Προβλημα/Απορια για USB Ανεμιστηρακι

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Νοέμ 2011 14:10

Συγγνώμη για το μπέρδεμα :oops:
[quote=""DGeorge"]...μετράς αντίσταση με το ένα καλωδιάκι (Pinάκι) στη λαμαρίνα του τροφοδοτικού, και το άλλο σε καθένα από τα μεταλλάκια-υποδοχής της πράσινης-τριπλής υποδοχής. Θα πρέπει το ένα άκρο να σου δείξει τη μικρότερη αντίσταση (ουδέτερος), μετά, το μεσαίο μιά κάποια αντίσταση (110V), και τέλος το άλλο άκρο τη μεγαλύτερη (220V)[/quote]Απλώς είναι αντιστοιχίες: Εκεί που θα βρεις τη μικρότερη αντίσταση (Ω), συνδέεις τον ουδέτερο. Εκεί που θα βρεις τη μεγαλύτερη αντίσταση (Ω), συνδέεις τη φάση (220V). Το τρίτο που θα δείξει κάποια -ενδιάμεση- αντίσταση (Ω), είναι μάλλον για να συνδεθεί η φάση, αν το δίκτυό μας ήταν 110V. :wink: Και φυσικά δεν ξεχνάμε σύνδεση γείωσης στο μεταλλικό σασσί!!
Όμως, όπως σου γράφω, αυτό θα πρέπει να διευκρινίζεται (πρόκειται για θέματα ασφαλείας/υψηλής τάσης) στο συνοδευτικό μανιουαλάκι του.
Μάλλον δεν πρόκειται για "μικροεξαρτηματάκι", αν αναλογιστείς παροχή εξόδου 12Vx1A=12W, αλλά για κάποια ολοκληρωμένη εσωτερική υπομονάδα. Τώρα εσύ μπορείς είτε να το χρησιμοποιήσεις ως εσωτερική υπομονάδα, είτε -όπως σου έγραψα- να του φτιάξεις εσύ το 'καβούκι' και τις συνδέσεις με τον έξω κόσμο.

Φυσικά, αν θέλεις, εξωτερικό, σταθεροποιημένο, τροφοδοτικό 12V στα 220mA (τουλάχιστον), θα πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και -απλά- θα το ζητήσεις έτσι όπως σου το γράφω:
Σταθεροποιημένο Τροφοδοτικό 12V, τουλάχιστον 250mA (έβαλα λίγα περισσότερα γι'ασφάλεια)
manutdgeo έγραψε:Πολλες οι ερωτησεις και σε κουραζω αλλα τωρα που σε βρικα θα σε ξεζουμισω :P
Αυτή είναι η "παγίδα" του Freestuff!! :lol: Αυτά έλεγα κι εγώ στα παιδόπουλα, που μου έδιναν (και το δίνουν ακόμα) έτσι το χέρι τους, κάθε φορά που ζητούσα βοήθεια. Μέχρι που κάποτε αισθάνθηκα, ότι μπορούσα κι εγώ να εκφέρω κάποιαν άποψη συνεισφέροντας.... Κι από τότε με πήρε ο κατήφορος :lol: :lol: Άμα 'κλωτσάει' το φιλότιμο, και μπορείς να βοηθήσεις, σε 'παίρνει' να το αρνηθείς; :question: :think:
manutdgeo έγραψε:Λογικα θα μπορω και να του βαλω εως και 4 τετοια ανεμιστηρακια (μιας και 220*4 < 1A), απο αποψη τασης ειμαι καλλυμενος ? θα πρεπει δηλαδη να τα συνδεσω παραλληλα τα ανεμιστηρακια οταν με το καλο ερθει η ωρα ωστε ολα να πειρνουν 12V ή και σε σειρα θα ειμαι οκ ?
Παράλληλα μπορείς να βάλεις, ανεμιστηράκια μόνο 12Voltα, φροντίζοντας ώστε το συνολικό ρεύμα (προσθέτεις τι ρεύμα 'τραβάει' το καθένα μόνο του) να μην πολυπλησιάζει αυτό που σου δίνει το τροφοδοτικό σου (το 1Α στην περίπτωσή μας). Διαφορετικά θα υπάρξει (αργά, ή γρήγορα) θέμα.
Σε σειρά μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια που ζητάνε τάση συνολική 12V (π.χ. δύο 6Voltα, ένα 5Voltο, με ένα 4Voltο, και ένα 3Voltο), φροντίζοντας πάλι τα ίδια για το ρεύμα (όπως πριν), που θα τραβήξουν.
Τελικά:
α) Παράλληλα συνδέεις ανεμιστήρια ίδιας τάσης.
β) Σε σειρά συνδέεις ανεμιστήρια με σύνολο τάσης την τάση του τροφοδοτικού σου.
γ) Και στις δύο περιπτώσεις α) και β), φροντίζεις ώστε η συνολική ισχύς που ζητάς (VxA) να μην πολυπλησιάζει (πολύ δε περισσότερο να μην ξεπερνάει) την ισχύ 12W=1Vx1A που μπορεί -μέγιστο- να σου παρέχει το τροφοδοτικό σου.
δ) Και στις δύο περιπτώσεις α) και β), η συνολική ισχύς που ζητάς (VxA) βγαίνει με απλή πρόσθεση των ισχύων των επιμέρους ανεμιστήρων στο κύκλωμα.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 28 Νοέμ 2011 22:20

Το λινκ απο το πρωι δεν ανοιγει, νομιζω ειναι το ιδιο εξωτερικα με αυτο που βγαζει 2Α, οποτε θα δω αυτο και θα σου απαντησω(στο προ-προηγουμενο ποστ σου που ειχε να κανει με αυτο), αυριο που θα το δω με ησυχια θα ξαναποσταρω.Προς το παρον καλο σου βραδυ :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Νοέμ 2011 08:21

Πολλή Καλημέρα σου :D
Εμένα, σήμερα πρωί ~8.20πμ, το linkάκι μου άνοιξε κανονικότατα (απλώς προς ενημέρωση :) )

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Νοέμ 2011 18:20

τωρα το ειδα και εγω το λινκ
Ετσι οπωε τα λες2-3 ποστς πιο πριν με μπερδεψες καπως.Να ξεκαθαρισουμε κατι για αρχη, εγω που δεν μενω αμερικη θα βαλω 2 καλωδιακια ή τρια ?
Και το PC/PS3 μου εψουν καλωδιο τροφοδοσιας με 3 δοντακια, αρα ισως ααυτο να μην παιζει ρολο ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Νοέμ 2011 19:16

Να βάλεις και τα τρία καλώδια, διότι το τρίτο είναι η Γείωση. Αυτή είναι που έχει σώσει πολλές ζωές από διαρροές. ιδίως όταν υπάρχει και ρελέ προστασίας από ηλεκτροπληξία!!
Το χοντρό καλώδιο τροφοδοσίας 220V, θα είναι τριπολικό, ώστε να συνδέεται είτε σε παλιά τριπολική πρίζα, είτε σε πιο μοντέρνα, τύπου 'Σούκο' (με τα ελάσματα για γείωση). Είτε χρησιμοποιήσεις θηλυκή υποδοχή σε κουτί, είτε βγεις απ'ευθείας με καλώδιο, το καλώδιό σου θα είναι τριπολικό (με τρία καλώδια): ένα μαύρο, ένα γκρί κι ένα πρασινο-κίτρινο (ή σκέτο πράσινο, ή κίτρινο). Το μαύρο υποτίθεται ότι πηγαίνει για τη φάση (220V), το γκρί για τον ούδέτερο (επιστροφή), και το παρδαλό συνδέεται στη γείωση (άρα επάνω στη λαμαρίνα του σασσί σου). Η πολικότητα φάσης και ουδέτερου -συνήθως- δεν έχει σημασία, καθώς οποιαδήποτε στιγμή, ένα φις Σούκο μπορεί να μπει στην πρίζα Σούκο, είτε έτσι, είτε αλλιώς :wink:
Αυτό που θα παίξει σημαντικό ρόλο είναι να βρείς (στην τριπλή-πράσινη υποδοχή), που είναι ο ουδέτερος, που είναι η φάση για τα 220V, και που για τα 110V, ώστε να αποφύγεις τα 110V, να συνδεθείς στα 220V, και να μην 'μπουρλουιάσεις' το καινούργιο σου μηχανάκι :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 29 Νοέμ 2011 20:01

Mαλιστα...επειδη τα βρικσω λιγο σκουρα με αυτα που μου λες(ελλειπεις γνωσης)θα κατσω να διαβασω μερικα πραγματα σχετικα.Μεχρι να το παρω το μαραφετι θα περασει σιγουρα μηνας, οποτε μετα ή λιγο πριν τις γιορτες θα τα ξαναπουμε υποθετω πανω στο θεμα αυτο.Εντωμεταξυ αρχισω διαβασμα για να λυσω αποριες
Η βοηθεια σου ηταν για αλλη μια φορα υπερπολυτιμη, σε ολα τα τοπικ που εχω ανοιξει παντα γραφεις και με βοηθας, πραγματικα σε ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Νοέμ 2011 09:20

Και πάλι Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Σίγουρα σου λείπουν βασικές γνώσεις Ηλεκτρολογίας, πρώτα, και έπειτα -ίσως κάποιες- γνώσεις Ηλεκτρονικής.
Ωστόσο, έχεις πλέον το Υπερ-Εργαλείο, που λέγεται Internet. Από εκεί μπορείς να αντλήσεις 'πολλά καντάρια' συσσωρευμένης Γνώσης, στα θέματα που ψάχνεις. :P
Οπότε, καλό ψάξιμο, καλό διάβασμα, κι όποτε θελήσεις/χρειαστείς, δεν έχεις παρά να 'χτυπήσεις ξανά την πόρτα' :D .
Ακόμα κι αν δεν είμαι εγώ, όλο και κάποιος θα σου 'ανοίξει' για να σε 'καλοδεχτεί'. :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 03 Δεκ 2011 12:20

Εδω ειμαι και παλι, για να πω οτι το παρηγγειλα αυτο το μαραφετι.
Επιπλεον εχω και μια αλλη απορια(πανω κατω για το ιδιο θεμα) και την παραθετω μηπως και μπορις να μου την λυσεις...
Mε αυτο το κατσαβιδακι http://www.dealextreme.com/p/ac-dc-lcd- ... 250v-21391 ειπα να κανω μια δοκιμη και το εβαλα σε μια θυρα USB του υπολογιστη(η οποια λειτουργει κανονικα τωρα)και οταν το εβαλα στο πλην της USB(οπως το κοιταμε αριστερα δηλαδη)εβγαλε κατι σπιθουλες, γιατι αραγε ? :P
Μηπως εκανα λαθος με την πολικοτητα ? Αλλα και παλι αφου το κατσαβιδι απλως μετραει ταση γιατι να εχω σπινθιρες...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2011 12:50

manutdgeo έγραψε:Αλλα και παλι αφου το κατσαβιδι απλως μετραει ταση γιατι να εχω σπινθιρες...
Αν γνωρίζεις τα παλιά-γνωστά δοκιμαστικά κατσαβίδια (με το φωτάκι), ένα τέτοιο είναι κι αυτό το κατσαβιδακι, που αναφέρεις.
Η μύτη του είναι μεταλλική (αγωγός). Όταν την έβαλες λοιπόν μέσα στη USB θύρα, άρχισε να βραχυκυκλώνει τις μικρές επαφές, (καθώς η μύτη είναι και μεγαλούτσικη σε φάρδος, και σε σχέση με τις επαφές μέσα στη στη USB θύρα) :wink:
Πριν κάνεις κάτι τέτοιους πειραματισμούς, σε παρακαλώ, διάβασε πρώτα λίγη θεωρία από εδώ, εδώ κλπ. Ψάξε το λίγο πρώτα, και μετά πειραματίσου!
Από την εικόνα βλέπεις ότι μάλλον ψιλο-βραχυκυκλώθηκαν pinάκια της θύρας από το κατσαβιδακι σου, απλώς ακουμπώντας τις (μαζί) με την αγώγιμη μύτη του :wink:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Δεκ 2011 13:24

Εδω καμια φορα βαζεις στικακι και βραχυκυκλώνει...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 03 Δεκ 2011 13:55

Σωστο και αυτο, βασκα ακομα και στο - να το εβαλα αντι για το + δεν νομιζω να επρεπε να βγαλει σπινθιρες(οι οποιοι οπως ειπες ειναι λογω βραχυκυκλωματος ?)...παραξενο

οκ Dgeorge, εχει δικιο σε αυτο.Ευχαριστω για τα λινκς :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2011 14:58

manutdgeo έγραψε:........οκ Dgeorge, εχει δικιο σε αυτο.......
Γενικά και Πάντα έχω Δίκιο :lol: :lol: Αλλά σε ποιό αναφέρεσαι εσύ;
Πάντως, σου το επαναλαμβάμω: Στρώσε κ@λο και ψάξε/διάβασε πριν πειραματιστείς σε ο,τιδήποτε! Τα πειράματα δεν είναι πάντοτε αθώα!
Εκτός από θέμα Περιουσίας (αν χαλάσεις κάτι που 'κοστίζει'), μπορεί να αντιμετωπίσεις και θέμα Ασφάλειας αν εμπλακείς π.χ. με 220V χωρίς να το καταλάβεις/περιμένεις.
Το να κάψεις π.χ. μιά θύρα USB (χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι!!) :P
Το να κάψεις όμως κανένα χέρι, ή να καείς ο ίδιος, θα έλεγα, ότι είναι κάπως σοβαρό Θέμα!!

Ο Connorας σου εξηγεί, ότι έτσι πλέον που παράγονται -μαζικά- και τα στικάκια, τυχαίνει κάποιο να έχει λίγο στραβή, ή λίγο πιο φαρδιά, μιά από τις επαφές του... Και νά'το το ωραίο βραχυκύκλωμα :P Κι αναρωτιέααι μετά: "Μα καινούργιο το πήρα! Του κουτιού είναι! Τι μ@λ@κία προέκυψε, κι έγινε ό,τι έγινε; :question: :evil: :think: "
Κι αυτό το βραχυκύκλωμα προέκυψε από εξάρτημα, που -υποτίθεται- έχει ελεγχθεί. Πόσω μάλλον ριψοκίνδυνο είναι έναι πείραμα, έτσι... Στα κουτουρού :wink: :wink:
Αυτό ακριβώς είπε -λακωνικότατα- ο Connorας.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Δεκ 2011 15:19

Ναι αυτο εννοούσα. Απλα νομιζα το καταλάβατε και γιαυτο δε το ειπα αναλυτικά.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 03 Δεκ 2011 15:32

Α, μαλιστα.
Εννουσα οτι εχεις δικιο στο οτι πρεπει να διαβασω μερικα πραγματα, την εικονα καθως και αλλες παρομοιες την εχω αποθηκευσει κιολας, αλλιως δεν θα ηξερα πως να το συνδεσω το ανεμιστηρακι.
οπως και να εχει τα πειραματα οπως λες δεν ειναι παντα αθωα, οποτε γρηγορα διαβασμα και οταν με το καλο μου ερθει ο μετασχηματιστης τα ξαναλεμε(εκτος και αν προκυψει κατι νωριτερα)
Παντως ρε παιδια δεν εχω λογια, δεν προλαβα καλα καλα να γραψω το σχολιο και κατευθειαν πηρα απαντηασεις, τι φορουμ ειναι τουτο.... :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Δεκ 2011 15:46

manutdgeo έγραψε:.........Παντως ρε παιδια δεν εχω λογια, δεν προλαβα καλα καλα να γραψω το σχολιο και κατευθειαν πηρα απαντηασεις, τι φορουμ ειναι τουτο.... :P
Ταχύτης-Ποιότης-Εξυπηρέτησις κι η Απάντησις Άμεση επί της Οθόνης σας! :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες