Wireless Range Extender

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Yiannis_Ts

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από Yiannis_Ts » 17 Νοέμ 2011 21:49

Καλησπέρα...έχω αγοράσει εδώ και καιρό το εν λόγω Range Extender-Access point Tp-link WA70RE.

Το έχω τοποθετήσει σ'ένα σημείο στο σαλόνι όπου το σήμα του Wireless δικτύου από το
Router που είναι σε άλλο δωμάτιο έιναι περίπου 50-60%(το μετράω με το κινητό που μου δείχνει την ισχύ κάθε ασύρματου δικτύου που είναι διαθέσιμο ελπίζω σχετικά αξιόπιστα).

Έχω κατεβάσει το τελευταίο firmware update...

Το έχω ρυθμίσει σωστά σε λειτουργία Range Extender κλπ και κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ...

Όλα δουλεύουν μια χαρά έχω καλό σήμα και στο σαλόνι και στο μπαλκόνι πλέον αλλά....

Όλα δουλεύουν μια χαρά για κάποια ώρα...μπορεί να είναι 5 λεπτά,μπορεί να είναι 20,30...άλλες φορές μερικές ώρες....Μετά από αυτό το τυχαίο χρονικό διάστημα κάθε φορά το Extender σα να χάνει το σήμα από το Router και σταματάει να κάνει την αναμετάδοση του wireless δικτύου...Το βλέπω αυτό πέρα από κάποιες ενδείξεις στο Tp-Link και από το κινητό μου όπου πλέον μου βγάζει 1 Access point για το δίκτυό μου ενώ όταν δουλεύει και το TP-LINK βγάζει 2 Access points.Επίσης δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του TP-LINK από τον Browser μου.

Κάποιες φορές χάνει το σήμα για κάποια λεπτά και φαίνεται να ξανασυνδέεται αλλά για πολύ λίγο και αυτό γίνεται συνέχεια...συνδέεται και αποσυνδέεται για 1,2 λεπτά κ.ο.κ.

Είχα συμβιβαστεί με αυτό και απλά κάθε λίγη ώρα έκανα Reboot στο ΤP-LINK ή το έβγαζα από την πρίζα και το ξανασυνέδεα...αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπέρα...

Κανείς καμιά ιδέα για να είναι πιο σταθερά συνδεδεμένο με το Router???

Θα βοηθούσε μια άλλη κεραία μεγαλύτερη για το TP-LINK???

Παίζει ρόλο το ότι το ασύρματο τηλέφωνο είναι το πολύ 1-1,5 μέτρο μακρυά από το TP-LINK και γενικά στον ίδιο χώρο???

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα???

Ευχαριστώ...

(Sorry για το πολύ μπλα μπλα...για να αποφύγω τυχόν ερωτήσεις εάν το έχω συνδέσει σωστά κλπ....)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από hitca » 17 Νοέμ 2011 22:33

Τα ασύρματα τηλέφωνα είναι πιθανή πηγή προβλημάτων (τραβάνε αρκετό ρεύμα από την γραμμή).
Μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς να είναι καθόλου συνδεδεμένο ώστε τουλάχιστον να σιγουρευτείς ότι δεν είναι αυτό η αιτία του προβλήματος.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Yiannis_Ts

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από Yiannis_Ts » 17 Νοέμ 2011 22:53

Τι εννοείς από τη αρκετό ρεύμα από τη "γραμμή"??

Αν εννοείς από την τηλεφωνική γραμμή τι σχέση έχει με το ασύρματο δίκτυο??

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από hitca » 17 Νοέμ 2011 23:35

Σωστά αναρωτιέσαι.... και σημασία έχει φυσικά η συχνότητα που λειτουργεί το ασύρματο τηλέφωνο και εάν προξενεί ή όχι δυσλειτουργία στο δίκτυό σου.
Αυτό που ανέφερα είναι ένα συμπέρασμα που έχει προκύψει έκ πείρας, δηλαδή όταν υπάρχει ασύρματο τηλέφωνο (όχι όλες οι μάρκες, ορισμένες και συνήθως παλαιότερου τύπου) προξενούν διακοπές στην λειτουργία του router.

Πάντως μπορείς εύκολα να απομονώσεις το ασύρματο τηλέφωνο και να ελέγξεις πλέον την λειτουργία του δικτύου σου χωρίς την όποια παρεμβολή του τηλεφώνου (και εννοώ να το καταργήσεις τελείως όχι να το κλείσεις απλώς).
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Yiannis_Ts

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από Yiannis_Ts » 18 Νοέμ 2011 00:00

ΟΚ...Σ'ευχαριστώ...θα το δοκιμάσω...απλά πρέπει να το δω σε βάθος χρόνου γιατί όπως έγραψα και πριν είναι τελείως απρόβλεπτο το πότε χάνει το σήμα το Extender...

Μια μεγάλύτερη κεραία θα βοηθούσε νομίζεις έστω και αν το τηλέφωνο επηρεάζει τελικά?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Νοέμ 2011 00:39

ρε συ hitca... και εμένα αποσυνδέεται το router ή χάνει το σήμα το laptop και παρατηρόντας το ψιλιάστικα ότι είναι από το ασύρματο τηλέφωνο, αλλά δεν μπορούσα να το δικαιολογίσω... τα έχω και δίπλα δίπλα.

Αυτό που με έκανε να την ψιλιαστώ είναι ότι γίνεται συνήθως μετά ή κατά την διάρκεια συνομιλίας. όχι πάντα βέβαια, αλλά σίγουρα κατά την διάρκεια μεγάλων σε διάρκεια κλήσεων.

σκεφτόμουν να δοκιμάσω άλλο splitter... δεν νομίζω όμως αν είναι έτσι να παίζει ρόλο.

καμιά ιδέα?
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Yiannis_Ts

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από Yiannis_Ts » 18 Νοέμ 2011 01:18

Για να μην μπερδευόμαστε εγώ μιλάω για αναμεταδότη σήματος του Router μου...Range Extender..το Router εμένα ας πούμε δουλεύει σταθερά...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από hitca » 18 Νοέμ 2011 10:05

@c0d3punk Μπορείς να δοκιμάσεις στη σύνδεση του router να παίρνει απ' ευθείας τηλεφωνικό σήμα χωρίς την μεσολάβηση φίλτρου (το φίλτρο να χρησιμοποιηθεί μόνο για την τηλεφωνική συσκευή για την αποφυγή θορύβου στην συνομιλία).

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Νοέμ 2011 13:58

Yiannis_Ts όπως είπες "το Router εμένα ας πούμε δουλεύει σταθερά". Σιγούρεψέ το πρώτα γιατί μπορεί από εκεί να χάνει το σήμα του ο extender.

Στο λέω γιατί και εγώ, είχα κατά νου να χτυπήσω έναν extender αλλά μάλλον θα πρέπει να λύσω κάποιο άλλο πρόβλημα πρώτα προφανώς.

hitca η αλήθεια είναι ότι καμιά φορά μεταφέρω το router πιο κοντά μου σε άλλη πρίζα χωρίς splitter και είναι τζετ. δεν τρώει σκάλωμα. το κακό είναι ότι το έχω με conn-x tv και το σημείο που βολεύει είναι εκεί που τρώει σκαλώματα, δίπλα από το τηλέφωνο.

νάσε καλά ρε Αχιλλέα
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Yiannis_Ts

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από Yiannis_Ts » 28 Νοέμ 2011 22:56

Είναι εύκολο να ελέγξω εάν το router έχει σταθερό σήμα??
Απ' όσο καταλαβαίνω είναι σταθερό...δεν έχει τύχει ας πούμε να έιμαι στο σαλόνι(έχω το router σε άλλο δωμάτιο)και κοιτώντας τυχαία τα διαθέσιμα δίκτυα από το κινητό μου να μην το βλέπει ή να έχει ασυνήθιστα χαμηλό σήμα π.χ. κάτω 20-30% σε σημέια που πάντα έχει γύρω στο 50-60%...
Πως μπορώ να ελέγξω αν το σήμα του router είναι σταθερό γενικά???

eautoshop

Wireless Range Extender

Δημοσίευση από eautoshop » 04 Οκτ 2012 14:24

Yiannis_Ts έγραψε:Καλησπέρα...έχω αγοράσει εδώ και καιρό το εν λόγω Range Extender-Access point Tp-link WA70RE.

Το έχω τοποθετήσει σ'ένα σημείο στο σαλόνι όπου το σήμα του Wireless δικτύου από το
Router που είναι σε άλλο δωμάτιο έιναι περίπου 50-60%(το μετράω με το κινητό που μου δείχνει την ισχύ κάθε ασύρματου δικτύου που είναι διαθέσιμο ελπίζω σχετικά αξιόπιστα).

Έχω κατεβάσει το τελευταίο firmware update...

Το έχω ρυθμίσει σωστά σε λειτουργία Range Extender κλπ και κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ...

Όλα δουλεύουν μια χαρά έχω καλό σήμα και στο σαλόνι και στο μπαλκόνι πλέον αλλά....

Όλα δουλεύουν μια χαρά για κάποια ώρα...μπορεί να είναι 5 λεπτά,μπορεί να είναι 20,30...άλλες φορές μερικές ώρες....Μετά από αυτό το τυχαίο χρονικό διάστημα κάθε φορά το Extender σα να χάνει το σήμα από το Router και σταματάει να κάνει την αναμετάδοση του wireless δικτύου...Το βλέπω αυτό πέρα από κάποιες ενδείξεις στο Tp-Link και από το κινητό μου όπου πλέον μου βγάζει 1 Access point για το δίκτυό μου ενώ όταν δουλεύει και το TP-LINK βγάζει 2 Access points.Επίσης δεν μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του TP-LINK από τον Browser μου.

Κάποιες φορές χάνει το σήμα για κάποια λεπτά και φαίνεται να ξανασυνδέεται αλλά για πολύ λίγο και αυτό γίνεται συνέχεια...συνδέεται και αποσυνδέεται για 1,2 λεπτά κ.ο.κ.

Είχα συμβιβαστεί με αυτό και απλά κάθε λίγη ώρα έκανα Reboot στο ΤP-LINK ή το έβγαζα από την πρίζα και το ξανασυνέδεα...αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπέρα...

Κανείς καμιά ιδέα για να είναι πιο σταθερά συνδεδεμένο με το Router???

Θα βοηθούσε μια άλλη κεραία μεγαλύτερη για το TP-LINK???

Παίζει ρόλο το ότι το ασύρματο τηλέφωνο είναι το πολύ 1-1,5 μέτρο μακρυά από το TP-LINK και γενικά στον ίδιο χώρο???

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα???

Ευχαριστώ...

(Sorry για το πολύ μπλα μπλα...για να αποφύγω τυχόν ερωτήσεις εάν το έχω συνδέσει σωστά κλπ....)
καλησπερα εχω το ιδιο ακριβος προβλημα βρηκες λυση εσυ

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες