Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 08 Οκτ 2011 18:41

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση παιδιά. Κάθε εργαλείο υπάρχει για ένα σκοπό. Και σαν επαγγελματίες, δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε μονόπλευρα. Ανάλογα με την περίσταση, πρέπει να μπορείς να δεις ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες του πελάτη και να του προτείνεις, βάση του τι χρειάζεται ο ίδιος για να πετύχει τον στόχο του, και όχι με βάση τη δική σου ευκολία.
Αν οι ανάγκες του πελάτη καλύπτονται εύκολα από μια έτοιμη λύση, το κάνεις. Αν οι ανάγκες του πελάτη απαιτούν κάτι custom, το κάνεις. Αρκεί και στις δύο περιπτώσεις να μπορείς να το κάνεις σωστά.
Όπως λέει ο korgr:
Όπως λοιπόν υπάρχει σκάρτο custom, υπάρχει και διαμάντι CMS (βλέπε basilakis & Wordpress κλπ). Το θέμα είναι πως χρησιμοποιεί τα εργαλεία καθένας. Μόνο που για να χρησιμοποιήσεις εργαλεία, πρέπει να είσαι μάστορας και λίγοι είναι μάστορες από αυτούς που χρησιμοποιούν CMS.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 08 Οκτ 2011 19:33

Δεν είπαμε ότι είναι μεμπτό να χρησιμοποιεί κάποιος έτοιμο CMS, μάλιστα αρκετά sites πελατών μου είναι σε wordpress και είναι ικανοποιημένοι. Ποιος ντύνεται σήμερα στο ράφτη; Ποιος πάει τα παπούτσια του για επισκευή στον τσαγκάρη; Ακόμα κι αν γίνει αυτό, το αποτέλεσμα, δυστυχώς θα είναι μέτριο και θα κοστίσει περισσότερο.

Όμως μισό λεπτό, είναι όντως έτσι; Διότι με αυτόν τον τρόπο:

1. Ο κάθε έξυπνος μπορεί να πουλάει εγκαταστάσεις έτοιμων CMS και να βγάζει λεφτά χωρίς να ξέρει προγραμματισμό. Αρκούν η ευφράδεια στο λόγο και οι καλές δημόσιες σχέσεις.

2. Ο προγραμματιστής θα βγει στο δρόμο ή θα αναγκαστεί να δουλέψει με το 1/3 του μισθού που αξίζει σε μεγαλο-εταιρεία που φτιάχνει CMS.

3. Ο πελάτης βγαίνει ωφελημένος προσωρινά αλλά η νίκη είναι πύρρεια διότι το CMS θα του σκάσει στα μούτρα όταν θα γονατίσει τον κοινό server και θα τον διώξει ο hosting provider για να πάει σε dedicated hosting και να πληρώνει περισσότερα.

Αυτό είναι το Αμερικάνικο σύστημα εμπορίου που βλάπτει και πελάτη και επαγγελματία και ωφελεί μόνο τους καλούς μαρκετίστες. Δυστυχώς δεν ξέρω να προτείνω λύση, θα περίμενα στις απαντήσεις σας να το κάνετε εσείς.

SwtosBK

Δημοσίευση από SwtosBK » 09 Οκτ 2011 02:56

Συμφωνώ στα περισσότερα αλλά ας μη βάζουμε όλα τα CMS στο ίδιο καζάνι? Προσωπικά έχω ασχοληθεί μόνο με το Τypo3 από το οποίο είμαι υπερ-ευχαριστημένος ειδικά από την εποχή που βγήκαν τα MVC fms και είναι πιο καθαρός ο κώδικας.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2011 09:46

SwtosBK έγραψε:Συμφωνώ στα περισσότερα αλλά ας μη βάζουμε όλα τα CMS στο ίδιο καζάνι? Προσωπικά έχω ασχοληθεί μόνο με το Τypo3 από το οποίο είμαι υπερ-ευχαριστημένος ειδικά από την εποχή που βγήκαν τα MVC fms και είναι πιο καθαρός ο κώδικας.

Δεν τα βάζουμε με τα CMS. Τα βάζουμε με αυτούς που ασχολούνται μαζί τους χωρίς γνώσεις προγραμματισμού ως στησιματάκηδες!

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 09 Οκτ 2011 18:54

agrippas έγραψε:Δεκτό ότι πολλοί (ακόμα κι εγώ) χρησιμοποιούν έτοιμα CMS ειδικά όταν μας ζητούν ένα φτηνό και γρήγορο site (κόστους κάτω από 2000) και χρεώνουν απλά το χρόνο του customization ή του development στο theme, αλλά ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. Προγραμματιστής με το wordpress δε γίνεσαι, όπως ακριβώς ο πωλητής ρούχων σε πολυκατάστημα δε γίνεται σχεδιαστής μόδας ή ράφτης.

Επίσης δηλώνω ενοχλημένος με τη συνταγογράφηση των έτοιμων CMS για πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι είναι αντιεργατικά, δηλαδή ο προγραμματιστής ο ίδιος αδικείται και παραγκωνίζεται ακριβώς όπως ιστορικά παραγκωνίστηκε ο τσαγκάρης όταν τα παπούτσια έβγαιναν σε μαζική παραγωγή. Όταν ο πελάτης θέλει βρώμικη και γρήγορη λύση, τότε του δίνουμε έτοιμο CMS. Όταν όμως ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι αυθεντικό και γνήσιο, είναι ανήθικο και προς τον πελάτη και προς τον κλάδο των προγραμματιστών να του φέρνουμε το Wordpress και το Joomla ως προτεινόμενες λύσεις μόνο και μόνο επειδή είμαστε τεμπέληδες, ανοργάνωτοι και κυρίως άσχετοι με τον προγραμματισμό αλλά παρόλα αυτά θέλουμε να κονομήσουμε.
Συμφωνώ εν μέρει. Αν κάποιος χρησιμοποιεί Wordpress ή κάποιο άλλο CMS δε σημαίνει ότι δεν είναι προγραμματιστής. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν είναι και τα χρησιμοποιούν βάζοντας απλά ένα template. Για να φτιάξεις όμως ένα σωστό CMS χρειάζεσαι αρκετούς μήνες δουλειάς και εμπειρία. Όταν είσαι στην αγορά, με συνέταιρο το κράτος, δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια.

Για sites συνήθως είναι μια χαρά οι λύσεις τύπου wordpress κλπ. Εκεί που διαφωνώ κάθετα είναι η χρήση τους σε εφαρμογές. Εκεί χρειάζεται και ξεχωρίζει ο καλός προγραμματιστής. Έχω δει πολύ απλή εφαρμογή να είναι φτιαγμένη σε joomla, με πειραγμένο το core, χωρίς να χρησιμοποιεί τίποτα από το CMS, ούτε καν το authentication του χρήστη.

Συμπέρασμα; Ο σωστός προγραμματιστής πρέπει να ασχολείται κυρίως με εφαρμογές. Αυτές έχουν περισσότερη ζήτηση, λιγότερο ανταγωνισμό και πληρώνονται πολύ καλύτερα από τα sites.
korgr έγραψε: Από μένα πάντως γίνεται ειδικό σεμινάριο σε κάθε πελάτη μου, με θέμα να του αποκαλύψω τι κρύβεται πίσω από αυτά τα CMS, πόση πρέπει να είναι η αξία τους και φυσικά του συνιστώ να το διαδίδει και στους γνωστούς του ώστε όσο το δυνατόν λιγότερος κόσμος να πετάει τα λεφτά του!
Για πες και σε εμάς τι λες στους πελάτες σου :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2011 19:48

gvre έγραψε: Για πες και σε εμάς τι λες στους πελάτες σου :)
  • Τι λέω στον πελάτη:
    Αυτό που σου προσφέρουν με 400 ευρώ από μένα θα το πάρεις 1500!
    Αν επιλέξεις εμένα θα σου στοιχίσει 1500.
    Αν οχι θα σου στοιχίσει 1900 γιατί θα πετάξεις 400 και θα αναγκαστείς κάπου να πληρώσεις τα 1500 για σωστή δουλειά και υποστήριξη (μεγάλη κουβέντα η υποστήριξη και δεν εννοώ το ντρινννν «Πως κάνουμε αυτό???»).

Πάμε και πάρακατω...
    Αν τώρα οι ανάγκες σου για το site είναι Α, δεν σημαίνει πως στο μέλλον δεν θα είναι Β, Γ κλπ
    Ένα site είναι επένδυση και πρέπει να ακολουθεί γραμμική πορεία.
    Πχ αν το Α στοιχίζει 1000 ευρώ και η δυνατότητα Β είναι αξίας 500 ευρώ, θα πρέπει να μην χάσεις την επένδυση Α και να προσθέσεις την αξία της επένδυσης Β (Α+Β=1500).
    Για να συμβεί αυτό θα πρέπει η δομή του Α να επιτρέπει την προσθήκη του οποιουδήποτε Β upgrade λειτουργώντας προσθετικά στην αξία και όχι ακυρωτικά!
    Διαφορετικά τα 1000 ήταν το κόστος για την Α δυνατότητα αλλά αν μετά θελήσεις την Α+Β δεν θα πρέπει να ακυρωθεί η επένδυση Α!
    Γιατί έτσι θα οδηγηθούμε σε μια νέα επένδυση για το ΑΒ ύψους 1500 και θα έχουμε παθητικό τα πρώτα 1000 (συνολική κόστος 2500 αντί για 1500).
Σε αυτό δεν έχει να κάνει αν είναι έτοιμο CMS ή custom.
Έχει να κάνει στο αν η εφαρμογή είναι πλαστελίνη στα χέρια του κατασκευαστή. Θα πρέπει με λίγα λόγια να είναι προγραμματιστής ώστε να μπορέσει να παντρέψει το Α με το Β και να παραδώσει κάτι τελείως νέο (Α+Β) που πλέον είναι Γ!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Οκτ 2011 14:40

Μια μέρα που θα έχω όρεξη θα κάνω ένα post που θα λέει....

Στοίχημα 8.000ε για το εάν μπορεί να γίνει το Χ με WordPress.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 10 Οκτ 2011 14:54

Προσωπικά διαφωνώ κυρίως με τον τίτλο του topic, και κατ' επέκταση με το 1ο post του agrippas.

Μπορείς να γίνεις και προγραμματιστής ( correction: Developer ) με το Wordpress αρκεί φυσικά να ασχοληθείς και να μάθεις μέσα από αυτό κάτι που κατ' επέκταση απαιτεί από εσένα να μάθεις και PHP.

Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω για κάθε CMS, όχι όμως για όλα. Άλλες δυνατότητες σου δίνει το Drupal και το Wordpress και άλλες το ...Joomla.

Προσωπικά, έχω δημιουργήσει αρκετά πολύπλοκα projects πάνω στο Wordpress και το θεωρώ ένα από τα πιο ευέλικτα CMS εκεί έξω που μου επιτρέπουν να το προσαρμόσω ( με δικά μου plugins/hooks/customizations ) στις ανάγκες του εκάστοτε πελάτη.

Το πακέτο έτοιμο theme+CMS δεν ισχύει μόνο στο Wordpress, αλλά πολύ περισσότερο σε άλλα Open Source CMS.

Ακόμα και projects που έχουν "ειδικές" ανάγκες από πλευράς περιεχομένου και δυνατοτήτων θα κοιτάξω πλέον να τα δημιουργήσω σε Wordpress, εφόσον βέβαια το αξιοποιώ σαν "framework" και ξέρω πως δουλεύει.

Αυτό θα μειώσει και τις ώρες του project και το κόστος στον πελάτη, χωρίς να σημαίνει ότι κάθε τι που γίνεται πάνω σε κάτι "έτοιμο", όπως το Wordpress είναι φθηνό, ανάξιο λόγου και κατώτερο από μία εξ' ολοκλήρου Custom λύση.

Είναι διαφορετικό να προσφέρεις ένα custom CMS το οποίο υποστηρίζεται από 1-3 άτομα ( για αρχικό development, unit testing, bug resolve, δημιουργία νέων features ) και άλλο να βασίζεσαι σε μία πλατφόρμα με χιλιάδες developers που δουλεύουν είτε στον πυρήνα του, είτε σε άλλα κομμάτια.

Εν τέλει, είναι καθαρά επιλογή του κάθε επαγγελματία και εταιρείας πως θα πορευτεί και με τι εργαλεία θα δουλέψει, αρκεί φυσικά το αποτέλεσμα να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του πελάτη.

Μια επιπλέον σημείωση:
agrippas έγραψε:Ο κυριότερος λόγος είναι ότι είναι αντιεργατικά, δηλαδή ο προγραμματιστής ο ίδιος αδικείται και παραγκωνίζεται ακριβώς όπως ιστορικά παραγκωνίστηκε ο τσαγκάρης όταν τα παπούτσια έβγαιναν σε μαζική παραγωγή
Εδώ και 2 χρόνια που δουλεύω περισσότερο με Wordpress ( αντί raw PHP / Codeigniter ) δεν νιώθω ότι αδικήθηκα. Αντιθέτως είχα περισσότερο χρόνο να εκπαιδευτώ και σε άλλες τεχνολογίες ( front-end development mostly ).

tl;dr Ναι στην σωστή χρήση CMS, αρκεί να υπάρχει το background γνώσεων επάνω σε αυτό.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 11 Οκτ 2011 01:22

Viktoras, διαφωνώ διότι ακόμα και καθαρά προγραμματιστικά να το πάρουμε, η προσέγγιση αυτή έχει τα εξής δύο πρόβληματα:

1. Όταν μπεις στην PHP του wordpress και αλλάξεις το core, κάνεις άθελά σου fork στο project δημιουργώντας μια "custom" έκδοση. Όταν βγει το καινούργιο Wordpress το οποίο θα καλύπτει κενά και τρύπες ορισμένες από τις οποίες σοβαρές, πώς θα γίνει η αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση; Θα κάνεις ξανά apply τα patches σου στον αναβαθμισμένο κώδικα; Από ένα σημείο και μετά η συνοχή θα χαθεί και θα βρεθείς πελαγωμένος οπότε θα καταλήξεις να μην αναβαθμίζεις καν.

2. Η αρχιτεκτονική της database όχι μόνο είναι προκαθορισμένη για το blogging platform, αλλά ακόμα και σ' αυτό είναι φλύαρη και απαιτητική σε πόρους όταν ο αριθμός των posts μεγαλώνει. Π.χ. σε ένα ενημερωτικό site με ελάχιστα plugins η mysql έφτασε τα 300 MB μέσα σε ένα χρόνο και μάλιστα πάθαινε συχνούς λόξιγκες (corruption).

Δεν νομίζω μια καλά δομημένη custom εφαρμογή να έχει κανένα από τα δύο αυτά προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Οκτ 2011 01:33

agrippas έγραψε: 1. Όταν μπεις στην PHP του wordpress και αλλάξεις το core, κάνεις άθελά σου fork στο project δημιουργώντας μια "custom" έκδοση. Όταν βγει το καινούργιο Wordpress το οποίο θα καλύπτει κενά και τρύπες ορισμένες από τις οποίες σοβαρές, πώς θα γίνει η αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση; Θα κάνεις ξανά apply τα patches σου στον αναβαθμισμένο κώδικα; Από ένα σημείο και μετά η συνοχή θα χαθεί και θα βρεθείς πελαγωμένος οπότε θα καταλήξεις να μην αναβαθμίζεις καν.
Hooks etc κάνουν θαύματα στο WordPress, χωρίς να πειράξεις το core.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 11 Οκτ 2011 01:33

Κι εγώ θα διαφωνήσω με την σειρά μου :)

Δεν ανέφερα πουθενά να πειράξω τον core. Γι' αυτό υπάρχουν τα filters/hooks ( κάνεις θαύματα με αυτά ). Πάει το (1).

Το Wordpress ήταν blogging platform που προσπαθούσε να γίνει CMS στις pre 3.0 εκδόσεις. Πλέον με custom post types και custom taxonomies οι δυνατότητες είναι απεριόριστες.

Δεν νομίζω το Mashable και το Techcrunch να θεωρούνται "απλά" blogs. Είναι 2 παραδείγματα ενημερωτικών sites σε Wordpress που είμαι σίγουρος ότι έχουν πολύ λιγότερες απαιτήσεις από custom - αισχρές επί το πλείστον - λύσεις που βλέπουμε σε Ελληνικά news portals.

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το Wordpress. Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα π.χ. και σε Drupal ( βλ. Gazzetta.gr )

Edit: με πρόλαβε ο Βασίλης για το (1)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 11 Οκτ 2011 03:12

Μάλλον έχουμε 100% διαφορετική φιλοσοφία τελικά.

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 11 Οκτ 2011 15:21

Άντε να πώ και γώ κάτι !

Δηλαδή σε μια custom εφαρμογή ή ιστοσελίδα, δεν θα χρειαστεί να μπείς σε διαδικασία αναβάθμισης/επεξεργασίας του κώδικα αν αλλάξουν κάποια δεδομένα, όπως versions PHP, ή κάποιων άλλων συστημάτων/software κτλ? Αν ζητηθεί ένα νέο feature?

Σε μια custom ιστοσελίδα, αν ο πελάτης φύγει από σένα και πάει σε έναν άλλο developer, δε θα του κοστίσει περισσότερα λεφτά? Γιατί αν το όλο θέμα τίθεται για το καλό του πελάτη, τότε μάλλον η custom λύση πιο ασύμφωρη για τον πελάτη είναι.

Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά κανενός. Θεωρώ ότι το κάθε project είναι μοναδικό και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Αν ο πελάτης θέλει να δώσει μέχρι για παράδειγμα 800€, τότε θα κάτσεις να του κάνεις customιές και τέτοια? Μάλλον μέσα θα μπείς. Αν από την άλλη ο πελάτης ζητάει κάτι πολύ απαιτητικό, θα κάτσεις να του δώσεις ένα WP που άυριο μεθαύριο θα σου σκάσει στη μούρη για support αλλαγές κτλ? Πάλι μέσα θα μπείς.

Αν το όλο ζήτημα γίνεται για την "ονομασία" προγραμματιστής, τότε δεν το πιάνω ακριβώς. Στην Ελλάδα είμαστε και ο καθένας είναι ότι δηλώσει. Αν μπορείς να γράψεις μια γραμμή κώδικα μόνος σου, τότε μπορείς να αυτοαποκαλείσαι developer. Δούλεψες σε μια εταιρία που έφτιαχνες φυλλάδια? Είσαι web designer. Τόσο απλά. Για κάθε πράγμα που κάνεις, καλό ή κακό, θα υπάρξει κάποιος που θα σε σνομπάρει γιατί απλά έτσι είμαστε σαν λαός. Το αν εισαι καλός ή κακός στην δουλειά σου μόνο οι πελάτες σου θα το κρίνουν, γιατί στην τελική αυτοί είναι που μετράνε κιόλας.

Αν το όλο θέμα είναι με το ποιός είναι καλύτερος προγραμματιστής και τέτοια e-peen θέματα τότε απλά η συζήτηση είναι pointless.

EDIT
Να προσθέσω και κάτι για τον άκυρο (κατά την γνώμη μου) τίτλο. Τι πρέπει να πουλάς για να είσαι προγραμματιστής? Γιατί αν σου πουλήσω ένα WP που απλά θα χρησιμοποιεί κάποια βασικά (post_types/taxonomies/custom queries κτλ) γιατί βαριέμαι να τα φτιάξω και όλο το υπόλοιπο site είναι customιές και custom plugins κτλ τι είμαι? Γιατί νόμιζα ότι προγραμματιστής είσαι αν ξέρεις να προγραμματίζεις. Δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχουν επίπεδα!
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 11 Οκτ 2011 15:28

Pantso έγραψε:Θεωρώ ότι το κάθε project είναι μοναδικό και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
+1

Και ναι, η συζήτηση του ποιος θεωρείται προγραμματιστής και ποιος όχι μου θυμίζει κάτι παλιά αστεία του τύπου "real men use keyboard" από κονσολάκιδες του linux :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες