Πρόβλημα με index στη Google

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
mimisvas

Δημοσίευση από mimisvas » 01 Νοέμ 2011 10:11

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Η ιστοσελίδα της οποίας είμαι ιδιοκτήτης με το πρόβλημα που θα σας αναφέρω είναι το www.inthevip.gr

Εχθές παρατήρησα διάφορα προβλήματα τα οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Στη λέξη camas club , camas kolonaki , bed xeimoniatiko και bed kolonaki ήμουν στις πρώτες θέσεις με τη σελίδα http://www.inthevip.gr/clubs/camas-club ... kratiseis/ λόγω του ότι δεν υπάρχει και φοβερός ανταγωνισμός στη λέξη και η σελίδα μου έχει PR 3 . Όταν έφτιαξα ένα άσχετο post για ένα διαγωνισμό , δίνοντας internal link στη σελίδα παρατήρησα μετά από 1 ημέρα ΧΑΘΗΚΕ τελείως από τη μηχανή αναζήτησης . Όχι 2η , 3η σελίδα, δεν γίνεται index καθόλου.

Εν τω μεταξύ σε keywords akti peiraios έβγαινε πρώτο το inthevip με τη σελίδα http://www.inthevip.gr/mpouzoukia-athin ... ouganelis/ και τώρα δεν είναι ούτε στη 10η σελίδα.

Λόγω αυτών των προβλημάτων παρατήρησα στο webmasters ότι ενώ κάνω submit το site map , ανιχνεύει 31.000 σελίδες και έχω το παρακάτω αποτέλεσμα

Χάρτης ιστοτόπου Κατάσταση Διευθύνσεις URL στο ευρετήριο ιστού
/sitemap.xml ΟΚ 0

Αυτό τι μπορεί να είναι;; Κι αν έχω φάει κάποιο penalty που δεν ξέρω το λόγο , γιατί να με βγάζει σε πολλά keywords στην 1η σελίδα και σελίδες άσχετες να χάνονται μέσα στο google και να τις ψάχνω και να μην τις βρίσκω καν.

Θα ήθελα επίσης να σας αναφέρω ότι έχω CMS wordpress και πριν 1 μήνα έκανα αλλαγή στα permalinks από www.inthevip.gr/archives/11345 σε www.inthevip.gr/11345/to-post-mou

Επιπλέον , εχθές έψαξα site:www.inthevip.gr και εμφάνισε 21.000 αποτελέσματα , και σήμερα 18.000 ... Κάτι πρέπει να γίνεται αλλά δεν ξερω τι..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια και για το χρόνο σας να ασχοληθείτε μαζί μας!

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Νοέμ 2011 15:18

Με μια πρωτη ματια το βλεπω κομπλε το σαιτ σου σε ολα,τα 21000 αποτελεσματα με τα 18000 αποτελεσματα τα κανει σε τοσο μεγαλα σαιτ και δεν ειναι κατι ανησυχητικο... το οτι αλλαξες τα url ειναι το προβλημα και δεν εκανες redirect του παλιου url στο καινουργιο,αλλα με τον καιρο θα τα χωνεψει και θα παρεις τις θεσεις που ειχαν και πριν λογικα.
Το μονο που θα παρατηρουσα ειναι πως εχεις λιγα λινκ προς την σελιδα σου,αν και δεν εχεις κανενα προβλημα κατα την γνωμη μου και δεν χρειαζεται να ανησυχεις λιγη προωθηση δεν εβλαψε ποτε κανεναν απο την αλλη ;) .Εαν τα κειμενα που εχεις στο σαιτ σου ειναι original και μοναδικα εισαι σουπερ....απλα κανε λιγο υπομονη να χωνεψει ολα τα 1000αδες url σου η ακολουθα μια δοκιμασμενη τεχνικη redirect old pages to new pages....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες