Δουλεια-προυπηρεσια-μεταναστευση

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
blackr

Δημοσίευση από blackr » 03 Οκτ 2011 02:13

Επειδη στο Ελλαδισταν δεν παλευεται αλλο η κατασταση σκεφτομαι πολυ σοβαρα να μεταναστευσω στην κυπρο ή καπου αλλού αλλα χωρίς προυπηρεσια εχω ελπιδες για μια αξιοπρεπη δουλεια??

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Οκτ 2011 04:31

Κάνεις applications online και αν κάποιος σε φωνάξει παίρνεις το αεροπλανάκια σου και πας στη συνέντευξη. Έχεις ελπίδες και χωρίς προυπηρεσία, αρκεί να έχεις ένα δυνατό βιογραφικό.
Γίνονται πραγματάκια

blackr

Δημοσίευση από blackr » 03 Οκτ 2011 19:57

thnx ALR

μακαρι να ειναι ετσι και να μη ζητανε ολοι ενα ατομο για ολες τις δουλειες με 4+ χρονια προυπηρεσια..

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Οκτ 2011 17:26

Για Κυπρο χλωμο το βλεπω να κανεις κατι
κοιτα για βορεια Σουηδια - Νορβηγια η Αυστραλια αν εχεις καποιες καλες γνωσεις

blackr

Δημοσίευση από blackr » 12 Οκτ 2011 17:08

Επειδη ασχολουμε με webdesign εχω δοκιμασει να φτιαξω καποια site σαν freelancer μονο και μονο για να εχω καποια δειγματα εργασιας αλλά δεν ενδειαφερεται κανεις, ακόμα και τα 200ε (ισα ισα τα εξοδα του hosting δηλαδη) τους φαίνονται πολλά!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Οκτ 2011 20:17

Εγώ blackr ξέρω άτομα που δε προλαβαίνουν να κάνουν ότι έχουν να κάνουν. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;
Γίνονται πραγματάκια

blackr

Δημοσίευση από blackr » 13 Οκτ 2011 00:35

Εδω στην επαρχία τα πράγματα δεν ειναι τοσο ευκολα. Σου λενε "τι να το κανω το site εχω σελιδα στο facebook.." και αντε τωρα να τους πεισεις. Ενας γνωστος μου πχ πριν καμια εβδομαδα μου ζητησε να του φτιαξω ενα site για καποια εργοχειρα που θελει να πουλαει μεσω internet (οχι eshop). Μολις του ειπα γυρω στα 300ε αλλαξε 10 χρωματα!
Δεν ξερω φιλε ισως να προσεγγιζω τους πελατες με λαθος τροπο αλλα εδω σου λεω ειναι αλλη φαση.. Δοκιμασα και μεσω νετ σε κατι σκλαβοπάζαρα του στυλ elance, odesk κλπ αλλα χωρις portfolio και με τους ινδους να δουλευουν για 2 δολλαρια την ωρα δεν καταφερα τπτ.
Πάντως ειναι κριμα να εχει καποιος ορεξη για δουλεια, ταλεντο και γνωσεις και να μη μπορει να τις αξιοποιήσει επειδη δεν τον εμπιστευεται κανεις και δεν μιλαω μονο για μενα, γιατι οκ ξερω καποια πραματα αλλα σιγουρα εχω πολλα ακομα να μαθω, ξερω αρκετα ατομα στην ιδια κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Οκτ 2011 00:51

όταν είσαι freelancer και δουλεύεις στο internet - για το internet δε νομίζω ότι χρειάζεται να βγεις από το σπίτι για να βρεις δουλειά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 13 Οκτ 2011 01:10

Καλησπέρα,
ρίξε μια ματιά εδω http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21492 το οποίο έγραψα πριν από 5 χρόνια αλλά δείχνει ακόμα επίκαιρο.

Το πιο βασικό είναι να κάνεις ένα portfolio, είτε μείνεις εδώ είτε πας έξω το χρειάζεσαι. Χωρίς πορτφόλιο δουλειά δεν έχει πουθενά.

Για να κάνεις ένα portfolio, αλλά και να μάθεις πράγματα πάρε ενα hosting για πολλά domains και φτιάξε:
- 2-3 online blogs/magazines όλα να έχουν custom design και τουλάχιστον ένα custom coding και βάλε πάνω adsense και affiliate προγραμματα. Στήσε το analytics/piwik και μάθε να διαβάζεις στατιστικά
- 1 ηλεκτρονικό κατάστημα που θα φτιάξεις δωρεάν για το σύλλογο γυναικών ή κάτι παρόμοιο να πουλάνε μαρμελάδες. Θα μάθεις να σχεδιάζεις για συγκεκριμένα θέματα.
- 1 ηλεκτρονικό κατάστημα για κάποια επιχείρηση που θα σε πληρώνει με leasing κάποια λεφτά το μήνα με την προϋπόθεση ότι θα παίξει διαφήμιση και skroutz. Στήσε το adwords τους και το feed, μάθε τη σχέση διαφήμισης-μετατροπών, ROI. Δεν θα αναλάβεις καταχώρηση προϊόντων
- 1 deal aggregator να μάθεις να δουλεύεις xml και cron jobs
- 3-4 σιτες διαφορετικού αντικειμενου εταιρικα που θα κάνεις δωρεαν ή με leasing. Δεν θα αναλάβεις καταχώρηση προϊόντων

Αφού εχείς τις μισές από τις γνώσεις που θα σου προσφέρουν τα παραπάνω δεν θα έχεις λόγο μετανάστευσης

Αν κάποια στιγμή θέλεις να κάνεις μόνο design ή μόνο developing χρησιμοποίησε τις παραπάνω γνώσεις για δικό σου όφελος και κάνε αυτό που αγαπάς σε μια εταιρία ... θα βρεις δουλεια.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 13 Οκτ 2011 02:42

blackr έγραψε:Επειδη ασχολουμε με webdesign εχω δοκιμασει να φτιαξω καποια site σαν freelancer μονο και μονο για να εχω καποια δειγματα εργασιας αλλά δεν ενδειαφερεται κανεις, ακόμα και τα 200ε (ισα ισα τα εξοδα του hosting δηλαδη) τους φαίνονται πολλά!
Απο την forthnet η απο otenet εχεις hosting?
Εαν τους φαινονται πολλα τα 200 τοτε μαλλον πρεπει να βρεις σοβαρους πελατες......

blackr

Δημοσίευση από blackr » 14 Οκτ 2011 02:10

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 01 Νοέμ 2011 00:10

ALR έγραψε:Εγώ blackr ξέρω άτομα που δε προλαβαίνουν να κάνουν ότι έχουν να κάνουν. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;
Έχεις απόλυτο δίκιο , αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζει η συντριπτική πλειοψηφία πως να αναζητά την εργασία. Υπάρχει τεράστιο μπέρδεμα με τον όρο freelancer στην Ελλάδα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Νοέμ 2011 04:03

@Xristos77

Ο όρος δεν έχει σημασία και το πρόβλημα δεν είναι η αναζήτηση εργασίας. Το πρόβλημα είναι η αναζήτηση γνώσης. Από εκεί ξεκινούν όλα. Αν λύσεις το θέμα με τις γνώσεις, δεν θα χρειαστεί να αναζητήσεις εργασία. Θα σε βρει μόνη της one way, or another.

Πάντως αν θέλεις να βοηθήσεις στο επίπεδο της αναζήτησης, δε νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος να τα καταφέρεις http://cl.ly/3R3h1k173o1x2L2p3x2P
Γίνονται πραγματάκια

Xristos77
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xristos77 » 02 Νοέμ 2011 11:55

@ALR

Πρώτον και κύριον να σου αναφέρω ότι όσον αφορά τον προγραμματισμό ίσως να μην γνωρίζω όσα ξέρεις εσύ.

Η γνώση μου αφορά στα πεδία που αφορούν την επιτυχή αναζήτηση εργασίας σε virtual ( telecommute ) περιβάλλον και τους τρόπους που μπορούν από υποψηφιότητα σε μία θέση να γίνει πραγματικότητα. Είναι πολλοί που δεν έχουν δουλειά σε όλα τα πεδία. ΑΝ παρατήρησες ο blackr είναι στην επαρχία και αναφέρει ότι έχει πρόβλημα. Δεν έχει δουλειά. Έχει γνώσεις και δεν έχει δουλειά. Ο bilt του έδωσε σημαντικές και απαραίτητες πληροφορίες για το πως να κινηθεί και να αυξήσει σημαντικά τις πιθανότητες του για εργασία. Αν αυτά τα ακολουθήσει και μαζί δημιουργήσει προφίλ σε πλατφόρμες εργασίας αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα για εργασία σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Όσον αφορά την αναζήτηση αν θέλω να βοηθήσω και το κάνω με λάθος τρόπο , θα αναφέρω ότι στο guru υπάρχει project που ζητάει καθαρά Έλληνα προγραμματιστή full time( αμερικάνικη εταιρεία) από το τέλος Οκτωβρίου και οι προσφορές μέχρι πριν λίγες ημέρες που το κοίταξα ήταν μηδενικές. Δεν υπήρχε Έλληνας.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αναπτυχθούμε γενικότερα σε παγκόσμιο επίπεδο και να έρχονται να μας βρίσκουν. Ακόμα και να κάνουν post εργασίες στο jobs.freestuff .
Υπάρχουν Έλληνες developer που εργάζονται με τεράστια επιτυχία σε αυτές τις πλατφόρμες .

Αν πιστεύεις ότι είναι ο λάθος τρόπος να το καταφέρω εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου!

Τέλος στο screenshot από την ιστοσελίδα δεν κατάλαβα τι εννοείς. Γίνε πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ. Αν παρατηρήσεις παρακάτω στη στήλη με τα News ή εντός του Forum υπάρχουν όλες οι δουλειές που αφορούν Έλληνες, που θέλουν κάποιον Freelancer ή κάποια εταιρία να τους κάνει τη δουλεία.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Νοέμ 2011 21:38

Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ με το screenshot πως διαφωνείς μαζί μου; Πάντως, αν το συγκεκριμένο screenshot δε σου λέει τίποτα...Κάτι πρέπει να κάνεις για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις πότε μια σελίδα είναι οκ και πότε δεν είναι.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης