Εξωτερικός Δίσκος - Επείγον Κατάσταση!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
stratos17

Δημοσίευση από stratos17 » 19 Νοέμ 2011 16:46

Παιδιά ο εξωτερικός σκληρός μου δίσκος χωριτικώτητας 500gb μου έπεσε κάτω αλλά δεν έπαθε απολύτως τίποτα μόνο που όταν το συνδέω στο pc φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα. Μου λέει ότι είναι έτοιμο για χρήση αλλα δεν μου το εμφανίζει κάπου ώστε να τον ανοίξω και να μεταφέρω αρχεία!!! Τι να κάνω; είναι μεγάλη ανάγκη.. Σας παρακαλώ βοηθήστε!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Νοέμ 2011 18:53

Πλέον μόνον από την διαχείριση υπολογιστή/διαχείριση δίσκων υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί ο δίσκος.
Όσο για τα αρχεία που αναζητείς θα χρειαστείς είτε εξειδικευμένο πρόγραμμα ανάκτησης είτε τεχνική βοήθεια σε κατάλληλο εργαστήριο.
Καλύτερα να ΜΗΝ λειτουργείς τον δίσκο μέχρι να είσαι απολύτως έτοιμος για τις απαραίτητες ενέργειες που απαιτούνται.

(..σημ. αναφέρεις ότι ο δίσκος δεν έπαθε τίποτα από την πτώση του, αλλά όπως βλέπεις έπαθε σοβαρή ζημιά και ίσως μη αναστρέψιμη. Σε κάθε περίπτωση να δείξεις μεγάλη προσοχή γιατί η περίπτωσή σου είναι δεόντως σοβαρή.)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Νοέμ 2011 08:38

Καταρχάς η κατάσταση δεν είναι επείγον αλλά είναι επείγουσα.

Ο Υπολογιστής μου δεξί κλικ -> Διαχείριση, Διαχείριση δίσκων, βρίσκεις τον δίσκο σου και του αλλάζεις γράμμα.

Πολύ πιθανόν να έχεις σοβαρό πρόβλημα και ενώ βλέπει τον controller και συνδέει τον εξωτερικό σκληρό, δεν βλέπει τον δίσκο που έχει μέσα και δεν του αναγνωρίζει γράμμα.

Σε παρόμοιο περιστατικό που είχα με δίσκο του αδερφού μου, τον δίσκο τον χάσαμε. Ευτυχώς είχε εν μέρει κάπου ένα ψιλοπρόσφατο backup.

Ο δίσκος πώς ακούγεται όταν δουλεύει; Αν κάνει κανένα περίεργο χρούτσου-χρούτσου άστον και στείλτον κατευθείαν για σέρβις!!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες