Προβληματα με hardware

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Νοέμ 2011 16:33

Προβλημα 1

Κώδικας: Επιλογή όλων

μετα απο ενα χρονικο  διαστημα 5-10 λεπτων ισως και παραπανω αν το pc δεν κανει τιποτα απλα ειναι αναμενο..κανει restart
Προβλημα 2

Μετα απο καμια ωρα παιχνιδιου Mafia 2 κανει restart ενω σε 3-4 ωρες lineage πχ μου ειπαν δεν εχει προβλημα(Λογικα καρτα γραφικων?)
Προβλημα 3

εκανα με το acronis clone disk και οταν εβαλα το σκληροπανω στο pc  ο firefox εβγαζε οτι δεν βρισκει το exe για να τρεξει το κατεβαζω απο την αρχη και στην επανεκινηση παλι τα ιδια κατεβασα chrome και ειναι οκ αλλα ποιος ο λογος να γινει κατι τετοιο

Προβλημα 4

εχω ενα PC που ειχε ενα σκληρο δισκο πανω ο οποιος ηταν κλωνος απο αλλο ιδιο pc παμε να το κανουμε φορματ και setup τα windows xp και μου βγαζει να κανω quit επειδη δεν μπορει να συνεχισει σικσετα δεν εχει πανω ωστε να εβαζα εξτρα drivers για σατα αν και σε 20pc με σατα που εχω κανει δεν ειχα θεμα και στο bios δεν εχει επιλογη για AHCI to IDE η κατι παρεμφερες

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από nackgr » 24 Νοέμ 2011 16:49

cyberfreak έγραψε:Προβλημα 1

μετα απο ενα χρονικο  διαστημα 5-10 λεπτων ισως και παραπανω αν το pc δεν κανει τιποτα απλα ειναι αναμενο..κανει restart
Μηπως πεφτει σε αναμονη ? για τσεκαρε το

Προβλημα 2

Μετα απο καμια ωρα παιχνιδιου Mafia 2 κανει restart ενω σε 3-4 ωρες lineage πχ μου ειπαν δεν εχει προβλημα(Λογικα καρτα γραφικων?)

Λογικα ζεσταίνετε
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Νοέμ 2011 16:53

σιγουρα δεν ειναι αναμονη μαλλον κανα βραχυκυκλωμα γιατι πχ αν το αφησω μιση ωρα δεν κανει τιποτα αν παω να κανω κατι τοτε κανει restart οσο για το οτι ζεσταινεται το αλλο ετσι πιστευω και εγω εκει θα βαλω αλλη καρτα γραφικων να δω αν το κανει ξανα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Δεκ 2011 15:37

καμια απαντηση :/ το ενα pc που αν το εχω ανοιχτο χωρις να κανει τιποτα δεν εχει προβλημα μολις παω να μπω στο ιντερνετ μετα απο καλα λεπτακι βασικα κανει επανεκινηση το ιδιο και στα παιχνιδια τι μπορει να φταιει?

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από burnmind » 14 Δεκ 2011 15:46

Παρατήρησε τις θερμοκρασίες καθώς κάνεις διάφορα πράγματα για να διαπιστώσεις αν είναι εκεί το πρόβλημα. Ένα καλό tool για τη συγκεκριμένη δουλειά είναι το HWMonitor

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από hitca » 14 Δεκ 2011 17:03

Να σιγουρευτείς επίσης ότι δεν γίνεται επανεκκίνηση εξ' αιτίας της σχετικής ρύθμισης που είναι default και αυτό γιατί υπάρχει περίπτωση να καταρρέει το σύστημα εξ' αιτίας BSOD, λόγω drivers ή κάποιας ελλατωματικής συσκευής (πχ. ο δίσκος σου).
Φυσικά να παρακολουθήσεις και τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται όπως αναφέρθηκε ήδη.

Εικόνα
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Δεκ 2011 17:15

εχει τετοιο πραγμα στα xp :D θα το κοιταξω αργοτερα ευχαριστω για τις απαντησεις

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προβληματα με hardware

Δημοσίευση από hitca » 14 Δεκ 2011 19:45

Φυσικά και έχουν τέτοια ρύθμιση τα xp, μάλιστα από αυτά πρώτα ξεκίνησε αυτή η ρύθμιση.
σχετική συζήτηση >>> http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... od&t=53517

Εικόνα
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες