Φόρμα εγγραφής μέλους και όχι την register του Wordpress

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
vassilisvas

Δημοσίευση από vassilisvas » 10 Οκτ 2011 21:54

Πώς μπορώ να κάνω κατά την εγγραφή μέλους στο σίτε να συμπληρώνει φόρμα που έχω δημιουργήσει εγώ και όχι την register του Wordpress.
Θέλω να ελέγχω τις εγγραφές, διότι πρόκειται για σχολικό σίτε.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επίσης ευχαριστώ όλους τους συγγραφείς του Forum για την διάχυση των γνώσεων που παρέχουν.
Να είστε όλοι καλά.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 11 Οκτ 2011 00:19

Ποιος ο λόγος της εγγραφής χρήστη; Θα έχει πρόσβαση σε κάποια συγκεκριμένα σημεία που επισκέπτης δεν μπορεί; ( aka roles )

Ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο γίνεται με διάφορους τρόπους.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

vassilisvas

Δημοσίευση από vassilisvas » 11 Οκτ 2011 00:58

Έχω δημιουργήσει στην σελίδα του σχολείου forum και θέλω σε αυτό να εγγράφονται μόνο οι μαθητές και εκπαιδευτικοί. Γίνεται καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους.
Θέλω κάνοντας κλικ στο "έγγραφή" να πηγαίνουν στην φόρμα που έχω κάνει.
Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω το forum να το παρακολουθούν μόνο τα μέλη.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 11 Οκτ 2011 01:01

Το forum σε τι πλατφόρμα είναι; Buddypress?
<?="Hello Freestuff";?>

vassilisvas

Δημοσίευση από vassilisvas » 11 Οκτ 2011 09:35

Το Forum το δημιούργησα με plugin στο Wordpres. Το plugin είναι το "Mingle Forum".
Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις!! (είμαι αρχάριος στο Wordpres)
Να είσαι πάντα καλά.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 11 Οκτ 2011 22:08

Βάσει όσων μου αναφέρεις δεν ξέρω αν το να σου παραθέσω 1-2 διαθέσιμα plugins θα σε βοηθήσει.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω το Mingle Forum σαν plugin και κατά πόσο τα User Groups που αναφέρει είναι "συνδεδεμένα" με το users table του Wordpress και κυρίως με τους ρόλους. ( ώστε μία custom εγγραφή π.χ. εκπαιδευτικού να τον τοποθετεί στο Teachers group/role ).

Ένα plugin που περιγράφει για παράδειγμα τις ανάγκες σου είναι το Simplr User Registration Form αλλά και πάλι η "δουλειά" θα πρέπει να γίνει από το Mingle για να διαχειριστούν οι ρόλοι.
<?="Hello Freestuff";?>

vassilisvas

Δημοσίευση από vassilisvas » 11 Οκτ 2011 23:51

vassilisvas έγραψε: Θέλω κάνοντας κλικ στο "έγγραφή" να πηγαίνουν στην φόρμα που έχω κάνει.
Δεν μπορώ να βρω που είναι το λιγκ που σε πάει να κάνεις εγγραφή στην φόρμα του WordPress. Δηλαδή σου ζητάει όνομα και email και σου στέλνει κωδικό.
Αυτό μπορώ να το αλλάξω;
Να είσαι πάντα καλά.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 12 Οκτ 2011 02:06

Αυτό είναι το wp-register.php και χωρίς γνώσεις PHP και Wordpress ( π.χ. χρήση hooks ) δεν θα μπορέσεις να το παραμετροποίησεις γι' αυτό και πρότεινα την χρήση κάποιου plugin. Αλλά και πάλι, εάν δεν ξέρω πως δουλεύουν οι χρήστες στο Mingle και φυσικά τα user groups ότι custom φόρμα εγγραφής κι αν ενσωματώσεις δεν θα είναι λειτουργική σε σχέση με τον διαχωρισμό των χρηστών σε 2 ομάδες. ( μαθητές / εκπαιδευτικοί ).

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο BuddyPress καθώς ως "αδερφάκι" του Wordpress δουλεύει αρκετά καλά μαζί του και εκτός από Registration moderation ( τα μέλη θα πρέπει να γίνονται δεκτά από τον administrator ) μπορεί να γίνεται και επιλογή group κατά την εγγραφή.

Υ.Γ.: Αν και το BuddyPress έχει αρκετά στοιχεία social networking αυτά μπορούν να απενεργοποιηθούν π.χ. και να παραμείνει μόνο το discussion forums module.
<?="Hello Freestuff";?>

vassilisvas

Δημοσίευση από vassilisvas » 12 Οκτ 2011 09:59

Σ΄ ευχαριστώ για την βοηθεία σου, θα το αφήσω ως έχει και αυτά που έχω κάνει είναι πέρα των δυνατοτήτων μου.
Να είσαι πάντα καλά.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 23 Νοέμ 2011 13:54

viktoras έγραψε:Αυτό είναι το wp-register.php και χωρίς γνώσεις PHP και Wordpress ( π.χ. χρήση hooks ) δεν θα μπορέσεις να το παραμετροποίησεις γι' αυτό και πρότεινα την χρήση κάποιου plugin. Αλλά και πάλι, εάν δεν ξέρω πως δουλεύουν οι χρήστες στο Mingle και φυσικά τα user groups ότι custom φόρμα εγγραφής κι αν ενσωματώσεις δεν θα είναι λειτουργική σε σχέση με τον διαχωρισμό των χρηστών σε 2 ομάδες. ( μαθητές / εκπαιδευτικοί ).

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στο BuddyPress καθώς ως "αδερφάκι" του Wordpress δουλεύει αρκετά καλά μαζί του και εκτός από Registration moderation ( τα μέλη θα πρέπει να γίνονται δεκτά από τον administrator ) μπορεί να γίνεται και επιλογή group κατά την εγγραφή.

Υ.Γ.: Αν και το BuddyPress έχει αρκετά στοιχεία social networking αυτά μπορούν να απενεργοποιηθούν π.χ. και να παραμείνει μόνο το discussion forums module.
με το BuddyPress μπορείς να φτιάξεις δικιά σου φόρμα εγγραφής και να προσθέσεις πεδία?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες