Αχ αυτη η προυπηρεσία

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από dimos_mitel » 18 Οκτ 2011 17:08

Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να ειστε καλα. Σήμερα γράφω για ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην καθημερινότητα μου και συγκεκριμένα στην αναζήτηση εργασίας. Τον προηγούμενο Μάιο λοιπόν ορκίστηκα, πήρα το πτυτχιο μου, πήγα και φαντάρος και τωρα εχει 5 Μήνες που είμαι άνεργος.. Το βασικό μου πρόβλημα ειναι 1.. αυτη η προυπηρεσία! Ότι μα ότι θέση και να βρω χρειάζετε τουλάχιστον 1 έτος προυπηρεσια.. που να την βρώ όμως εγω που έχει μόλις λίγους μήνες που μπήκα στην αναζήτηση; αναρωτιέμαι καθημερινά απο που μπορω να ξεκινήσω ωστε να αποκτήσω μια Α προυπηρεσια και να κάνω το πρώτο βήμα για να βρώ δουλεια. Εχω τελειώσει το Τμήμα Διαχείριση Πληροφοριών του ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ που έχει σχέση με πληροφορική και οικονομικα.. τι θα μου προτείνατε;
miteletsis

ALR
Honorary Member

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από ALR » 18 Οκτ 2011 17:25

Δημιούργησε μόνος σου την προϋπηρεσία που σου λείπει.
Απαραίτητα βήματα:

1. Εντόπισε την προϋπηρεσία που σου λείπει
2. Μάθε να κάνεις ότι απαιτει η προϋπηρεσία που σου λείπει.
3. Κάνε κάτι μόνος σου.

Και έχεις μετά προϋπηρεσία. That simple.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από dimos_mitel » 18 Οκτ 2011 21:12

ALR το εχω σκεφτει αυτό που λες αλλα δεν ειναι εποχές για να ανοίξω κάποιο κατάστημα. Ακόμα και καθηγητής προγραμματισμού να γίνω που ενδιαφέρομαι πως να πάρω στο κεφάλι μου χωρίς εμπειρία παιδια 3ης λυκειου.. ακομα και να κάνω μαθηματα σε ιδαιτερα πως θα αποδίξω οτι τα εκανα κ εχω μερικούς μήνες εμπειρια;
miteletsis

Άβαταρ μέλους
billt

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από billt » 18 Οκτ 2011 22:20

Το βασικό είναι να αποφασίσεις με τι θελεις να ασχοληθείς και εμβάθυνε μόνος σου σε αυτό, έστω θεωρητικά.

Μετά πήγαινε σε μια εταιρία του αντικειμένου που σου αρέσει και πες τους ότι αν και δεν εχεις προϋπηρεσία έχεις προχωρημένες γνώσεις και 'πάθος' με το αντικειμενο

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από dimos_mitel » 19 Οκτ 2011 02:11

Το θέμα ειναι οτι αν δεν έχεις στο βιογραφικό σου κάποια σχετική προυπηρεσια δεν σε φωναζουνε ουτε για συνεντευξη.. εγω απο οτι βλέπουν τα μάτια μου ειναι πολυ συμαντικό να έχεις κάποιον γνωστο (κονε) ωστε να σε βοηθήσει να κάνεις την αρχή.
miteletsis

ALR
Honorary Member

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από ALR » 19 Οκτ 2011 02:59

Αν δε μας πεις τι θέλεις να κάνεις, η συζήτηση δεν έχει νόημα. Αν θέλεις να γίνεις καθηγητής προγραμματισμού απέκτησε τις θεωρητικές γνώσεις και κάντο. Γιατί να πάρεις στο κεφάλι σου παιδιά 3ης λυκείου; Δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις; Πιστεύεις πως δεν έχεις μεταδοτικότητα; Αν δεν έχεις, τότε πως θέλεις να γίνεις καθηγητής;
Τέλος, αν δεν πιστεύεις εσύ στον εαυτό σου, γιατί να πιστέψει ο εργοδότης σου;
Μη κολάς, just do it. Πάρε στο κεφάλι σου όσα παιδιά θέλεις, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι έχεις τις γνώσεις και την ικανότητα να τα εκπαιδεύσεις όπως πρέπει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από dimos_mitel » 19 Οκτ 2011 12:20

Για να πώ την αλήθεια ο λόγος για τον οποίο θέλω να ασχοληθώ με το καθηγητηλίκι είναι και το οτι δεν χρειάζετε να έχω κάποιο κεφάλαιο η κατάστημα. Ο λόγος που ειπα πως να πάρω στο κεφάλι μου παιδια 3ης λυκείου είναι απλα οτι δεν εχω την απαραίτητη εμπειρία ωστε να διδάξω σε παιδια τα οποία έχουν στόχο να πετύχουν στις πανελλήνιες. Για παράδειγμα ίσως λόγω έλειψης εμπειρίας ίσως τους μάθω πράγματα ποιο εξηδικευμένα τα οποία θα τους είναι στο τέλος άχρηστα.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από c0d3punk » 19 Οκτ 2011 22:14

θα δεις τι ύλη έχουν και αντίστοιχα θα τους διδάξεις. Δε θα πας να τους μάθεις ότι σε μάθαν εσένα στη σχολή.

Θα πρέπει να βγάλουν την ύλη που έχουν για τις εξετάσεις και να κατανοήσουν ότι χρειάζεται. Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρεις τα βιβλία τους, να τα διαβάσεις εσύ πρώτα, να καταλάβεις τι πρέπει να μάθουν και να βρεις τον τρόπο να τους τα κάνεις κατανοητά.

το αποτέλεσμα θα κριθεί από την προσπάθεια σου και από τον ζήλο που θα δείξει ο μαθητής. Εσύ θα φταις αν δεν έχεις προετοιμάσει έγκαιρα και το παιδί και τους γονείς ότι "ο μικρός δεν τα παίρνει γιαυτό και γιαυτό το λόγο" σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά από την στιγμή που εσύ δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από dimos_mitel » 20 Οκτ 2011 15:24

Οκ σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα δω τι μπορώ να κανω.
miteletsis

Xristos77
Επικοινωνία:

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Δημοσίευση από Xristos77 » 18 Νοέμ 2011 11:58

Για να αποκτήσεις την απαραίτητη προϋπηρεσία άμεσα θα πρέπει να κινηθείς πιο ευέλικτα και να είσαι ενεργός .
Μπορείς να έρθεις σε επαφή με συλλόγους πολιτιστικούς και άλλων κοινοτήτων και να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου δωρεάν. Δηλαδή να κάνεις 1 ώρα την εβδομάδα σε παιδάκια ή και σε μεγάλους μάθημα ώστε να τα εισάγεις στην πληροφορική γενικότερα ή σε άλλα πεδία . Ότι μπορείς ή ξέρεις. Είμαι σίγουρος ότι θα δεχτούν και εσύ εκτός ότι θα μπορείς να αναγράφεις στο βιογραφικό σου προϋπηρεσία , θα αναπτύξεις και τον κύκλο σου που μπορεί να σου φέρει στο επόμενο χρονικό διάστημα ( αργά ή γρήγορα) άτομα που θα θέλουν τις υπηρεσίες σου .
Γράψε ένα μικρό ebook ( μέχρι 10 σελίδες ) σχετικά με ένα θέμα και πούλα το σε μικρή τιμή. Δεν έχει σημασία αν το πουλήσεις , σημασία έχει ότι κάνεις κινήσεις και αφήνεις το αποτύπωμα σου παντού. Κάποιος που θα το δει στο βιογραφικό σου σίγουρα θα εντυπωσιαστεί και μπορεί να παραβλέψει την προϋπηρεσία σου . Κάνε το ίδιο με ένα blog παρέχοντας γνώση .

Όσον αφορά τον τομέα αν έχεις ή όχι τις ικανότητες να διδάξεις σε παιδιά 3ης ο c0d3punk έχει δίκιο. Βλέπεις την ύλη και παίρνεις και ένα βοήθημα που κυκλοφορούν ευρέως στα βιβλιοπωλεία και είσαι σχεδόν έτοιμος. Για να ασχοληθείς και με στόχο γενικότερο σε αυτόν τον τομέα θα πρέπει να αποκτήσεις και Παιδαγωγική Επάρκεια ώστε να να είσαι και ένα βήμα πιο μπροστά από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες