Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Οκτ 2011 16:24

Προγραμματιστής είναι ο mrpc που μου κάνει ότι θέλω στο WP όταν του στέλνω email, έτσι για να μαθένεται! :-P

Επίσης είναι εκείνο το freak που μπήκε στο #wpdevel και μας ρώτησε έδωσε ένα github project όπου σε ένα custom ROR CMS όπου χρησιμοποιήσουμε μέσα ΟΛΟ το core του WordPress για να περνάει wp functions.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 11 Οκτ 2011 16:28

Basilakis έγραψε:Προγραμματιστής είναι ο mrpc που μου κάνει ότι θέλω στο WP όταν του στέλνω email, έτσι για να μαθένεται! :-P
Προσπαθείς με τρόπο να μου πεις να σταματήσω να γράφω στο forum και να στρωθώ στη δουλειά;;; :hammer: :hammer: :hammer: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Οκτ 2011 16:30

mrpc έγραψε:
Basilakis έγραψε:Προγραμματιστής είναι ο mrpc που μου κάνει ότι θέλω στο WP όταν του στέλνω email, έτσι για να μαθένεται! :-P
Προσπαθείς με τρόπο να μου πεις να σταματήσω να γράφω στο forum και να στρωθώ στη δουλειά;;; :hammer: :hammer: :hammer: :kaloe:
:roll: :pint: :pint: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Οκτ 2011 17:16

Pantso έγραψε: Αν μπορείς να γράψεις μια γραμμή κώδικα μόνος σου, τότε μπορείς να αυτοαποκαλείσαι developer.
Συμφωνώ πως μπορείς να αυτοαποκαλείσαι όπως θες!
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως είσαι!
Καλή η προσπάθεια να χρυσώσεις το χάπι αλλά ισχύει πως όποιος χρησιμοποιεί κάτι έτοιμο χωρίς να έχει τις γνώσεις να το προσαρμόσει στις ανάγκες του πελάτη μελλοντικά, είναι επιζήμιος για τον πελάτη.

Τα έτοιμα, αν δεν υπάρχουν ικανές γνώσεις προγραμματισμού, είναι μόνο για να πειραματιστεί ο ιδιοκτήτης του site (συνήθως ο χομπίστας ή ο τζαμπατζής πελάτης) και να κάνει κάτι για τον ίδιο!
Όχι για "επαγγελματίες" που πουλάνε μούρη στον αδαή πελάτη πως μπορούν να κάνουν τα πάντα και όταν έρθει η ώρα της κρίσης στρίβουν αλά γαλικά!

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 11 Οκτ 2011 17:58

korgr έγραψε: Συμφωνώ πως μπορείς να αυτοαποκαλείσαι όπως θες!
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως είσαι!
Ε αυτό είπα ! Το αν είσαι ή όχι έχει να κάνει με την δουλειά σου και όχι με το τί δηλώνεις.
korgr έγραψε: Καλή η προσπάθεια να χρυσώσεις το χάπι αλλά ισχύει πως όποιος χρησιμοποιεί κάτι έτοιμο χωρίς να έχει τις γνώσεις να το προσαρμόσει στις ανάγκες του πελάτη μελλοντικά, είναι επιζήμιος για τον πελάτη.
Δεν χρύσωσα τίποτα. Απλά λέω πώς όπως στο παράδειγμα που έδωσες είναι προφανώς επιζήμιο για τον πελάτη, άλλο τόσο είναι και ένα custom CMS ή μια custom λύση που είναι κακογραμμένη και δυσλειτουργική. Αν λοιπόν έχει φτιάξει μια τέτοια λύση είσαι προγραμματιστής ή όχι?
korgr έγραψε: Τα έτοιμα, αν δεν υπάρχουν ικανές γνώσεις προγραμματισμού, είναι μόνο για να πειραματιστεί ο ιδιοκτήτης του site (συνήθως ο χομπίστας ή ο τζαμπατζής πελάτης) και να κάνει κάτι για τον ίδιο! Όχι για "επαγγελματίες" που πουλάνε μούρη στον αδαή πελάτη πως μπορούν να κάνουν τα πάντα και όταν έρθει η ώρα της κρίσης στρίβουν αλά γαλικά!
Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά. Τα έχω κάνει και τα 2. Το κάθε ένα από αυτά τα 2 είναι για τις δικές του περιπτώσεις. Όπως ξαναείπα λοιπόν, η δουλειά σου είναι αυτή που σε κάνει να είσαι αυτό που λές ότι είσαι. Αν λοιπόν έχεις καταφέρει να πουλήσεις πράγματα σαν προγραμματιστής, ε τότε αρέσει δεν αρέσει πέφτεις στην επαγγελματική κατηγορία του προγραμματιστή. Το αν είσαι ικανός ή όχι φαίνεται με την πορεία, και αυτό είναι το χαρακτηριστικό που χωρίζει κάποιους από κάποιους άλλους. Όπως λοιπόν υπάρχουν πολλές custom λύσεις που είναι χάλι μαύρο (και από κώδικα και από effiency αλλά και από λειτουργικότητα) υπάρχει και το άλλο παράδειγμα που κόσμος πουλάει έτοιμα themes και σου παίρνει τις δουλειές. Τι να κάνουμε.

Το ποιός πουλάει τί είναι καθαρά θέμα του ποιός πληρώνει ΤΕΒΕ και ποιούς ΚΑΔ έχει βάλει στο κατασταστικό του. Αφού λοιπόν υπάρχει κατηγορία προγραμματιστής κτλ κτλ, τότε κακά τα ψέματα είναι προγραμματιστής. Γιατί στην τελική ξέρω πολλούς που τελείωσαν προγραμματιστές από ΤΕΙ και ΑΕΙ, και δεν έχουν γράψει γραμμή κώδικα από τότε. Αν λοιπόν κάποιος δεν είναι καλός ή αν δεν χρησιμοποιεί σωστά τις ίδιες μεθόδους που χρησιμοποιούμε/είτε/ούν οι προγραμματιστές, αυτό θα το κρίνει ο τελικός αποδέκτης της δουλειάς του. Πές μου δηλαδή ότι ο Kriesi που έχει βγάλει πάνω από μισό μύριο δολάρια μέχρι σήμερα, δεν είναι προγραμματιστής γιατί πουλάει custom themes για το WordPress.

Εν πάσει περιπτώση, τα εργαλεία φτιάχτηκαν για να τα χρησιμοποιούμε. Αν ένας άνρθωπος γενικά κράζει ότι είναι στην "μόδα" ή ότι έχει ψηλό hype στην αγορά, τότε λογικό να μην δέχεται το WP σαν μια αξιόλογη λύση. Το ποιός είναι προγραμματιστής και ποιός όχι είναι ξεκάθαρο. Το αν μας αρέσει ή όχι είναι τελείως υποκειμενικό, και πέφτει στην κατηγορία debate Mac vs PC.

*EDIT
Και επίσης να πώ ότι αν μπείς στην ίδια λογική με το topic title, τότε αν προγραμματίσεις μια ιστοσελίδα δεν είσαι web designer. Πολύ θα ήθελα να ακούσω την λογική του original poster πάνω στο εξής θέμα. Είσαι προγραμματιστής αν φτιάξεις ένα crappy CMS και το πουλάς 5000€/project?
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Οκτ 2011 18:50

Το topic δεν είναι Custom vc Έτοιμα.
Μιλάμε γι' αυτούς που χρησιμοποιούν (και με ποιο τρόπο) τα έτοιμα.
Εγώ με τον όρο Προγραμματιστής εννοώ κατ' ουσίαν σωστό προγραμματιστή. Τι έχει σπουδάσει, τι λένε οι ΚΑΔ του, τι δηλώνει ο ίδιος, ποσώς με ενδιαφέρει!

Είμαι και κατά των σκάρτων custom (ειδικά αν έχουν πληρωθεί καλά, δυο φορές περισσότερο κατά). Είμαι όμως και κατά του "Πουλάω Joomla χωρίς να ξέρω να το υποστηρίξω προγραμματιστικά, αλλά ούτε του λέω του πελάτη τι του δίνω και σε τι περιοριστικά πλαίσια τον βάζω".

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο :)

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 11 Οκτ 2011 19:01

korgr έγραψε: Το topic δεν είναι Custom vc Έτοιμα.
Μιλάμε γι' αυτούς που χρησιμοποιούν (και με ποιο τρόπο) τα έτοιμα.
Εγώ με τον όρο Προγραμματιστής εννοώ κατ' ουσίαν σωστό προγραμματιστή. Τι έχει σπουδάσει, τι λένε οι ΚΑΔ του, τι δηλώνει ο ίδιος, ποσώς με ενδιαφέρει!

korgr έγραψε: Είμαι και κατά των σκάρτων custom (ειδικά αν έχουν πληρωθεί καλά, δυο φορές περισσότερο κατά). Είμαι όμως και κατά του "Πουλάω Joomla χωρίς να ξέρω να το υποστηρίξω προγραμματιστικά, αλλά ούτε του λέω του πελάτη τι του δίνω και σε τι περιοριστικά πλαίσια τον βάζω".

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο :)
Hooray !!! Exactly my point !

Και έχω αντιμετωπίσει και εγώ πελάτη που ενώ του πούλαγα customιές μου είπε "θεωρούμε πώς το ποσό είναι εξωφρανικό όταν ήδη έχουμε πρόταση από άλλο γραφείο με το 1/4 των χρημάτων"(αληθινό περιστατικο)
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Οκτ 2011 19:32

agrippas έγραψε:Προγραμματιστής με το wordpress δε γίνεσαι, όπως ακριβώς ο πωλητής ρούχων σε πολυκατάστημα δε γίνεται σχεδιαστής μόδας ή ράφτης.
Γιατί όχι; Ερχόμενος σε επαφή με το θέμα μπορεί να μάθεις πολλά και τελικά να μπεις στα βαθιά.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 11 Οκτ 2011 21:48

Ναι, το "δε γίνεσαι" το εννοώ ως "δε λέγεσαι".

Σαφώς και ένας πωλητής κοστουμιών μπορεί να γίνει ράφτης αν ενθουσιαστεί, όπως και ένας αθλητής του τραμπολίνο μπορεί να βαρεθεί τους πήδους χαμηλού υψομέτρου και να απογειώσει την καριέρα του και να γίνει αστροναύτης.

(Btw κι εγώ έμαθα asp χρησιμοποιώντας ένα έτοιμο φόρουμ το 2001)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Οκτ 2011 10:55

Αφού έχουμε και θεατές (telas) ας μην τους απογοητεύσουμε. :)

Το πάω και λίγο παρακάτω (κουβέντα να γίνεται) και λέω.
Το να είσαι dev και να χρησιμοποιείς ως framework κάποιο από τα Classic CMS είναι το ανάλογο του θέλω να φτιάξω το σπίτι των ονείρων μου, που θα εξυπηρετεί τις δικές μου εξειδικευμένες ανάγκες και αντί να αγοράσω ένα οικόπεδο, να το σχεδιάσω και να το κτίσω όπως θέλω, πάω και παίρνω ένα έτοιμο στα τούβλα και προσπαθώ να το προσαρμόσω...

Νομίζω πως κάθε dev που σέβεται τον εαυτό του, και έχει τις δυνατότητες, θα δημιουργήσει το δικό του framework το οποίο θα εξελίσσει όπως θέλει αυτός και όχι να χορεύει στους ρυθμούς του ταμπουρά που βαράει η open source community.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Οκτ 2011 14:55

korgr έγραψε:Αφού έχουμε και θεατές (telas) ας μην τους απογοητεύσουμε. :)

Το πάω και λίγο παρακάτω (κουβέντα να γίνεται) και λέω.
Το να είσαι dev και να χρησιμοποιείς ως framework κάποιο από τα Classic CMS είναι το ανάλογο του θέλω να φτιάξω το σπίτι των ονείρων μου, που θα εξυπηρετεί τις δικές μου εξειδικευμένες ανάγκες και αντί να αγοράσω ένα οικόπεδο, να το σχεδιάσω και να το κτίσω όπως θέλω, πάω και παίρνω ένα έτοιμο στα τούβλα και προσπαθώ να το προσαρμόσω...

Νομίζω πως κάθε dev που σέβεται τον εαυτό του, και έχει τις δυνατότητες, θα δημιουργήσει το δικό του framework το οποίο θα εξελίσσει όπως θέλει αυτός και όχι να χορεύει στους ρυθμούς του ταμπουρά που βαράει η open source community.
Whoa. Αν και έχω συμφωνήσει με αρκετά που λες σε αυτό το νήμα, εδώ διαφωνώ.

Γιατί ο κάθε developer να εφεύρει εκ νέου τον τροχό; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική.

Προσωπικά θεωρώ καλύτερο κάποιον που θα φτάσει στο Χ αποτέλεσμα αξιοποιώντας εργαλεία που υπάρχουν και προσαρμόζοντας τα στις ανάγκες του project ( δεν αναφέρομαι σε "στησιματάκιδες" αλλά σε dev που θα ενώσει σωστά κάποια "κομμάτια" ενός puzzle προσθέτοντας δικές του πινελιές ) , παρά αυτόν που θα κάτσει να φτιάξει κάτι απ' την αρχή.

Ξαναλέω, εφόσον υπάρχουν τα εφόδια ( aka εργαλεία ) να γίνει κάτι τέτοιο.

Εκτός, βέβαια, αν έχεις έναν τελείως διαφορετικό τρόπο ( νέα προσέγγιση ) να φτιάξεις κάτι που υπάρχει και ό,τι υπάρχει δεν καλύπτει τις βασικές ανάγκες του project. Αλλιώς, απλά ευλογείς τα γένια σου που μπορείς να φτιάξεις κάτι ενώ υπάρχει ήδη. ( γενικά μιλάω εδώ )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 12 Οκτ 2011 15:09

Προσωπικά, δουλεύοντας κατά 99% με custom δικό μου framework (όταν δεν παίζω με wordpress), συμφωνώ με τον korgr εν μέρη.
Λέω εν μέρη γιατί δεν θεωρώ απαραίτητο να εφεύρεις τον τροχό προφανώς. Αλλά αν το κάνεις, είναι πολύ ωραία διαδικασία. Κατανοείς κάποια πράγματα 100 φορές καλύτερα, αρχίζεις και σκέφτεσαι πολύ πιο καθαρά, αποκτάς άνεση στο να "μεταπηδάς" από ένα framework σε άλλο γνωρίζοντας πως λειτουργούν στο background κ.λ.π.
Με άλλα λόγια, αν έχει κανείς χρόνο, μόνο κερδισμένος βγαίνει από μια τέτοια διαδικασία.
Ξαναλέω όμως, ΔΕΝ το θεωρώ απαραίτητο.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 12 Οκτ 2011 16:28

Όταν το μόνο που έχεις είναι ένα σφυρί, όλα μοιάζουν με καρφί. :)

Εγώ είμαι πάλι της άποψης να είσαι open mind και να μαθαίνεις πράγματα, έστω για να ξέρεις τι υπάρχει και τι πλεονεκτήματα έχει.

Τίποτα δεν κάνει για όλες τις καταστάσεις, ούτε το έτοιμο wordpress/drupal/joomla, ούτε η php είναι η λύση για όλες τις web apps, ούτε η rails, ούτε καμία γλώσσα, framework ή έτοιμη application. Kάθε project είναι μοναδικό και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Πρέπει να έχεις το θάρρος να πεις στον πελάτη οτι "ξέρεις κάτι; αυτό το site γίνεται καλύτερα με custom λύση γι' αυτούς τους λόγους" ή "προτίμησε το drupal, θα βγει αμέσως και δε θα έχεις προβλήματα στο μέλλον γιατί θα αναλάβω το support".

Εκεί φαίνεται αν ξέρεις τις δυνατότητες του κάθε εργαλείου και τι πρέπει να προτείνεις ή αν είσαι τελικά ένα τυφλό fanboy μιας συγκεκριμένης νοοτροπίας/ιδεολογίας.

Αν ξέρεις το ένα από τα δύο και αγνοείς το άλλο λόγω κολλήματος, για μένα δεν είσαι ολοκληρωμένος developer.

takissaid
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takissaid » 12 Οκτ 2011 16:51

Προγραμματιστής είναι για εμάς αυτός που ξέρουμε τι είναι και πως είναι.
Οι άνθρωποι που ασχολούνται με το internet χωρίζονται σε κατηγορίες εργασιών. Θέλουμε και γραφίστα θέλουμε και προγραμματιστή θέλουμε και IT.
Όλα τα θέλουμε αλλά με τη χρήματα? οπότε καλούμαστε να τα κάνουμε όλα για να συμφέρουν.
Υπάρχουν λίγοι επαγγελματίες στο χώρο της πληροφορικής? όχι,
αλλά ο κάθε ένας έχει το αντικείμενό του. Τώρα όλοι κάνουν SEO όλοι υποστηρίζουμε το Google γιατί δίνει χρήμα, έτσι ακριβώς ήταν το 1990 που όλοι έγιναν ασφαλιστές.
Το κακό είναι ότι όλοι έκαναν ασφάλεια στο συγγενικό τους χώρο, οπότε όταν τα παράτησαν έμεινα κρεμασμένοι οι συγγενείς. Έτσι δίνετε και τώρα με το internet.
Εγώ έκανα και WP και CMS "ecs" όλα παίζουν καλά στα open μέχρι να χρειαστείς κάτι που δεν είναι αυτοματοποιημένο και στο τέλος κοστίζει όσο ένα νέο CMS της αγοράς.
takissaid

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Οκτ 2011 16:52

viktoras έγραψε: Γιατί ο κάθε developer να εφεύρει εκ νέου τον τροχό; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική.
Θα κατανοήσεις την λογική αν απαντήσεις στο ερώτημα:
Όταν αποφάσισαν να δημιουργήσουν πχ το Dupal δεν υπήρχε το Joomla? (ή όπως λεγόταν ο πρόγονός του?)

Μετά έρχονται όλα όσα ανέφερε ο mrpc...

Η απάντηση είναι, γιατί ο δικός σου τροχός είτε μπορεί να είναι καλύτερος, είτε να σε βολεύει πολύ περισσότερο. Και για να αφιερώσεις τόσο χρόνο ώστε να αφομοιώσεις ένα ξένο framework, είναι σίγουρο πως σχεδόν θα φτάσεις στον ίδιο χρόνο να κατασκευάσεις το δικό σου (αν έχεις την δυνατότητα επαναλαμβάνω).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες