Επιχείρηση παροχής περιεχομένου ιστοσελίδων ΦΠΑ & PayPal

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 29 Νοέμ 2011 16:45

Πρόκειται να ανοίξω μια επιχείρηση όπου θα παρέχω (δημιουργία και προώθηση) περιεχόμενο (κείμενα, βίντεο, γραφικά κλπ) σε ιστοσελίδες καθώς και προώθηση αυτών για βελτίωση της θέσης τους στις μηχανές αναζήτησης "SEO" και μπορεί αργότερα και δημιουργία ιστοσελίδων.

Ακόμα θέλω να εντάξω στην επιχείρηση κάποιες δραστηριότητες μου ως ιδιώτης οι οποίες έχουν να κάνουν με πώληση προϊόντων (ebooks) και υπηρεσιών μέσω affiliate marketing καθώς και πώληση διαφημιστικού χώρου σε ιστοσελίδες που διατηρώ είτε απευθείας σε κάποιον αγοραστή ή μέσω τρίτων όπως το adsense της Google. (τα οποία προφανώς με τους νόμους που έχουμε στο ελλαδισταν απαγορεύεται να τα κάνω ώς ιδιώτης :x )

Όλες αυτές οι υπηρεσίες θα παρέχονται σχεδόν αποκλειστικά εκτός Ελλάδος ενώ το ίδιο ισχύει και για τις δαπάνες της επιχείρησης (θα πληρώνω freelancers ή εξιδικευμένες εταιρίες και κάποια θα τα κάνω εγώ ο ίδιος)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ισχύει όσον αφορά τον ΦΠΑ και για τις πωλήσεις στο εξωτερικό και για τις δαπάνες στο εξωτερικό σε ιδιώτες ή επιχειρήσεις;

Ακόμα επειδή θα χρεισιμοποιώ paypal σχεδον για όλες τις συνναλαγές που σημαίνει ότι μολις ο πελατης αγοράσει κάτι του αποστέλεται αυτοματα απόδειξη, είμαι καλυμένος με αυτό η πρέπει να πληρώσω για καποιο πρόγραμμα για να στέλνω ξανά την απόδειξη (να'ναι καλά οι μίζες στην Ελλάδα :evil: )

Τέλος τις αποδείξεις που θα μου στέλνει το paypal όταν πληρώνω κάποιον στο εξωτερικό (επιχειρηση ή ιδιώτη) θα μπορώ να τις χρησιμοποιώ στην εφορία ή χρειάζεται να ζητάω και κάτι άλλο

Παρακαλώ να μην μου απαντήσετε να απευθυνθώ σε λογιστή (εκτος αν ξέρετε κάποιον που να έχει εμπειρία στο ηλεκτρονικό επιχειρείν) γιατί το έχω κάνει αρκετές φορές και καταλήγω εγώ να εξηγώ τι έιναι το κάθε τι σε αυτον και να ξέρω παραπάνω απ'αυτους αντί να πάρω σαφής απαντήσεις που να μπορώ να εμπιστευτώ για την αξιοπιστία τους...

Υ.Γ Αν ξέρετε κάποιον λογιστή που να έχει εμπειρία από ηλεκτρονικό επιχειρείν και δεν χρειάζεται να εξηγώ τι είναι το paypal, affiliate marketing, adsense, clickbank κλπ θα μου ήταν υπερπολύτιμος οπότε θα παρακαλούσα να μου στείλεται ένα p.m

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 29 Νοέμ 2011 17:47

Καλησπέρα,

Οι αποδείξεις του paypal δεν έχουν κανένα νόημα.
Εσυ χρειάζεσαι έναρξη επαγγέλματος. Τα ποσά που θα παίρνεις από τους ξένους(αυτά που θα πουλάς) δεν έχουν ΦΠΑ. Θα τους στέλνεις invoice(γραμμένο σε excel π.χ.) που θα αναγράφεται το καθαρό ποσό, χωρίς ΦΠΑ και ένα αντίγραφο στο λογιστή σου.
Σε όσους στέλνεις χρήματα θα ζητάς και το ανάλογο invoice να το περνάς στα έξοδά σου.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Νοέμ 2011 20:06

oi polhseis pros polites ths EU exoun kanonika ton FPA ths ekastote xoras ektos apo epixhrhseis pou exoun europaiko AFM (endokoinotikes synallages) efoson exeis kai esy europaiko AFM...
an exeis aplo AFM den mporeis na kaneis synallages me to exoteriko ektos kai an poulas pshfiaka proionta(p.x. etoima programmata) me eshop opote koveis mia apodeixh gia kathe synallagh me ton analogo Ellhniko FPA..

se xores ektos Europhs den kratas FPA alla koveis ta analoga Elhnika parastatika (timologia h apodeixeis) xoris FPA..

epeidh ta xeirografa parastatika tha katarghthoun se ligo kairo, kalo einai na agoraseis kapoion forologiko mhxanismo gia virtual parastatika..

o logisths den einai ypoxreomenos na gnorizei ti einai to paypal kai ta affiliates... einai ypoxreomenos na sou pei oti gia kathe euro pou eisprateis prepei na to dhloneis katavalontas tous forous pou analogoun..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 30 Νοέμ 2011 18:29

fafos έγραψε:oi polhseis pros polites ths EU exoun kanonika ton FPA ths ekastote xoras ektos apo epixhrhseis pou exoun europaiko AFM (endokoinotikes synallages) efoson exeis kai esy europaiko AFM...
an exeis aplo AFM den mporeis na kaneis synallages me to exoteriko ektos kai an poulas pshfiaka proionta(p.x. etoima programmata) me eshop opote koveis mia apodeixh gia kathe synallagh me ton analogo Ellhniko FPA..

se xores ektos Europhs den kratas FPA alla koveis ta analoga Elhnika parastatika (timologia h apodeixeis) xoris FPA..

epeidh ta xeirografa parastatika tha katarghthoun se ligo kairo, kalo einai na agoraseis kapoion forologiko mhxanismo gia virtual parastatika..

o logisths den einai ypoxreomenos na gnorizei ti einai to paypal kai ta affiliates... einai ypoxreomenos na sou pei oti gia kathe euro pou eisprateis prepei na to dhloneis katavalontas tous forous pou analogoun..
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τι ακριβώς εννοείς με το ευρωπαϊκο ΑΦΜ; Η επιχείρηση θα είναι ατομική (όχι ελεύθερος επαγγελματίας ή ιδιώτης) ακόμα για τα ψηφιακά προϊοντα που ανέφερες εννοείτε ότι τα πάντα θα είναι ψηφιακά και τίποτα δεν θα είναι υλικό.

Οσό για τον λογιστή που κάποια επιχείρηση σαν αυτήν που πρόκειται να άνοιξω θα συνεργαστεί, είναι προαπαιτούμενο από την δική μου πλευρά να γνωρίζει κατ'ελάχιστον τα βασικά για να μπορούμε να συννενοηθούμε και σίγουρα θα πρέπει να έχει επαφή με το ηλεκτρονικό επιχειρείν και να ενδιαφέρεται να μαθαίνει τα τελευταία τεκταινόμενα...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Νοέμ 2011 18:41

gia to europaiko AFM prepei na kaneis enarxh me "endokoinotikes synallages"... o eleutheros epaggelmatias kai o idioths atomikh epixeirhsh exoun, den katalavaino ton diaxorismo..

giati prepei na gnorizei o logisths ti esti paypal h affiliate? o logisths koitaei parastatika kai analoga pratei pernontas ta sta vivlia sou.. esy prepei na tou paradideis auta ta parastatika eite ta lamvaneis eite ta koveis pros tritous.. me liga logia prepei na exeis gia oles tis polhseis sou-agores sou ta analoga parastatika..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Νοέμ 2011 18:42

Θα πρέπει να έχεις δηλώσει στην ΔΟΥ ότι θα κάνεις συναλλαγές με εταιρίες εντός της ευρωπαϊκής ένωσης.

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 30 Νοέμ 2011 20:35

CyberCr33p έγραψε:Θα πρέπει να έχεις δηλώσει στην ΔΟΥ ότι θα κάνεις συναλλαγές με εταιρίες εντός της ευρωπαϊκής ένωσης.
Ακριβώς!

Τις συναλλαγές αυτές θα πρέπει να τις δηλώνεις κάθε μήνα στο VIES.

Για την τιμολόγηση θα χρειαστείς λογισμικό και μηχάνημα θεωρημένο από την εφορία, προκειμένου να έχει και την ψηφιακή υπογραφή.

Ο λογιστής μπορεί εύκολα να τα βρει όλα αυτά και να σε κατατοπίσει με λεπτομέρειες.

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 14 Φεβ 2012 23:22

Επειδή έχω ρωτήσει σε λογιστές και δεν έχω πάρει σαφής απαντήσεις.

Αν υπάρχει κάποιος που παρέχει υπηρεσίες μέσω διαδικτύου κυρίως σε χώρες εκτός Ευρώπης θα ήθελα να μάθω τι στοιχεία ζητάει (και πως πρακτικά με αυτοματοποιημένο τρόπο) από τους πελάτες του και τους προμηθευτές του (και οι προμηθευτές εκτός Ευρώπης) έτσι ώστε να μπορεί να διακρίνει αν ο πελάτης είναι επιχείρηση ή ιδιώτης για την αποστολή απόδειξης ή τιμολογίου σε κάθε περίπτωση.

Θέλω να δίνω μια φόρμα για συμπλήρωση πριν την κάθε συναλλαγή όπου θα συμπληρώνει τα στοιχεία του και στην συνέχεια να μπορεί να γίνεται αυτόματα διάκριση αν είναι επιχείρηση ή ιδιώτης για την κοπή τιμολογίου ή απόδειξης αντίστοιχα.

Ακόμα όταν ο προμηθευτής είναι Freelancer και όχι κάποια επιχείρηση τι θα πρέπει να ζητάω για να μπορώ να περνάω τις πληρωμές ως έξοδα.

Από λογιστές μου έχουν πει ότι πρέπει να ζητάω χαρτιά για άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας και για πελάτες και για προμηθευτές αλλά αυτό πρακτικά είναι αδύνατον αφού δεν νομίζω καμιά επιχείρηση να μπει στην διαδικασία να μου στείλει χαρτιά (λες και είμαι εφορία!!!) και απλώς θα αγοράσει από αλλού.

Αν κάποιος έχει εμπειρία με συναλλαγές κυρίως εκτός Ευρώπης και μπορούσε να μου απαντήσει θα του ήμουν ευγνώμων...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 14 Φεβ 2012 23:25

Ακόμα αν ξέρετε αν αν αυτή την διάκριση μπορεί να την κάνει το paypal αφού όλες οι συναλλαγές γίνονται μέσω paypal...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης