Σελίδα γενικού ενδιαφέροντος

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
diamond
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamond » 17 Νοέμ 2001 15:00

Βασικά έχω μία ερώτηση... Παρατηρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σελίδων στο Internet ασχολείται με κάτι συγκεκριμένο. Άλλος με στοίχημα, άλλος με προγράμματα, άλλος με μουσική, κλπ κλπ... Τελικά είναι καλύτερο κάτι τέτοιο, ή να ασχολείσαι με πολλά πράγματα; Ας πούμε εγώ έχω φτιάξει μία σελίδα η οποία δεν έχει συγκεκριμένο θέμα. Έχει ανέκδοτα, φωτογραφίες, βίντεο, Clubs, chat, Online παιχνίδια, παιχνίδια PBM, εργαλεία για το Internet, ειδήσεις, downloads, άρθρα για το Πάμε στοίχημα, real time αποτελέσματα αγώνων, και άλλα. Αυτό τελικά κρατάει έναν χρήστη στη σελίδα, ή προτιμάει να πάει σε μία σελίδα πιό εξειδικευμένη;
Φιλικά Μιχάλης<P>------------------
<A HREF="http://www.diamondbbs.org" TARGET=_blank>Diamond Bbs</A>
<A HREF="mailto:mph@citechnics.com">mph@citechnics.com</A>

mcvag

Δημοσίευση από mcvag » 18 Νοέμ 2001 10:52

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by diamond:
<B>Βασικά έχω μία ερώτηση... Παρατηρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό σελίδων στο Internet ασχολείται με κάτι συγκεκριμένο. Άλλος με στοίχημα, άλλος με προγράμματα, άλλος με μουσική, κλπ κλπ... Τελικά είναι καλύτερο κάτι τέτοιο, ή να ασχολείσαι με πολλά πράγματα; Ας πούμε εγώ έχω φτιάξει μία σελίδα η οποία δεν έχει συγκεκριμένο θέμα. Έχει ανέκδοτα, φωτογραφίες, βίντεο, Clubs, chat, Online παιχνίδια, παιχνίδια PBM, εργαλεία για το Internet, ειδήσεις, downloads, άρθρα για το Πάμε στοίχημα, real time αποτελέσματα αγώνων, και άλλα. Αυτό τελικά κρατάει έναν χρήστη στη σελίδα, ή προτιμάει να πάει σε μία σελίδα πιό εξειδικευμένη;
Φιλικά Μιχάλης<P></B><HR></BLOCKQUOTE>
...προτιμάει να πάει σε μία σελίδα πιό εξειδικευμένη...<P>

diamond
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamond » 20 Νοέμ 2001 15:45

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by mcvag:
...προτιμάει να πάει σε μία σελίδα πιό εξειδικευμένη...
[/B]<HR></BLOCKQUOTE>
Έτσι απλά; :-)
Βασικά πρέπει να ξεχωρίσουμε πότε ένα site λέγεται "πιό εξειδικευμένο". Αν για παράδειγμα μία σελίδα έχει 2000 ανέκδοτα, αλλά και πολλά άλλα πράγματα, είναι λιγότερο εξειδικευμένη από μία άλλη που έχει μόνο 200 ανέκδοτα αλλά τίποτα άλλο; Αν μία σελίδα έχει ένα τεράστιο όγκο δεδομένων σχετικά με τα πούρα (παράδειγμα είναι αυτό ε :wink: αλλά βάλει και 5-6 πραγματάκια ακόμα, σταματάει να είναι εξειδικευμένη; Εγώ μιλάω για μία σελίδα, που έχει μερικές χιλιάδες ανέκδοτα, όλα επιλεγμένα ένα ένα, αρκετές εκατοντάδες φωτογραφίες, πάλι με την ίδια φιλοσοφία, πολλά καλά βίντεο και downloads, αλλά και διάφορα άλλα πράγματα, χρήσιμα σε όλους, και όχι μόνο σε εκείνον που μπαίνει να δεί ένα ανέκδοτο... Είναι κάτι σαν το ανέκδοτο...
- Καλησπέρα σας, θα ήθελα ένα σώβρακο ριγέ..
- Μα κύριε, πουλάμε είδη καπνιστού! Δεν πουλάμε σώβρακα!
- Μα τι μου λέτε τώρα κύριέ μου! Οι καπνιστές δηλαδή δεν φοράνε σώβρακα;<P>Φιλικά Μιχάλης
<P>------------------

Άβαταρ μέλους
stavroula

Δημοσίευση από stavroula » 21 Νοέμ 2001 10:28

Καλο νομιζω ειναι να έχει η σελίδα σου κάποιο ύφος και να μένεις κάθε φορά πιστός σε αυτό και το περιεχόμενο του,με αποτέλεσμα να ξέρει ο χρήστης τι θα δεί όταν θα ερθει. Παρ΄ ολα αυτά για να κρατήσεις τον χρήστη και παραπάνω ώρα στην σελίδα σου,(θα έρθει, θα δει αυτό που θέλει και μετά..; :wink:, θα πρέπει να δώσεις το ερέθισμα να πλοηγηθεί στο site σου και παραπάνω. Τώρα το τι θα είναι το περιεχόμενο του "παραπάνω" θέλει λίγο προσοχή.
Τέλος πάντων, εμένα θα μου άρεσε να υπήρχε μια σελίδα χωρίς πολλά "new Window" links, που βγαίνοντας θα ένιωθα ότι δεν χρειάζεται να πάω κάπου αλλού για να μάθω ή να δώ κάτι άλλο,και παρόλα αυτά να μην έχανα τον λόγο για το οποίο αρχικά μπήκα σε αυτήν (εξιδείκευση)
Αυτά

diamond
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamond » 22 Νοέμ 2001 19:37

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by stavroula:
<B>Τέλος πάντων, εμένα θα μου άρεσε να υπήρχε μια σελίδα χωρίς πολλά "new Window" links, που βγαίνοντας θα ένιωθα ότι δεν χρειάζεται να πάω κάπου αλλού για να μάθω ή να δώ κάτι άλλο,και παρόλα αυτά να μην έχανα τον λόγο για το οποίο αρχικά μπήκα σε αυτήν (εξιδείκευση)
Αυτά</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Δεν ξέρω αν λες για τη σελίδα μου, αλλά μόνο μία επιλογή ανοίγει σε νέο παράθυρο (τα clubs) και τίποτα άλλο.. Εκτός βέβαια και πατήσεις σε banner, που λογικό είναι να μην θέλω να φύγεις από τη σελίδα μου για να πας σε κάποια άλλη! :smile:
Γενικά όμως σαν σελίδα δεν μου είπε κανείς τελικά τι λέει... :sad: Συμπαθητικά hits έχω (16000 περίπου σε ένα μήνα, με 1400 unique visitors) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ντε και καλά καλή σελίδα. Κάθε χρήστης αναλογικά βλέπει περίπου 10 σελίδες, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, πολύ ή λίγο!
Φιλικά Μιχάλης
<P>------------------

migf1
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από migf1 » 02 Δεκ 2001 15:05

Συμφωνώ κι εγώ ότι η εξειδίκευση είναι καλύτερη, τόσο για τον δημιουργό του site όσο και για τους αναγνώστες. Αν μιλάμε για μεγάλο όγκο διαφορετικών πληροφοριών σε ένα και μόνο site, τότε η προφανής επιλογή του αναγνώστη είναι μάλλον τα portals (τα οποία και πολλά και καλά είναι).<P>Για τη σελίδα σου τώρα φίλε Μιχάλη, μου άρεσαν τα χρώματα (δεν είναι κουραστικά στην ανάγνωση), αλλά δεν μου άρεσε το κεντρικό μενού: δείχνει ξένο με την υπόλοιπη αισθητική του site).<P>Επίσης, μια παρενέργεια της προσπάθειάς σου να καλύψεις πολλά ενδιαφέροντα μαζί είναι ότι χρησιμοποιείς αυούσια κομμάτια άλλων sites (phantis, pathfinder, κλπ), πράγμα που μάλλον δημιουργεί αρνητική εντύπωση στοςυ επισκέπτες.<P>Ανέκδοτα και Φωτό που ους έριξα μια ματιά είναι πολύ καλά!<P>Φιλικά,<P>Harry Karayannis<P>------------------

---------------------
McLaren and Formula 1 through the time, the history, the people, the cars (1950 to present)

diamond
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamond » 03 Δεκ 2001 19:10

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by migf1:
<B>Για τη σελίδα σου τώρα φίλε Μιχάλη, μου άρεσαν τα χρώματα (δεν είναι κουραστικά στην ανάγνωση), αλλά δεν μου άρεσε το κεντρικό μενού: δείχνει ξένο με την υπόλοιπη αισθητική του site).
</B><HR></BLOCKQUOTE>
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Για το μενού απλά δεν ήθελα να βάλω κάποιες απλές επιλογές, για αυτό και κατέληξα εκεί... Ακόμα βέβαια το ψάχνω. :smile: <P> <BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>
<B>
Επίσης, μια παρενέργεια της προσπάθειάς σου να καλύψεις πολλά ενδιαφέροντα μαζί είναι ότι χρησιμοποιείς αυούσια κομμάτια άλλων sites (phantis, pathfinder, κλπ), πράγμα που μάλλον δημιουργεί αρνητική εντύπωση στοςυ επισκέπτες.
</B><HR></BLOCKQUOTE>
Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό, και μάλλον θα πέσει τσεκούρωμα... Απλά είναι πράγματα που ήθελα να τα βάλω στο site μου, και τα βρήκα έτοιμα από άλλα site... Έτσι σκέφτηκα να μην προσπαθήσω να ανακαλύψω πάλι τον τροχό... :smile:
Φιλικά Μιχάλης
<P>------------------

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης