Προβλημα/Απορια για USB Ανεμιστηρακι

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 26 Νοέμ 2011 22:16

Λοιπον, χαιρετω και παλι το φορουμ :
Το προβληματακι μου ειναι το εξης, πριν λιγο καιρο πηρα στα χερια μου ενα καμμενο τροφοδοτικο και το εκανα κομματια, του εβγαλα και πηρα οτι ειχε και δεν ειχε(κανονικο πλιατσικο :P )
Ολα καλα μεχρι εδω,πηρα και ενα ανεμιστηρακι που ειχε(ξερετε απο αυτα που μπαινουν στα τροφοδοτικα και εχουν διαφορετικο socket απο αυτα που μπαινουν στις μητρικες ως ανεμιστηρακια επεξεργαστων)
Τελος παντων, το πηρα το εκοψα και το γυμνωσα και το δοκιμασα πανω σε εναν φορτιστη παλιου και αχρηστου πλεον κινητου, ετσι λοιπον αφου γυμνωσα και τον φορτιστη ενωσα το κοκκινο(+)του ανεμιστηρα και το + του φορτιστη και το ιδιο εκανα και με τις γειωσεις.(ο φορτιστης βγαζει αρκετα αμπερ ωστε ο ανεμηστηρας να λειτουργει μια χαρα αλλα βγαζει μονο 5 V, ο ανεμιστηρας θελει 12 V και 0,22 Α, αρα υποθετω οτι παρολο που δουλευει θα γυρνουσε ακομα γρηγοροτερα αν του εδινα μεγαλυτερη ταση)
Μην τα πολυλογω λοιπον(αν και ηδη εχω γραψει κατεβατο :P ), ειπα να το προχωρησω το θεμα και αντι το ανεμιστηρακι να εχεις στις ακρες 2 γυμνα καλωδια να εχει μια θυρα USB, ξερω οτι η πρωτη λεξη που σας ερχεται ειναι ενα μεγαλο LOOOOOOOOOOOL , αλλα θα εξηγησω το γιατι.
Ειχα ενα παλιο USB Hub (μαλλον 2.0) και εκοψα μια θυρα και εβγαλα το μεταλλικο περίβλημα και το κολλησα(μονο τα καλωδια τροφοδοσιας)στον ανεμιστηρα, ολα πηγαν καλα και δουλευε ρολοι το κυκλωματακι.
Απο οτι ξερω ομως μια θυρα USB 2.0 βγαζει μαξ 5 V και 500mA , απο αποψη αμπερ ειμαι καλλυμενος αλλα απο βολτ εχω και παλι ελλειψη.
Ετσι ειχα λοιπον την φαινη ιδεα να του βαλω ταυτοχρονα δυο τροφοδοσιες USB, (2*5=10) αρα αν του βαλω 10 βολτ πιστευω να γυρναει ακομα πιο γρηγορα, σωστα ?
Και το εκανα, αλλα δεν...παρολο που του ειχα βαλει 2 θυρες USB(τις ειχα ενωσει σε σειρα βεβαια και ισως γιαυτο)αλλα οταν εβαλα τα καλωδιακια στον υπολογιστη το ανεμιστηρακι γυρναγε το ιδιο γρηγορα με πριν....
Τι μπορω να κανω λοιπον ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2011 12:27

Πολλή καλημέρα σου :D :D
Απ'εκεί, από το USB, φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να κάεις τίποτα. Κι εξηγούμαι:
Κατ'αρχάς η όποια έξοδος USB, έχει ηλεκτρικά μίαν ισχύ. Αν λειτουργεί στα 5V, όπως γράφεις με δυνατότητα σε ρεύμα 300mA, τότε αν την αναγκάσεις σε υψηλότερη τάση (π.χ. 12V που θέλεις) τότε θα σου δώσει λιγότερα mA. ...Διότι θα πρέπει να τηρηθεί σταθερή η ισχύς mW = V x mA :wink:
Χρειάζςσαι κάποια -όποια- τροφοδοσία/τροφοδοτικό που να σου παρέχει την ισχύ του ανεμιστήρα σου, (στην τάση που αυτός λειτουργεί, αν το τροφοδοτικό είναι ισχυρότερο π.χ. 12V-1A) Ελπίζω να σε κάλυψα!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 27 Νοέμ 2011 14:56

Kαλησπερα !!!
Λοιπον, καταρχην να πω οτι ολο το ''σκηνικο'' ειπα να το κανω με το σκεπτικο οτι υπαρχουν αρεκτοι σκληροι δισκοι στην αγορα( USB HDDs)οι οποιοι για να λειτουργησουν θελουν ενα διπλο καλωδιο USB, νομιζω απο το ενα μεταφερονται δεδομενο και απο το αλλο ταση ή απλα θελει παραπανω ταση να δουλεψει.Οποτε σκεφτητα, αφου υπαρχει τετοιο καλωδιο στο εμποριο ισως κατι να εκανα.Οποτε με τους σκληρους δισκους κατι αλλο θα συμβαινει λογικα ε ?
Αρα στην περιπτωση μου ΔΕΝ μπορω να εχω αποτελεσμα γιατι παρολο που ισως τελικα να του εδωσα 10 V επεσαν τα αμπερ.Παρολο που η USB βγαζει νομιζω 500mA και αφου το ανεμιστηρακι θελει 220mA ακομα και τα αμπερ να πεσουν με την παραπανω ταση ισως αυτο να λειτουργει.
Βασικα θα ειναι : P = V*I => P = 5V * 500mA => P = 2500mW = 2.5 W
Οταν ομως του βαλω τα δυο καλωδιακια και εχει 2 εξοδους USB τοτε θα εχω : P = 10V * 1000mA => P = 10 V * 1A = 10W
Θεωρητικα θα επρεπε να εχω 4σια ισχυς, αλλα γιατι δεν γινεται αυτο, και συμβαινει αυτο που μου λες εσυ ? Μπερδευτηκα λιγο ειναι η αληθεια...
Σε ευχαριστω για την βοηθεια παντως

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2011 17:15

1) Αν οι δίσκοι USB HDD που αναφέρεις είναι οι εξωτερικοί, τότε είτε τροφοδοτούνται -κάπως- από το τροφοδοτικό του PC (πράγμα αρκετά ριψοκίνδυνο για το τροφοδοτικό του PC), είτε -και το πολύ καλύτερο- έχουν και δικό τους τροφοδοτικό.
2) Αν πρόκειται για κάποιους εσωτερικούς (πράγμα που ακούω πρώτη φορά), τότε και πάλι θα παίρνουν τροφοδοσία από το τροφοδοτικό του PC, ενώ -απλώς- δεν θα χρησιμοποιούν την τροφοδοσία από το USB. Από το USB-φισάκι θα έπαιρναν/έδιναν μόνο τα Data.
3)
manutdgeo έγραψε:Οταν ομως του βαλω τα δυο καλωδιακια και εχει 2 εξοδους USB τοτε θα εχω : P = 10V * 1000mA => P = 10 V * 1A = 10W
Θεωρητικα θα επρεπε να εχω 4σια ισχυς, αλλα γιατι δεν γινεται αυτο, και συμβαινει αυτο που μου λες εσυ ? Μπερδευτηκα λιγο ειναι η αληθεια...
Η αλλήθεια -πρέπει να το ομολογήσω- είναι ότι καραμπερδεύτηκες :lol:
Φαντάζεσαι τι όνειρο θα ήταν, από μιά μονάδα παραγωγής ηλεκτρικής ισχύος 10W, να της 'βγάζαμε' -έτσι απλά- 40W :question: :hammer: :question: :hammer:
Φαντάζεσαι να πήγαινες σε μιά μονάδα στ' Αλιβέρι, κι από 200GW (χωρίς να πειράξεις τίποτα) να την έκανες 800GW; :banana: :banana: :banana: :banana:
Τι λιγνίτες, πετρέλαια, πυρηνικά, και λοιπά κουραφέξαλα μετά; Από τα 800GW θα δίναμε π,χ, τα 500GW στη μονάδα για να έχει να κινείται, και τα υπόλοιπα 300GW στην τσέπη... Πεντακάθαρο Κέρδος!!! :o :o
Αυτό δεν λέγεται "Αεικίνητο"!! Αυτό είναι ο Αρμαγεδώνας των Εταιρειών Ενέργειας!!!
Όμως -όπως καταλαβαίνεις- η σκέψη/θεωρία σου -μάλλον- δεν λειτουργεί. Όνειρο ήταν κι έφυγε.. Γι'αυτό και δεν πρόκειται να σου δώσει, η πηγή που χρησιμοποιείς, περισσότερη ισχύ απ'όση έχει να σου δώσει. :wink:
Επειδή πάλι, το ανεμιστήρι σου ζητάει 12x0,22=2,64W, ελαφρά ανώτερο από το όριο 2,5W της πηγής, πρόσεξε μήπως (-τελικά- με τις διάφορες πατέντες τέτοιου είδους) προκαλέσεις κάποια ζημιά στη θύρα USB. :o

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 27 Νοέμ 2011 17:40

Μαλιστα, βασικα οντως, αυτο που ειπα ηταν υπερβολικα χαζο :P
Αρα να παρω χαμπαρι οτι απο USB το ανεμιστηρακι αυτο δεν προκειται να γυρναει πιο γρηγορα.Για να το κανω να δουλευει στο φουλ, πρεπει να του βαλω ταση ιση με 12V και να διαρεεται απο 220mA ή απλα να εχει καταναλωση 2,64mW ?
Επισης αν απο την μια ειχα συνδεδεμενο το ανεμιστηρακι με USB για να παρει 5V και το ειχα και στην μπριζα με τον παλιο φορτιστη που λεω θα του εδινα θεωρητικα 10 V , ετσι θα εκανα δουλεια ?
Αν λειτουργεί στα 5V, όπως γράφεις με δυνατότητα σε ρεύμα 300mA, τότε αν την αναγκάσεις σε υψηλότερη τάση (π.χ. 12V που θέλεις) τότε θα σου δώσει λιγότερα mA. ...Διότι θα πρέπει να τηρηθεί σταθερή η ισχύς mW = V x mA
Δηλαδη μια θυρα USB μπορει να βγαλει και παραπανω απο 5V, αναλογα τα αμπερ ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2011 20:33

1)
DGeorge έγραψε:......πρόσεξε μήπως (-τελικά- με τις διάφορες πατέντες τέτοιου είδους) προκαλέσεις κάποια ζημιά στη θύρα USB. :o
manutdgeo έγραψε:...Επισης αν απο την μια ειχα συνδεδεμενο το ανεμιστηρακι με USB για να παρει 5V και το ειχα και στην μπριζα με τον παλιο φορτιστη που λεω θα του εδινα θεωρητικα 10 V , ετσι θα εκανα δουλεια ?......
Μάλλον, κάπως έτσι, πας για να βραχυκυκλώσεις, τη θύρα USB, που είναι πιο ευαίσθητη από τον φορτιστή σου!!
2)
manutdgeo έγραψε:Αρα να παρω χαμπαρι οτι απο USB το ανεμιστηρακι αυτο δεν προκειται να γυρναει πιο γρηγορα.Για να το κανω να δουλευει στο φουλ, πρεπει να του βαλω ταση ιση με 12V και να διαρεεται απο 220mA ή απλα να εχει καταναλωση 2,64mW ?
Χρειάζεται ξέχωρο-(δικό του) τροφοδοτικό, που θα του δώσει τα 12V στα 220mA.
3)
manutdgeo έγραψε:Δηλαδη μια θυρα USB μπορει να βγαλει και παραπανω απο 5V, αναλογα τα αμπερ ?
Αυτό το υποψιάζομαι, αλλά δεν μπορώ να σ'το πω θετικά. Υπάρχει και η περίπτωση τα 5V, να είναι "σταθεροποιημένα", από κάποιο ηλεκτρονικό-εμπλεκόμενο κύκλωμα. Αυτό το κύκλωμα δεν θα σε αφήσει να 'τραβήξεις' περισσότερα Volt, έστω και ρίχνοντας τα mA.
Συνήθως οι συσκευές που συνδέονται σε USB, τροφοδοτούνται από 5V, ενώ 'τραβάνε' περισσότερο, ή λιγότερο ρεύμα (mA), ανάλογα με τις απαιτήσεις τους. Γι'αυτό και τα ΄μοντέρνα' USB-HUBάκια έχουν και δικό τους τροφοδοτικό, ώστε να μην επιβαρύνουν αυτό του PC, ή -γενικότερα - τη θύρα USB, όπου συνδέονται και διανέμουν.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 27 Νοέμ 2011 21:19

Καταλαβα, βασικα τωρα μολις δοκιμασα να συνδεσω το ανεμιστηρακι και στην μπριζα(μεσω του φορτιστη) αλλα και ταυτοχρονα μεσω της USB αλλα οταν εβαζα/εβγαζα την USB δεν υπαρχε καμια διαφορα, αρα τι εγινε ? Αν ειχα βραχυκυκλωμα οπως λες(αλλα γιατι να εχω, νομιζω δεν συνεδεσα 2 σημεια που δεν θα επρεπε μεταξυ τους )δεν θα επρεπε να μην λειτοτυργει καν το κυκλωμα ?
Υπαρχει και η λυση της αγορας μετασχηματιστη 220 σε 12 V ωστα να λυθει μια και καλη το προβλημα, αλλα α το κανω αυτο θα πρεπει να ελεγξω και τα mA του ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2011 21:49

1)
manutdgeo έγραψε:Καταλαβα, βασικα τωρα μολις δοκιμασα να συνδεσω το ανεμιστηρακι και στην μπριζα(μεσω του φορτιστη) αλλα και ταυτοχρονα μεσω της USB....
Μάλλον πας γυρεύοντας για μπελάδες :P
2)
manutdgeo έγραψε:...αλλα οταν εβαζα/εβγαζα την USB δεν υπαρχε καμια διαφορα, αρα τι εγινε ? Αν ειχα βραχυκυκλωμα οπως λες(αλλα γιατι να εχω, νομιζω δεν συνεδεσα 2 σημεια που δεν θα επρεπε μεταξυ τους )δεν θα επρεπε να μην λειτοτυργει καν το κυκλωμα ?
Αν η USB σου εξακολουθεί και λειτουργεί φυσιολογικά, μετά από το 'τεστ κοπώσεως', χωρίς -όπως γράφεις, να παρουσιάζει καμμία αλλαγή κατά τη διάκεια του 'τεστ', τότε μάλλον είσαι πολύ τυχερός! Αυτό σημαίνει ότι κάτι (μάλλον η USB σου) αγνόησε επιδεικτικά τις πατέντες σου και δεν μάσησε. Διαφορετικά θα έβλεπες (και θα άκουγες) -από κάπου- ένα "τσαφ" πολύ μακάβριο για το PC σου.
3)
manutdgeo έγραψε:.....αλλα αν το κανω αυτο θα πρεπει να ελεγξω και τα mA του ?
Φυσικά! Θα ζητήσεις σταθεροποιημένο τροφοδοτικό, με έξοδο στα 12V, και τουλάχιστον στα 220mA (που χρειάζεσαι)!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 27 Νοέμ 2011 21:59

Θα μπορουσα να ειχα κανει ''χοντρη'' ζημια δηλαδη ε ?
Να καψω ας πουμε την θυρα USB του υπολογιστη ? Παρολο που μου ακουγεται λογικο, τεχνικα για ποιον λογο θα συνεβαινε αυτο ?
Αρα οτι και να κανω αν δεν παρω κατι δουλεια δεν θα γινει ε ?Εστω αν βαλω 2-3 φορτιστες ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Νοέμ 2011 23:39

1)
manutdgeo έγραψε:....τεχνικα για ποιον λογο θα συνεβαινε αυτο ?
DGeorge έγραψε:Μάλλον, κάπως έτσι, πας για να βραχυκυκλώσεις, τη θύρα USB, που είναι πιο ευαίσθητη από τον φορτιστή σου!!
2)
manutdgeo έγραψε:....Εστω αν βαλω 2-3 φορτιστες ? :P
DGeorge έγραψε:Μάλλον πας γυρεύοντας για μπελάδες!
Αλήθεια... Σε τρώει η γούνα σου για να 'καεί';! :question: :question: :think: :think: :P

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 28 Νοέμ 2011 08:22

Oκ, τοτε ας παρω αλλα μετρα.
Αυτο http://www.dealextreme.com/p/12v-1a-reg ... 220v-94519 κανει η επειδη γραφει 1Α θα εχω προβλημα ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Νοέμ 2011 08:38

Πολλή Καλημέρα και καλή Εβδομάδα σου :D :D
Μόλις βρήκες μια πολύ φτηνή λύση. Το 1Α είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει! Αν η συσκευή σου 'τραβάει' 220mA στα 12V (όπως το ανεμιστήρι σου), δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αν όμως η όποια συσκευή σου:
α) Είτε λειτουργεί σε λιγότερα -ή περισσότερα- Volt...
β) Είτε 'τραβάει' περισσότερα από 1Α στα 12V, τότε ΝΑΙ, θα υπάρξει κάποιο θέμα (είτε για τη συσκευή, είτε για το τροφοδοτικό).
Συνεπώς, στο τροφοδοτικό σου αυτό, επιτρέπεται να βάζεις συσκευές 12V, που 'τραβάνε' μέχρι 1Α!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 28 Νοέμ 2011 08:58

Οκ boss, θα το παρω.Κατι αλλο, ειδα και εχει απο την μια πλευρα τις θυρες(ας τις πω ετσι), ειναι για τυχον αμερικανικα σοκετ που εχουν τρια δοντακια ?
Και εγω πως θα το συνδεσω αυτο με την μπριζα, για το πως θα το βαλω στο ανεμιστηρακι ξερω...
Ξεχαστηκα πριν, καλημερα και καλη δου εβδομαδα :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Νοέμ 2011 10:41

1)
manutdgeo έγραψε:...Ξεχαστηκα πριν, καλημερα και καλη δου εβδομαδα :)
Μη δίνεις σημασία... Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :P
2)
manutdgeo έγραψε:Κατι αλλο, ειδα και εχει απο την μια πλευρα τις θυρες(ας τις πω ετσι), ειναι για τυχον αμερικανικα σοκετ που εχουν τρια δοντακια ?
Και εγω πως θα το συνδεσω αυτο με την μπριζα,....
α) Μάλλον δεν έχεις προσέξει ότι πρόκειται για 'εσωτερικό τροφοδοτικό'. Αν πας στις μικρές εικόνες, γίνεται αυτόματα μιά καλή μεγέθυνσή τους. Από εκεί βλέπεις ότι στο 'σασσί' του τροφοδοτικού, εμπρός και πίσω, στην κάτω 'πλευρά' του, υπάρχουν -στη λαμαρίνα- εσοχές για βίδωμα (μάλλον με λαμαρινόβιδα) σε κάποιο άλλο σασσί. Μπορείς βέβαια να το βιδώσεις και σε κάποιο -αρκετά ανθεκτικό/σκληρό- πλαστικό κουτί, με γρίλιες για αρκετό~πολύ εξαερισμό.
β) Από τις μεγεθυμένες εικόνες, βλέπεις επίσης, δύο βίδες στραυροκατσάβιδου, στο επάνω μέρος κάθε πλευράς του σασσί. Αν τις βγάλεις, θα δεις -ίσως- βίδες στο επάνω μέρος κάθε πράσινης υποδοχής. Με αυτές σφίγκοντας/ξεσφίγκοντας συνδέεις το καλώδιά σου.
Αν όμως δεν υπάρχουν βίδες στις πράσινες υποδοχές, τότε κλείνεις το καπάκι, χωρίς να κάνεις τίποτα. Απλώς το σύστημα είναι κάπως διαφορετικό: Αφού στρίψεις καλά/γερά τα συρματάκια (για πολύκλωνο καλώδιο), -ίσως ενώνοντάς τα και με λίγο λυωμένο καλάι από κολλητήρι- τα σπρώχνεις με δύναμη μέσα στην υποδοχή. Εκεί πάνε απλώς, και 'πιάνουν' σαν από ελατήριο. :wink:
Η τριπλή υποδοχή είναι για τα 110~220V και η διπλή για τα 12V.
γ) Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να συνοδεύεται, έστω και, από ένα στοιχειώδες μανιουαλάκι οδηγιών σύνδεσης/συναρμολόγησης.
Βγάζοντας λοιπόν το τριπλό καλώδιο των 220V από την τριπλή πράσινη υποδοχή, μπορείς είτε να το πας απ'ευθείας στην πρίζα, είτε να το συνδέσεις κάπου στο κουτί σου (το πλαστικό) με μια θηλυκή υποδοχή τροφοδοσίας-σασσί (όπως αυτή που έχουν τα τροφοδοτικά των PC). Και από εκεί να το συνδέεις με την πρίζα με καλώδιο-ανεξάρτητο, θηλυκό-αρσενικό (πάλι όπως αυτά που χρησιμοποιούμε για τροφοδοσία των PC.)
Ακόμα, υποψιάζομαι (το μανιουαλάκι μάλλον θα είναι πιο θετικό πάνω σ'αυτό), ότι το μεσαίο (από την πράσινη-τριπλή υποδοχή) είναι η γείωση.
δ) Ίσως πάλι, κάποιο ακριανό από τα τρία να είναι ο ουδέτερος (επιστροφή), το μεσαίο να είναι η σύνδεση για τα 110V, και το άλλο ακριανό να είναι η σύνδεση για τα 220V. Οπότε να μην χρειάζεται διακοπτάκι επιλογής τάσεων. Η δε γείωση όλου του τροφοδοτικού να είναι -απλώς- η λαμαρίνα του, (πάλι το μανιουαλάκι θα πρέπει να το διευκρινίζει)...
ε) Τώρα όσον αφορά στην πολικότητα (+ -) της πράσινης-διπλής υποδοχής των 12V, αν δεν είναι σημειωμένη -κάπως- πάνω στο σασσί, ή αν δεν αναφέρεται ούτε στο μανιουαλάκι, τότε θα πρέπει να επιστρατεύσεις πολύμετρο. :P
Όμως αν καταφέρεις και βρεις πολύμετρο, για τη δουλειά αυτή, τότε μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο: Βάζοντάς το στη μεγαλύτερη κλίμακα αντίστασης (ΜΩ), μετράς αντίσταση με το ένα καλωδιάκι (Pinάκι) στη λαμαρίνα του τροφοδοτικού, και το άλλο σε καθένα από τα μεταλλάκια-υποδοχής της πράσινης-τριπλής υποδοχής. Θα πρέπει το ένα άκρο να σου δείξει τη μικρότερη αντίσταση (ουδέτερος), μετά, το μεσαίο μιά κάποια αντίσταση (110V), και τέλος το άλλο άκρο τη μεγαλύτερη (220V). Eνημέρωσέ με/μας ανάλογα, όπως κι αν έχουν οι μετρήσεις σου!!
Άντε!! Καλορίζικο το τροφοδοτικάκι και καλές χρήσεις :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 28 Νοέμ 2011 12:57

Εχω πολυμετρο και θα το κανω αυτο που λες, βεβαια στο τελος λες για αντισταση και εχεις βαλει μοναδα μετρησης volt
μετράς αντίσταση με το ένα καλωδιάκι (Pinάκι) στη λαμαρίνα του τροφοδοτικού, και το άλλο σε καθένα από τα μεταλλάκια-υποδοχής της πράσινης-τριπλής υποδοχής. Θα πρέπει το ένα άκρο να σου δείξει τη μικρότερη αντίσταση (ουδέτερος), μετά, το μεσαίο μιά κάποια αντίσταση (110V), και τέλος το άλλο άκρο τη μεγαλύτερη (220V)
εννοεις Ω να φανταστω ?
Επισης αυτο που λες ειναι οτι το πραγματακι αυτο δεν ειναι για απευθειας συνδεση σε μπριζα αλλα ειναι ενα μικροεξαρτημα επι της ουσιας.Θα το ξαναδω και εγω γιατι το λινκ δεν λειτουργει τωρα

Λογικα θα μπορω και να του βαλω εως και 4 τετοια ανεμιστηρακια (μιας και 220*4 < 1A), απο αποψη τασης ειμαι καλλυμενος ? θα πρεπει δηλαδη να τα συνδεσω παραλληλα τα ανεμιστηρακια οταν με το καλο ερθει η ωρα ωστε ολα να πειρνουν 12V ή και σε σειρα θα ειμαι οκ ?
Πολλες οι ερωτησεις και σε κουραζω αλλα τωρα που σε βρικα θα σε ξεζουμισω :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες