Σόμπες αλογόνου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Δεκ 2011 20:18

cordis έγραψε:κι εγώ τώρα το κόβω.. λόγο της σόμπας.. :p
Connor MacLeod έγραψε:Αμαν ρε Γιαννη. Εγω γιατι θυμαμαι ότι δεν κάπνιζες?
cordis έγραψε: :oops: :o :oops:
DGeorge έγραψε: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 26 Δεκ 2011 17:27

μη μου βάζεις emoticons στο στόμα μου! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

georgegeorge

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από georgegeorge » 26 Δεκ 2011 23:57

mechpanos έγραψε: Υπολογίζω ένα μέσο όρο συνολικά 0.17 €/κιλοβατώρα, άρα περίπου 0.50€ την ώρα έρχεται η χρήση τέτοιας σόμπας.
Απο το παραδειγμα που εδωσες 120 € / 1.100 kWh (κιλοβατώρες)= 0.109090909090 € /κιλοβατώρα δηλ 10λεπτα η κιλοβατώρα

αρα η χρηση μιας τετοιας σoμπας ισχυος 1200 watt στοιχιζει περιπου 12 λεπτα την ωρα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Δεκ 2011 09:44

georgegeorge έγραψε:...αρα η χρηση μιας τετοιας σoμπας ισχυος 1200 watt στοιχιζει περιπου 12 λεπτα την ωρα
Όπως εξηγούσα και στον μεγάλο αδελφό μου χθες:
αυτό είναι η κατανάλωση της σόμπας!!!!!
Σε όλες (μα σε όλες τις μηχανές/συσκευές) 'παίζει' ο συντελεστής απόδοσης!! Αυτός είναι: Ενέργεια που δίνει η συσκευή / Ενέργεια που πληρώνεις (δίνεις στη συσκευή)
Για παράδειγμα: Αν η σόμπα υγραερίου του cordis δίνει στην πυρωμένη της επιφάνεια 7KWh ενέργεια, ενώ παίρνει από την αποθηκευμένη στη φιάλη (ως καύσιμο) 10KWh ενέργεια, ο συντελεστής απόδοσής της είναι 7/10 = 70%.
Αν το "καμάρι" μου, το air-condition-άκι μου, μου δίνει 5KWh θερμότητα, ενώ έχει 'χλαμπουνιάσει' (καταναλώσει) 10KWh, έχουμε απόδοση -αμέσως-: 5/10=50% (που στην πραγματικότητα είναι σαφώς χαμηλότερη).
Τέλος, τις σόμπες αλογόνου τις 'κόβω' για απόδοση ~10% αν όχι λιγότερη....
Στον συντελεστή απόδοσης δίνεται λοιπόν η μεγάλη μάχη, και όχι στο τι "καίει" κάθε συσκευή!
Αν π.χ. είχαν φτιάξει air-conditioners με 90% απόδοση :kaloe: :kaloe: , τότε στο τέταρτο (15') θα είχαν κάνει φούρνο τον ανάλογό τους χώρο, με πολύ λιγότερα -από τα τωρινά- έξοδα ηλεκτρικού :wink: Οπότε -απλά- είτε θα έσβηνε μόνο του με κάποιον αυτοματισμό, είτε θα το σβήναμε εμείς μη αντέχοντας τόση ζέστη........Λέμε τώρα :P :P
Αντίθετα, αν έχεις μιά συσκευή με 0,5% απόδοση, όσο φτηνά κι αν σου ερχόταν το ρεύμα, το πετρέλαιο, το γκάζι (ο,τιδήποτε) θα ήταν απλώς σαν να ταΐζεις έναν "χαραμοφάη" :wink: :wink:
Θα ξαναγράψω κι εδωμέσα, ότι -τουλάχιστον προς το παρόν- οι ηλεκτρικές συσκευές θέρμανσης απέχουν πάρα πολύ -σε συντελεστή απόδοσης- ακόμα κι από τη χειρότερη συσκευή άμεσης καύσης (ξυλόσομπα κλπ).
Εξελίσσονται...Σαφώς!! Αλλά έχουν πάαααααααρα πολύ δρόμο μπροστά τους, μέχρι ν'αρχίσει να συζητιέται -έστω και για πλάκα- "ηλεκτρική ή οποιαδήποτε άλλη"!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Δεκ 2011 10:32

cordis έγραψε:κι εγώ τώρα το κόβω.. λόγο της σόμπας.. :p
Αλλού αυτά! :lol: :lol: Οφείλω να υποθέσω, ότι κι εσύ όπως όλοι μας, κοντά σε αναμμένη σόμπα υγραερίου, έχεις δει τι ωραία που ιονίζει η πυρωμένη επιφάνεια τον καπνό του τσιγάρου.
Αν λοιπόν δεν το έχεις -ήδη- κάνει, παρατήρησέ το! Η φλόγα του υγραερίου είναι σε τόσο υψηλή θερμοκρασία, που κάνει τον καπνό να διαπάται σε πολύ απλά μόρια, αν όχι και σε άτομα, τα οποία πλέον είναι τελείως ακίνδυνα για την υγεία μας :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 27 Δεκ 2011 18:59

με λίγα λόγια η σόμπα είναι καλύτερη και από ναργιλέ; :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Δεκ 2011 22:20

cordis έγραψε:με λίγα λόγια η σόμπα είναι καλύτερη και από ναργιλέ; :p
Βεβαίως! Αν την χρησιμοποιήσεις ως θερμαντικό για ναργιλέ, γλυτώνεις την καρβουνίλα.
Βέβαια, πάλι, σού'ρχεται λίγο ακριβότερη (ρεύμα -ή αέριο-/κάρβουνο), αλλά "μπρος 'στα κάλλη τι είν' ο πόνος" :question: :P
Χώρια τι "μούρη" θα πουλήσεις, με ναργιλέ αλογόνου, ή υγραερίου :wink: :wink: (Για να μη πούμε και για ναργιλέ υπερύθρων -IR-) :hammer: :hammer:
Άρα ΝΑΙ είναι Καλύτερη! 8)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιαν 2012 20:53

ήρθαν και τα πρώτα αποτελέσματα από την χρήση της σόμπας υγραερίου.

μια μπουκάλα μου κρατάει 10 ημέρες με σχεδόν συνεχή χρήση και περίπου 8-10 ώρες την ημέρα (ως άνεργος είμαι όλη την ώρα σπίτι). το σπίτι όπως είπα είναι 45τμ - 50τμ. και την είχα μαζί με χρήση κλασικού τζακιού τις βραδινές ώρες κι ως να κοιμηθώ.

κανόνιζα το σπίτι να είναι στους 19.5 - 20 βαθμούς συνέχεια.

συνοψίζοντας: η μπουκάλα κάνει 19 ευρώ και μου κρατάει 10 ημέρες...

πως σας φαίνεται σαν κόστος; η αλήθεια είναι πως έλπιζα να μου κρατάει τουλάχιστον 3 εβδομάδες...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Ιαν 2012 21:53

Με τη χρήση που κάνεις μια χαρά μου ακούγεται.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Ιαν 2012 21:29

10μέρες * 10ώρες/μέρα = 100ώρες. Άρα η φιάλη κοστίζει 19Ε / 100ώρες = 0.19Ε την ώρα = 19λεπτά την ώρα. ...(Περίπου αν λάβουμε υπ'όψη και το 8-10ώρες)
georgegeorge έγραψε:...αρα η χρηση μιας τετοιας σoμπας ισχυος 1200 watt στοιχιζει περιπου 12 λεπτα την ωρα
Σου κοστίζει λοιπόν, φίλε Cordis, 7λεπτά περισσότερα απ'όσο με μια σόμπα αλογόνου των 1200watt (πάντα με τρέχουσες τιμές KWH και Φιάλης).
Αν όμως στην περίπτωση της σόμπας αλογόνου, είχες απλώς ένα φανάρι 1200 watt σε ένα "παγωμένο" σπίτι, ενώ με το αέριο ζεσταίνεσαι και κάνεις τη δουλειά σου, τότε τα 7λεπτά την ώρα τα χαλαλίζεις άνετα :wink:
Η σόμπα αερίου αποδεικνύεται σαφώς αποδοτικότερη από την ανάλογη αλογόνου!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 08 Ιαν 2012 21:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιαν 2012 21:32

βεβαια καμια σχεση η θερμαντικη ικανοτητα μιας σομπας αλογονου και μιας σομπας αεριου!

αυτο να το λαβετε καλα υποψην σας

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιαν 2012 03:42

οι σόμπες υγραερίου στην πρώτη σκάλα έχουν 1200W, στην 2η 2800W και στην 3η 4200W.

η πιο πολύ χρήση που έκανα ήταν σαφώς στην 1η σκάλα, αλλά χρησιμοποίησα αρκετά και την 2η και 3η για να φέρω τον χώρο σε μια αρχική θερμοκρασία.

απλά σκέφτομαι, με ένα αρκοντίσιον ινβερτερ ή Α+ θα έχω μικρότερη κατανάλωση;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιαν 2012 09:15

cordis έγραψε:οι σόμπες υγραερίου στην πρώτη σκάλα έχουν 1200W, στην 2η 2800W και στην 3η 4200W.
η πιο πολύ χρήση που έκανα ήταν σαφώς στην 1η σκάλα, αλλά χρησιμοποίησα αρκετά και την 2η και 3η για να φέρω τον χώρο σε μια αρχική θερμοκρασία.....
Αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο, αυτό που γράψαμε ο fiskilis κι εγώ
fiskilis έγραψε:βεβαια καμια σχεση η θερμαντικη ικανοτητα (βλέπε απόδοση) μιας σομπας αλογονου και μιας σομπας αεριου!
(Και με δεδομένο το πόσο -τελικά- σου κοστίζει το αέριο ανά ώρα)
cordis έγραψε:......απλά σκέφτομαι, με ένα αρκοντίσιον ινβερτερ ή Α+ θα έχω μικρότερη κατανάλωση;
Πιστεύω ότι μάλλον θα έχεις μικρότερη κατανάλωση! Πάλι όμως -ως θερμαντική μηχανή- δεν θα έχεις καλύτερη απόδοση, από αυτήν του αερίου. Στην πόση ώρα θα θερμανθεί ο χώρος με το αρκοντίσιον, και στην πόση ώρα με τη σόμπα :question: Μετά βάζεις κάτω πόσα Ε 'έκαψε' το αρκοντίσιον, πόσα Ε 'έκαψε' η σόμπα (για να θερμανθεί ο χώρος), και ξανάρχεσαι στο προφανές: Η σόμπα αερίου κερδίζει -σε απόδοση θέρμανσης- κατά κράτος το αρκοντίσιον :wink:
Αντίθετα όμως (πράγμα που δεν προσφέρει η σόμπα αερίου) θα έχεις δροσιά τα Καλοκαίρια :wink:
Αν βλέπεις ότι θα χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (δροσιά τα Καλοκαίρια), τότε -φυσικά- το αρκοντίσιον (ινβερτερ ή Α+) είναι η λύση.
Φυσικά -και πάλι- η σόμπα αερίου, θα είναι Must για τις κρύες νύχτες (ή/και μέρες) του Χειμώνα. Και κρατάς το αρκοντίσιον, ως μονάδα Backup (για το "Ποτέ δεν ξέρεις!" "Ξεμείναμε από φιάλη!", κλπ χαριτωμένα).

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιαν 2012 11:47

η σόμπα υγραερίου μέσα σε 10-15 λεπτά στην 3η σκάλα σου τον έχει κάνει τον χώρο τούμπανο.

άσε! τα έχω πάρει στο κρανίο με την φιάλη! Πάντα Σάββατο βράδυ μου τελειώνει! :D
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Σόμπες αλογόνου

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιαν 2012 12:26

cordis έγραψε:οι σόμπες υγραερίου στην πρώτη σκάλα έχουν 1200W, στην 2η 2800W και στην 3η 4200W....
cordis έγραψε:η σόμπα υγραερίου μέσα σε 10-15 λεπτά στην 3η σκάλα σου τον έχει κάνει τον χώρο τούμπανο....
1) Μιλάς πάντα έχοντας κατά νου τον δικό σου χώρο.
2) 10~15 λεπτά στα 4200W και πάλι το βλέπω λίγο 'κάπως'...
Εννοώ ότι φαντάζομαι, πως το σπίτι/χώρος σου είναι αρκετά~πολύ κρύος.
Δεν ξέρω... Έχεις σκεφτεί κάτι σε aero-stop, σε άλλης μορφής θερμομόνωση (απ'όσα γνωρίζω ο χώρος είναι δικός σου);
Γνωρίζω, ότι υπάρχουν κάτι συνθετικές πλάκες (εξελιγμένο φελιζόλ, μη καρκινογόνο, δεν εξαχνώνεται), που κάνουν πολύ καλή δουλειά. Αν μπορείς/νομίζεις ψάξε το (π.χ. δες κι εδώ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες