Μπορείς να βοηθήσεις;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2011 22:31

μπράβο σε όσους βοήθησαν και μπράβο για την ενέργεια!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Δεκ 2011 22:49

ggirtsou έγραψε:Μέχρι στιγμής έχουμε μαζέψει 1,000.00 € από 1,000.00 €

Το ποσό μαζεύτηκε! Σας ευχαριστούμε!

Καλές γιορτές!

θα θελαμε και ρεπορταζ απο την παραδοση !

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 12:26

Θα γίνει κατάθεση στον λογαριασμό του ΚΥΑΔΑ και θα ανέβει σκανναρισμένη η απόδειξη.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από gvard » 29 Δεκ 2011 12:45

Καλησπέρα,

Γιατί να μην σκαναριστεί η απόδειξη δωρεάς του ΚΥΑΔΑ απευθείας, ή μία βεβαίωση του ΚΥΑΔΑ οτι έγινε η συγκεκριμένη δωρεά; Λέω γιατί διάφοροι μπορεί να πουν οτι πάρθηκε μία απόδειξη κατάθεσης από δωρεά που θα γινόταν από κάποιον άλλο και χρησιμοποιήθηκε εδώ.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 13:05

Το ποσό των 700 ευρώ το έχει ο Γιώργος και τα υπόλοιπα 300 ευρώ τα έστειλε στο δικό μου Paypal γιατί δεν μπορούσε να τα κάνει ανάληψη στον τραπεζικό του λογαριασμό επειδή ξεπέρασε το όριο του Paypal για unverified λογαριασμούς. Οπότε αυτό που είχαμε σκεφτεί είναι να έκανε αυτός μια κατάθεση των 700 ευρώ και μια εγώ των 300 ευρώ στο λογαριασμό της Εθνικής τράπεζας του ΚΥΑΔΑ ( 064-480000-15 ).

Μίλησα τηλεφωνικά με το ταμείο του ΚΥΑΔΑ και μου είπαν ότι είτε με κατάθεση στον πιο πάνω λογαριασμό μπορεί να γίνει είτε απευθείας με πληρωμή στον ταμία τους που θα δώσει και απόδειξη είσπραξης.

Οπότε πώς πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από gvard » 29 Δεκ 2011 13:13

Η προσωπική μου άποψη είναι να γίνει μία κατάθεση στον ταμία και να σκαναριστεί η απόδειξη είσπραξης, ο λόγος είναι διοτι θα μπορούσα πχ εγώ να κάνω μία κατάθεση σε άλλο όνομα και να επωφεληθώ την έκπτωση φόρου εισοδήματος. Μπορεί κάποιος να κάνει κατάθεση σαν χρήστης Α και να πάρει μετέπειτα την απόδειξη είσπραξης από το ίδρυμα στο όνομα Β, το σωστό είναι να γίνει η κατάθεση και η έκδοση απόδειξης στο ίδιο όνομα (ο ταμίας είναι υποχρεωμένος να σου εκδόσει απόδειξη είσπραξης για την εφορία, δεν θα σε αφήσε μόνο με το καταθετήριο, το ξέρω από πρώτο χέρι).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από gvard » 29 Δεκ 2011 13:15

Να το πω αλλιώς: Σας δίνω 100 ευρώ αν η απόδειξη κοπεί στο όνομα μου (καθώς θα γλιτώσω 400 από την εφορία) :)

Τα χρήματα τα πήρε ο φίλος μας, το σωστό είναι να παρουσιάσει μία απόδειξη είσπραξης από το ΚΥΑΔΑ η οποία θα είναι στο όνομα του.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Δεκ 2011 13:23

Συγνωμη το θεμα ειναι ποιος θα καρπωθει την εκπτωση φορου η να πανε τα χρηματα με οποιοδηποτε τροπο εκει που πρεπει να πανε;

η αποδειξη θα πρεπει να ειναι στο ονομα αυτου που ανελαβε την πρωτοβουλια για την κινηση αυτη

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 13:23

Χτες είχαμε κανονίσει να πηγαίναμε σήμερα και οι 2 στην τράπεζα και να κατέθετε ο καθένας το αντίστοιχο ποσό που είχε. Εγώ δεν έχω πάει στην τράπεζα (τώρα ετοιμαζόμουν αλλά είδα το μήνυμά σου). Οπότε να στείλω τα 300 ευρώ στον Γιώργο και να κάνει αυτός μια κατάθεση των 1000 ευρώ ή εάν έχει ήδη καταθέσει τα 700 ευρώ να κάνει μια συμπληρωματική κατάθεση των 300 ευρώ). O Γιώργος μένει στη Δράμα οπότε αναγκαστικά μόνο με κατάθεση σε τράπεζα μπορεί να γίνει μιας και τα γραφεία του ΚΥΑΔΑ είναι στην Αθήνα. Οπότε τι γίνεται στη συνέχεια με τον ταμία του ΚΥΑΔΑ;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Δεκ 2011 13:25

CyberCr33p έγραψε:O Γιώργος μένει στη Δράμα οπότε αναγκαστικά μόνο με κατάθεση σε τράπεζα μπορεί να γίνει μιας και τα γραφεία του ΚΥΑΔΑ είναι στην Αθήνα. Οπότε τι γίνεται στη συνέχεια με τον ταμία του ΚΥΑΔΑ;
να σταλουν σε εναν Αθηναιο και να παμε μαζι 2 ατομα να κανουμε την καταθεση στο ονομα του Δραμινου φιλου;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 13:26

fiskilis έγραψε:Συγνωμη το θεμα ειναι ποιος θα καρπωθει την εκπτωση φορου η να πανε τα χρηματα με οποιοδηποτε τροπο εκει που πρεπει να πανε;
Δεν είχα σκεφτεί καν για έκπτωση φόρου. Μόνο τις καταθέσεις θα κάναμε και τέλος. Αλλά για να μην υπάρχουν υπόνοιες (έστω και από ανταγωνιστές) καλό είναι να γίνει με τρόπο που δεν θα συμμετέχω εγώ στις καταθέσεις προς το λογαριασμό του ΚΥΑΔΑ και όσο πιο διάφανα γίνεται.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από gvard » 29 Δεκ 2011 13:28

Στις δωρεές που έχω κάνει μέχρι τώρα, κάθε χρόνο μου στέλνουν με ταχυδρομείο την απόδειξη με ταχυδρομείο. Υποχρεωτικά θα βγάλει απόδειξη ο ταμίας (επειδή είναι έσοδο), οπότε απλά θα την σκανάρει και θα την ανεβάσει.
CyberCr33p έγραψε: Αλλά για να μην υπάρχουν υπόνοιες (έστω και από ανταγωνιστές)
Απλά έλεος, το έγραψα πριν καν δω ποιος θα έκανε τις πληρωμές :hammer:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 13:33

fiskilis έγραψε:να σταλουν σε εναν Αθηναιο και να παμε μαζι 2 ατομα να κανουμε την καταθεση στο ονομα του Δραμινου φιλου;
Βρήκα ένα τηλέφωνο στη σελίδα του Γιώργου και το σήκωσε μια κυρία που μου είπε ότι πριν λίγο έφυγε για να κάνει τη κατάθεση. Της ζήτησα να επικοινωνήσει μαζί του ώστε να μην κάνει τελικά τη κατάθεση. Οπότε εάν δεν την έκανε ήδη θα το κάνουμε όπως το είπες.

MisterZ

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από MisterZ » 29 Δεκ 2011 13:36

εδω ηθελα να συμφωνησω απολυτα, αλλα βρεθηκα να ειμαι BAN. τελος παντων στα @@ ο κομπλεξαρας με τα 10 μκακαλοχαρτια του, να μπω στο θεμα τωρα.

ή κάνουμε σωστα τη δουλεια μας ή δεν την κανουμε καθόλου. υπαρχει κανεις που δεν συμφωνει με αυτα τα απλα τα πραγματα?

kapoios001

Μπορείς να βοηθήσεις;

Δημοσίευση από kapoios001 » 29 Δεκ 2011 13:43

Γεια σας παιδιά, δεν έκανα την κατάθεση θα την κάνω όπως λέει ο fiskilis.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες