Χυμός σε οθόνη laptop και λεκέδες.

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Νοέμ 2011 12:57

Η αδερφή μου έριξε χυμό πάνω στο laptop της και άφησε 2 μεγάλους λεκέδες (σκούρες περιοχές). Μάλλον μπήκε χυμός μέσα. Ξέρει κανείς τί μπορεί να κάνει τώρα;
Δίαβασα κάπου στο internet οτι γίνεται να ανοίξεις την lcd και να το καθαρίσεις. Τί λέτε;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ors_86
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ors_86 » 11 Δεκ 2011 15:41

xultimatex έγραψε:Η αδερφή μου έριξε χυμό πάνω στο laptop της και άφησε 2 μεγάλους λεκέδες (σκούρες περιοχές). Μάλλον μπήκε χυμός μέσα. Ξέρει κανείς τί μπορεί να κάνει τώρα;
Δίαβασα κάπου στο internet οτι γίνεται να ανοίξεις την lcd και να το καθαρίσεις. Τί λέτε;
Αν και πολύ αργοπορημένη απάντηση, έχω να σου πω ότι μπορείς να ανοίξεις την οθόνη (ανοίγουμε LCD για να αλλάξουμε την λάμπα) απλά είναι μια λεπτή διαδικασία ώστε να την κλείσουμε σωστά, όπως και να μην μπει ούτε ένας κόκκος σκόνης μέσα.

Για ποια οθόνη πρόκειται (το μοντέλο της);
Γενικά να αναφέρω ότι το κόστος των περισσότερων είναι προσιτό, άρα συνήθως επιλέγεται η αγορά νέας παρά η επισκευή της υπάρχουσας.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 11 Δεκ 2011 16:10

Μετα από 4-5 μέρες οι λεκέδες υποχώρησαν. Δεν ξέρω μάλλον κατεβηκε το υγρό κάτω ή στέγνωσε, οπότε δεν ξανασχοληθήκαμε..
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες