Δεν είσαι προγραμματιστής όταν πουλάς Wordpress.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Οκτ 2011 18:57

cherouvim έγραψε: Τι σχέση έχει σε αυτό το thread το πόσο γαμάτος είσαι και πόσα λεφτά βγάζεις;
edo kollhses esy? mhpos exoun ta ypoloipa sxesh me to thema?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 14 Οκτ 2011 18:59

Ο λόγος που γίνονται αυτά τα thread -και έχουν τόσο πέραση- είναι το ότι η πίτα είναι μικρή... και πολλοί προσπαθούν να πάρουν ένα κομμάτι χωρίς να το "αξίζουν".
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 14 Οκτ 2011 19:01

Πιστεύω πως οι 2 απαντήσεις παρακάτω έχουν καλύψει το θέμα και με το παραπάνω.

sibas έγραψε:Θέλω να σε ρωτήσω (γιατί δεν το έχω καταλάβει) πως εννοείς ότι δεν είναι κάποιος προγραμματιστής όταν ασχολείται με wordpress.

Για μένα εξυπακούεται ότι είναι κάποιος προγραμματιστής όταν ασχολείται με Drupal , Joomla, Wordpress, και ένα άλλα σωρό cms, forums, και χιλιάδες άλλα προγράμματα πάσης φύσεως που έχουν να κάνουν με το internet.

Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζει το όποιο πρόγραμμα στήνει, να μπορεί να το διαμορφώνει αν όχι τέλεια αλλά να φτάνει το μέγιστο σε όλα τα θέματα, ασφάλεια, μετατροπές, αλλαγές συστήματος κλπ κλπ

Αν αυτό δεν κάνει κάποιον προγραμματιστή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να τον κάνει.
Το θέμα του custom για μένα (πλέον) είναι ότι θα πρέπει να ζητάει κάποιος πελάτης κάτι πολύ εξειδικευμένο (και δεν έχει να κάνει με μεγάλη εταιρία ή με το μαγαζάκι της γειτονίας)
και δεν μπορώ να καταλάβω αν εγώ αυτό το εξειδικευμένο μπορώ να το πετύχω με το οποιοδήποτε CMS να μη με κάνει προγραμματιστή.

Just my opinion. :)
korgr έγραψε:
sibas έγραψε: Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζει το όποιο πρόγραμμα στήνει, να μπορεί να το διαμορφώνει αν όχι τέλεια αλλά να φτάνει το μέγιστο σε όλα τα θέματα, ασφάλεια, μετατροπές, αλλαγές συστήματος κλπ κλπ
Μα αυτό λέμε 6 σελίδες τώρα και όλοι παρασύρονται από τον τίτλο που είναι ελειπής.
Ανέφερες στο ανωτέρω την μαγική λέξη "μετατροπές". Εδώ είναι το θέμα. Η πλειοψηφία δεν ξέρει να κάνει μετατροπές. Μετατροπή δεν είναι το εγκατέστησα ένα plugin. Μετατροπή είναι το αν δεν υπάρχει το plugin που ζητώ, να το δημιουργώ ΜΟΝΟΣ μου και αυτό με κατατάσσει στους developers.
Κάποιος που ξέρει να κάνει download το έτοιμο, να πατήσει NEXT, NEXT, FINISH, και όταν βγαίνει κάποιο update να το κάνει apply (που και αυτό λίγοι το κάνουν), δεν ανήκει στην κατηγορία developer. Είναι έμπορος που μεταπωλεί ένα προϊόν!
Ο agrippas δεν θα μπορούσε να το πει καλύτερα:
«Δεν είναι γιατρός αυτός που δίνει σε όλους την ίδια έτοιμη διάγνωση και τα ίδια φάρμακα»
sibas έγραψε: Το θέμα του custom για μένα (πλέον) είναι ότι θα πρέπει να ζητάει κάποιος πελάτης κάτι πολύ εξειδικευμένο (και δεν έχει να κάνει με μεγάλη εταιρία ή με το μαγαζάκι της γειτονίας)
και δεν μπορώ να καταλάβω αν εγώ αυτό το εξειδικευμένο μπορώ να το πετύχω με το οποιοδήποτε CMS να μη με κάνει προγραμματιστή.
Το εξειδικευμένο δεν το μπορείς με κάτι έτοιμο χωρίς να του βάλεις χέρι!
Αν μπορείς να επέμβεις είσαι μια χαρά επαγγελματίας, αλλά πόσοι από αυτούς που είδαν φως και μπήκαν, ξέρουν να το κάνουν? Επαναλαμβάνω, το 10% και μπράβο τους!

Ο σωστός τίτλος αυτού του topic έπρεπε να είναι:
Δεν είναι developer όποιος πουλάει έτοιμο CMS χωρίς να μπορεί να το τροποποιήσει στις ανάγκες του πελάτη!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Οκτ 2011 19:06

cherouvim έγραψε:
korgr έγραψε:Κάποιος ανέφερε "εκτός αν πετύχεις την super δουλειά και βγάλεις 5000 σε ένα μόνο τρίμηνο".
Απάντηση: Η τελευταία δεκαετία που απασχολούμαι σ' αυτό το επάγγελμα είναι γεμάτη από συνεχόμενα τέτοια τρίμηνα!
Τι σχέση έχει σε αυτό το thread το πόσο γαμάτος είσαι και πόσα λεφτά βγάζεις;
Το αν είμαι γαμάτος ή όχι το κρίνουν οι πελάτες μου και όχι το πόσα βγάζω.
Αυτό είναι απάντηση σε αυτόν που το έθεσε ως ...υπερβολή κάτι τέτοιο!
Και εν πάσει περιπτώσει μπορείς να συμβάλεις με την επικοδομητική σου άποψη στο θέμα και όχι να περιμένεις στην γωνία για να μας την "πεις"!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Οκτ 2011 19:13

korgr έγραψε:Πράγματι έτσι είναι με το 90% των websites που χρειάζεται η Ελληνική αγορά, μόνο που από αυτά τουλάχιστον το 50% μετά την ολοκλήρωσή τους θα πρέπει να αποκτήσουν δυνατότητες που για να καλυφθούν από τον επαγγελματία που δουλέυει WP θα πρέπει να είναι πολύ καλός γνώστης της πλατφόρμας. Ο λόγος είναι απλός! Ο πελάτης όταν παραγγέλνει αφενός δεν έχει ιδέα τι θέλει αφετέρου θα τον οδηγήσει ο πωλητής να θέλει αυτά που ο ίδιος του προσφέρει. Μετά όμως περνάει ο καιρός, βλέπει κι άλλα sites ανταγωνιστών του και αρχίζει να θέλει (είδα αυτό εκεί και μου άρεσε, μπορούμε να το μετατρέψουμε να γίνει έτσι το δικό μου κλπ κλπ).
Εγώ όταν πουλάω κάτι που είναι κομμένο και ραμμένο για WP θέλω να μπορώ να υποστηρίξω τον πελάτη μου και για όταν δεν θα ισχύει πλέον αυτό!
ALR έγραψε:
3. Γιατί δεν γνωρίζει τόσο καλά να στήνει το WordPress π.χ. όσο ξέρει να στήνει το CMS του. Ναι, το WordPress δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στον Πελάτη, ναι, ο πελάτης μπορεί να κάνει αυτό που ζήτησε μόνος του, αλλά στο δικό μου cMS δε γίνεται και πρέπει να το κάνω εγώ, αλλά πάλι θα του προτείνω το δικό μου CMS γιατί το στήνω σε 3 λεπτά ενώ το WP σε μια ώρα.
Εδώ αν θες με βοηθάς γιατί δεν βγάζω νόημα.
Αν ο dev ξέρει πως είναι καλύτερο και πιο χρηστικό το WordPress και ξέρει πως στο δικό του αυτό δεν γίνεται, θα προτείνει το δικό του όπου αν και δεν γίνεται θα το κάνει σε ...3 λεπτά?

Εγώ βέβαια είμαι κατά όλων των γενικών CMS (έτοιμων ή custom), γιατί αυτά σημαίνει πως είναι εξ ορισμού περιοριοριστικά εκτός και αν ξέρεις καλά την πλατφόρμα πάνω στην οποία στηρίχτηκαν.
Εγώ γιατί νομίζεις πως έμεινα στο framework και δεν το έκανα έτοιμο αποτέλεσμα CMS προς εγκατάσταση με κλικ, κλικ...

[/list]
Υπάρχουν πολλοί devs που υποστηρίζουν το δικό τους cms no matter what. Έτσι όταν έρχεται ένας πελάτης και ζητά κάτι το οποίο δεν γίνεται αυτόματα με το δικό τους CMS αλλά γίνεται με ένα έτοιμο π.χ. WordPress ( που είναι και το πιο λογικό καθότι τα αιτήματα για αυτοματισμούς προέρχονται από χιλιάδες devs ), ο dev αυτός δε θα πει στον πελάτη "ξέρεις αυτό που θέλεις γίνεται με ένα άλλο cMS" αλλά θα πει "αυτό δε γίνεται, πρέπει να το υλοποιήσουμε πάνω στο custom CMS και κοστίζει τόσο" γιατί και έξτρα χρήματα θα πάρει και θα του πάρει λιγότερο χρόνο γιατί ξέρει απ'έξω το δικό του CMS αλλά δεν ξέρει να παραμετροποιεί το έτοιμο CMS ( θα πρέπει να κάτσει να το μάθει ).
Εδώ ο πελάτης χάνει. Βλέπω άπειρα τέτοια περιστατικά, κάθε μέρα.

Όσον αφορά την επέκταση ενός website, τα πράγματα είναι απλά. Αν δεν ξέρεις να παραμετροποιείς την έτοιμη πλατφόρμα, αν δεν μπορείς να γράψεις ένα plugin για αυτή, αν απλά μπορείς να την κάνεις Install και να αλλάξεις θέσεις κάποιες php functions ή να τις αφαιρέσεις ή να προσθέσεις κάποιες που βρήκες σε κάποιο repository, δεν είσαι developer. Είσαι εγώ, απλά στο πιο βλάκας που το παίζεις developer.

Για να πεις ότι ξέρω WordPress, πρέπει να ξέρεις να την κάνεις ότι θέλεις. Άνθρωποι που γνωρίζουν μια πλατφόρμα, χτίζουν πάνω της. Βασίζονται δηλαδή στην τεσταρισμένη -από την επίσημη ομάδα του Wordpress- δουλειά χιλιάδων developers και χτίζουν πάνω της plugins, eshops, jobboards, web applications και δε συμμαζεύεται.

Δεν υπάρχει λοιπόν "δεν το κάνει αυτό το WordPress οπότε δεν μπορεί να αναπτυχθεί το website". Υπάρχει το "δεν ξέρω να το κάνω αυτό στο WordPress, οπότε θα επιλέξουμε μια άλλη πλατφόρμα". Ε αυτό δεν είναι πρόβλημα της πλατφόρμας αλλά του developer ο οποίος έχει περιορισμένες γνώσεις. Και πάλι αυτό είναι κάτι που ισχύει για τα περισσότερα website της αγοράς. Υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Αν έρθει κάποιος π.χ. και σου ζητήσει ένα website παρουσίασης και μετά πει, α! τελικά θέλω ένα b2b & b2c bidding/auction/group buying website δεν φταίει ούτε ο dev ούτε η πλατφόρμα που χρησιμοποίησες.

Και τα πράγματα είναι πιο απλά από αυτό.
Μια δουλειά που είναι πνευματικό αποτέλεσμα χιλιάδων καταρτισμένων στο development, μυαλών, δεν μπορεί να είναι χειρότερη από μια δουλειά ενός μυαλού εκτός κι αν είναι ημίθεος.
Πως το WordPress μπορεί να είναι χειρότερο από οποιαδήποτε πλατφόρμα οποιουδήποτε developer; Στο WordPress έχουν επενδύσει εκατομμύρια ευρώ και χιλιάδες developers άπειρες εργατοώρες. Πως να συγκριθεί αυτό με οποιοδήποτε home made Custom CMS;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Οκτ 2011 19:37

To erothma pou ethese o aggripas einai an kapoios pou xerei na sthnei ena WP einai programmatisths h oxi... edo anaferate poso super duper einai ta etoimatzidika, posoi xiliades programmatistes exoun asxolhthei me auta klp klp...

h texnologia exelisetai me ragdaious rythmous (osoi einai konta sthn hlikia mou gnorizoun poly kala)... oi anagkes auxanontai kai sigoura oti neo prokyptei den to kalyptoun oi "topothethtes" etoimatzidikon alla oi pragmatikoi programmatistes..

polloi apo esas vevea eisaste ikanoi na peite ston pelath pou eide kati neo se kapoia selida, "perimene na to kanei kanenas plugin tou WP kai tha to valoume"...

Ta etoima cms dhmiourghthikan gia na kalypsoun vasikes anagkes enos site to opoio apeuthynetai se ena sygkekrimeno group pelaton kai "topothethton".. ta kala erga theloun custom kodika giati otan grafeis sto site sou "ftiaxno ta panta" prepei na to enoeis kai oxi "ftiaxno ta panta se joomla, WP klp".

Epishs.. oi designer einai designer, oxi programmatistes... enas programmatisths mporei na mhn exei anoixei pote tou photoshop kai enas designer mporei na mhn exei anoixei pote tou editor gia na grapsei 2 grammes html...

Enas allos theorei apateones tous programmatistes pou dhmiourgoun se custom kai den koitaei ta moutra tou pou phre thn douleia kapoion allon "apateonon programmatiston" kai kanei mnhmosyna ton "four clicks away"... einai h fysh omos etsi.. to fos travaei ta kounoupia...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Οκτ 2011 19:38

ALR έγραψε:Πως το WordPress μπορεί να είναι χειρότερο από οποιαδήποτε πλατφόρμα οποιουδήποτε developer; Στο WordPress έχουν επενδύσει εκατομμύρια ευρώ και χιλιάδες developers άπειρες εργατοώρες. Πως να συγκριθεί αυτό με οποιοδήποτε home made Custom CMS;
Χειρότερο δεν σημαίνει απαραίτητα χαμηλότερης ποιότητας κώδικας.

Χειρότερο μπορεί να σημαίνει απλά ότι δεν κάνει για όλες τις δουλειές ή για κάποιες δουλειές ένα custom μπορεί να είναι καλύτερο (εξήγησα πιο πάνω τα των servers σε σχέση με το WP και τα υπόλοιπα)

Δεν μπορεί να γίνεται undermine η custom δουλειά, επειδή απλά γράφτηκαν 3-4 μεγάλα Opensource Projects που καλύπτουν πολλές ανάγκες (αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση όλες τις ανάγκες ή ούτε απαραίτητα αυτές που καλύπτουν τις καλύπτουν με τον καλύτερο τρόπο).

Civilsitis

Δημοσίευση από Civilsitis » 15 Οκτ 2011 17:09

Χωρίς να είμαι επαγγελματίας προγραμματιστης αλλα ασχολούμε ερασιτεχνικά για την δουλειά μου (πολιτικός μηχανικός - απου αντιστοιχα πράγματα γίνονται και εκει ) πρέπει να παραδεχτούμε οτι όποιος δουλεύει με worpress joomla κτλ πράγματι δεν είναι προγραμματιστης. Αν η δουλεια γίνεται ποιο γρήγορα και για αυτο το προτιμάει, αλλα θα μπορούσε απο μόνος του με κώδικα να κάνει κάτι αντιστοιχο με περισσότερο όμως χρόνο (και χρήμα) , αυτό ειναι μια άλλη συζήτηση.
Αυτο όμως που σας την βαράει ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ειναι οτι η αγορά θα έχει γεμίσει με άτομα που δουλεύουν joomla κτλ και εκτός οτι σας πέρνουν μερίδιο απο την αγορά , δηλώνουν και προγραμματιστές.

Tzimisce
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tzimisce » 15 Οκτ 2011 19:17

Χαμός, πανικός, ξεμαλιάσματα...
Γιατί ρε παιδιά τόση κακία;
Στην αγορά υπάρχει χώρος και για τον πιτσιρικά που έμαθε να στήνει joomla, και για τον προγραμματιστή που έφτιαξε το δικό του CMS!
Και αν κάποιος είναι τόσο καλός ώστε να μπορεί να κάνει τα πάντα, με ένα δωρεάν προϊόν που... δεν κάνει τα πάντα, χωρίς να πειράξει core και να μπορεί να το υποστηρίξει αργότερα, μαγκιά του, είναι προγραμματιστής.

Προσωπικά, έχω ποντάρει στο δικό μου CMS, έχω φτιάξει μερικές εκατοντάδες sites με αυτό, από sites των 300 ευρώ μέχρι και sites των 40.000 ευρώ, έχει δοκιμαστεί από hacking community όσων αφορά την ασφάλειά του και οι πελάτες μου είναι απόλυτα ικανοποιημένοι.
Τα joomla, mambo, WP κλπ τα άφησα τόσο παλιά που δεν ξέρω καν τι εννοείτε όταν λέτε "taxonomy"... :p
Έχω πετάξει από δουλειές εταιρίες που χρησιμοποιούν Atcom και E-Mentor.
Αν κάποιος κάνει τα ίδια με WP, γιατί να τον κατακρίνω;

Άλλο ο κακός επαγγελματίας και άλλο ο copypasteάς...
Και αυτός με το custom CMS μπορεί να φτιάξει κακό site που να αναγκάσει τον πελάτη να ξεκινήσει το επόμενο from scratch!

Basilakis έγραψε:Μια μέρα που θα έχω όρεξη θα κάνω ένα post που θα λέει....

Στοίχημα 8.000ε για το εάν μπορεί να γίνει το Χ με WordPress.
Για το Wordpress δεν ξέρω...
Αλλά μία μονομαχία για το δικό μου τη δέχομαι... Μία ερώτηση εσύ, μία εγώ... Και χωρίς χρηματικό έπαθλο.
Άντε, όποιος χάσει κερνάει τις μπύρες... :pint:

Θα είχε αρκετό ενδιαφέρον να δούμε τι προσφέρουν τα custom CMS και τα Open Source, unmodified. (modified δεν λέει, γιατί ένας προγραμματιστής που σέβεται τον εαυτό του δεν λέει ποτέ "Αυτό δεν γίνεται").

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 01 Δεκ 2011 10:27

Απορία

-Tzimisce πόσο καιρό σου πήρε να φτιάξεις ένα τέτοιο cms που αναφέρεις?
-Πόσοι άνθρωποι δούλεψαν για την δημιουργία ενός cms με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Δεκ 2011 12:06

x-origin έγραψε:Απορία

-Πόσοι άνθρωποι δούλεψαν για την δημιουργία ενός cms με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις?
Θα σου απαντήσω εγώ για το δικό μου CMS:

A. Έξι μήνες
Β. Ένας, εγώ!

Θα μας πεις τώρα το point σου?

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 01 Δεκ 2011 15:27

korgr έγραψε:
x-origin έγραψε:Απορία

Θα σου απαντήσω εγώ για το δικό μου CMS:

A. Έξι μήνες
Β. Ένας, εγώ!

Θα μας πεις τώρα το point σου?
κάποιοι πιστεύουν ότι το να φτιάξεις ένα custom cms είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό από την αρχή. είναι πως το βλέπει ο καθένας σύμφωνα με τις γνώσεις του με τον τρόπο που ξέρει η θέλει να δουλεύει.

τι εννοείς να σου πω το point μου?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Δεκ 2011 18:35

Ναι, στην ουσία είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό ξανά, αλλά το ταξίδι της ανακάλυψης + το ότι είναι ο δικός σου τροχός και το κατέχεις από επίπεδο μοριακής δομής ώστε να το μεταλλάξεις ακόμα και σε χόβερκραφτ, αξίζει την προσπάθεια.

Νόμιζα πως ήθελες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, εκεί κόλαγε το point :wink:

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 01 Δεκ 2011 18:55

korgr έγραψε:Ναι, στην ουσία είναι σαν να ανακαλύπτεις τον τροχό ξανά, αλλά το ταξίδι της ανακάλυψης + το ότι είναι ο δικός σου τροχός και το κατέχεις από επίπεδο μοριακής δομής ώστε να το μεταλλάξεις ακόμα και σε χόβερκραφτ, αξίζει την προσπάθεια.

Νόμιζα πως ήθελες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, εκεί κόλαγε το point :wink:
είμαι σύμφωνος μαζί σου σαν φιλοσοφία είμαστε κοντά. :wink:
η απορία μου αποσκοπεί στο να δω στατιστικά αυτών των projects (μιλάμε για επαγγελματικές λύσεις όχι ερασιτεχνικές) πόσο έχουν κοστίσει σε χρόνο,ανθρώπους κτλπ.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες