Να αναφέρονται ή όχι τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του site;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pesoner

Να αναφέρονται ή όχι τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του site;

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Νοέμ 2011 18:50

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου.
Όταν επισκέπτομαι κάποιες εταιρίες development/designing παρατηρώ ότι σε λίγες από αυτές υπάρχει κατηγορία στην οποία να αναλύεται τι εργαλεία χρησιμοποιεί..

Θεωρείται ότι είναι σωστό να αναφέρεται ή όχι;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 29 Νοέμ 2011 23:54

Άνοιξα αυτό το thread για να δούμε απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα και να βοηθηθούν και οι επαγγελματίες, κυρίως οι νεότεροι, στο πως θέλει να βλέπει ένας πελάτης ένα portfolio.

Θα μου πείτε ότι είναι μικρό το ποσοστό των πελατών που θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται αλλά για να πώ και εγώ την άποψη μου σαν πελάτης θα ήθελα να ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι Joomla,Wp,Magento, αν μπορεί ο επαγγελματίας να γράψει plugin και αν είναι custom ότι χρησιμοποιήθηκαν για αυτό HTML,CSS,PHP,RoR,JQuery κλπ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 30 Νοέμ 2011 03:07

Πιστεύω θα ήταν όμορφο όχι να υπάρχει κατηγορία που να γράφει τί χρησιμοποιεί αλλά τί έχει χρησιμοποιήσει για το κάθε έργο που έφτιαξε στο πορτφόλιο του.
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 30 Νοέμ 2011 04:04

Το έχω δει και αυτό αρκετές φορές. Κάπως έτσι το εννοώ και εγώ.. Να βλέπω δηλαδή αν χρησιμοποιεί joomla τι μπορεί να κάνει με αυτό. Μπορεί βέβαια οι περισσότεροι να μην θέλουν να δίνουν στοιχεία. Για αυτό άνοιξα και αυτήν την συζήτηση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Νοέμ 2011 09:01

Όχι μόνο πρέπει να αναφέρονται οι πλατφόρμες/τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται για κάθε site, αλλά να αναφέρεται καθαρά ποιοι εμπλέκονται στους 3 βασικούς τομείς:
Web Design
Web development
Project Management

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 30 Νοέμ 2011 17:46

Συμφωνώ και σε αυτό Νότη. Ένα επίσης καλό θα ήταν όταν παρουσιάζεται μια σελίδα εδώ στο Freestuff να έχει και μια μικρή περιγραφή από κάτω. Όπως υπάρχει μια φόρμα στις πωλήσεις domain για παράδειγμα.
Εικόνα

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 30 Νοέμ 2011 19:19

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω, επίσης ένας λόγος που θα πρέπει γενικά να αναφέρονται οι τεχνολογίες τις οποίες δουλεύει γενικά η εταιρία ή διαθέτει στο δυναμικό της είναι επίσης το γεγονός ότι δείχνει τι επίπεδο RND έχει μια εταιρία, κατά πόσο στάσιμη μένει ή κατά πόσο προοδευτική είναι, αυτό μετράει ελάχιστα ίσως για τον πελάτη καθώς δε θα ξέρει τι είναι αυτά τις περισσότερες φορές αλλά έτσι μπορούν να προκύψουν πολλές εξωτερικές συνεργασίες με άλλες εταιρίες του χώρου καθώς όταν μιλάμε για internet μιλάμε για κάτι παγκόσμιο οπότε γιατί όχι μια εταιρία του εξωτερικού να μη ψάξει συνεργασία με μία εταιρία εσωτερικού; (εγώ προσωπικά έτσι δουλεύω)

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 30 Νοέμ 2011 21:54

Σωστό και το παραπάνω. Συμφωνώ στο μέρος που αναφέρεται ότι ο επαγγελματίας δεν έχει γνώσεις για να καταλάβει τις τεχνολογίες, τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά αυτό με τον καιρό αλλάζει και θεωρώ ότι ειδικά και λόγω των δύσκολων καιρών όταν κάποιος θα θελήσει να επενδύσει στο ηλεκτρονικό επιχειρείν μπορεί με μια έρευνα να καταλάβει πολλά.
Εικόνα

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 01 Δεκ 2011 02:37

Καλησπέρα, να καταλάβει πολλά δε νομίζω, να πάρει μια γεύση πολύ πιθανών :)

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 01 Δεκ 2011 14:58

Νομίζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, τον εν δυνάμει "πελάτη" δεν τον ενδιαφέρει σε ποιο CMS ή framework κλπ είναι στημένο το site που βλέπει.

Συνήθως θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον το design ή κάποια συγκεκριμένη λειτουργία που είδε στο site και θα κοιτάξει να δει ποιος το έφτιαξε στα credtis, όπου θα πρέπει που αναφέρονται οι υπεύθυνοι όπως λέει ο Νότης.

Στο site της εταιρίας που φτιάχνει sites θεωρώ σωστό να αναφέρονται οι βασικές τεχνολογίες που χρησιμοποιήθηκαν στα projects. Κάτι υπερβολές τύπου "χρησιμοποιήσαμε και google analytics, facebook comments, reCaptcha" κλπ είναι μόνο για το μπούγιο και καλό είναι να αποφεύγονται :P

Ένα καλό firefox plugin που δείχνει δίπλα στην address bar τι τεχνολογίες χρησιμοποιούνται στο κάθε site είναι το Wappalyzer. Δείχνει JS frameworks, CMS, web servers κ.α.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 05 Δεκ 2011 02:28

Ναι μπορεί να δέις έναν ιστότοπο που θα σου αρέσει αλλά σαν πελάτης δεν πρέπει να έχεις το
δικαίωμα να ξέρεις ότι αυτό που θα αγοράσεις είναι δικό σου; Στην προκειμένη περίπτωση ότι το εικαστικό θα φτιαχτεί για εσένα και μόνο για εσένα και δεν θα είναι ένα απλό download;
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες