Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Οκτ 2011 18:34

Φυσικά και υπήρχε όχι μόνο το Joomla, αλλά και διάφορα CMS.

Μόνο που το Drupal προσέγγισε διαφορετικά το θέμα της διαχείρισης περιεχομένου, εκτός αν μου λες ότι Joomla και Drupal = το ίδιο πράγμα...

Το ίδιο και το Wordpress ( εφόσον στην έκδοση 3 μεταμορφώθηκε σε κανονικό CMS )

Οπότε ακόμα δεν κατανοώ την λογική.

Υπόψιν, έχω δημιουργήσει δικό μου framework πάνω στο οποίο δημιούργησα CMS και Product Catalog πριν χρόνια. Όταν όμως είδα τι "πόνος" είναι να κάνω μόνος μου ( ουσιαστικά εγώ και άλλος ένας ) συντήρηση και μετά το πρώτο refactoring ( για να αφαιρεθούν deprecated functions και γενικότερη βελτίωση απόδοσης ) τότε σταμάτησα να "κατανοώ" αυτή την λογική.

Μετά ήρθε το Codeigniter, αλλά δεν θα επεκταθώ προς τα εκεί γιατί απ' ότι είδα εκτός από τα CMS πολλοί αντιπαθούν και τέτοιου είδους frameworks με μικρό footprint και πολύ μικρό learning curve.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 12 Οκτ 2011 18:47

viktoras έγραψε: Γιατί ο κάθε developer να εφεύρει εκ νέου τον τροχό; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική.
είναι απλή η απάντηση. Για να κάνει lock in τον πελάτη.

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 19:16

lavelle έγραψε:
viktoras έγραψε: Γιατί ο κάθε developer να εφεύρει εκ νέου τον τροχό; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική.
είναι απλή η απάντηση. Για να κάνει lock in τον πελάτη.
Αυτό είναι εν μέρη αλήθεια. Γιατί και κατά την δική μου άποψη, καλύτερα να λιώσω να γράψω μια εφαρμογή που κάνει αυτό ακριβώς που θέλω, παρά να φάει 3πλάσιο χρόνο "σκαλίζωντας" μια ήδη υπάρχουσα που κάνει περίπου αυτό που θέλω.

Όμως όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, η ιδιοσυγκρασία των Ελλήνων, θέλουμε ή μη είναι τέτοια, που ο ένας προγραμματιστής θα κράξει τον άλλον που δεν χρησιμοποιεί τα ίδια εργαλεία, τις ίδιες μεθόδους και που δεν έχει την ίδια λογική. Ο καθένας θα προσπαθήσει να προωθήσει τις δικές του ιδέες και τα δικά του "θέλω" στον πελάτη, και τις περισσότερες φορές μιλώντας υποτιμιτικά για άλλες λύσεις/άλλους προγραμματιστές. Τι να κάνουμε έτσι είναι.

Αν φτιάξω ένα app που θα κάνει κάτι και μπορεί να βοηθάει και μπόλικο κόσμο, θα υπάρξει κόσμος που θα του αρέσει και θα πεί καλά λόγια, αλλά standard θα υπάρξει και κόσμος που θα ψάξει πώς και πού δήλωσα τις μεταβλητές μου (πχ) και θα κάτσει να trollarei για το πόσο noob είμαι κτλ κτλ. Όλοι λίγο πολύ το έχουμε δει το έργο αυτό. Ο καθένας προσπαθεί να κάνει το καλύτερο που μπορεί για τον εαυτό του και για τα δικά του standards. Τώρα αν αυτά τα standards είναι χαμηλά ή ψηλά, το ξέρει ο ίδιος και ο πελάτης.

Έτσι υπάρχουν, αυτός που πουλάει ένα WP website με ελάχιστες γνώσεις PHP, SQL κτλ και ο πελάτης καταλήγει να έχει ένα έτοιμο theme και να μην έχει καθόλου support, αλλά επίσης και αυτός που προσπαθεί να πουλήσει στον πελάτη την customia του, με αποτέλεσμα ο πελάτης να χρεώνεται μεγάλα ποσά για αλλαγές/αναβαθμίσεις. Γιατί για μένα και οι 2 είναι κακοί επαγγελματίες.

Γιατί και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις υπάρχουν και οι αντίθετες περιπτώσεις. Ο WP guru που ναι μέν θα σου πουλήσει WordPress αλλά θα κάνει παπάδες με παπαδάκια, και ο uber ninja προγραμματιστής που θα σου πουλήσει την τρομερή customia του η οποία θα κατεβάζει τον Δία και την Ήρα από τον Όλυμπο !!! :P :P :P

Αυτό που πρέπει να λύσουμε λοιπόν στην συγκεκριμένη κουβέντα είναι το για ποιόν ενδιαφερόμαστε. Για το καλό του πελάτη που μας κάνει σωστούς επαγγελματίες ή για το καλό της τσέπης μας που μας κάνει ευκαιριακούς εμπόρους.

Αν λοιπόν είσαι ένα προγραμματιστής που δεν βρίσκεις δουλειές γιατί τις χάνεις από τους "μη προγραμματιστές που πουλάνε WordPress" κάτι πρέπει να αλλάξεις.
Όπως και επίσης αν είσαι ένας WP Guru που δεν βρίσκεις δουλειές γιατί οι "γαμάουα" προγραμματιστές σε σβίνουν κάτι πρέπει να αλλάξεις.

EDIT
Αυτή η κουβέντα είναι f-epic !!!! :P Infinite loop
Does not compute ... !
GreekTuts.net - Ελληνικά Βοηθήματα
VideoGamer.gr - Γιατί η ζωή είναι ένα παιχνίδι

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 19:26

Να πω και εγώ από την σκοπιά του Admin πως τα περισσότερα προβλήματα που συναντάω σε servers είναι συνήθως από έτοιμα συστήματα τύπου WP, Joomla (είτε από άποψη security είτε από άποψη ασυλλόγιστης σπατάλη resources με το 2ο να είναι πιο συνηθές - πριν λίγα λεπτά πάλευα με έναν server ακριβώς γιαυτό το λόγο).

Το πρόβλημα με τα resources το έχω κυρίως Joomla μετά με το WP και μετά με τα άλλα.

Από custom εφαρμογές είναι ελάχιστες οι φορές που είχα πρόβλημα σε κάποιο server.
Και όταν είχα απλά επικοινωνούσα με τον developer του πελάτη, του εξηγούσα τι πρόβλημα υπάρχει (προερχόμενος από PHP Dev περιβάλλον μπορώ να βρω πιο εύκολα τυχών προβλήματα που προκαλούν τα php apps που τρέχουν σε ένα μηχάνημα) και το διορθώνε.
Ποτέ αυτή η διαδικασία επικοινωνίας με τον developer δεν ήταν πιο μπελάς από το να ψάχνω να βρω ποιο διαολο-module στο Χ Joomla ή WP μου κολάει ολόκληρο μηχάνημα.

Φυσικά αν αυτός που έχει κάνει το custom ξέρει τι κάνει, τότε υπάρχει σημαντικό ώφελος και στο θέμα του security.

Αλλιώς είναι να σου φάει ένα script kiddie το Joomla σου απλά κάνοντας search το google κάνοντας match το site σου επειδή είναι vulnerable (και όχι γιατί κάνουν attack σε σένα συγκεκριμένα) και αλλιώς να σου φάνε το custom site (που συνήθως είναι στοχευμένο attack και είναι πιο δύσκολο να βρουν κενό ασφαλείας μιας και ο κώδικας δεν είναι διαθέσιμος)

Γενικά όποτε έχω να κάνω με load που προέρχεται από Joomla ή WP απλά μένω με τα χέρια δεμένα και πρέπει ή να αλλάξει μηχάνημα ο πελάτης ή να κάτσει να κάνει άνω κάτω όλο το site του να βρει τι πρόβλημα έχει.

Και το έχω εξηγήσει πολλές φορές ξανά τον λόγο που γίνεται αυτό.

Για παράδειγμα όταν θες μία εταιρική παρουσίαση με 5 σελίδες και ένα news section και φορτώνεις το joomla ή το WP που έχουν εκατοντάδες γραμμές άχρηστου κώδικα (σύμφωνα με αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι) λογικό είναι αυτό το πράγμα να είναι overkill για τον server.
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως μέτρο σύγκρισης με ένα custom σύστημα για αυτές τις 5 σελίδες την contact form και το news section. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης γιαυτό.

Όπως αντίστοιχα όταν θες ένα eshop και πας και βάζεις Joomla με Virtuemart μην περιμένεις μετά βάζοντας 100.000 προϊόντα να μην σέρνεται. Αφού είναι φτιαγμένο για άλλη δουλειά by definition.
Και εκεί τρώει το πακέτο ο developer. Να το σκαλίσει μόνος του να βρει την λύση σπάζοντας συνήθως τα επόμενα updates ή να περιμένει πότε και αν θα αξιωθούν αυτοί οι χιλιάδες developers που λέτε να το διορθώσουν; :lol:

Μιλώντας λοιπόν καθαρά πρακτικά (δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω πιος είναι προγραμματιστής και ποιος όχι - συμφωνώ ωστόσο με agrippa & korgr) και επί τις ουσίας από την σκοπιά του admin για μένα τα έτοιμα αυτά είναι καλά μόνο όταν χρησιμοποιούνται σωστά και από άτομα που ξέρουν προγραμματισμό και πως λειτουργεί ο server (disk I/O, http connections και δεκάδες άλλες λεπτομέριες που τις μαθαίνεις στην πράξη όχι σε σχολείο) ώστε να μπορούν να λύσουν τα προβλήματα που 100% έρχονται μόλις ανέβει η κίνηση του site.

Το 99% των joomla/wp περιπτώσεων που μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα όμως έχει στηθεί από άσχετους που απλά πατήσανε next next next και το στήσανε.

Και πιστεύω ο agrippas σε αυτούς αναφέρεται και δυστυχώς (τουλάχιστον στην Ελλάδα) είναι η συντριπτική πλειοψηφία όσων χρησιμοποιούν αυτά τα συστήματα.

Για το θέμα του τροχού επίσης συμφωνώ με korgr αλλά και mrpc.

Μαθαίνοντας τον τροχό μαθαίνεις δεκάδες προγραμματιστικές τεχνικές για το πως φτιάχνονται/δουλεύουν τα πράγματα.

Έχοντας κάνει αυτό, μετά γνωρίζεις σε σωστό βάθος την γλώσσα και αφενώς λύνεις πιο εύκολα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν και αφετέρου το ποιο framwork/cms θα επιλέξεις (είτε έτοιμο είτε δικό σου) είνια καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και όχι 'έμαθα σε joomla σε αυτό θα συνεχίσω γιατί δεν ξέρω κανένα άλλο και που να μαθαίνω από την αρχή' :P

Οπότε ΙΜΟ η λογική του να ανακαλύψεις τον τροχό είναι ότι μαθαίνεις έτσι σοβαρά την γλώσσα και όχι επιφανειακά όπως μαθαίνεις πάνω σε ένα «framework».

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 19:59

Cha0s έγραψε:
Να πω και εγώ από την σκοπιά του Admin πως τα περισσότερα προβλήματα που συναντάω σε servers είναι συνήθως από έτοιμα συστήματα τύπου WP, Joomla (είτε από άποψη security είτε από άποψη ασυλλόγιστης σπατάλη resources με το 2ο να είναι πιο συνηθές - πριν λίγα λεπτά πάλευα με έναν server ακριβώς γιαυτό το λόγο).

Το πρόβλημα με τα resources το έχω κυρίως Joomla μετά με το WP και μετά με τα άλλα.

Από custom εφαρμογές είναι ελάχιστες οι φορές που είχα πρόβλημα σε κάποιο server.
Και όταν είχα απλά επικοινωνούσα με τον developer του πελάτη, του εξηγούσα τι πρόβλημα υπάρχει (προερχόμενος από PHP Dev περιβάλλον μπορώ να βρω πιο εύκολα τυχών προβλήματα που προκαλούν τα php apps που τρέχουν σε ένα μηχάνημα) και το διορθώνε.
Ποτέ αυτή η διαδικασία επικοινωνίας με τον developer δεν ήταν πιο μπελάς από το να ψάχνω να βρω ποιο διαολο-module στο Χ Joomla ή WP μου κολάει ολόκληρο μηχάνημα.
Άδικη σύγκριση όμως γιατί πόσα sites σε Joomla/WP/Drupal έχεις και πόσα σε custom λύσεις?
Cha0s έγραψε: Φυσικά αν αυτός που έχει κάνει το custom ξέρει τι κάνει, τότε υπάρχει σημαντικό ώφελος και στο θέμα του security.

Αλλιώς είναι να σου φάει ένα script kiddie το Joomla σου απλά κάνοντας search το google κάνοντας match το site σου επειδή είναι vulnerable (και όχι γιατί κάνουν attack σε σένα συγκεκριμένα) και αλλιώς να σου φάνε το custom site (που συνήθως είναι στοχευμένο attack και είναι πιο δύσκολο να βρουν κενό ασφαλείας μιας και ο κώδικας δεν είναι διαθέσιμος)

Γενικά όποτε έχω να κάνω με load που προέρχεται από Joomla ή WP απλά μένω με τα χέρια δεμένα και πρέπει ή να αλλάξει μηχάνημα ο πελάτης ή να κάτσει να κάνει άνω κάτω όλο το site του να βρει τι πρόβλημα έχει.

Και το έχω εξηγήσει πολλές φορές ξανά τον λόγο που γίνεται αυτό.

Για παράδειγμα όταν θες μία εταιρική παρουσίαση με 5 σελίδες και ένα news section και φορτώνεις το joomla ή το WP που έχουν εκατοντάδες γραμμές άχρηστου κώδικα (σύμφωνα με αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι) λογικό είναι αυτό το πράγμα να είναι overkill για τον server.
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως μέτρο σύγκρισης με ένα custom σύστημα για αυτές τις 5 σελίδες την contact form και το news section. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης γιαυτό.
Περίμενε γιατί εδώ έχει τεράστιο λόγω και το hosting κομμάτι. Γιατί θεωρώ απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα ο καθένας να αγοράζει ένα reseller πακέτο από κάπου και να το παίζει uber hoster. Σε ένα από τα δικά μου site, ο server πέφτει με 300 simultaneous visitors ! Σοβαρά μιλάμε? Και μιλάμε για "και καλά" VPS. Και όχι από ότι να 'ναι εταιρία. Αν ο server που σου πουλάνε δεν μπορεί να σηκώσει ένα Joomla/WP/Drupal/(άλλη έτοιμη λύση) με λίγες σελίδες και μιρκή βάση, sorry αλλά δεν φταίει το σύστημα αλλά ο server και ο hoster.

EDIT: Και για να μην παρεξηγηθώ για άνθρωπο που χρησιμοποιεί λάθος το WP, και cache έχω στο WP μου, και καθαρό κώδικα, και λίγα και "καθαρά" plugins, και γενικά το έχω σα τα μάτια μου. Αλλά από την εταιρία, μάλλον με δουλεύουν. Δεν εξηγείται αλλιώς το 70% uptime εδώ και 2 μήνες που έχω βάλει pingdom.

Cha0s έγραψε:
Όπως αντίστοιχα όταν θες ένα eshop και πας και βάζεις Joomla με Virtuemart μην περιμένεις μετά βάζοντας 100.000 προϊόντα να μην σέρνεται. Αφού είναι φτιαγμένο για άλλη δουλειά by definition.
Και εκεί τρώει το πακέτο ο developer. Να το σκαλίσει μόνος του να βρει την λύση σπάζοντας συνήθως τα επόμενα updates ή να περιμένει πότε και αν θα αξιωθούν αυτοί οι χιλιάδες developers που λέτε να το διορθώσουν; :lol:

Μιλώντας λοιπόν καθαρά πρακτικά (δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω πιος είναι προγραμματιστής και ποιος όχι - συμφωνώ ωστόσο με agrippa & korgr) και επί τις ουσίας από την σκοπιά του admin για μένα τα έτοιμα αυτά είναι καλά μόνο όταν χρησιμοποιούνται σωστά και από άτομα που ξέρουν προγραμματισμό και πως λειτουργεί ο server (disk I/O, http connections και δεκάδες άλλες λεπτομέριες που τις μαθαίνεις στην πράξη όχι σε σχολείο) ώστε να μπορούν να λύσουν τα προβλήματα που 100% έρχονται μόλις ανέβει η κίνηση του site.

Το 99% των joomla/wp περιπτώσεων που μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα όμως έχει στηθεί από άσχετους που απλά πατήσανε next next next και το στήσανε.

Και πιστεύω ο agrippas σε αυτούς αναφέρεται και δυστυχώς (τουλάχιστον στην Ελλάδα) είναι η συντριπτική πλειοψηφία όσων χρησιμοποιούν αυτά τα συστήματα.
Hooray και θα συμφωνήσω απόλυτα.
Cha0s έγραψε: Για το θέμα του τροχού επίσης συμφωνώ με korgr αλλά και mrpc.

Μαθαίνοντας τον τροχό μαθαίνεις δεκάδες προγραμματιστικές τεχνικές για το πως φτιάχνονται/δουλεύουν τα πράγματα.

Έχοντας κάνει αυτό, μετά γνωρίζεις σε σωστό βάθος την γλώσσα και αφενώς λύνεις πιο εύκολα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν και αφετέρου το ποιο framwork/cms θα επιλέξεις (είτε έτοιμο είτε δικό σου) είνια καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και όχι 'έμαθα σε joomla σε αυτό θα συνεχίσω γιατί δεν ξέρω κανένα άλλο και που να μαθαίνω από την αρχή' :P

Οπότε ΙΜΟ η λογική του να ανακαλύψεις τον τροχό είναι ότι μαθαίνεις έτσι σοβαρά την γλώσσα και όχι επιφανειακά όπως μαθαίνεις πάνω σε ένα «framework».
Προφανώς και το να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς είναι το καλύτερο απόλα, απλά το ερώτημα έρχεται στο πως θα το πουλήσεις 8000€ όταν ο δίπλα σου στήνει και γαμώ τα WP με τρομερές γνώσεις κτλ κτλ για 2000€.? Οπότε ή μένεις χωρίς δουλειά, ή μαθαίνεις και αυτό το μονοπάτι !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pantso την 12 Οκτ 2011 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 20:50

Pantso έγραψε:Άδικη σύγκριση όμως γιατί πόσα sites σε Joomla/WP/Drupal έχεις και πόσα σε custom λύσεις?
Δεν έχω εγώ κάποιο site. Μιλάω για τους servers που διαχειρίζομαι (και είναι πάνω από 60).
Μετά από 5-6 χρόνια ενασχόλησης με το συγκεκριμένο κομμάτι (και άλλα 5 πριν ως PHP developer) και με τόσους servers διαθέσιμους, θεωρώ πως μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Και το συμπέρασμά μου είναι ότι το 90% των έτοιμων που έχουν κίνηση (και κίνηση δεν εννοώ 300 concurrent connections - που αυτό μπορει να μην έχει καμία απολύτως σχέση με τον κώδικα αλλά με το template) δημιουργούν προβλήματα στους servers και αντίστοιχα το 90% των custom με κίνηση δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.
Pantso έγραψε:Περίμενε γιατί εδώ έχει τεράστιο λόγω και το hosting κομμάτι. Γιατί θεωρώ απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα ο καθένας να αγοράζει ένα reseller πακέτο από κάπου και να το παίζει uber hoster. Σε ένα από τα δικά μου site, ο server πέφτει με 300 simultaneous visitors ! Σοβαρά μιλάμε? Και μιλάμε για "και καλά" VPS. Και όχι από ότι να 'ναι εταιρία. Αν ο server που σου πουλάνε δεν μπορεί να σηκώσει ένα Joomla/WP/Drupal/(άλλη έτοιμη λύση) με λίγες σελίδες και μιρκή βάση, sorry αλλά δεν φταίει το σύστημα αλλά ο server και ο hoster.
Καταρχήν δεν είπα ότι δεν θα τρέχει ένα Joomla.
Είπα ότι συγκριτικά με ακριβώς το ίδιο site αλλά σε custom backend οι αποδώσεις του 2ου θα είναι σημαντικά καλύτερες.
Με άλλα λόγια αυτά τα έτοιμα τις περισσότερες φορές σπαταλάνε resources άδικα.
Αντίστοιχα ένα custom με ακριβώς αυτά που θέλει το site χωρίς περιττό κώδικα μπορεί να παίξει με πολύ λιγότερη σπατάλη resources.
Δεν είναι θέμα oversell ή κακοστημένου server.
Όποιος admin έχει δουλέψει με σοβαρούς developer που ξέρουν τι κάνουν (και όχι είδαν φως και μπήκαν), θα το επιβεβαιώσει αυτό.

Με άλλα λόγια την καραμέλα του φταίει ο host όταν πάτε και στήνετε ότι μπούρδα βρείτε μπροστά σας δεν την μασάω.
Μπορεί να φταίει ο host σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν μιλάω διαφημίζοντας κάποιον host.
Μιλάω εκ πείρας πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι, και όταν λέω ότι τα έτοιμα συνήθως προκαλούν προβλήματα ξέρω τι λέω.
Και διευκρίνισα ότι τα έτοιμα μπορούν να παιξουν άψογα, αν αυτός που τα στήνει ξέρει τι κάνει.
Οι συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ιδέα που πάνε τα τέσσερα ούτε από προγραμματισμό ούτε από το http πρωτοκόλλο, ούτε πως λειτουργει ο server σε θέμα RAM/CPU/Disk I/O και τι επιπτώσεις έχουν τα άθλια plugins που φορτώνει στο έτοιμο, ούτε πως να κάνει optimize το design του ώστε να μην γεμίζει τον server άχρηστα connections και η λίστα συνεχίζεται...

Οπότε πριν οι developers του πωπού που στήσανε ένα Joomla και νομίζανε ότι γίνανε προγραμματιστές αρχισουν να κατηγορούν τον provider τους ας πάνε να ξεστραβωθούν πρώτα να μάθουν πως δουλευουν τα πράγματα και μετά να αναμασάνε ότι παπαριά ακούσουν από τον κάθε άσχετο όμοιο τους.
(Γίνομαι κακός I know :D :lol: )
Pantso έγραψε:Προφανώς και το να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς είναι το καλύτερο απόλα, απλά το ερώτημα έρχεται στο πως θα το πουλήσεις 8000€ όταν ο δίπλα σου στήνει και γαμώ τα WP με τρομερές γνώσεις κτλ κτλ για 2000€.? Οπότε ή μένεις χωρίς δουλειά, ή μαθαίνεις και αυτό το μονοπάτι !
Ως admin δεν με απασχολούν τα προβλήματα marketing που μπορεί να έχουν οι programmers για να πουλήσουν.

Η άποψη μου ωστόσο είναι ότι ο σοβαρος programmer έχει και σοβαρούς πελάτες.
Οπότε και 8κ θα το δώσει και 18κ και ας του δίνουν του πελάτη ακριβώς το ίδιο με τα 200ευρώ.

Ο πελάτης των 200ευρώ δεν είναι πελάτης είναι βάρος και καλύτερα να μην τον έχεις καν ;)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Οκτ 2011 20:55

Cha0s έγραψε: Ο πελάτης των 200ευρώ δεν είναι πελάτης είναι βάρος και καλύτερα να μην τον έχεις καν ;)
+1000

Άβαταρ μέλους
basile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από basile » 12 Οκτ 2011 21:04

Πάντως ο μόνος που μίλησε αντικειμενικά έιναι ο Korgr..οι υπόλοιποι βλέπω ότι υπερασπίζετε τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνετε sites...θα πρέπει να γνωρίζετε ότι ο πελάτης θέλει να δουλέυει το site του σωστά..ακόμα και αφίσα να του βάλεις πίσω από την οθόνη αν δουλέυει καλά θα το δεχτεί...πιστεύω λοιπόν ότι τα CMS έχουν ορθότερο σετάρισμα by default...

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 21:15

Cha0s έγραψε: Και το συμπέρασμά μου είναι ότι το 90% των έτοιμων που έχουν κίνηση (και κίνηση δεν εννοώ 300 concurrent connections - που αυτό μπορει να μην έχει καμία απολύτως σχέση με τον κώδικα αλλά με το template) δημιουργούν προβλήματα στους servers και αντίστοιχα το 90% των custom με κίνηση δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.
Μα και πάλι δεν είναι δίκαιη η σύκγριση. Το 90% του 3 δεν είναι το ίδιο με το 90% του 3000. Γιατί δύσκολο οι 60 servers που διαχειρίζεσαι να έχουν πάνω από 100 sites σε custom εφαρμογές.
Cha0s έγραψε: Καταρχήν δεν είπα ότι δεν θα τρέχει ένα Joomla.
Είπα ότι συγκριτικά με ακριβώς το ίδιο site αλλά σε custom backend οι αποδώσεις του 2ου θα είναι σημαντικά καλύτερες.
Με άλλα λόγια αυτά τα έτοιμα τις περισσότερες φορές σπαταλάνε resources άδικα.
Αντίστοιχα ένα custom με ακριβώς αυτά που θέλει το site χωρίς περιττό κώδικα μπορεί να παίξει με πολύ λιγότερη σπατάλη resources.
Δεν είναι θέμα oversell ή κακοστημένου server.
Όποιος admin έχει δουλέψει με σοβαρούς developer που ξέρουν τι κάνουν (και όχι είδαν φως και μπήκαν), θα το επιβεβαιώσει αυτό.

Με άλλα λόγια την καραμέλα του φταίει ο host όταν πάτε και στήνετε ότι μπούρδα βρείτε μπροστά σας δεν την μασάω.
Μπορεί να φταίει ο host σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν μιλάω διαφημίζοντας κάποιον host.
Μιλάω εκ πείρας πάνω στο συγκεκριμένο κομμάτι, και όταν λέω ότι τα έτοιμα συνήθως προκαλούν προβλήματα ξέρω τι λέω.
Και διευκρίνισα ότι τα έτοιμα μπορούν να παιξουν άψογα, αν αυτός που τα στήνει ξέρει τι κάνει.
Οι συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ιδέα που πάνε τα τέσσερα ούτε από προγραμματισμό ούτε από το http πρωτοκόλλο, ούτε πως λειτουργει ο server σε θέμα RAM/CPU/Disk I/O και τι επιπτώσεις έχουν τα άθλια plugins που φορτώνει στο έτοιμο, ούτε πως να κάνει optimize το design του ώστε να μην γεμίζει τον server άχρηστα connections και η λίστα συνεχίζεται...
Θέλεις να μου πείς δηλαδή ότι οι shared που πουλιούνται για 3€ το μήνα, σηκώνουν κανονικά ένα σοβαρό traffic, και ας έχεις μόνο 5 html σελίδες? Γιατί και από αυτό έχω κακή εμπειρία στο παρελθόν. Και προφανώς συμφωνώ ότι θα είναι καλύτερες οι αποδόσεις σε ένα καλοφτιαγμένο website, από ότι σε ένα τσαπατσούλικο WP. Και συμφωνώ και στο θέμα λειτουργίας του server και του κώδικα. Απλά λέω ότι τα έτοιμα προκαλούν περισσότερες φορές πρόβλημα γιατί είναι 1000πλάσια των custom.
Cha0s έγραψε: Οπότε πριν οι developers του πωπού που στήσανε ένα Joomla και νομίζανε ότι γίνανε προγραμματιστές αρχισουν να κατηγορούν τον provider τους ας πάνε να ξεστραβωθούν πρώτα να μάθουν πως δουλευουν τα πράγματα και μετά να αναμασάνε ότι παπαριά ακούσουν από τον κάθε άσχετο όμοιο τους.
(Γίνομαι κακός I know :D :lol: )

Ναι και αντιστοίχως ο κάθε noob SysAdmin, στο οποιοδήποτε ticket σου λέει φταίει το WP, όταν ο server πέφτει μόνος του κάθε μέρα. Anyway. Το ξέρεις και εσύ όμως ότι ασχέτως το τι ξέρει ο καθένας που στήνει sites, το hosting Κομμάτι στην Ελλάδα είναι πόνος γιατί πολύ απλά ο κόσμος δεν δίνει λεφτά, αγοράζει έναν φτηνό server, που τον πουλάνε με 99.9% εγγυήσεις και κορδέλες μπλέ για να βγάλουν λεφτά και τελικά καταλήγει να έχει 40% downtime. Άρα στο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν φταίνε μόνο οι πελάτες. Σε όλα τα θέματα αυτά υπάρχουν πολλές πλευρές να τα δείς.

Cha0s έγραψε: Ως admin δεν με απασχολούν τα προβλήματα marketing που μπορεί να έχουν οι programmers για να πουλήσουν.

Η άποψη μου ωστόσο είναι ότι ο σοβαρος programmer έχει και σοβαρούς πελάτες.
Οπότε και 8κ θα το δώσει και 18κ και ας του δίνουν του πελάτη ακριβώς το ίδιο με τα 200ευρώ.

Ο πελάτης των 200ευρώ δεν είναι πελάτης είναι βάρος και καλύτερα να μην τον έχεις καν ;)
Καλά οι σοβαροί πελάτες μεταξύ μας δεν πάνε σε προγραμματιστές αλλά σε εταιρίες. Γιατί σε απασχολούν δε σε απασχολούν τα προβλήματα marketing των programmers, τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και το design, και το hosting. Γιατί αυτός που θέλει τρομερό design και θα δώσει λεφτά θα πάει σε σοβαρή design Firm, και αυτός που θέλεις να έχει έναν τούμπανο dedicated, μάλλον θα πάει εξωτερικό.

Ο πελάτης των 200€ προφανώς δεν είναι πελάτης, των 2000€ που έγγραψα εγώ όμως είναι. Γιατί μην λέμε ότι θέλουμε. Το hosting στην Ελλάδα ζεί από τον πελάτη των 10€-20€, οπότε είναι λίγο lame να βγάζεις τον εαυτό σου απέξω, γιατί από 1000 πελάτες των 10€ πληρώνονται και οι SysAdmins (No disrespect intended).

Εν πάση περιπτώση, ασχέτως με το server κομμάτι, αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας είναι να ψάξει να βρεί τα καλυτερα εργαλεία για να κάνει την δουλεία του καλύτερα, αποδοτικότερα, και πάνω απόλα καλύτερα για τον πελάτη, ο οποίος στην τελική θέλουμε να μας ξανάρθει, και να μας συστήσει και σε 2-3 γνωστούς.
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 21:22

basile έγραψε:θα πρέπει να γνωρίζετε ότι ο πελάτης θέλει να δουλέυει το site του σωστά..ακόμα και αφίσα να του βάλεις πίσω από την οθόνη αν δουλέυει καλά θα το δεχτεί...πιστεύω λοιπόν ότι τα CMS έχουν ορθότερο σετάρισμα by default...
Ένα από τα πιο ορθά posts σε αυτό το σηριάλ !!! :P
Εγλω στην ζωή μου δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πελάτη, ακόμα και στην εταιρία που δουλεύω, που να ξέρει 100% τι θέλει απο το website του. Θέλει να είναι όμορφο και να δουλέυει. Κακά τα ψέματα λοιπόν, επειδή η δουλειά του προγραμματιστή δεν φαίνεται (και ας ειναι 100πλάσια από του designer+marketer μαζί) δεν μπορείς όταν πάς έξω μόνος σου να πουλας ότι τιμές να 'ναι, όσο τούμπανο λύση και να έχεις να πουλήσεις. Προσπαθείς, την προωθείς, αλλά 7 στους 10 θα σου πούν Joomla/WP/Drupal γιατί έχει χαμηλότερο κόστος.

Γιατί τώρα αν η συζήτηση γίνεται για το 1 project που θα σου κάτσει στην ζωή σου και θα χεστείς στο τάλιρο, ναι έκει συμφωνώ να κάτσεις 3 μήνες να γράφεις Customies.
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 21:32

basile έγραψε:..οι υπόλοιποι βλέπω ότι υπερασπίζετε τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνετε sites...
Και για να μην πεί κανείς ότι έκανα ότι δε το είδα, ναι εγώ προσπαθώ να υπερασπιστώ το ότι έχω επιλέξει σε περίπλοκα projects να κάνω customιές στο WP και να δίνω καλές λύσεις μέσω αυτού, παρά να κάτσω να γράψω το δικό μου CMS, γιατί πολύ απλά δεν με συμφαίρει, και το νοίκι τρέχει, και η μαμά και ο μπαμπάς δεν με πληρώνουν το χαρτζιλίκι μου εδώ και σχεδόν 10 χρόνια. Time is money κακά τα ψέμματα.
Does not compute ... !

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Οκτ 2011 21:35

Πείτε το όπως θέλετε. Αλήθεια στα παπάκια τους.

Τα ευρώ τα βγάζουν και αυτό έχει αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Οκτ 2011 21:47

To 98% ton apanthseon edo mesa einai ektos topou kai xronou.. allo provlhma ethese o dhmiourgos tou thematos.. alla ntalon apantate...

kai gia na teleionoume... programmatistes einai autoi pou eftiaxan ta joomloeidh, ta wpeidh klp eidh... oi ypoloipoi pou ta poulane allazontas to layout h vazontas 2-3 plugins einai aploi prosarmostes kai kammia sxesh den exoun me ton programmatismo.. analyontas kai mono thn lexh "programmatismos" osoi einai sxetikoi katalavainoun se ti anaferomai..
Πείτε το όπως θέλετε. Αλήθεια στα παπάκια τους.

Τα ευρώ τα βγάζουν και αυτό έχει αποτέλεσμα.
idio skeptiko mporei na exei enas emporas narkotikon h enas pou poula paidopornografiko yliko.. exalou opos polloi tha exete noiosei hdh, ta pragmata allazoun kai tha ksexorisei h "hra apo to stari"..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2011 21:51

Pantso έγραψε: Μα και πάλι δεν είναι δίκαιη η σύκγριση. Το 90% του 3 δεν είναι το ίδιο με το 90% του 3000. Γιατί δύσκολο οι 60 servers που διαχειρίζεσαι να έχουν πάνω από 100 sites σε custom εφαρμογές.
To 90% ήταν σχήμα λόγου. Τι μου λες τώρα;
Δεν κάθομαι να σημειώνω πόσα custom και πόσα έτοιμα τρέχουν σε κάθε server έλεος...

Σου λέω στους τόσους σέρβερ και στα τόσα χρονια τα περισσότερα προβλήματα ήταν από έτοιμα. Τώρα εσυ λέγε ότι θες, δεν θα κάτσω να σκάσω μην νομίζεις.
Pantso έγραψε:Θέλεις να μου πείς δηλαδή ότι οι shared που πουλιούνται για 3€ το μήνα, σηκώνουν κανονικά ένα σοβαρό traffic, και ας έχεις μόνο 5 html σελίδες? Γιατί και από αυτό έχω κακή εμπειρία στο παρελθόν. Και προφανώς συμφωνώ ότι θα είναι καλύτερες οι αποδόσεις σε ένα καλοφτιαγμένο website, από ότι σε ένα τσαπατσούλικο WP. Και συμφωνώ και στο θέμα λειτουργίας του server και του κώδικα. Απλά λέω ότι τα έτοιμα προκαλούν περισσότερες φορές πρόβλημα γιατί είναι 1000πλάσια των custom.
Δεν μιλάω για κανένα είδος πακέτου φτηνό ή ακριβό.
Εσύ ξεκίνησες αυτή την κουβέντα. Εγώ έκανα σύγκριση μεταξύ έτοιμου και custom στον ΙΔΙΟ server, το custom θα αποδώσει καλύτερα.

Τώρα αν εσύ είχες κακές εμπειρίες με τα hosting των 5ευρώ είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να αλλάξεις host.

Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτόν που θα σου πουλήσει το joomla με 200euro (=hosting των 5euro) και με αυτόν που θα σου πουλήσει το custom με 2000ευρώ (=hosting από σοβαρή εταιρία).

Οι τζαμπατζήδες συνήθως πληρώνουν περισσότερα στο τέλος :lol:
Είναι αυτό που λέμε, οι μ******ς πληρώνονται :D
Pantso έγραψε:Ναι και αντιστοίχως ο κάθε noob SysAdmin, στο οποιοδήποτε ticket σου λέει φταίει το WP, όταν ο server πέφτει μόνος του κάθε μέρα.
Το ότι έχεις πέσει σε μ*****ς δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε μ*****ς και δεν κάνουμε σωστά την δουλειά μας.
Pantso έγραψε:Anyway. Το ξέρεις και εσύ όμως ότι ασχέτως το τι ξέρει ο καθένας που στήνει sites, το hosting Κομμάτι στην Ελλάδα είναι πόνος γιατί πολύ απλά ο κόσμος δεν δίνει λεφτά, αγοράζει έναν φτηνό server, που τον πουλάνε με 99.9% εγγυήσεις και κορδέλες μπλέ για να βγάλουν λεφτά και τελικά καταλήγει να έχει 40% downtime. Άρα στο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν φταίνε μόνο οι πελάτες. Σε όλα τα θέματα αυτά υπάρχουν πολλές πλευρές να τα δείς.
Προφανώς αναφέρεσαι στις εταιρίες-αρπαχτές που είναι το ίδιο σαπίλα στον κλάδο όπως οι joomlάδες των 200ευρώ.
Δεν είναι όλες οι εταιρίες hosting σαν μία εταιρία εδω που εχει 5-6 topics που την ψάχνουν οι πελάτες της :lol:

Pantso έγραψε:Καλά οι σοβαροί πελάτες μεταξύ μας δεν πάνε σε προγραμματιστές αλλά σε εταιρίες.
Και οι εταιρίες δεν έχουν προγραμματιστές; Από το ψυγειο τον βγάζουν τον κώδικα; :lol:
Pantso έγραψε:Γιατί σε απασχολούν δε σε απασχολούν τα προβλήματα marketing των programmers, τα ίδια θέματα αντιμετωπίζει και το design, και το hosting. Γιατί αυτός που θέλει τρομερό design και θα δώσει λεφτά θα πάει σε σοβαρή design Firm, και αυτός που θέλεις να έχει έναν τούμπανο dedicated, μάλλον θα πάει εξωτερικό.
Δεν πουλάω servers οπότε ας πάει και στην Kuala Lumpur αυτός που θέλει dedicated.
Εγώ management services δίνω και δεν έχουν να κάνουν με το που πήρε ο άλλος τον server.
Οπότε ξαναλέω ότι δεν με απασχολούν τα marketing θέματα αυτά.

Pantso έγραψε:Ο πελάτης των 200€ προφανώς δεν είναι πελάτης, των 2000€ που έγγραψα εγώ όμως είναι.
Σορρυ γράψε λάθος. Παρολαυτα οταν μιλάς για project 8χιλιάδων ο πελάτης των 2χιλιάδων πάλι είναι πρόβλημα.
Pantso έγραψε:Γιατί μην λέμε ότι θέλουμε. Το hosting στην Ελλάδα ζεί από τον πελάτη των 10€-20€, οπότε είναι λίγο lame να βγάζεις τον εαυτό σου απέξω, γιατί από 1000 πελάτες των 10€ πληρώνονται και οι SysAdmins (No disrespect intended).
Δεν έχουν όλες οι εταιρίες servers για να μοιραζουν hosting των 5ευρώ.
Υπάρχουν και επαγγελματίες που δίνουν ολοκληρωμένες λύσεις (design, development, hosting).
Και ξέρεις υπάρχουν και άλλες χρησεις ενώς server. Δεν είναι όλα cpanel & joomla στον κόσμο του internet :P

Οπότε το να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το που πληρώνομαι είναι λίγο άτοπο γιαυτό και το παιρνω ως αστειο :lol:
Pantso έγραψε:Εν πάση περιπτώση, ασχέτως με το server κομμάτι, αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας είναι να ψάξει να βρεί τα καλυτερα εργαλεία για να κάνει την δουλεία του καλύτερα, αποδοτικότερα, και πάνω απόλα καλύτερα για τον πελάτη, ο οποίος στην τελική θέλουμε να μας ξανάρθει, και να μας συστήσει και σε 2-3 γνωστούς.
Μαζί σου. Όπως την βρίσκει ο καθένας. Με όποιο εργαλείο την βρίσκει.

Εγώ απλά είπα την δική μου εμπειρία με τα έτοιμα.

Στον τομέα του (shared) hosting τα έτοιμα δημιουργούν προβλήματα που τις περισσότερες (αν όχι όλες) φορές οφείλωνται στον developer/designer που το έστησε και όχι στον server.
Και εξήγησα γιατί συμβαινει αυτό (άσχετα αν προσπάθησες να τα ρίξεις στους host επειδή εσυ προφανώς είχες κακή εμπειρία :P )

Μέσα σε όλα όσα ειπώθηκαν ειπα να πω και τα πράγματα από μία άλλη οπτική.

Πάντως όταν programmers και admins τείνουν να βρίσκουν τα έτοιμα για τον ένα ή τον άλλο λόγο (αναφέρθηκαν αρκετοί εδώ) προβληματικά (είτε σε τεχνικό επίπεδο ειτε σε ηθικό), τότε κάπου πρέπει να υπάρχει μία δόση αλήθειας. Δεν είναι συνομωσία.

Think about it ;)

Άβαταρ μέλους
Pantso
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pantso » 12 Οκτ 2011 22:12

Cha0s έγραψε: Σου λέω στους τόσους σέρβερ και στα τόσα χρονια τα περισσότερα προβλήματα ήταν από έτοιμα. Τώρα εσυ λέγε ότι θες, δεν θα κάτσω να σκάσω μην νομίζεις.
Μου φαίνεται κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Τα περισσότερα προβλήματα ήταν από έτοιμα, γιατί τα έτοιμα είναι περισσότερα από τα custom. That simple.
Cha0s έγραψε: Εσύ ξεκίνησες αυτή την κουβέντα. Εγώ έκανα σύγκριση μεταξύ έτοιμου και custom στον ΙΔΙΟ server, το custom θα αποδώσει καλύτερα.
Προφανώς, και ποτέ δεν έφερα αντιρηση σε αυτό.
Cha0s έγραψε: Τώρα αν εσύ είχες κακές εμπειρίες με τα hosting των 5ευρώ είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να αλλάξεις host.
Άλλαξα, και πήγα σε μια από τις πιο διαφημισμένες και "τρομερές" εταιρίες στην Ελλάδα, και παίρνω τα 3 μου. Και άντι πάλι ξανάλλαζε.
Cha0s έγραψε: Το ότι έχεις πέσει σε μ*****ς δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε μ*****ς και δεν κάνουμε σωστά την δουλειά μας.
Αντιστοίχως και σε όλες τις εγκαταστάσεις έτοιμων λύσεων που σου έχουν προκαλέσει προβλήματα όμως. Επειδή δεν ξέραν που τους πάνε τα 4, δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε έτσι.
Cha0s έγραψε: Και οι εταιρίες δεν έχουν προγραμματιστές; Από το ψυγειο τον βγάζουν τον κώδικα; :lol:
Και βέβαια έχουν. Μόνο που αυτοί είναι εκτός του φάσματος του topic γιατί αυτοί φτιάχνουν ότι πουλάνε οι Project managers και όχι ότι πουλάνε οι ίδιοι.
Cha0s έγραψε: Και ξέρεις υπάρχουν και άλλες χρησεις ενώς server. Δεν είναι όλα cpanel & joomla στον κόσμο του internet :P
Οπότε το να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το που πληρώνομαι είναι λίγο άτοπο γιαυτό και το παιρνω ως αστειο :lol:
Αυτό που είπα το είπα γιατί απλά όλοι οι κλάδοι είναι αλλυλένδετοι μεταξύ τους όσο και να προσπαθεί ο καθένας μας να χωρίσει τους designers από τους developers και τους admins.
Cha0s έγραψε: Πάντως όταν programmers και admins τείνουν να βρίσκουν τα έτοιμα για τον ένα ή τον άλλο λόγο (αναφέρθηκαν αρκετοί εδώ) προβληματικά (είτε σε τεχνικό επίπεδο ειτε σε ηθικό), τότε κάπου πρέπει να υπάρχει μία δόση αλήθειας. Δεν είναι συνομωσία.
Think about it ;)
Μάλλον όμως δεν διάβασες κάτι καλά ε? Γιατί το topic μιλάει για το αν όσοι πουλάνε WP είναι προγραμματιστές ή όχι. Δεν είπα εγώ ποτέ ότι τα έτοιμα δεν έχουν παραπάνω προβλήματα από τα custom. Έχω κληθεί και εγώ πολλές φορές να βρώ τι φταίει και κάνει 12 second να φορτώσει ένα WP site. Συμφώνησα και επαύξησα. Απλά όταν με λίγο χρόνο καλείσαι να δώσεις κάτι αξιοπρεπές για να τα βγάλεις πέρα με την ζωή σου αλλάζει το πράμα. Και επειδή ώς Admin μάλλον είσαι εκτος του παιχνιδιού για το οποίο συζητάμε, είναι λογικό να έχεις τόσο κάθετη άποψη.
fafos έγραψε: To 98% ton apanthseon edo mesa einai ektos topou kai xronou.. allo provlhma ethese o dhmiourgos tou thematos.. alla ntalon apantate...

kai gia na teleionoume... programmatistes einai autoi pou eftiaxan ta joomloeidh, ta wpeidh klp eidh... oi ypoloipoi pou ta poulane allazontas to layout h vazontas 2-3 plugins einai aploi prosarmostes kai kammia sxesh den exoun me ton programmatismo.. analyontas kai mono thn lexh "programmatismos" osoi einai sxetikoi katalavainoun se ti anaferomai..
Όπως λοιπόν ρώτησα και πιο πρίν, αν πουλάς ένα crappy custom CMS και τσεπώνεις γκαφρά από support γιατί η λύση σου είναι χάλια μάυρα είσαι προγραμματιστής, ενώ αν πουλάς ένα τρομερό Joomla/WP/Drupal δεν έχεις καμία σχέση με προγραμματισμό? Γιατί οι σχετικοί ή άσχετοι ξέρουν ότι προγραμματιστής είσαι αν μπορείς να γράψεις ένα πρόγραμμα/εφαρμογή που να δουλεύει και να κάνει κάτι χρήσιμο. Γιατί για να επανέρθω στο μήνυμα του OP, και ο ίδιος παραδέχτηκε ότι έχει πουλήσει έτοιμα CMS, αλλά παρόλαυτά αυτοαποκαλείται προγραμματιστής βγάζοντας τον εαυτό του έξω από την κατηγορία όσων πουλάνε WordPress.

Άρα τελικά το πρόβλημα μας είναι αν είναι γαμάτοι προγραμματιστές όπως "εγώ που ξέρω να στήνω Sphynx σε RedHat" ή αν δεν είναι καθόλου?

Γιατί ειλικρινά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πλέον πολλοί που δεν έχουν πουλήσει έστω και μια φορά έτοιμη λύση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pantso την 12 Οκτ 2011 22:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Does not compute ... !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες