Blog - Facebook η επιβίωση

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
FumaBoy

Δημοσίευση από FumaBoy » 24 Οκτ 2011 21:34

Γεια σας αναγνώστες . Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ με κύριο σκοπό να ανοίξω αυτό το θέμα . Έχω ασχοληθεί και πιο παλιά με την όλη κατηγορία blog , αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό και το παράτησα γρήγορα . Τώρα που επέστρεψα πιο δυνατός , εχώ υπερβολικά πολύ ελεύθερο χρόνο και πάρα πολυ όρεξη για να ξεκινήσω ένα blog . Όχι ενημερωτικό . Απλά ανέκδοτα , περίεργες ιστορίες , και κανέναν επίκαιρο όχι 24ωρη ενημέρωση . Βέβαια που να ανοίξεις blog την στιγμή που δεν έχεις τρόπο προώθησης . Οπότε , για να μην αστιευόμαστε , η πιο καλή διαφήμιση τώρα πια είναι το περίφημο facebook . Μία σελίδα με πολλά μέλη , ισούται με πολύ traffic στο blog. Το θέμα είναι που να βρεις σελίδα με πολλά μέλη ? Και άμα φτιάξεις την δικιά σου πως να γεμίσει ? Έτσι , νιώθω πως αυτή η όρεξη και ο χρόνος που έχω δεν θα αξιοποιηθούν .

Υ.Γ. Έχει κανεί σας σελίδα στο facebook? Πως την γεμίσατε ?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Οκτ 2011 21:42

υπομονη και εξυπνα ποστ 10,000 ατομα

FumaBoy

Δημοσίευση από FumaBoy » 24 Οκτ 2011 22:14

cyberfreak έγραψε:υπομονη και εξυπνα ποστ 10,000 ατομα
Πόσο υπομονή ;s? Όσο για όλο το υπόλοιπο θέμα?

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 25 Οκτ 2011 00:24

Εγω εχω να παραθεσω 3 παραδειγματα για το πως "γεμισα" 3 απο τις περιπου 100 σελιδες που εχω sto facebook.

1) Αυτή του facebookfails.gr μου πήρε περίπου 8 μήνες να φτάσει τους 8000. Ανεβαίνει ακόμη με αργούς ρυθμούς μιας και δεν ασχολούμε καθόλου. Οι fans εκαναν like γιατι τους αρεσε το περιεχομενο. Το μισο περιπου ειναι unique μιας και στο ειδος υπαρχουν αλλα 2 σιτες που δεν κινηθηκαν τοσο δυναμικα οσο εγω.
An κανω share αυτη τη στιγμη καποιο καινουριο fail θα μπουνε πανω απο 200 ατομα το πρωτο μισαωρο και συνολικα περιπου 500 σε περιπου 24 ωρες. Αυτα για ενα ποστ. Αν κανω 20 ανετα πιανω τα 2500 unique μόνο από το facebook.

2)Εχω σελιδα με 20000+ ατομα την οποια δημιουργησα μεσα σε 3 μερες απλα κρυβοντας περιεχομενο πισω απο like.

3)Εχω σελιδα με 1200 ατομα εκ των οποιων οι 600 εκαναν like απο διαγωνισμο. Αυτοι δεν εκαναν κλικ σε κανενα αρθρο μου ακομη απο την αρχη. Οταν τελειωσε ο διαγωνισμος ειμαι σιγουρος πως οι περισσοτεροι εκαναν και αποκλεισμο την σελιδα απο τον τοιχο τους.

Γενικα περα απο το κολλημα του να εχει καποια εταιρια αρκετα likes και να τα παρει μεσα απο διαγωνισμο, πιστευω πως ειναι η χειροτερη τακτικη.

Η καλυτερη τακτικη ειναι η 2η αν και δεν ειναι τοσο τιμια. Πολλα likes τα οποια ειναι στο χερι σου να αναλυσεις τις ηλικιες τους και τα λοιπα στοιχεια για να συνεχισουν να σε ακολουθουν.

Μεγαλο ρολο παιζουν και οι τιτλοι που θα βαζεις στα ανεκδοτα και στα ποστς. Οσο πιο πονηροι ειναι τοσο πιο πολλα ειναι τα κλικσ απο το facebook προς την σελιδα. Κακα τα ψεματα, στην ελλαδα αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η κλειδαροτρυπα και το σεξ.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Οκτ 2011 00:27

Εξαρτάται...
σελίδα για το site μου ( δες υπογραφή ) σε λιγότερο από τρεις μήνες, χωρίς πολύ προώθηση, ελάχιστη θα έλεγα 10000+
σελίδες άσχετες με το site μου 10000+ η κάθε μία χωρίς προώθηση, μόνο από προφίλ σε προφίλ.. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 25 Οκτ 2011 00:32

Spyrostagas έγραψε:Εξαρτάται...
σελίδα για το site μου ( δες υπογραφή ) σε λιγότερο από τρεις μήνες, χωρίς πολύ προώθηση, ελάχιστη θα έλεγα 10000+
σελίδες άσχετες με το site μου 10000+ η κάθε μία χωρίς προώθηση, μόνο από προφίλ σε προφίλ.. :)
Ποσοι μπαινουν μετα απο 1 share to πρωτο μισαωρο?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Οκτ 2011 12:49

Εξαρτάται το θέμα που έχει γίνει να μπούν 20 άτομα έχει τύχει και 200 άτομα μέσα στην μισή ώρα και με τα share που έκαναν οι ίδιοι, να φτάσω 500 διαφορετικούς επισκέπτες την ίδια μέρα για το ίδιο άρθρο.
και μιλάω για share που γίνεται στην σελίδα του site μου, όχι στις άλλες... :)
Εικόνα

FumaBoy

Δημοσίευση από FumaBoy » 25 Οκτ 2011 16:45

Πχ εγώ έχω αυτή τη σελίδα . περίπου 1 βδομάδα (και κάτι) . Πραγματικά δεν βρίσκω τρόπο να την προωθήσω . Και το να ζητάω κοινοποιήσεις μου φαίνεται γύφτικο και μη αποτελεσματικό . Εκτός και αν το κάνει σελίδα με 20.000 + ... Βέβαια αυτό είναι αδύνατο .

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Οκτ 2011 19:17

σαφώς είναι πολύ δύσκολο για να ανεβάσεις σε μερικές μέρες μία σελίδα στο fb, εκτός αν είσαι τόσο τυχερός ή η σελίδα πολύ επίκαιρη ή έξυπνη...
Κάτι που βέβαια δεν μπορείς να το ξέρεις ότι θα γίνει, το κάνεις και αν πετύχει, πέτυχε..
Όπως και οι σελίδες δείτε, ξεφυτρώσαν πολλές με χιλιάδες φαν να γίνονται μέλη αλλά 3 - 4 έχουν κίνηση από αυτές, οι άλλες πάπαλα...
Εικόνα

FumaBoy

Δημοσίευση από FumaBoy » 25 Οκτ 2011 23:45

Spyrostagas έγραψε:σαφώς είναι πολύ δύσκολο για να ανεβάσεις σε μερικές μέρες μία σελίδα στο fb, εκτός αν είσαι τόσο τυχερός ή η σελίδα πολύ επίκαιρη ή έξυπνη...
Κάτι που βέβαια δεν μπορείς να το ξέρεις ότι θα γίνει, το κάνεις και αν πετύχει, πέτυχε..
Όπως και οι σελίδες δείτε, ξεφυτρώσαν πολλές με χιλιάδες φαν να γίνονται μέλη αλλά 3 - 4 έχουν κίνηση από αυτές, οι άλλες πάπαλα...
Στην περίπτωση μου τη κάνω ? Έχω τρελή όρεξη για blog . Το φτιάχνω και αφήνομαι στην τύχη των search engines , αμφιβάλλω αν παίρνω 2 unique visitors την μέρα :P

FumaBoy

Δημοσίευση από FumaBoy » 29 Οκτ 2011 16:49

έφτιαξα αυτό το blog .. Έχω αρχίσει να παίρνω προβολές χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφήμιση . Κάτι θα βρω μωρέ :D

www.blog-oal.blogspot.com

giorgosg

Δημοσίευση από giorgosg » 08 Δεκ 2011 13:34

FumaBoy έγραψε:έφτιαξα αυτό το blog .. Έχω αρχίσει να παίρνω προβολές χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφήμιση . Κάτι θα βρω μωρέ :D

Μπορείς να αγοράσεις οικονομικά αρκετά Likes

Δες το 500likes.com και το likesandfollowers.com
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosg την 14 Δεκ 2011 00:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 08 Δεκ 2011 19:12

giorgosg έγραψε:
FumaBoy έγραψε:έφτιαξα αυτό το blog .. Έχω αρχίσει να παίρνω προβολές χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφήμιση . Κάτι θα βρω μωρέ :D

Δες εδώ 500likes και εδώ likesandfollowers
Για πες και πως είμαστε σίγουροι ότι θα φέρεις τα likes ;
Και μην πεις ότι δεν είναι δικό σου το site, γιατί Giorgosg είναι δικό σου. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 09 Δεκ 2011 04:59

Πάντως δεν νομίζω να είναι εν γνώση τους..
Εγώ σε ένα app στο facebook που χρειαζόταν μέλη είχα βρεί ένα link που σου έκανε αίτηση ένας τυχαίος χωρίς να το ξέρει και άλλο ένα link που το δεχόταν.

Κάπως έτσι θα λειτουργεί και αυτό λογικά.
Εικόνα

giorgosg

Δημοσίευση από giorgosg » 14 Δεκ 2011 00:35

Spyrostagas έγραψε:
giorgosg έγραψε:

Δες εδώ 500likes και εδώ likesandfollowers
Για πες και πως είμαστε σίγουροι ότι θα φέρεις τα likes ;
Και μην πεις ότι δεν είναι δικό σου το site, γιατί Giorgosg είναι δικό σου. :)
Δικό μου δεν μπορεί να είναι γιατί είμαι designer.
Το ότι το domain είναι στο δικό μου όνομα και όχι στου πελάτη μου είναι για γνωστούς στον χώρο λόγους..

Εγώ ο ίδιος, έχω χρησιμοποιήσει για αρκετές σελίδες στο facebook, δικές μου και πελατών μου, τη συγκεκριμένη υπηρεσία σαν αγοραστής.

Αν ήταν δικό μου, θα πρότεινα και άλλο site ? :lol:

Είσαι safe με το PayPal. Ακόμα και κάτι στραβά να πάει, κάνεις refund τα λευτά σου και τα πέρνεις πίσω.

Ωστόσο, απ ότι ξέρω μέχρι στιγμής, δεν έχει συμβεί να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις παραγγελίες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες