Πολιτική Διαφήμισης στο AddWords

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 03 Δεκ 2011 01:12

Πρόσφατα χρειάστηκε να φτιάξω μια καμπάνια στο AddWords για το site του αδερφού μου με αντικείμενο το ηλεκτρονικό άτμισμα ή τσιγάρο.
Αφού έκανα ένα έλεγχο για τις διαφημίσεις άλλων site με το ίδιο αντικείμενο, ξεκίνησα την διαφήμιση.
Η καμπάνια απορρίφθηκε 3 φορές. Τις 2 πρώτες δεν μου ερχόταν ξεκάθαρο μήνυμα. Την 3 φορά μου δήλωσαν ότι η διαφήμισή μου έχει μέσα την λέξη καπνός και η google απορρίπτει (καπνό πούρα και πίπες). Τότε ανακάλυψα ότι ενώ δεν είχα πουθενά λέξη για καπνό ή τσιγάρο, η λέξη καπνός που έβρισκαν ήταν το domainnam (www.atmo-smoke.gr).
Τούς έστειλα το μήνυμα παραθέτοντας καμιά 10 αρια διαφημίσεις addWords που βγαίνουν με την λέξη κλειδί (ηλεκτρονικο τσιγαρο) όπου ωμά ανέφεραν ότι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα κόψεις το κάπνισμα (παράνομο), ή ότι με αυτό θα σώσεις την υγεία σου, ενώ το δικό μου site απαγορεύει την είσοδο σε ανήλικους και στο footer του site αναφέρει πραγματικά ότι δεν προτείνετε σαν μέθοδος για να κόψεις το τσιγάρο και δεν έχει διεθνείς εγκρίσεις.
Επιπλέον τα domain τους έχουν το smoke με την διαφορά ότι δεν χωρίζεται η λέξη με παύλα π.χ. www.alversmoke.gr .
Μάλιστα σε όλα αυτά τους έστειλα και printscreen για κάπου διάβασα ότι κάνουν κάτι τέτοια παιχνιδάκια και αν κάνεις παράπονο σου λένε δήθεν στείλε μας αυτά τα site γιατί από τον μεγάλο όγκο κάτι μας διέφυγε. "Από την Google δηλαδή κάτι της διέφυγε".
Η αυτοί είναι μεγάλοι μακάκες ή περνάνε εμάς για μεγάλους ...
Από την τσαντίλα μου έκλεισα τον λογαριασμό και δεν δοκίμασα να βάλω κανένα τρελό CPC π.χ 5€ να έβλεπα αν θα την έκοβαν.
Αυτό γιατί έπεσα σε forum που ανέφερε κάποιος ταλαίπωρος σαν και εμένα ανάλογο περιστατικό όπου διαφημίσεις μεγάλης Εταιρείας με ισχυρό cpc πέρναγαν αέρα....
Θα ήθελα την γνώμη σας.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 19 Δεκ 2011 13:31

Απαγορεύεται η διαφήμιση Ηλεκτρονικών Τσιγάρων από τους όρους του Adwords. Ακόμα και "ατμισμα" κλπ να γράφεις στα διαφημιστικά σου, άμα σε οποιαδήποτε σελίδα του site που καταλήγει η διαφήμιση, έχεις ηλεκτρονικά τσιγάρα, κανονικά δεν σου επιτρέπουν την διαφήμιση.

Τώρα για τις "εξαιρέσεις που τους διέφυγαν", δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και το support τους δεν είναι ακριβώς τέλειο στο θέμα αυτό :)

Τα καλά των μονοπωλίων :)
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες