Προβλημα/Απορια για USB Ανεμιστηρακι

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Δεκ 2011 15:53

At your service
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Δεκ 2011 12:21

Connor MacLeod έγραψε:At your service
Α! Μωρέ Παναγώτη...
Γιά θυμίσου, ποιός -άραγε-, μεταξύ μας, είχε στην υπογραφή του αυτήν την ατάκα! ...Ποιός :question: :think: :think:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Δεκ 2011 15:18

Καλησπερα παιδια, προεκυψε ενα μεγαλο προβλημα το οποιο με εκανε να κλ*σω μεντες, δυοσμους, πατατες και ο,το αλλο οπωροκηπευτικο ειχα ευκαιρο :P

Πριν λιγες μερες(4-5) μου ηρθαν μεταξυ αλλων αυτα τα 2 πραγματακια τα οποια ειχα παραγγειλει απο το Dealextreme

Ηταν αυτο το USB τροφοδοτικο http://www.dealextreme.com/p/ultra-mini ... plug-29180 , να πω οτι το εχω δοκιμασει και ειναι μια χαρα, δηλαδη εχω δοκιμασει συσκευη πανω του και δουλευε ρολοι
Επισης μου ηρθε και αυτο το ανεμιστηρακι για το PS3 http://www.dealextreme.com/p/usb-powere ... sole-27866
Σημερα που ειχα χρονο ειπα ο τρομπας (ναι σε εμενα αναφερομαι :P )να δοκιμασω το USB ανεμιστηρακι για το PS3 πανω στο USB τροφοδοτικο.Και εβαλα λοιπον το τροφοδοτικο στην μπριζα και το ανεμιστηρακι(για την ακριβεια 4 μικρα ειναι)πανω του
Γυρναω το διακοπτακι ωστε να το θεσω σε λειτουργεια και αφου περασαν 5-6 δευτερα λεω οκ μια χαρα δουλευει ας το κλεισω τωρα(απο το διακοπτακι παντα), δεν προλαβα καλα καλα να το πατησω και ακουω το γνωριμο μου πελον ''παφ'', συνοδευομενο απο την ασχημη αυτη μυρωδια καΐλας
Αφου ειπα μερικα ''γαλλικα'' :D τα εβγαλα ολα και το σκεφτηκα.Και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι χαζομαρα εκανα αυτην την φορα, πειτε μου σας παρακαλω...Να φανταστω τα εκαψα και τα 2 , ε ?
Απο τοτε δεν τα ξαναδοκιμασα να δω αν καποιο απο αυτα δουλευει, και με τι θαρρος να το κανω αλλωστε
Τελος να σημειωσω πως τα ανεμιστηρακια δουλευουν στα 5 V και το καθενα ''τραβαει'' 0,13Α , συνολο 520mA
Αντιστοιχα το USB τροφοδοτικο βγαζει 5 V και αυτο αλλα μπορει να δωσει εως και 1000mA(1A) το διπλασιο σχεδον

UPDATE 1
Δοκιμασα το USB τροφοδοτικο με 1 αλλη συσκευη που πριν δουλευε με τον φορτιστη αυτο και τωρα δεν λειτουργει, αρα νομιζω πλεον οτι ο φορτιστης τα τιναξε τα πεταλα στα σιγουρα.Αυριο θα δοκιμασω και τους ανεμιστηρες

UPDATE 2

Σημερα δοκιμασα και τα ανεμιστηρακια σε μια θυρα USB του υπολογιστη μου(μιας και δεν εχω την κονσολα εδω για να τα δοκιμασω)και με μεγαλη μου χαρα και εκπληξη ειδα οτι δουλευουν αξογα

Τελικος απολογισμος : Ενα καμμενο USB τροφοδοτικο, μπορει καποιος να μου πει γιατι εγινε ολο αυτο και γιατι ειχε τετοια καταληξη ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Δεκ 2011 10:11

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
manutdgeo έγραψε:Καλησπερα παιδια, προεκυψε ενα μεγαλο προβλημα το οποιο με εκανε να κλ*σω μεντες, δυοσμους, πατατες και ο,το αλλο οπωροκηπευτικο ειχα ευκαιρο
Κατ'αρχάς κάποια βασικά λάθη: Όπως θα δεις και στο Internet:
1) Οι μέντες και οι δυόσμοι ανήκουν στα ποώδη αρωματικά φυτά της οικογένειας των χειλανθών :) βλέπε Μέντα, και Δυόσμος και
2) Οι πατάτες ανήκουν στα Στρυχνοειδή, βλέπε Πατάτα :D :D
"Δεν μπορείς ΚΥΡΙΕ να μας αποκαλείς οπωροκηπευτικο! Για μιά τιμή ζούμε!!" :D :D

Σοβαρά τώρα.....
Στο τέλος (κάτω-κάτω) της πρώτης σελίδας, του Site αυτού υπάρχουν κάποια Θέματα συζητήσεων. Όπως π.χ. αυτά:
1) Real 1000mA Output? - Buyers please report
2) it exploded
3) Utter rubbish - nowhere NEAR 1000mAh και
4) 500mA / 1A?
Αν διαβάσεις εκεί, θα καταλάβεις (θα πάρεις μία ιδέα) του 'Τι έπαιξε?'.
Το καλό (αν μπορείς να το πεις κι έτσι) είναι ότι -μάλλον- μπορείς να το επιστρέψεις, παίρνοντας ένα καινούργιο.
Κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, όταν δούλευα σ'ένα μαγαζί ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, είχα έναν συνάδελφο, που έλεγε ταχτικά -σε τέτοιες περιπτώσεις: "Το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, και παθαίνουν και δηλητηρίαση! :wink: "
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 05 Δεκ 2011 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Δεκ 2011 10:36

Καλημερα και σε εσενα :D
Αυτα δεν τα ειχα προσεξει και πολυ, κατσε να τα δω μια και αυτα....Η ατακα του συναδελφου σου κορυφαια...
Και κατι αλλο, το ανεμιστηρακι που δουλευει ρολοι, μηπως, λεω μηπως, κανει καμαι ζημια...Δηλαδη παρολο που δουλευει και ειναι μια χαρα μηπως τελικα δεν ειναι τελειως ''καλα'' ?
Το ειδα τωρα αυτο http://club.dealextreme.com/forums/Foru ... did.523612
Αρα ο φορτιστης ειναι καπως μαπα και γιαυτο εγινε οτι εγινε...Αρα θα τους το πω και ο θεος βοηθος, μονο που εμενα δεν μου αφησε σημαδι στην μπριζα, λιγα μαυριλαδια στις θυρες USB και των 2 συσκευων(και τροφοδοτικου και ανεμιστηρα)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Δεκ 2011 11:11

manutdgeo έγραψε:Και κατι αλλο, το ανεμιστηρακι που δουλευει ρολοι, μηπως, λεω μηπως, κανει καμαι ζημια...Δηλαδη παρολο που δουλευει και ειναι μια χαρα μηπως τελικα δεν ειναι τελειως ''καλα'' ? .....
Αν εντάσσεται κι αυτό στην Κατηγορία "ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΟ" τι περιμένεις? Ζαριά είναι, κι αν σου 'κάτσει'... :D
manutdgeo έγραψε:Αρα ο φορτιστης ειναι καπως μαπα και γιαυτο εγινε οτι εγινε...Αρα θα τους το πω και ο θεος βοηθος, μονο που εμενα δεν μου αφησε σημαδι στην μπριζα, λιγα μαυριλαδια στις θυρες USB και των 2 συσκευων(και τροφοδοτικου και ανεμιστηρα)
Αν τους έστελνες και κάποια/ες Φωτό, ίσως διευκόλυνε/αν και περισσότερο... (Μιά εικόνα = Χίλιες λέξεις :wink: )

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Δεκ 2011 11:23

Το εκανα, τους εστειλα φωτο και μηνυμα, για να δουμε
Τωρα ειδα και την επεξεργασια του προηγουμενου σου ποστ, πανω στην αγωνια και την τρομαρα του κανεις γραφει πολλα και διαφορα, να λες παλι καλα που δεν ειπα οτι και το μηλο ειναι λαχανικο :P

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 07 Δεκ 2011 15:52

Ολα πηγαν καλα, θα μου βαλουν τα λεφτα που εκανε το μαραφετι αυτο σε μορφη Credits, και ετσι θα τα εξαργυρώσω αγοραζοντας κατι απο εκει, μια βοηθεια μονο...
Σκεφοτμαι να παρω αυτο http://www.dealextreme.com/p/usb-power- ... plug-29416 , ειναι ελαφρως ακριβοτερο απο το προηγουμενο(για 20-30 cents) αλλα ελπιζω να κανει δουλεια, σε χαρακτηριστικα ειναι ακριβως ιδια.
Βεβαια εχω ηδη παραγγειλει και ενα πολυ φθηνο και φοβαμαι μην μουκανει καμια ζημια, αυτο εδω ειναι http://www.dealextreme.com/p/ultra-mini ... v-ac-26753

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Δεκ 2011 16:03

Η Παναγιά μαζί σου, και καλά ξεμπερδέματα!!! Τι άλλο να πω πλέον με τα τόσο φτηνιάρικα πράγματα, που πας και μπλέκεις.
Κανονικά "Ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσομπάνη :( "

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 07 Δεκ 2011 16:06

Mολις διαβασα τα σχολια(δεν τα ειχα δει νωριτερα ο φαπας)και θα τους πω να μου το ακυρωσουν και να βαλουν ενα τετοιο http://www.dealextreme.com/p/2-led-usb- ... ack-104752
Φαινεται καλο και ειναι απο τα πιο ακριβα που βρηκα, τι λες ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Δεκ 2011 16:16

Ισχύουν όμως, πάλι, τα προηγούμενα:
DGeorge έγραψε:Η Παναγιά μαζί σου, και καλά ξεμπερδέματα!!! Τι άλλο να πω πλέον με τα τόσο φτηνιάρικα πράγματα, που πας και μπλέκεις.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 07 Δεκ 2011 16:24

Λες ε ? Ε τοτε θα βρω κατι πιο καλο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Δεκ 2011 18:20

Στα μαγαζιά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων (π.χ. Κατουμάς) έχουν εγγυημένα, τροφοδοτικά, με τις προδιαγραφές που ζητάς (τις είπαμε προηγουμένως). Αφού το πάρεις, πας σε κάποιο Τεχνικό Εργαστήριο, και σου περνάνε -στην έξοδο- το φισάκι USB που χρειάζεσαι. Θα πρέπει όμως να τους δώσεις να καταλάβουν τι ακριβώς ζητάς!
Ίαως χρειαστεί να πληρώσεις αρκετά περισσότερα, από τις τιμές που βλέπω. Ωστόσο, εξακολουθεί -πολύ συχνά- να ισχύει ο κανόνας: "Ό,τι πληρώνεις παύρνεις!!" :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 07 Δεκ 2011 20:58

Εχεις δικιο σε αυτο...θα το κοιταξω

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες