd.com/a ... ample).xml

Γενικό μοντέλο σε σχήμα
http://alpha-script.localhost-ltd.com/a ... %20Dia.png

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 13 Οκτ 2011 17:16

Υπαρχει κατι παρομοιο ηδη. Λεγετε HaXe και υποστηρίζει Flash/AS3/AS2/PHP/C++ και σε πειραματική φαση C# & Java.

Δεν εχει στόχο αποκλειστικά το cloud, με την ενοια οτι δεν παρεχει αυτη τη στιγμή καποιο layer/common api για υπηρεσιες cloud.
Εχουν ομως κανει κατι αντιστιχο για flash/iOS οπου γραφεις πανω σε ενα flash-like api (Movieclip/TextField/etc) και παραγει C++ για το iOS. Ολα αυτα πολυ πριν ερθει το AIR στο iPhone!
Οποτε ειναι απλα θεμα να ασχολιθει καποιος να γραψει το απαραίτητο layer για καθε target.

Παρολα αυτα, εχω δυο ενστασεις με την συγκεκριμενη ιδεα.

α) Ενας developer πραγματικα θελει να εχει επιλογή να γράφει στην γλώσσα της αρεσκίας του. Θελει cloud services που να υποστιρίζει πολλες γλωσσες. Αυτο που προτείνει το alpha είναι το αντιθετο. Μια νεα de facto γλώσσα που θα παίζει παντου. Αυτη η ιδεα θα βρει συμαχο μονο σε project managers αλλα οχι σε προγραμματιστες που δεν εγκαταλείπουν ευκολα την αγαπημενη τους γλωσσα.
Κατα την αναπτύξη θα δεις πως ολοι θα γκρινιαζουν, αλλος θα ζιταει πιο srticted, αλλος πιο dynamic, αλλος θα θελει bracket συνταξη , ενω αλλοι να μοιαζει με basic.

β) Φτιαχνοντας ενα κοινο api δεν θα μπορεσεις ποτε να ενσωματώσεις τα δυνατα σημεια τις καθε πλατφορμας. Επιπλεον ενα τετοιο layer θα προσθεσει αρκετο overhead και δεν θα μπορει να φτιαχνει τιποτα αποδοτικο.

Σαν side project βεβαια ειναι ενδιαφερον μιας και παντα με ενδιέφεραν οι compilers.
Μια συμβουλή:
Μην επιλεξεις το ANTRL για parsing generator. Αν και φαίνεται απλο και με καλα εργαλεια, το γεγονος οτι ειναι ειναι LL το καθιστά καλο μονο για απλους parsers. Για μια full γλωσσα γρήγορα θα δεις τους κανονες τις γραματικης να γινονται εξερετικα πολυπλοκοι.
Μεινε σε LALR οπως το παραδοσιακο flex/bison.
Επίσης το 'gold' fenenai καλο αν και δεν εχω ασχολήθει μαζι του στην πραξη.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 13 Οκτ 2011 17:52

Καλή προσπάθεια! Είδα όμως πως για να κάνει loop η γλώσσα γράφει τον κώδικα στο δίσκο! Όλον τον μεταφραστή τον έχεις βάλει σε ένα command_click! Δεν χρησιμοποίησες καθόλου συναρτήσεις και διαδικασίες για τα επιμέρους...όπως π.χ. αναγνώριση ενός αριθμού έτσι κάθε φορά που ήθελες να δεις αν υπάρχει αριθμός..έκανες επικόλληση τον κώδικα!
Δεν μπόρεσα να τρέξω στη VB5 το πρόγραμμα γιατί χρησιμοποίησες την Split και η Vb5 δεν την έχει! Αλλά ας αφήσουμε τον κώδικα αυτό που είναι μιας δεκαετίας παλιός.

Ας δούμε τώρα τι γίνεται. Με τις γλώσσες για μένα το ζήτημα είναι το πώς θα παντρευτούν με το λειτουργικό. Το λειτουργικό (ξεκίνησα από ένα Acorn OS...για ACORN ELECTRON) προσφέρει ρουτίνες χρήσιμες σε κάθε πρόγραμμα. Και για να τις χρησιμοποιήσεις χρειάζονται δυο πράγματα...Που θα βάλει κανείς τιμές και τι θα καλέσει για να παίξουν αυτές οι τιμές. Στα σύγχρονα λειτουργικά έχουμε μια σημαντική διαφορά. Δεν τρέχει ένα πρόγραμμα, αλλά πολλά. Στην νηπιακή μορφή, η βάση για να τρέχουν πολλά προγράμματα ήταν οι λεγόμενες CallBack ρουτίνες. Δηλαδή κάθε πρόγραμμα έπαιρνε τη σειρά του μέσω μιας συνάρτησης εισόδου και έπαιρνε μάλιστα και κάποιες παραμέτρους, τα μηνύματα, έκανε την όποια λειτουργία βάση αυτών και επέστρεφε όχι στην ρουτίνα που καλούσε αλλά στην επόμενη...μέχρι η τελευταία στην αλυσίδα να έκανε επιστροφή στην αρχική (back). H "πίσω κλήση" δηλαδή ήταν κλήση στην αρχική και το ενδιαφέρον εδώ είναι ότι μια νέα διεργασία έμπαινε στην αλυσίδα από κάθε κομμάτι της...και αν ένα πρόγραμμα κόλλαγε σταμάταγε και όλο το σύστημα (windows 95). Ένα λοιπόν πρόγραμμα για να τρέξει πρέπει να δώσει κώδικα που θα μπορεί να χρησιμοποιεί τις κλήσεις στο λειτουργικό (ως κλήσεις σε dll) και παράλληλα να κοιτάει για τα μηνύματα που γυρίζουν όχι μόνο αντικείμενα των windows αλλά και αντικείμενα άλλα (όπως τα COM). Για να μπορεί κανείς να λειτουργήσει λοιπόν τόσο τις κλήσεις στο λειτουργικό όσο και τα COM πρέπει να έχει έναν τρόπο εισόδου σε αυτά. Η VB5(που χρησιμοποιώ) όπως και η VB6 που χρησιμοποιείς έχουν τον τρόπο. Η πιο νέα τεχνολογία Net έκανε ένα ενδιάμεσο σταθμό..ώστε όλες οι γλώσσες του αυτού τύπου να δίνουν ίδιο κώδικα, έναν ψευδοκώδικα ο οποίος τρέχει σε κάθε λειτουργικό με Net managed code. Σε κάθε λειτουργικό δηλαδή που έχει γραφτεί ένα σύστημα επικοινωνίας με το λειτουργικό, σε επίπεδο ρουτινών αλλά και αντικειμένων (με ανάγνωση μηνυμάτων...ή events γεγονότα όπως τα λέμε προγραμματιστικά). Υποχρεωτικά λοιπόν όλες οι net Γλώσσες εξομοιώνουν κλήσεις και γεγονότα. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα υπάρχουν αντικείμενα μη γνωστά στη Net γλώσσα και άρα αδύνατο να παρέχει ένα περιβάλλον χειρισμού τους. Για το ζήτημα των αντικειμένων και το πώς θα γίνεται γνωστό σε μια γλώσσα, το τι ιδιότητες έχει, τι γεγονότα "σηκώνει", φτιάχτηκε το COM, το μοντέλο δηλαδή που εξάγει το κατάλογο των ιδιοτήτων και των γεγονότων. Αυτό το πρόβλημα προσπάθησαν να λύσουν με το .ΝΕΤ αλλά ουσιαστικά η χρήση του αμέσως καταργεί την αξία του .ΝΕΤ...που ήθελε μια κοινή γλώσσα ανεξάρτητα πλατφόρμας (ενώ τα COM αντικείμενα είναι άμεσα εξαρτώμενα ακόμα και με την έκδοση λειτουργικού).
Συγνώμη για την έκταση της απάντησης. Ας συνεχίσω λοιπόν: Μιλάμε λοιπόν για μια script γλώσσα. Μια γλώσσα που μπορεί να παραμένει ως αρχείο κειμένου (όχι πια ascii, έχουμε UTF8 ας πούμε) και να εκτελείται μεσά σε Html, κάτι ανάλογο δηλαδή με την javascript. Και εδώ βέβαια υπάρχουν αντικείμενα και γεγονότα που παρέχει ο υποδοχέας της script γλώσσας στον μεταφραστή, και βασικό αντικείμενο είναι το έγγραφο ή η σελίδα του περιηγητή σελίδων, ή αναλόγιο ή browser. Εδώ δηλαδή θα μπορούσε κανείς να έχει έναν μεταγλωττιστή από javascript σε vbscript...Όμως όπως γίνεται και στην .Net για να πετύχει η δουλειά αυτή πρέπει να έχουμε και στις δυο περιπτώσεις ίδιο βαθμό δύναμης μεταφραστή...όπου για παράδειγμα οι μετατροπές δεδομένων γίνονται με τον ίδιο τρόπο. Αναγκαστικά δηλαδή δεν θα μπορούν να χρησιμοποιούνται Variant τύποι μεταβλητών. Ακόμα όμως και με όλους τους περιορισμούς...που θα κάνουν τις γλώσσες πανομοιότυπες, π.χ. το Α==Β θα γίνει σε άλλη γλώσσα το Α=Β ή το Α:=Β θα γίνει Α=Β, η script γλώσσα έχει το πρόβλημα ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει later bound αντικείμενα, δηλαδή αντικείμενα που θα ενεργοποιήσει αφού ξεκινήσει να τρέχει. Και αυτό γιατί ο μεταφραστής για λόγους ασφαλείας δεν θα το παρέχει αυτό το δικαίωμα (όπως τώρα τα ActiveX τα αποκλείουμε από τους browsers). Η ιδέα του localhost_ltd δηλαδή να δημιουργήσει ένα εικονικό σύνολο ρουτινών προϋποθέτει ένα νέο COM, όπου και το κάθε "άρθρωμα" COM να είναι δυνατόν να επανασυσταθεί σε κώδικα ανεξάρτητα από λειτουργικό. Και πάλι βέβαια θα έχουμε ένα πρόβλημα μεγέθους λέξης. Γιατί τα αντικείμενα πρέπει να μιλάνε μεταξύ τους με διακριτά ελάχιστα πακέτα, byte, word, doubleword....Ίσως η ιδέα του localhost_ltd να μπορέσει να υλοποιηθεί αν ξεκινήσει από έναν μεταβλητό τρόπο επικοινωνίας θεωρώντας ένα βασικό περιβάλλον (interface) όπως κάνουν και τα COM με το IUknown. Αυτό το περιβάλλον,για την Alpha Script ίσως να μπορεί να διαθέτει για ίδια χρήση διαφορετικά μεγέθη πρόσβασης, ανάλογα με το τι θα επιτρέπει ο ειδικός mapper (θα ζητάει π.χ. integer (32bit) εκεί που ο Alpha Script χρήστης έχει αφιερώσει (64bit), ενώ όμως πρακτικά ο χρήστης ποτέ δεν θα φορτώσει τη συγκεκριμένη μεταβλητή με αριθμό πάνω από 12bit. Μια ιδέα εδώ είναι να χρησιμοποιηθεί ένας σωρός τιμών, όπου θα είναι αριθμός ή αλφαριθμητικό μεταβλητού μεγέθους, τόσο για το αλφαριθμητικό όσο και για τον αριθμό. Ο σωρός αυτός θα είναι ένα heap τιμών που θα χρησιμοποιούνται για by value πέρασα τιμών. Όπως όμως βλέπουμε η χρήση ενός τέτοιου σωρού βάζει πάλι περιορισμούς. Δεν θα μπορούσε κανείς να περάσει για παράδειγμα την αρχή ενός πίνακα (που είναι by reference πέρασμα) ώστε ο αποδέκτης να "σαρώσει" όλα τα στοιχεία.

Για μένα λοιπόν είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί μια γλώσσα για κάθε άλλη γλώσσα για κάθε άλλο σύστημα. Ένα σύστημα τέτοιο όπως έδειξα πρέπει να έχει δεδομένα ανεξάρτητα συστήματος. Τέτοια δεδομένα δεν είναι τα μηνύματα μεταξύ προγραμμάτων αλλά τα αρχεία δεδομένων. Και όταν λέμε δεδομένα, λέμε για παράδειγμα ένα αρχείο jpg, το οποίο σε οποιοδήποτε λειτουργικό μπορεί να διαβαστεί. Ομοίως είναι το DIB (device-independent bitmap) το οποίο μπορεί να τροφοδοτήσει ένα σύστημα εκτύπωσης...cloud όπως αυτό της google, το οποίο για να δουλέψει πρέπει να υπάρχει server/client εφαρμογή, και το ρόλο αυτό τον παίζει ο chrome). Δεν έχουμε δηλαδή κοινή γλώσσα στον chrome αλλά κοινά αντικείμενα μέσω μιας ενιαίας εφαρμογής, που λειτουργεί ως peer to peer σύστημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bugman την 13 Οκτ 2011 17:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 13 Οκτ 2011 17:53

nkast ενδεχομένος και να έχεις και δίκιο, δε ξέρω!

Όμως σαν γλώσσα και έργο το σίγουρο είναι οτι θα ανοίξει νέες θέσεις εργασίας, θα συμαζέψει το χάος, θα δώσει τη δυνατότητα και σε όχι τοσο καλούς προγραμματιστές να γράφουν προγράμματα εύκολα και απλά και θα ορίσει μάλιστα και μια νέα μόδα αν θες στο web development μέσα από μια νέα ομάδα προγραμματιστών που τους ενδιαφέρει το rapid web app development και όχι τόσο τα τεχνικά σημεία.

Δες το λίγο από τη πλευρά του trend της αγοράς και της παραγωγικότητας. Μη σκεφτείς για λίγο ως προγραμματιστής όπως λανθασμένα και εγώ εκανα για χρόνια, και θα δεις μια άλλη προοπτική!

Ευχαριστώ για τα comments...

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 13 Οκτ 2011 18:00

bugman νομίζω ότι το πήγες αλλού και χάσαμε το νόημα.
Μάλλον κάτι δε κατάλαβες καλά.
Σε παρακλαλώ δες πάλι τα links που σου έδωσα και διάβασε προσεκτικά εκεί που αναφέρω πως κάθε vendor κάνει compile ή interpret με την εκάστοτε γλώσσα και translator της επιλογής του!
Δεν τίθεται θέμα περιορισμών.

Εάν έχεις κάποια ένσταση συγκεκριμένα μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις ένα παράδειγμα στο οποίο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ η μετάφραση από ALPHA Script σε άλλη γλώσσα?

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 13 Οκτ 2011 18:13

localhost_ltd,
εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Αντιλαμβάνομαι το Alpha Script ως ένα τελικό xml..το οποίο αν το περάσω από ένα VBmapper θα πάρω ένα τελικό εκτελέσιμο πρόγραμμα...με ή χωρίς χρήση πρόσθετων βιβλιοθηκών. Στο Script μου όμως δεν ορίζω μόνο τις δομές ελέγχου που θα μπορούσαν άνετα να αντιγραφούν σε οποιαδήποτε γλώσσα αλλά και δεδομένα, και αυτά πρέπει να έχουν μέγεθος και τρόπο να τα χειριστεί κανείς, πράξεις και μεταφορές (αντικαταστάσεις). Μπορεί λοιπόν μια γλώσσα να περάσει ας πούμε έναν πίνακα ως μεταβλητή; Τι θα κάνει; Θα αντιγράψει τα στοιχεία ή θα δώσει τον δείκτη του πίνακα; Αν μέσα στο πρόγραμμα κάπου αλλάξω την τιμή του Α[2] και επιστρέψω από τη συγκεκριμένη ρουτίνα και έστω ότι είχα όρισμα τον πίνακα τι θα γίνει με την τιμή; Προφανώς αν έχει περάσει byvalue δεν θα έχει αλλάξει. Θα μου πεις βέβαια ότι ξεμπερδεύουμε το ζήτημα με απλό τρόπο: Στις οδηγίες ορίζουμε ότι κάνουμε πέρασμα τιμών byreference και έτσι αποκλείουμε τις μισές γλώσσες! Δηλαδή όταν λέμε κάνε μετάφραση από Alpha Script σε Κ script...θα υπάρχει η περίπτωση να πάρουμε μήνυμα "φίλε δεν είμαι και Θεός". :kaloe:

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 13 Οκτ 2011 18:22

Bugman με όλο το σεβασμό γιατί κάνεις εικασίες?

Τα πράγματα είναι απλά!

Ο abstract κώδικας θα μετασχηματίζεται ως κώδικας μιας native γλώσσας όπως η C, VB, PHP μπλα μπλα μπλα... και τα δεδομένα σου θα περάσουν στις κατάλληλες υποδομές που η εκάστοτε γλώσσα υποστηρίζει. Το πως θα τις διαχειριστεί ο converter δεν εναι δικό σου ή δικό μου θέμα αλλά του vendor!

Αυτός είναι στο κάτω κάτω και ο στόχος αλλιώς θα έφτιαχνα μια άλλη γλώσσα που θα έκανε τα ίδια και τα ίδια όπως πολλές άλλες και δε θα είχα στόχο την εννοποίηση και το cloud!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 13 Οκτ 2011 20:58

Το ότι χρησιμοποιείς XML για ενδιάμεσο δεν αλλάζει την ουσία που λέει ότι αυτό που δείχνεις είναι ένας cross compiler. Ο ενδιάμεσος θα έχει αποσφαλμάτωση; Θα υπάρχει δηλαδή κάποιος έλεγχος στο τμήμα από ALPHA Script μέχρι το XML Generator. Αν υπάρχει σημαίνει ότι το Alpha script παίζει έναν σημαντικό ρόλο. Αν όχι όμως τότε ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής θα προτιμούσε απευθείας να χρησιμοποιεί τη γλώσσα και το περιβάλλον που θέλει.

Αλλά δέχομαι ότι η μέτα γλώσσα δεν δημιουργεί πρόγραμμα, ούτε κώδικα, απλά περιγράφει το τι θα γίνει "επιγραμματικώς". Π.χ. "από φάκελο πελάτες βρες όνομα Περικλής". Δεν γίνεται να κάνουμε λάθος στο επιγραμματικώς. Έχεις δίκαιο. Ο vendor έχει το πρόγραμμα τζίνι και κάνει το εξής...γνωρίζει το τι σημαίνει "από... βρες...", δεν γνωρίζει όμως τι είναι φάκελος...παρά μόνο ότι είναι ένα αντικείμενο. Αυτό θα τον πληροφορήσει το Alpha Script. θυμάμαι μια παλιά Pascal σε Atari ST, Alice Pascal που σε καθοδηγούσε να γράψεις, δηλαδή είχε έναν ενεργό διορθωτή (syntax directed programming environment). Δεν μπορούσες να γράψεις ότι ήθελες. Κάπως έτσι λοιπόν προβλέπω να δουλέψει η γλώσσα σου localhost_ltd.

http://www.templetons.com/brad/alice.html

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 13 Οκτ 2011 21:21

Ναι, θα υπάρχει κάποιος έλεγχος στο τμήμα από ALPHA Script μέχρι το XML Generator. Από εκεί και πέρα δε με πείθεις στον προβληματισμό σου.
Ο vendor καθορίζει τί είναι και τί δεν είναι κάθε έννοια φυσικά. Αυτός είναι ο σκοπός. Πέρα από τα standard που έχω μέσα για αυτό έχω και τα "Virtual Interfaces" που ορίζουν virtual classes που καλλούν virtual methods.
Εσύ τι λες να ξύπνησα ένα ωραίο πρωϊνό και να είπα "Α ωραία θα φτιάξω μια μετα-γλώσσα!". Έχω κάνει μαι έρευνα επί του θέματος και 7 χρόνια περίπου έχω την ιδέα αλλά το cloud δεν είχε τη δομή που έχει σήμερα.

Δεν είναι ένας cross-compiler. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Επίσης καμία σχέση δεν έχει το Alice Pascal με αυτό που κάνω. Καμία επαφή!

Μάλλον ακόμα δε το κατάλαβες καλά. Δε πειράζει όταν θα έχω κάποια demo σε διάφορες γλώσσες θα καταλάβεις.

;-)

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 13 Οκτ 2011 23:59

Συζήτηση κάνουμε. Ασφαλώς και δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει αυτό που δεν έχει γίνει ακόμα! Γιατί είναι σίγουρο πως στην πορεία βλέπει κανείς όλα αυτά που δεν σκέφθηκε...Τίποτα στο προγραμματισμό δεν είναι απλό. Την Alice Pascal την έδωσα σαν αναφορά σε ένα ειδικό editor. Όλα αυτά τα virtual που περιγράφεις είναι ένα API στην ουσία, που δεν ξεφεύγει από αυτό που λέω περιβάλλον. Γιατί όμως να μεσολαβεί η μετατροπή σε κάποια γλώσσα; Δηλαδή αυτή η μετατροπή φαντάζει πλεονασμός. Π.χ. όπως έχουμε ένα java περιβάλλον θα είχαμε και ένα alpha περιβάλλον. Θα γράφονταν τόσα περιβάλλοντα όσα και τα λειτουργικά. Τώρα η ιδέα σου είναι να γραφτούν τόσες γλώσσες επί τόσα λειτουργικά, ως μετατροπείς!
Ας δούμε ένα δείγμα που να τρέχει και το συζητάμε.

localhost_ltd

Δημοσίευση από localhost_ltd » 14 Οκτ 2011 01:21

"Τώρα η ιδέα σου είναι να γραφτούν τόσες γλώσσες επί τόσα λειτουργικά, ως μετατροπείς!"

Ακριβώς!

Γιατί για να προχωρήσει το web με τόσο χαοτικό diversity είναι ανάγκη να εννοποιηθεί.
Επίσης η νοοτροπία του "complexity on the edge" πρέπει να αλλάξει και να πάμε σε "complexity on the core" οπότε έτσι ο end-user τα βλέπει όλα πανεύκολα και προσιτά!

Είναι σημαντικό να αλλάξουν οι νοοτροπίες αλλιώς δεν μπορούμε να πάμε μπροστά. Το ALPHA Script θα είναι η αρχή απο μια σειρά καινοτομιών που θα κάνουν reshape αυτό που σήμερα αποκαλούμε web...

More to come soon!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Οκτ 2011 01:24

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα πάντως! Πολύ αφηρημένο concept. :-?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Οκτ 2011 01:59

what you δεν understand skeftoφιλε? Οι half προτάσεις σε αυτό το thread, are ελληνικές.:lol:

Πρόκειται για manipulation του κώδικα που develop στις native γλώσσες προγραμματισμού δια μέσω μιας μετα-language στο cloud. :kaloe:
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες