paypal και κρίση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
georgegeorge

paypal και κρίση

Δημοσίευση από georgegeorge » 29 Νοέμ 2011 00:42

Ενας γνωστος μου <εστειλε> ενα ποσο στο paypal με σκοπο να το εχει ως καβατζα σε περιπτωση που συμβει κατι περιεργο με το ευρω. Τι εννοουσε;
Εννοουσε ότι εστειλε ενα ποσο σε ενα λογαριασμο τραπεζας εξωτερικου;
Η ότι τα εστειλε στην ιδια την paypal με σκοπο να το χρησιμοποιησει σε μελλοντικες αγορες;
Επισης τα χρηματα που στελνονται μεσω paypal μετατρεπονται αυτοματα σε δολλαρια?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Νοέμ 2011 10:05

το κατεθεσε στον λογαριασμο του στο Paypal που ειναι μια ιντερνετικη τραπεζα για να μπορει να τα παρει οταν χρειαστει

τα βαζεις και τα κρατας στο νομισμα που θελεις

Xristos77
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από Xristos77 » 29 Νοέμ 2011 12:18

Όπως είναι ο fiskilis είναι μία online τράπεζα αλλά λειτουργεί σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι.
Το νόμισμα είναι αυτό που έχεις προεπιλέξει ο ίδιος ο χρήστης και αυτή τη στιγμή το πιο συμφέρον από άποψη ασφάλειας θεωρείται το δολάριο.
Επίσης ηλεκτρονικά πορτοφόλια ( αξιόπιστα ) είναι το MoneyBookers( αλλάζει την ονομασία του σε Skrill) και το Neteller. Στο τελευταίο υπάρχει η δυνατότητα από τον προηγούμενο μήνα για κατάθεση μέσω της Paysafecard.
Αυτό που εννοούσε ο φίλος σου - αν συμβεί κάτι περίεργο στο Ευρώ- είναι ότι σε περίπτωση έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ , διάλυσης της Ευρωζώνης, δημιουργίας νομισμάτων Ευρώ δυο ταχυτήτων θα έχει στα χέρια του μία μικρή περιουσία έχοντας απλώς κάνει μία απλή κίνηση.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από scoobby » 29 Νοέμ 2011 13:18

Το θεμα ομως ειναι οτι για να τα παρει θα πρεπει να λειτουργουν οι Ελληνικες τραπεζες.......Οποτε το μονο που εξυπηρετει αυτη η κινηση ειναι οτι δεν θα μετατραπουν αυτοματα τα λεφτα του σε δραχμες απο την τραπεζα,αλλα και παλι δεν θα τα εχει στην κατοχη του για μεγαλο χρονικο διαστημα εαν κατσει η στραβη.....

Xristos77
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από Xristos77 » 29 Νοέμ 2011 16:14

Αν γίνει η στραβή οι Ελληνικές τράπεζες θα είναι κλειστές για 7 εργάσιμες ημέρες . Στο διάστημα αυτό θα εφαρμοστεί η εσωτερική συναλλαγματική ισοτιμία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να γίνουν οι απαραίτητες μετατροπές των νομισμάτων.
Η κίνηση αυτή ( να έχει διαθέσιμα χρηματικά υπόλοιπα σε ξένα νομίσματα μέσω ηλεκτρονικών πορτοφολιών ή άλλων μέσων) εξυπηρετεί τα μέγιστα καθώς δεν θα υπάρχει ο κίνδυνος να μετατραπούν σε δραχμές τα χρήματα του και να χάσει μεγάλο μέρος της αξίας τους .
Ακόμα και αν πάρουν εντολή τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια να μετατρέψουν σε δραχμές τα υπόλοιπα των λογαριασμών που θα κατέχουν Έλληνες χρήστες θα πρέπει να το κάνουν βάση του νομίσματος που θα έχουν επιλέξει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από cordis » 29 Νοέμ 2011 22:02

κι αν πέσουμε σε μαύρη τρύπα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από cpulse » 30 Νοέμ 2011 00:19

Η μόνη σίγουρη κίνηση μάγκες είναι τα οικόπεδα. Αγοράστε οικόπεδα. Εγώ αυτό κάνω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από cordis » 30 Νοέμ 2011 02:49

αύριο θα πάω στο super market να πάρω γάλα και θα το πληρώσω με paypal.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

paypal και κρίση

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Νοέμ 2011 09:06

cpulse έγραψε:Η μόνη σίγουρη κίνηση μάγκες είναι τα οικόπεδα. Αγοράστε οικόπεδα. Εγώ αυτό κάνω.
Αυτό το άκουγα όχι μόνο από τη μάνα μου, αλλά και από διάφορες γιαγιάδες, που είχαν βιώσει Κατοχή και Μεταπολεμική Ελλάδα. "Αγόραζε ΓΗ παιδί μου, αν μπορείς!" μου έλεγαν. "Η αξία της δεν πέφτει ποτέ!"
Όσο για την Paypal, ήρθε στ'αφτιά μου μιά φήμη, που έλεγε, ότι δεν είναι ασφαλής για μεγάλα ποσά (π.χ. >1200Ε, έναν ~καλό μισθό).
Έχετε εσείς ακουστά κάτι πάνω στο θέμα αυτό;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Νοέμ 2011 16:25

Αυτή τη στιγμή δεν αγοράζονται και δεν πουλιούνται οικόπεδα. Αυτοί που θέλουν να πουλήσουν δεν πουλάνε γιατί θα πρέπει να πουλήσουν πιο φτηνά από την αξία που είχε πριν και αυτοί που θέλουν να αγοράσουν δεν αγοράζουν γιατί περιμένουν να πέσουν οι τιμές.

georgegeorge

paypal και κρίση

Δημοσίευση από georgegeorge » 30 Νοέμ 2011 16:53

DGeorge έγραψε: Όσο για την Paypal, ήρθε στ'αφτιά μου μιά φήμη, που έλεγε, ότι δεν είναι ασφαλής για μεγάλα ποσά (π.χ. >1200Ε, έναν ~καλό μισθό).
Έχετε εσείς ακουστά κάτι πάνω στο θέμα αυτό;
Ποια ειναι η πηγη αυτης της φημης;

cordis έγραψε:αύριο θα πάω στο super market να πάρω γάλα και θα το πληρώσω με paypal.
Τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια MoneyBookers και Neteller που προτεινε ο Xristos77 δινουν και χρεωστικη καρτα. Με αυτην μαλλον θα μπορεις να αγορασεις γαλα! Τουλαχιστον αν οχι στην ελλαδα στο εξωτερικο που θα παμε μεταναστες! :lol:

Τις εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτες τις υπηρεσιες;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2011 17:23

cpulse έγραψε:Η μόνη σίγουρη κίνηση μάγκες είναι τα οικόπεδα. Αγοράστε οικόπεδα. Εγώ αυτό κάνω.
Αυτή είναι και η μεγαλύτερη παγίδα όμως.
Έχουν γίνει -και συνεχίζουν να πραγματοποιούνται- ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αλλαγές στα οικόπεδα και πολλές "ευκαιρίες" αποδεικνύονται "άνθρακες".

Ζώνες natura και αλλαγή στην αρτιότητα, αλλαγή όρων δόμησης σε χωριά και οικισμούς, περιορισμοί σε αγροτεμάχια Υψηλής Παραγωγικότητας, πάγωμα παραχωρήσεων σε κοινή χρήση και ο πρόσφατος νόμος για την έκδοση οικοδομικών αδειών (ισχύει από 1/3/2012) έχουν "καταστρέψει" πολλά γεωτεμάχια που πωλούνται σε ανυποψίαστους αγοραστές-θύματα δήθεν φθηνά (ως οικοδομήσιμα) αλλά πραγματικά πανάκριβα (ως μη οικοδομήσιμα στην πραγματικότητα).

Αντιμετωπίζω πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις στο γραφείο καθημερινά που έρχεται ο Χ και μου λέει "σκέφτομαι να χτίσω στο νέο μου οικόπεδο, πόσο κάνει η άδεια;" και του απαντώ "μα το οικόπεδό σας δεν χτίζεται"!

Κλασσική περίπτωση: Αγοράζει ο Νίκος ένα οικόπεδο 2,5 στρέμματα από το Βαγγέλη στη Ναύπακτο, εκτός σχεδίου. Μετά αγοράζει και το διπλανό από την ξαδερφή του Βαγγέλη, 3 στρέμματα. Του λέει ο Βαγγέλης: Έχεις 2 οικόπεδα, μπορείς να τα συνενώσεις αυτοδίκαια για να ξεπεράσεις τα 4 στρέμματα που προβλέπει ο νόμος και να χτίσεις.

Η πραγματικότητα: Όντως μπορεί να τα συνενώσει σε περίπτωση ανέγερσης οικοδομής, ΑΛΛΑ... η αρτιότητα στην περιοχή (που είναι ζώνη natura) είναι πλέον στα 10 στρέμματα κι όχι στα 4 όπως ήταν πριν λίγα χρόνια.

Αποτέλεσμα: Ο Νίκος έδωσε 550.000€ (έστω 100€/τμ) για "οικόπεδα", ενώ πήρε "αγροτεμάχια" αξίας το πολύ 60.000€!

Προσοχή λοιπόν! Συμβουλευτείτε δικηγόρο και μηχανικό πριν από κάθε αγορά!

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από cpulse » 30 Νοέμ 2011 18:31

( Μ'αρέσει που μου απαντάτε στα σοβαρά :) )

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από cordis » 30 Νοέμ 2011 18:40

( δεν σε έχουν μάθει ακόμα, γι' αυτό :D )
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

paypal και κρίση

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2011 19:46

( εσύ -σε θυμάμαι από ένα προαιώνιο meeting- το λες για πλάκα, εγώ που τα αντιμετωπίζω σοβαρά -γιατί συμβαίνουν- δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω :P )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες