Μου κοπιαραν τη σελιδα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:20

bibisidis έγραψε:Ληξιαρχικη δηλωση βαπτισης

Η ληξιαρχική δήλωση βάπτισης πρέπει να γίνει εντός 90 ημερών....

http://goo.gl/8iCDe
ειδες που δεν ξερεις ? Αλλο λινκ εχεις βαλει. http://www.agiasofianeoupsychikou.gr/in ... &Itemid=61 (αυτο που εχω γραψει απο κατω απο τα δικαιολογητικα οπως ειπα παραπανω ) Κοιτα τα πρωτα . Εκτιθεσαι.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:25

Εχω ήδη καλέσει δικηγόρο, εχω κανει screenshots την σελιδα σου και αν δεν κατεβασεις τα κειμενα μου θα τα πουμε δικαστικα. Με ενημερωσε οτι με εισαγγελικο εγγραφο οι ιστοσελιδες που συνεργαζεσαι υποχρεουνται να δωσουν τα στοιχεια σου οποτε μην βασιζεσαι στην διαδικτυακη ανωνυμια. Ακομα και ψευδη στοιχεια να εδωσες στο αιτημα σου για καταχωρηση στην σελιδα μου , βρισκονται ανετα τα αληθινα σου εφοσον συνεργαζεσαι με κοσμο .

Το μονο που θελω ειναι να κατεβασεις τα δικα μου κειμενα. Με τις σελιδες σου κανε οτι γουσταρεις. Ετσι μονο θα σταματησω.
Να θυμασαι ομως, υπαρχει θεος και νομος. Και τα 2 να εισαι σιγουρος βλεπουν ποιος εχει δικιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος synneffaki την 01 Νοέμ 2011 10:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 10:25

Ουσιαστικά απο οτι ειδα και στα 2 sites τα αρθρα που μοιαζουν ειναι το μυστηριο της βαπτισης κα ιτα δικαιολογιτικα.
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο παρα μονο τις πηγες.
Το μυστηριο το εκανα μεταφραση-μετατροπη στη δημοτικη κα ιοπως βλεπεις ειναι αρκετα διαφορετικο απο το δικο σου.
http://www.christopherklitou.com/order_ ... _greek.htm
Τα δικαιολογιτικα της βαπτισης υπαρχουν σε εκατονταδες σελιδες ακομη κα ισε εκκλησιαστικες.
http://goo.gl/0aMl1

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 10:31

synneffaki έγραψε:
bibisidis έγραψε:Ληξιαρχικη δηλωση βαπτισης

Η ληξιαρχική δήλωση βάπτισης πρέπει να γίνει εντός 90 ημερών....

http://goo.gl/8iCDe
ειδες που δεν ξερεις ? Αλλο λινκ εχεις βαλει. http://www.agiasofianeoupsychikou.gr/in ... &Itemid=61 (αυτο που εχω γραψει απο κατω απο τα δικαιολογητικα οπως ειπα παραπανω ) Κοιτα τα πρωτα . Εκτιθεσαι.
Αυτο ειναι το link για να κατεβασει ο χρηστης τα δικαιολογιτικα σε μορφη pdf. Δεν μπορω να σε καταλαβω. Διεκδικεις την πατροτητα του pdf? Η εισαι η μοναδικη που λινκαρεις πανω του. Οι ισχυρισμοι σου ειναι αστειοι. Τα αρθρα περι βαπτισης ειναι εκατονταδες η χιλιαδες και ειναι φυσικο να παρουσιαζουν ομοιοτητες καθως το μυστηριο και τα εθιμα δεν αλλαζουν αναλογα με αυτον που τα γραφει.
Μπορεις να προχζωρησεις δικαστικα. Μπορεις να κανεις οτι θελεις. Αυτα. Δεν εχω να γραψω κατι αλλο. Οποιος εχει ματια βλεπει. Δεν εχω αντιγραψει ουτε ενα pixel απο το site σου.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:33

bibisidis έγραψε:Ουσιαστικά απο οτι ειδα και στα 2 sites τα αρθρα που μοιαζουν ειναι το μυστηριο της βαπτισης κα ιτα δικαιολογιτικα.
Το μυστηριο το εκανα μεταφραση-μετατροπη στη δημοτικη κα ιοπως βλεπεις ειναι αρκετα διαφορετικο απο το δικο σου.
Τα δικαιολογιτικα της βαπτισης υπαρχουν σε εκατονταδες σελιδες ακομη κα ισε εκκλησιαστικες.
Περιμενε να στα παρω ενα ενα :

VAPTIZO.GR

Ληξιαρχική δήλωση βάπτισης

Εμπρόθεσμη: Εντός 3 μηνών (90 ημερών) .
Εκπρόθεσμη: 3 -6 μήνες μετά με παράβολο δημοσίου 4,40 €.

6 μήνες και πλέον καθυστέρηση με παράβολο δημοσίου 13,21 €.

Την δήλωση μπορούν να πραγματοποιήσουν :
Οι γονείς του παιδιού, όποιος έχει την επιμέλεια του οι εξ αίματος συγγενείς του μέχρι τρίτου βαθμού καθώς και ο ίδιος ο βαπτισθείς (εφόσον έχει συμπληρώσει το 14ο έτος της ηλικίας του.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Δήλωση Βαπτίσεως, την οποία συντάσσει ο ιερέας που τελεί το μυστήριο, υπογεγραμμένη από τον ιερέα, τους γονείς και τον ανάδοχο.

2. Ταυτότητα του δηλούντα.

Αν γίνει βάπτιση προσώπου (αλλοδαπού) για το οποίο δεν υπάρχει ληξιαρχική πράξη γέννησης, η Βάπτιση καταχωρείται στο ληξιαρχείο του τόπου τέλεσής της.

Αν γίνει απλά ονοματοδοσία του παιδιού πρέπει να κάνετε δήλωση ονόματος :

Γίνεται από τον ληξίαρχο του τόπου καταχώρησης της γέννησης ή του τόπου κατοικίας των γονέων.

Την δήλωση μπορούν να πραγματοποιήσουν :

1. Οι γονείς Παρουσιάζονται μαζί στον ληξίαρχο (ή ο ένας με εξουσιοδότηση όμως του άλλου, θεωρημένη με γνήσιο της υπογραφής) και δηλώνουν το όνομα του παιδιού.

2. Τρίτο πρόσωπο το οποίο διαθέτει συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο υπογεγραμμένο από τους δυο γονείς. Απαραίτητα αναφέρεται το όνομα του παιδιού.

COPIA
Προθεσμία δήλωσης:

Η ληξιαρχική δήλωση βάπτισης πρέπει να γίνει εντός 90 ημερών από τη τέλεση της βάπτισης. Σε περίπτωση εκπρόθεσμης δήλωσης, δηλαδή από την 90ή ημέρα μέχρι και την 180ή καταβάλλεται παράβολο δημοσίου αξίας 4,40 €. Μετά την 180ή ημέρα καταβάλλεται παράβολο δημοσίου αξίας 13,21 €.
Ποιος μπορεί να κάνει την δήλωση:
Οι γονείς, ο ανάδοχος, ο ίδιος ο βαπτισθείς, καθώς και οι συγγενείς εξ αίματος μέχρι και τρίτου βαθμού.
Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται:

* Δήλωση βάπτισης υπογεγραμμένη από ιερέα, γονείς και ανάδοχο.
*

Αστυνομική Ταυτότητα αυτού που κάνει την δήλωση.

Σημείωση: Αν γίνει βάπτιση προσώπου και δεν υπάρχει ληξιαρχική πράξη γέννησης η βάπτιση καταχωρείται στο ληξιαρχείο του τόπου τέλεσής της.
Περίπτωση ονοματοδοσίας:

Πρέπει να γίνει δήλωση ονόματος από τον ληξίαρχο του τόπου καταχώρησης της γέννησης ή του τόπου κατοικίας των γονέων.

Ποιος μπορεί να κάνει την δήλωση:

* Οι γονείς Πρέπει να παρουσιαστούν μαζί στον ληξίαρχο ή μόνο ο ένας με εξουσιοδότηση του άλλου.

* Τρίτο πρόσωπο το οποίο διαθέτει συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο υπογεγραμμένο και από από τους δυο γονείς. Απαραίτητο είναι να αναφέρεται και το όνομα του παιδιού.

πανω κατω οι γραμμουλες ετσι? Για βρες μου την πηγη σου σε αυτο . Παμε σε αλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος synneffaki την 01 Νοέμ 2011 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Νοέμ 2011 10:38

Κοιταξε να δεις. Οτι ειχα να πω στο ειπα. Απο κει και περα αν θες οτιδηποτε αλλο υπαρχουν και τα δικαστηρια. Θα σε παρακαλουσα μονο να σβησεις τους χαρακτηρισμους γιατι υπαρχει κοσμος που μας διαβαζει κα ιδεν τα λεμε οι 2 μας.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:41

VAPTIZO.GR

Νονός και υποχρεώσεις

Οι υποχρεώσεις των νονών πριν, κατα την διάρκεια και μετα την βάπτιση ειναι αυξημένες.
Η πιο σοβαρή απ ολες ειναι η ευθύνη που αναλαμβάνεται απένατι σε αυτό το παιδι. Μην ξεχνάτε οτι με την βάπτιση ο ανάδοχος δεν δίνει μόνο ένα όνομα στο παιδί αλλα και την Χριστιανική του ταυτότητα.

Οι νονοί αποτελούν τους πνευματικούς γονεις του μωρού, ενώ θεωρείται ύψιστη τιμή για εκείνους να τους προτείνουν να το βαπτίσουν. Συνήθως οι γονείς επιλέγουν τον άνθρωπο εκείνον που θεωρούν ότι είναι άξιος για να βαπτίσει το παιδί τους .

Για να σας βοηθήσουμε συγκεντρώσαμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζετε.

Πριν την βάπτιση:

* Θα πρέπει να έχετε στενή επαφη με το μωρό αρκετο καιρό πριν την βαπτιση για να νιώθει το μωρό οικειότητα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου.

* Θα πρέπει να αγοράσετε τα απαραίτητα για την βάπτιση τα οποία είναι: kol1

1. Η λαμπάδα και ο στολισμός της .
2. Δύο μικρές πετσέτες και μία μεγάλη
3. Ένα μπουκάλι ελαιόλαδο το οποίο θα πρέπει να παραδώσετε στον ιερέα που θα τελέσει την βάπτιση 3 ημέρες πριν το μυστήριο το λάδι για να το ευλογήσει. Μην ξεχνάτε . Πρέπει να είναι αγνος παρθένο ελαιόλαδο.
4. Ένα σαπούνι
5. Τα λαδόπανα
6. Τα μαρτυρικά
7. Τον βαπτιστικό σταυρό καθώς και
8. Τα βαπτιστικά ρούχα και παπουτσια του μωρού

Κατα την διάρκεια της βάπτισης :
Διαβάστε οπωσδήποτε αυτό το άρθρο : "Το μυστήριο της βάπτισης βήμα - βημα".
Θα είναι πολύτιμος οδηγός σας ειδικα αν δεν έχετε επαναλαβει την διαδικασια.

Μετά την βάπτιση :

1. 3 ημέρες μετά το μυστήριο ο/η νονός/α καλείτε για το 1ο μπάνιο του νεοφώτιστου ( ξελάδωμα). Το νερό απο το μπάνιο καθώς και απο το πλυσιμο των βαπτιστικών πρέπει να χυθεί σε απάτητο χώμα (μία γλάστρα είναι ότι πρέπει) .
2. Τέλος η παράδοση θέλει το/η νονό/α να αναλαμβάνει την ευθύνη να συνοδεύσει το παιδι στην εκκλησία ώστε και να το μεταλάβει 3 συνεχόμενες Κυριακές μετα την βάπτιση. Τις 2 Κυριακές πρέπει να πάρουν μαζί τους την λαμπάδα στολισμενη , ενώ την 3η Κυριακή θα πρέπει να την ξεστολίσουν και να την αφήσουν εκει να καεί. Καθ'ολη την διάρκεια της λειτουργείας η λαμπάδα πρέπει να είναι αναμένη και τις 3 Κυριακές .

COPIA

ΛΠαρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τις υποχρεώσεις του Νονού πριν και μετά την Βάπτιση

Νονός και υποχρεώσεις

Οι υποχρεώσεις του νονού είναι αρκετές και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτά που πρέπει να αγοραστούν για να το μυστήριο της βάπτισης, δηλαδή τα βαπτιστικά ρούχα, παπουτσάκια, λαδόπανα, μπομπονιέρες κτλ.

Η πιο σοβαρή υποχρέωση του νονού είναι η ευθύνη που αναλαμβάνει απέναντι στο παιδί, καθώς δεν του δίνει απλά ένα όνομα αλλά είναι και πνευματικός του γονιός! Για αυτό τον λόγο και οι γονείς του παιδιού θα πρέπει να επιλέγουν κάποιον που τον θεωρούν άξιο να σταθεί στο παιδί κυρίως μετά την βάπτιση.

Παρακάτω ας δούμε ποιες είναι οι υποχρεώσεις του νονού, αν και αυτές, σύμφωνα με τα διάφορα ήθη και έθιμα, διαφέρουν από μέρος σε μέρος ανά την Ελλάδα. Παρόλο αυτά μπορούμε να κάνουμε μια λίστα που πιθανόν καλύπτει τα έθιμα, στις περισσότερες περιοχές.

1. Πετσέτες. Δυο μικρές και μια μεγάλη
2. Ένα σαπούνι
3. Λαδόπανα
4. Μαρτυρικά
5. Βαπτιστικό Σταυρό
6. Βαπτιστικά ρούχα
7. Βαπτιστικά παπουτσάκια
8. Κουτί Βάπτισης
9. Λαμπάδα
10. Στολισμός κολυμπήθρας
11. Ένα μπουκαλάκι λάδι (Σετ Λαδιού)
12. Μπομπονιέρες (Μισές)

Οι υποχρεώσεις του Νονού όμως δεν σταματούν εδώ. Μετά την βάπτιση θα πρέπει:

1. Τρεις ημέρες μετά θα πρέπει να επισκεφτεί το παιδί για το πρώτο του μπάνιο. Σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας απαιτείται να έχει και καινούρια ρουχαλάκια, εσώρουχα, παπουτσάκια κτλ.
2. Ο νονός πρέπει να πάει το παιδι στην εκκλησία για να το μεταλάβει τρεις Κυριακές μετα την βάπτιση. Τις πρώτες δυο Κυριακές θα πρέπει να έχουν μαζί τους και την λαμπάδα ενώ την τρίτη και τελευταία Κυριακή θα αφήσουν την λαμπάδα στην Εκκλησία.

Παλι θελω την πηγη σου

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:46

θα συμφωνησω στο οτι οποιος εχει ματια βλεπει και θα προσπερασω τι εννοω με το λινκ . Η μαλλον οχι. εννοω οτι δεν ξερεις ποια ειναι η πηγη σου στα δικιαιολογητικα.

Απλα googlarises και μας εδωσες το πρωτο που βρηκες (σχετικο ή ασχετο ματια υπαρχουν)

Θα σταματησω εδω μιας και απο οτι καταλαβα πλεον παμε δικαστικα.
Σου εδωσα μια ευκαιρια παντως να κατεβασεις τα κειμενα μου. Μεχρι να ερθει ο δικηγορος μου εχεις χρονο να το σκεφτεις .

Άβαταρ μέλους
billt

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από billt » 01 Νοέμ 2011 10:47

Καλημέρα,
θα ήθελα να ενημερώσω όσους διαβάζουν το θέμα ότι το παρακολουθώ. Θα υπάρξει και απευθείας επικοινωνία με τους εμπλεκόμενους, αν χρειαστεί.

Synneffaki πότε ανέβηκε η δική σου σελίδα στον αέρα και ειδικά τα συγκεκριμένα υποσέλιδα που φιλοξενούν τα άρθρα που αναφέρεις;

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:52

Τιμης ενεκεν να βαλω αλλο ενα - το οποιο ήταν το πρωτο μου κειμενο στο διαδυκτιο.

VAPTIZO.GR

Οργανόγραμμα βάπτισης

Αφού λοιπόν έχετε επιλέξει τον νονό , καλό θα ήταν να προχωρήσετε και στα παρακάτω :
λαμπ

* Εάν πρόκειται να κάνετε δεξίωση (διαβάστε τα σημεια που πρέπει να προσέξετε)

* Κλείστε την εκκλησία (εδω θα μπορέσετε να δείτε φωτογραφίες των περισσότερων Ναών )- ιδιο λινκ τονιζω

Θα χρειαστείτε :

1. τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (με την ένδειξη «βάπτιση»)
2. Αν αλλάξετε ενορία θα χρειαστείτε ένα «παρά ενορία» χαρτί (θα επιβαρυνθείτε το κληρικόσημο )

Tip: Εάν θέλετε να κάνετε κάποιο cocktail party στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας μην ξεχάσετε ότι θα πρέπει να είστε το τελευταίο μυστήριο. Οπότε επιλέξτε αργά το μεσημέρι ή το απόγευμα .
Περισσότερες λεπτομέρειες για τα δικαιολογητικά θα βρείτε εδώ

* Επιλέξτε τον κατάλληλο φωτογράφο (να θυμάστε ότι θα είναι εκείνος που θα κρατήσει ζωντανή την στιγμή εκείνη και να δώσετε την δέουσα προσοχή στην επιλογή του). Όπωσδηποτε να δείτε της δουλειάς του πριν καταλήξετε.

* Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να καταλήξετε αν θέλετε να έχει κάποιο θέμα η βάπτιση.

* Βρείτε το κατάλληλο προσκλητήριο και τις μπομπονιέρες ή αν πιάνουν τα χεράκια σας γιατί όχι φτιάξτε αυτό που θέλετε.

* Καταλήξτε στην διακόσμηση του Ναού (λουλούδια , μπαλόνια, τούλι όπου χρειάζεται κλπ) και του χώρου δεξίωσης ( γυάλες , κεράκια, χρωματικές επιλογές υφασμάτων, τραπέζι ευχών , κλπ )

Tip : Όσον αφορά την εκκλησία μην ξεχάσετε να πάρετε την έγκριση του παπά για τα παραπάνω πρίν ξεκινήσετε. Υπάρχουν εκκλησίες που δέχονται μονο τον βασικό στολισμό.

* Επιλέξτε τα γλυκά που θα κεράσετε τους καλεσμένους σας . Μπορεί να είναιτο τυπικό παστάκι με το όνομα αλλα μπορείτε με άνεση να προσφέρεται ενα παραδοσιακό γλυκό της γιαγιάς. Πολύ όμορφη ιδέα είναι ο παγωτατζής.

* Ήρθε η ώρα να κοιτάξετε και εσάς (μην ξεχνάμε και τον σύζυγο στα 2 πρώτα). Ρούχα , παπούτσια, κομμωτήριο, αισθητικός, μανικιούρ, πεντικιούρ και ότι άλλο κρίνεται οτι θα σας κάνει να λάμπετε εκείνη την ημέρα.

Tip: τυχόν καθαρισμό προσώπου καλό θα είναι να μην τον αφήσετε τελευταία στιγμή.

* Δώρο νονού/ας. Ευτυχως πια το κλασικο ρολόι έχει σταματησει. Μπορείτε να κινηθείτε σε χιλιάδες επιλογές ανάλογα με το γούστο των ανάδοχων και τα οικονομικά σας . Αν έχετε αρκετή οικειότητα μπορείτε να τους ρωτήσετε ώστε να είναι κάτι που εκτός απο όμορφο θα τους φανεί και χρήσιμο παράλληλα.

* Τελευταία στις αγορές αφήνουμε τα ρούχα του μωρού . Αναφερόμαστε στο τι θα φορέσει πηγαίνοντας στην εκκλησία (τα βαπτιστικά όπως όλοι ξέρουμε είναι των νονών) . Το αφήνουμε τελευταίο γιατί τα βρέφη μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και θα θέλαμε να είναι ακριβώς στα μέτρα του .b

Σημείωση : Οι παλιές έλεγαν τα πρώτα παπούτσια του μωρού του τα φοράει ο/η νονος/α οπότε καλό θα ήταν να το αφήσετε με τις καλτσούλες αν δεν προχωράει.
Tip : Τα ρούχα φροντίστε να είναι βαμβακερά , άνετα για το παιδί και να μπαινοβγαίνουν εύκολα .

* Το επόμενο που θα πρέπει να έχετε κατα νού είναι η λίστα για τον χώρο της δεξίωσης. Επιβεβαιώστε με τους καλεσμένους σας τηλεφωνικά την παρουσία τους καθως και τον αριθμό των ατόμων που θα παρεβρεθούν ώστε να γλιτώσετε περιττά έξοδα . Μην περιμένετε απο εκείνους την κίνηση γιατι θα απογοητευτείτε.

Tip: Μπορείτε να ονοματίσετε τα τραπέζια σε σχέση με το όνομα του παιδιού, το θέμα της βάπτισης ή ότι άλλο σας εκφράζει.

ΥΓ. Τις επόμενες μέρες μην ξεχάσετε μετά την βάπτιση να δηλώσετε την βάπτιση του παιδιού στο ληξιαρχείο.

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟ ΚΑΙ ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ . ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ.

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τι πρέπει να κάνουν οι γονείς πριν από την βάπτιση.

Εκκλησία: Πρέπει να κλείσετε την εκκλησία. Θα χρειαστείτε την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. Δείτε περισσότερα ΕΔΩ (ιδιο λινκ μην μπερδευτεις)

Φωτογράφος: Δείτε οπωσδήποτε δείγματα της δουλειάς του πριν αποφασίσετε. Η βάπτιση γίνεται μόνο μια φορά.

Θέμα Βάπτισης: Το αν θα έχει κάποιο θέμα η βάπτιση είναι κάτι που το αποφασίζουν οι γονείς.

Προσκλητήρια: Αν μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας θα γλυτώσετε αρκετά χρήματα. Αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σας μην το επιχειρήσετε. Δείτε ΕΔΩ

Μπομπονιέρες: Το ίδιο με τα προσκλητήρια. Η επιλογή για το κατάλληλο προσκλητήριο και της κατάλληλης μπομπονιέρας είναι δική σας. Δείτε ΕΔΩ

Διακόσμηση Ναού: Προσοχή! Πριν κάνετε οτιδήποτε ρωτήστε και πάρτε την άδεια του ιερέα. Σε μερικές εκκλησίες επιτρέπεται μόνο ο βασικός στολισμός ή ακόμη και καθόλου στολισμός.

Γλυκό καλεσμένων: Συνηθισμένες επιλογές είναι ταρτάκια, παστάκια, σου, γλυκάκια, μικρά βαζάκια μέλι και καρύδια(!), γλυκό του κουταλιού, κρεμούλες. Φροντίστε να τα παραγγείλετε από κάποιο ζαχαροπλαστείο που εμπιστεύεστε.

Δώρο Νονού: Σίγουρα έχετε οικειότητα με τον νονό/ά. Ρωτήστες τον τι θέλει για δώρο για να είστε σίγουροι για … την επιλογή του.

Ρούχα μωρού: Επιλέξτε τα ρούχα που θα φορέσει το παιδάκι πηγαίνοντας στην εκκλησία. Αυτά τα παίρνεται εσείς. Τα βαπτιστικά ρούχα είνα ιάλλα και τα παίρνει ο νονός/ά. Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Δεξίωση ή μπουφές: Την δεξίωση που ακολουθεί την βάπτιση την πληρώνουν οι γονείς. Φροντίστε να κάνετε μια λίστα με τους καλεσμένους σας, επιβεβαιώστε τους τηλεφωνικά, και με τον ακριβή αριθμό πλέον κάντε έρευνα αγοράς και ζητήστε προσφορές εγγράφως και αναλυτικά (φαγητά, ποτά, γλυκό κτλ)

Στολισμός χώρου δεξίωσης: Μην ξεχάσετε να φροντίσετε για τον στολισμό του χώρου της δεξίωσης της βάπτισης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος synneffaki την 01 Νοέμ 2011 11:10, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 10:53

billt έγραψε:Καλημέρα,
θα ήθελα να ενημερώσω όσους διαβάζουν το θέμα ότι το παρακολουθώ. Θα υπάρξει και απευθείας επικοινωνία με τους εμπλεκόμενους, αν χρειαστεί.

Synneffaki πότε ανέβηκε η δική σου σελίδα στον αέρα και ειδικά τα συγκεκριμένα υποσέλιδα που φιλοξενούν τα άρθρα που αναφέρεις;
Ιουλιο με Αυγουστο 2011 (μποορω να σας παραθεσω το back up του server 5/08/2011 που ολα ηταν πανω)

Απευθηνθηκα εδω 13/8/2011

Μπορει ο "αξιοτιμος" bibisidis να μας πει τι ημερομηνια απεκτησε την σελιδα? Το domain. Οχι οτι λεει κατι απλα για να αποδειξω οτι ακομα και την ιδεα πηρε οσο εγω εδινα στοιχεια του τι φτιαχνω αναζητωντας πληροφοριες . Οκ μουτζωστε. Δεν τα ξερα αυτα, δεν τα σκεφτηκα, βλακεια μου.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Νοέμ 2011 11:13

Αν καταλαβα καλα δεν μπορουν 2 γειτονικα μαγαζια να πουλουν τα ιδια προιοντα που αναγραφουν επανω τους τα ιδια κειμενα γιατι αυτο θεωρηται κλοπη του πρωτου απο τον δευτερο;

εχει καποια κληρονομικα δικαιωματα ο πρωτος εναντι του δευτερου;

κλοπη ειναι η ακριβης ανατυπωση ενος αρθρου η κειμενου που δεν εχει αλλαγχθει στο ελαχιστο νομιζω

ολα τα αλλα ειναι θεμα marketing και ποιος θα προωθησει κατι κοινο καλυτερα

ελευθερη αγορα ειμαστε και αλλοιμονο αν ζητουσαμε αποκλειστικοτητα σε κατι που ειναι ελευθερα προσβασιμο σε ολους!

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 11:14

bibisidis έγραψε:Ουσιαστικά απο οτι ειδα και στα 2 sites τα αρθρα που μοιαζουν ειναι το μυστηριο της βαπτισης κα ιτα δικαιολογιτικα.
Βρες μου ενα απο αυτα να το εχει σαν το δικο μου και την αντιγραφη σου και θα σου βγαλω το καπελο.

Απο την "πηγη σου" http://www.christopherklitou.com/order_ ... reek.htmτο τελευταιο ειναι διαφορετικο . Δεν σ αρεσε ε? Α και τι συμπτωση το τελικο αποτελεσμα του τελους κατι μου θυμιζει.. - απο πανω μεχρι κατω ειναι αλλα ειπα να εστιασω στην διαφορα με "την πηγη σου" που μου χτυπησε - και δεν ηταν η μονη εννοειτε.

Συγνωμη για τους υπολοιπους που διαβαζουν αλλα εχω νευρα. Αν τον ειχα μπροστα μου δεν ξερω τι θα εκανα.

synneffaki
Επικοινωνία:

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από synneffaki » 01 Νοέμ 2011 11:19

fiskilis έγραψε:Αν καταλαβα καλα δεν μπορουν 2 γειτονικα μαγαζια να πουλουν τα ιδια προιοντα που αναγραφουν επανω τους τα ιδια κειμενα γιατι αυτο θεωρηται κλοπη του πρωτου απο τον δευτερο;

εχει καποια κληρονομικα δικαιωματα ο πρωτος εναντι του δευτερου;

κλοπη ειναι η ακριβης ανατυπωση ενος αρθρου η κειμενου που δεν εχει αλλαγχθει στο ελαχιστο νομιζω

ολα τα αλλα ειναι θεμα marketing και ποιος θα προωθησει κατι κοινο καλυτερα

ελευθερη αγορα ειμαστε και αλλοιμονο αν ζητουσαμε αποκλειστικοτητα σε κατι που ειναι ελευθερα προσβασιμο σε ολους!
Μου αρεσε ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα . Χμ μηπως να κανω μια περιληψη και να το τυπωσω? Δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι "μαγαζακι" ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

Άβαταρ μέλους
billt

Μου κοπιαραν τη σελιδα

Δημοσίευση από billt » 01 Νοέμ 2011 11:25

Παρακαλώ δείτε τα παρακάτω:
VAPTiZO
Οι υποχρεώσεις των νονών πριν, κατα την διάρκεια και μετα την βάπτιση ειναι αυξημένες.
Η πιο σοβαρή απ ολες ειναι η ευθύνη που αναλαμβάνεται απένατι σε αυτό το παιδι. Μην ξεχνάτε οτι με την βάπτιση ο ανάδοχος δεν δίνει μόνο ένα όνομα στο παιδί αλλα και την Χριστιανική του ταυτότητα.

Οι νονοί αποτελούν τους πνευματικούς γονεις του μωρού, ενώ θεωρείται ύψιστη τιμή για εκείνους να τους προτείνουν να το βαπτίσουν. Συνήθως οι γονείς επιλέγουν τον άνθρωπο εκείνον που θεωρούν ότι είναι άξιος για να βαπτίσει το παιδί τους.
I-VAPTISI
Οι υποχρεώσεις του νονού είναι αρκετές και δεν περιορίζονται μόνο σε αυτά που πρέπει να αγοραστούν για να το μυστήριο της βάπτισης, δηλαδή τα βαπτιστικά ρούχα, παπουτσάκια, λαδόπανα, μπομπονιέρες κτλ.

Η πιο σοβαρή υποχρέωση του νονού είναι η ευθύνη που αναλαμβάνει απέναντι στο παιδί, καθώς δεν του δίνει απλά ένα όνομα αλλά είναι και πνευματικός του γονιός! Για αυτό τον λόγο και οι γονείς του παιδιού θα πρέπει να επιλέγουν κάποιον που τον θεωρούν άξιο να σταθεί στο παιδί κυρίως μετά την βάπτιση.
MYCHILD
Οι υποχρεώσεις του νονού πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά τη βάπτιση είναι αυξημένες, ενώ η διαδικασία θεωρείται πολύ σημαντική, αφού το μωρό εκτός από το όνομά του αποκτά και χριστιανική ταυτότητα. Ο νονός αποτελεί τον πνευματικό πατέρα του μωρού, ενώ θεωρείται ύψιστη τιμή για εκείνον να του προτείνουν να το βαπτίσει. Συνήθως οι γονείς επιλέγουν τον άνθρωπο εκείνον που θεωρούν ότι είναι άξιος για να βαπτίσει το παιδί τους, και τον φέρνουν σε επαφή με το μωρό τους αρκετό καιρό πριν την βάπτιση για να νιώθει το μωρό οικειότητα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου.
Είναι φανερή η ομοιότητα των κειμένων και ειδικά το δικό σου synneffaki με το mychild.gr, στο απόσπασμα που αναφέρω

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης