Fotodigitallab5 Πηγαίος Κώδικας

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 10 Νοέμ 2011 18:28

Ας ηρεμήσουν τα πράγματα...Παράκληση!
Ας ευχαριστήσουμε τον localhost_ltd (και προκαταβολικά οποιονδήποτε άλλο) για την προδημοσίευση ενός έργου που φτιάχνει.
Και ακριβώς αυτό κάνει ο άνθρωπος...Φτιάχνει κάτι. Είναι κακό αυτό; Πρέπει να αποδείξει ότι έχει δέκα πτυχία;
Προφανώς η δημοσίευση δεν γίνεται για να κάνει τον κάποιο. Κάποιος μπορεί να έχει μια ιδέα που θα τον βοηθήσει. Δείτε λοιπόν το μήνυμα παράλληλα και ως αίτημα για όποια βοήθεια μπορεί κανείς να δώσει. Τελικά μέσα σε αυτό το φόρουμ αυτό δεν πετυχαίνουμε; Κάτι δίνει ο καθένας μας στους άλλους...

ορίστε και επειδή είμαι και εγώ καλό παιδί...σας χαρίζω το κώδικα του Fotodigitallab5

www.fotodigitalshop.com/ex1/code.zip

καλό θα ήταν να κατεβάσετε και το πρόγραμμα για να μπουν και τρία dll που είναι χρήσιμα...για να τρέξει
http://www.fotodigitalshop.com/fotodemo.zip

εδώ έχει λίγα λόγια για το πρόγραμμα και ένα βίντεο που δείχνει το χειρισμό του με οθόνη αφής.
http://www.fotodigitalshop.com/page12.html

είναι σε Vb5 prof.
(Επειδή έκλεισα τα 45 πριν λίγο καιρό...βαριέμαι να το αναβαθμίζω όπως έκανα πολύ καιρό τώρα...και ίσως κάποιος μου κάνει δώρο την έκδοση 6 που θα λειτουργεί στα Windows 15. Επιπλέον κάποτε είχα φωτογραφείο και το λειτουργούσα κάθε μέρα...ενώ σήμερα ως έχει εξυπηρετεί μόνο εμένα και μου κακοφαίνεται)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Νοέμ 2011 18:51

Ευχαριστούμε Bugman που μας χάρισες τον κώδικα του Fotodigitallab5.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Νοέμ 2011 19:27

Πότε ξεκίνησες να το γράφεις;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 10 Νοέμ 2011 23:45

To 2004.
Παρεμπιπτόντως..
εδώ http://www.fotodigitalshop.com/m2000/
έχω ανεβάσει τον κώδικα της Μ2000 (της γλώσσας προγραμματισμού που είχα γράψει 1998-2003)

Δεν έχω ανεβάσει τον κώδικα του IDE γιατί φτιάχνω (δεν ξέρω πότε θα το ολοκληρώσω) ένα δικό μου rich text box.

Μελετήστε το πρόγραμμα του Fotodigitallab...έχει skin το οποίο προσαρμόζεται στα dpi και την ανάλυση της οθόνης. Επίσης έχει τέσσερις γλώσσες (παίρνει και άλλες) και αλλάζει όλες τις λεζάντες...ανάλογα τη γλώσσα άμεσα. Επίσης έχει δυο user control, το ένα φτιάχνει Button και το άλλο λίστα με >32767 στοιχεία.
Επίσης μπορείτε να βρείτε ρουτίνες για σάρωση, για εκτύπωση και για διαχείριση bitmap!
Μέχρι και ρουτίνες για φωτομέτρηση υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 10 Νοέμ 2011 23:53

skeftomilos έγραψε:Ευχαριστούμε Bugman που μας χάρισες τον κώδικα του Fotodigitallab5.
Να είσαι καλά φίλε και ελπίζω αυτός ο κώδικας να δώσει ιδέες!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 20 Νοέμ 2011 20:02

Εδώ μπορεί να δει κανείς παραδείγματα της γλώσσας... (η αριστερή στήλη δίνει το πηγαίο κώδικα, η δεξιά έχει τα εκτελέσιμα αρχεία για κατέβασμα,όμως στην πράξη πρέπει να κατεβάσει κανείς ένα iso με όλα τα συνοδευτικά αρχεία ήχου, εικόνας, βίντεο, βάσεις δεδομένων)

http://www.fotodigitalshop.com/m2000/Html/Index.html

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 16 Απρ 2012 21:58

Ανανέωση της σελίδας της Μ2000
http://www.fotodigitalshop.com/m2000/
Έβαλα και εντολή SPEECH (ναι μιλάει)
Έβαλα και τον πηγαίο κώδικα για ανάγνωση!

Μπορεί κάποιος να τη δοκιμάσει σε Windows 7; Έχω βάλει και παραδείγματα! Και ένα βιβλίο!

:D

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 30 Μάιος 2012 22:08

Βρήκα κώδικα σε C για διάβασμα και επεξεργασία RAW αρχείων:
dcraw.c -- Dave Coffin's raw photo decoder
Το έχει δει κανείς άλλος;
Θα προσπαθήσω να το μετατρέψω σε VB. Η ιδέα μου είναι ότι να δημιουργήσω μια ρουτίνα που θα διαβάζει το raw αρχείο από το δίσκο και ταυτόχρονα θα αλλάζει (θα ρυθμίζει) την 24bit εκδοχή του, την οποία μπορεί να διαχειριστεί το Fotodigitallab. Έτσι παρόλο που μερικά Raw είναι 14bit...το τελικό που θα βλέπουμε και θα παίρνουμε σαν εξαγωγή θα είναι 24 Bit, η επεξεργασία όμως θα παραμένει στα 14bit, αφού αυτή θα βρίσκεται πάνω στη ρουτίνα φόρτωσης του raw.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες