Site με "αμφιλεγόμενο" περιεχόμενο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 18:45

Γεια σας,

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό: έψαξα για κάποιο σχετικό forum αλλά δεν βρήκα κάτι. Η ερώτηση είναι περισσότερο νομική παρά οτιδήποτε άλλο.

Έχω φτιάξει ένα network που σκοπό έχει τις συμφωνίες των Webmasters για να κάνουν κλικ ο ένας στις διαφημίσεις του άλλου.

Ουσιαστικά, αυτό δεν είναι παράνομο γιατί δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος νόμος. Υπάρχει μόνο το συμφωνητικό του Webmaster με την εταιρία που παρέχει τις διαφημίσεις (π.χ. Google Adwords) και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να του κάνουν ban τον λογαριασμό σε περίπτωση που βρουν ότι κάνει τέτοιες συμφωνίες (ή αν κάνει κλικ ο ίδιος στις διαφημίσεις του).

Οπότε ρωτάω και εγώ με την σειρά μου: μπορούν να κάνουν μήνυση στον ιδιοκτήτη του network (εμένα);

Από ένα συνεργάτη της Google:
Θα θεωρηθεί οργανωμένη απάτη και αποτελεί ποινικό αδίκημα. Οπότε εκτός από τις αποζημιώσεις, θα έχει και φυλάκιση...
Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Αν είναι και καλά παράνομο, τότε το thepiratebay γιατί είναι online? Τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις;

Το network θα είναι private και θα γίνονται συμφωνίες του τύπου: ο Α webmaster κάνει request στον Β webmaster για να κάνει ο Β Χ κλικ στις διαφημίσεις του Α από την Γ ημέρα μέχρι την Δ ημέρα (περίοδος). Τα deals μπορούν να ακυρώνονται κλπ.

Φιλικοί Χαιρετισμοί
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kapoios001 την 25 Οκτ 2011 15:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 07 Οκτ 2011 19:12

Χωρίς να θέλω σε απογοητέυσω οι μηχανισμοί τουλάχιστον της Google είναι τόσο καλοί που θα σε βρουν και θα φας κλώτσο.

Και μπορεί η Google να μην ασχοληθεί μαζί σου αλλά αν αυ΄το το κάνεις σε κάποιο απο τα Ελληνικά affiliate networks και σε βρουν τότε ναι αυτοί μπορούν να σε κυνηγήσουν και νομικά αν θέλουν

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 19:14

Δεν με ενδιαφέρει το site να εμφανίζεται στο Google έτσι και αλλιώς θα βάλω no-follow no-cache και θα είναι private (θέλει login για να δεις το οτιδήποτε).

Ελληνικά affiliate networks γιατί να με κυνηγήσουν;

Το domain δεν θα είναι .gr αλλά .net. Ο server είναι στην Αμερική.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 07 Οκτ 2011 19:33

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 19:37

Αυτό που λες είναι κάπως διαφορετικό απ' αυτό που έχω κάνει εγώ καθώς όλα γίνονται αυτόματα και διαλέγει ο χρήστης κάποιον webmaster για να κάνουν την συμφωνία και κάθε μέρα γίνονται π.χ. 1,2,5 κλικς (αναλόγως με τη συμφωνία).

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 07 Οκτ 2011 19:40

Αυτο που λεω ήταν για πλάκα πριν 8 χρόνια... :)
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 19:41

Για να πω την αλήθεια δεν είχα δει το post σου, μου ήρθε μια μέρα η ιδέα στο μυαλό λόγω της αγανάχτησής μου από τους κολοσσούς που κατευθύνουν όλο τον κόσμο.

Π.χ. η Google βγάζει ένα προϊόν/υπηρεσία - αμέσως εκατομμύρια χρήστες το αγοράζουν/χρησιμοποιούν. Πρέπει π.χ. να πληρώσεις την Google για να βγεις στους πρώτους συνδέσμους. Βάλε κάποιο ποσό και την ίδια μέρα στο έχουν φάει (ασχέτως αν έγιναν όντως τα κλικ ή όχι).

Αν δώσεις λεφτά σε κάποιον λογικό είναι να τα πάρει...

Βέβαια αυτό το project αν βγει live θα καταστρέψει πάρα πολλά πράγματα. Γιατί αμέσως θα έχει απήχυση από τους Webmasters (καθώς όλοι θέλουν να βγάλουν λεφτά).

Εγώ αυτό που σκέφτομαι για τα Google Ads είναι ότι ο αλγόριθμός τους είναι κάπως έτσι:
Επισκέπτεται κάποια IP σε ένα site. Αν στο Χ χρόνο κάνει κλικ σε διαφήμιση και φύγει από το site ήταν σίγουρα μη-αποδεκτό κλικ.

Αυτά όλα τα μετράνε μέσω του Google Analytics που σίγουρα έχουν όλοι. Οπότε ένα valid κλικ θα ήταν να κάνεις μερικά κλικ στο site μέσα να κάτσεις λίγη ώρα ως επισκέπτης (ότι και καλά βλέπεις/διαβάζεις το περιεχόμενο...) και BOOM κάνεις το κλικ.

Υποθέτω... δεν ξέρω...

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 07 Οκτ 2011 19:48

Τι διαφορά έχει να λες σε κάποιον να κλικάρεις στις διαφημίσεις σου κατόπιν παραγγελίας από το να τις κλικαρεις εσύ;;;

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 19:50

Αν τις κλικάρεις εσύ όπως λες τότε παίρνεις ένα ωραιότατο ban (αυτό για το Google Adsense) αν υποθέσουμε ότι από την ίδια IP μπαίνεις στο Google Λογαριασμό σου (gmail, analytics, webmaster tools, adsense) ή στο Youtube.

Αν τα κάνεις από άλλη IP απλά παίρνεις λεφτά.

Αλλά πόσο εύκολο είναι να αλλάζεις την IP σου για να κάνεις 1-2 κλικ; Επίσης δεν γίνεται να έχεις 50 επισκέψεις και να έχεις 60 κλικς. Τα ποσά αυτά είναι δυσανάλογα και έχουν φόρμουλες που τα ελέγχουν.

Τίποτα εκεί δεν γίνεται τυχαίο. Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες του κόσμου δουλεύουν πάνω σ' αυτά για να βρουν κατά πόσο τους κλέβεις ή όχι.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 07 Οκτ 2011 19:55

Ναι το ξέρω αυτο.
Προσπαθώ να σου απαντήσω. Αυτό που περιγράφεις είναι πως θα ξεγελάσεις το σύστημα...
Και σου λέω είναι τόσο παράνομο / αντικανονικό όσο αν έβρισκες κάποιο τρόπο να τις πατάς μόνο σου τις διαφημίσεις

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 20:00

Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα ξεγελάς το σύστημα καθώς ένας webmaster για το site του κάνει πολλά deals και κάθε μέρα έχει π.χ. 5 clicks από 20 διαφορετικούς άλλους webmaster που επισκέπτονται το site του. 20 webmasters * 5 clicks ο καθένας μας κάνει 100 clicks που μεταφράζεται σε ένα σεβαστό ποσό (λεφτά).

Καθημερινά αν γίνει αυτό τότε βγάζεις μισθό. Όσο μεγαλώνει το site το μόνο που θα κάνεις είναι να κάνεις deals με τους νεότερους webmasters και τότε πολύ απλά θα βγάζεις ακόμα περισσότερα και θα ασχολείσαι και με το site σου καθημερινά (θα γράφεις άρθρα, θα αλλάζεις το περιεχόμενο) και ΟΛΑ καλά.

Δεν θα ψάχνεις για δουλειά και δεν θα ζεις σε αβέβαιο μέλλον.

ΕΙΔΙΚΑ έτσι όπως τα έχουν κάνει στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 07 Οκτ 2011 20:02

ggirtsou έγραψε:Με αυτόν τον τρόπο σίγουρα ξεγελάς το σύστημα καθώς ένας webmaster για το site του κάνει πολλά deals και κάθε μέρα έχει π.χ. 5 clicks από 20 διαφορετικούς άλλους webmaster που επισκέπτονται το site του. 20 webmasters * 5 clicks ο καθένας μας κάνει 100 clicks που μεταφράζεται σε ένα σεβαστό ποσό (λεφτά).

Καθημερινά αν γίνει αυτό τότε βγάζεις μισθό. Όσο μεγαλώνει το site το μόνο που θα κάνεις είναι να κάνεις deals με τους νεότερους webmasters και τότε πολύ απλά θα βγάζεις ακόμα περισσότερα και θα ασχολείσαι και με το site σου καθημερινά (θα γράφεις άρθρα, θα αλλάζεις το περιεχόμενο) και ΟΛΑ καλά.

Δεν θα ψάχνεις για δουλειά και δεν θα ζεις σε αβέβαιο μέλλον.

ΕΙΔΙΚΑ έτσι όπως τα έχουν κάνει στην Ελλάδα.
Μου το πουλάς τώρα ; :D :D

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 20:03

vortalifer έγραψε:Μου το πουλάς τώρα ; :D :D
Με κοροϊδεύεις;

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 07 Οκτ 2011 20:06

ggirtsou έγραψε:
vortalifer έγραψε:Μου το πουλάς τώρα ; :D :D
Με κοροϊδεύεις;
Σου απαντάω στην ερώτηση που έκανες, και σου λέω κατά την άποψή μου ναι είναι παράνομο και αντικανονικό και εσύ μου λες πόσο αποτελεσματικό είναι...

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 07 Οκτ 2011 20:08

OK, τότε ξαναλέω το thepiratebay δεν είναι "παράνομο"; Τότε γιατί έχει τόσο κόσμο που το χρησιμοποιεί; Γιατί κανένας δεν μπορεί να αποκτήσει αυτά που θέλει αν πρέπει να τα πληρώσει.

Στην περίπτωση αυτή, θα μπορέσουν να αποκτήσουν λεφτά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες