Δεν εμφανίζεται στη λίστα το ασύρματό μου δίκτυο!

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
deniaa

Δημοσίευση από deniaa » 14 Νοέμ 2011 22:44

Καλησπέρα σας! Έχω ένα πρόβλημα που μπορεί αρχικά να μοιάζει απλό αλλά είναι πιο σύνθετο από ότι ακούγεται! :( Έχω ένα laptop Toshiba με Windows XP και ένα netbook Acer με windows 7. Εδώ και κάποιες μέρες έκανα ασύρματη σύνδεση conn x και πλέον έχω το ασύρματο modem-router ZXV10 W300. Αρχικά λοιπόν προσπάθησα να συνδέσω το modem αυτό με το laptop μου, κατόπιν οδηγιών από τον ΟΤΕ γιατί και εκεί είχα ένα πρόβλημα. Άλλαξα λοιπόν το όνομα του ασύρματου δικτύου με το όνομά μου και έβαλα ένα προσωπικό κλειδί για να το θυμάμαι, αφού πρώτα βέβαια πληκτρολόγησα στον browser μου το http://192.168.1.1/ για να μπω στις ρυθμίσεις! Τελικά συνδέθηκε το laptop μου με το internet! :kaloe: Όμως τα προβλήματα δεν άργησαν να παρουσιαστούν,μιας και το λαμπάκι DSL δεν ήταν πάντα σταθερό και έτσι κάποιες φορές με πετούσε από το Internet. Αυτό πιστεύω συμβαίνει επειδή το laptop μου είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο από το τηλέφωνο.Συνεπώς δε μπορούσα να συνδέσω ton splitter του OTE με το τηλέφωνο (αφού είναι σε διαφορετικά δωμάτια!) και έτσι η μία θέση του splitter παραμένει κενή! Τι δεύτερο splitter έβαλα στο σαλόνι που είναι το τηλέφωνο,τι φίλτρο...τίποτα! Όποτε θέλει με πετάει! Έτσι...σκέφτηκα να συνδέσω το modem στο netbook που είναι στο σαλόνι, όπου και βρίσκεται το τηλέφωνο!Και αφού είναι ασύρματο, θα μπορούσα λογικά να συνδεθώ και από το δωμάτιό μου μέσω του laptop μου! ΑΜ ΔΕ!!!Ενώ όλα πήγαιναν τέλεια όταν συνέδεσα το netbook μου με το modem, το laptop μου τίποτα!!! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΤΟ LAPTOP ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ!!!Μέχρι και δίπλα στο netbook το πήγα...τίποτα!!!Έφερα το κινητό μου για να δω αν το βρίσκει και το βρήκε και μπήκα κανονικά!Άρα κατέληξα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο laptop μου! Στη λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα του laptop μου δεν εμφανίζεται πουθενά το δίκτυό μου. Η πλάκα είναι ότι στις συνδέσεις δικτύου,στην καρτέλα ασύρματα δίκτυα εμφανίζεται το δίκτυό μου και είναι ρυθμισμένο να συνδέεται αυτόματα.Το πάλεψα το πάλεψα λοιπόν,απογοητεύτηκα και ξαναέφερα το modem στο δωμάτιό μου όπου και το συνέδεσα με το laptop μου. Ε,τότε μπήκε αμέσως στο δίκτυό μου!Πάω λοιπόν τότε στη λίστα με τα ασύρματα δίκτυα να το δω ότι πλέον υπάρχει ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!Εμφανίζονται ένα σωρό άλλα,εκτός από το δικό μου! Ενώ όταν το είχα συνδέσει με το netbook μου, έβλεπα στη λίστα το όνομα του δικτύου μου και δίπλα connected. Τώρα στο laptop συνδέεται μεν,αλλά στη λίστα δεν το βλέπω!Αυτό που θέλω να κάνω βρε παιδιά είναι να συνδέσω πάλι το netbook μου με το modem και να βρίσκει το ασύρματο δίκτυο και το Laptop μου για να μπορώ να μπαίνω χωρίς να με πετάει! :( ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ???? Αχ,please βοηθήστε με γιατί ειλικρινά έχω απελπιστεί!!!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ!ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και χίλια συγγνώμη αν σας ζάλισα!!!! :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Νοέμ 2011 19:09

Πάμε με τα εξής:
*Θα μπεις στο web interface του modem σου, και θα μας πεις τι λέει
α. στο μενού με τα στατιστικά της γραμμής σου (ενδεικτικά θα λέει για Line attenuation, noise margin κλπ). Θα έχει 2 τιμές για κάθε κατηγορία (μία για Uplink και μία για downlink) Δώσε και τις 2

β. θα δεις και τι λέει στο υπομενού για το ασύρματο δίκτυο. Αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι: Encryption method, Transmission Mode, κι αν αναφέρει κάτι για κρύψιμο του ονόματος

*Για να γλυτώσουμε και χρόνο, απάντησε και στα επόμενα:

->Το μόντεμ είναι συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα;

->Όταν λες ότι μένει μια θέση κενή στο διαχωριστή τι εννοείς; Έχεις προσέξει να μπαίνει κάθε καλώδιο στην κατάλληλη υποδοχή; (Γραμμή, τηλέφωνο, μόντεμ)

->Έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις το μόντεμ απ'ευθείας με την πρίζα στον τοίχο;

Αυτά προς το παρόν.

ΥΓ Όταν είναι να γράψεις πολλά στο ίντερνετ, καλό είναι να κάνεις μικρές παραγράφους. Βοηθάει στην ανάγνωση, μιας και η οθόνη δεν προσφέρεται για ανάγνωση μακροσκελών κειμένων :)

deniaa

Δημοσίευση από deniaa » 16 Νοέμ 2011 19:54

Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!!!

Λοιπόν, τα στοιχεία που μου ζητάς (ελπίζω να σου γράφω αυτά που εννοείς) είναι τα εξής:

α) SNR Margin: Downstream: 5.0 dB και Upstream:9.0 dB
Line Attenuation: Downstream: 54.0 dB και Upstream:26.5 dB
Data Rate: Downstream: 4384 kbps και Upstream:736 kbps

Τα παραπάνω τα βρήκα στο status και συγκεκριμένα στο Device Info.

β) Βρήκα: Encryption: TKIP
Για το Transmission Mode δε βρήκα κάτι!
Σου αναφέρω και κάποια άλλα μήπως τα χρειάζεσαι: Access Point: Activated και
Authentication Type: WPA-PSK

Όσο για τα επόμενα που με ρωτάς:

To modem δεν είναι στο ίδιο δωμάτιο με το τηλέφωνο!!!

Το modem το έχω συνδέσει με τον διαχωριστή που είχε μέσα το κουτάκι της σύνδεσης! Ο διαχωριστής έχει 3 θήκες: τη LINE, τη MODEM και τη PHONE. Η συνδεσμολογία που έχω κάνει είναι ως εξής:

Στη θήκη LINE έχω βάλει το καλώδιο που το συνδέω με την πρίζα (είναι τηλεφωνική). Ακόμα πιο συγκεκριμένα,το καλώδιο που έχω βάλει στο modem το έχω συνδέσει με ένα κουτάκι άσπρο που έχει usb υποδοχή και μπορεί να συνδεθεί και με την πρίζα!

Στη θήκη MODEM έχω βάλει το καλώδιο που το συνδέω με το modem.

Στη θήκη PHONE του διαχωριστή δεν έχω βάλει τίποτα,μιας και το τηλέφωνο είναι σε άλλο δωμάτιο!!!

Τέλος,όταν λες να συνδέσω το modem απευθείας με την πρίζα, εννοείς να βγάλω εντελώς το διαχωριστή;;;

ΑΥΤΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες