Μαγαζιά επαναγεμίσματος του μελανιού του εκτυπωτή

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 05 Δεκ 2011 18:13

Γνωρίζει κανείς κανένα μαγαζί εδώ κοντά το οποίο σου ξαναγεμίζει το μελάνι του εκτυπωτή σου;

(Μένω Πέραμα αλλά έχω συνηθίσει να κινόυμε και με τα ΜΜΜ!) :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Δεκ 2011 17:48

δε φοβάστε μη κομπλάρουν τον εκτυπωτή αυτά τα μελάνια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 06 Δεκ 2011 17:55

Το έχω ξαναγεμίσει άλλη μια φορά και αυτό που έχω να πώ είναι ότι συμφέρει διότι από εκεί που έδινα 50-60 ευρώ για να πάρω καινούργια τώρα θα δώσω το πολύ 20 ευρώ για να τα ξαναγεμίσω. Οπότε και -40 ευρώ είμαι αλλά και καλό στο περιβάλλον κάνω :wink: . Και πίστεψέ με δεν έχει καμία απολύτως διαφορά (είχα ακούσει μέχρι και ότι κρατούν για μια-δυο εκτυπώσεις). :D

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 06 Δεκ 2011 18:36

cordis έγραψε:δε φοβάστε μη κομπλάρουν τον εκτυπωτή αυτά τα μελάνια;
Cordis δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια κάποιο περιστατικό ότι κόμπλαρε εκτυπωτής που φορούσε ξαναγεμισμένο μελανοδοχείο.

Απ' όσο γνωρίζω το μελανοδοχείο είναι και η κεφαλή ψεκασμού της μελάνης, αν κομπλάρει κάτι για κάποιον λόγο θα είναι το μελανοδοχείο πχ από τα πολλά γεμίσματα ή την καθαρίζεις γιατί θα στούμπωσε ή την πετάς και αγοράζεις μια αυθεντική και όταν τελειώσει την ξαναγεμίζεις με μελάνι του εμπορίου φθηνά.

Ένα νέος εκτυπωτής ink-jet έχει 60-80€ και δώρο τα μελανάκια, όταν τελειώσουν τα καινούργια μελανοδοχεία κάνουν 50-60€ άρα συμφέρει κάθε φορά να αγοράζεις νέο εκτυπωτή που τα έχει δώρο και σου μένει και ο εκτυπωτής!!

Άρα αν δεν θέλεις να δίνεις έναν σκασμό λεφτά ή να κάνεις συλλογή από εκτυπωτές είτε το πας σε κάποιο κατάστημα που τα ξαναγεμίζουν ή αγοράζεις ένα κιτ με μελάνια (μαύρο, κόκκινο, πράσινο, μπλε) και τα γεμίζεις μόνος σου, η διαδικασία είναι πολύ απλή.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Δεκ 2011 19:00

έχω κάτι παλιά για να δοκιμάσω... αλλά από κάτω είναι ξεραμένα... λέτε τσάμπα θα πάει η αναγόμωση των μελανιών; HP είναι...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 06 Δεκ 2011 20:11

εαν δεν είναι απατεώνες εκεί που θα τα πας για γέμισμα θα σου πούν εκείνοι αν είναι πολύ ξερά και δεν ξαναλειτουργούν ή αν είναι εντάξει και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 06 Δεκ 2011 23:25

αν έχουν ξεραθεί στο κάτω μέρος της κεφαλής, λίγο βαμβάκι με οινόπνευμα και καθαρίζει η κεφαλή μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Δεκ 2011 23:37

εγώ από εμπειρία βλέπω 2 στους 3 να παραπονιούνται είτε για μπούκωμα της κεφαλής είτε για κακής ποιότητας μελάνι. Συνήθως το γέμισμα δεν γίνεται με τον κατάλληλο εξοπλισμό και σε ιδανικές συνθήκες, λίγους σωστούς ξέρω που έχουν ευχαριστημένους πελάτες.

Η κεφαλή σώζεται αλλά με κόπο και σε περίπτωση που δεν έχει πετρώσει τελείως η παλιά μπογιά.

εκεί που έχω θετικό feedback στο 99% είναι από εργοστασιακά imitation που στοιχίζουν στη μισή τιμή. Αλλά μόνο για μαύρα μελάνια.

είναι γενικά να βρεις σωστό επαγγελματία όχι κάποιον που δίνει νεροζούμια αραιωμένα και τα μηχανήματά του έχουν νυχτερίδες και αράχνες.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Δεκ 2011 01:02

γι΄αυτό ρωτάω κι εγώ, γιατί έχω ακούσει αρκετούς δυσαρεστημένους ... τον μόνο ευχαριστημένο που έχω ακούσει είναι ένας φίλος μου που αγοράζει μελάνι και τα γεμίζει μόνος του. :p
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 12 Δεκ 2011 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 07 Δεκ 2011 20:59

Ε όχι και διεστραμμένοι οι άνθρωποι!

Διεστραμμένο θα μπορούσες να πεις κάποιον που θα έριχνε το toner στο τζάκι για να ρίξει μετά την τέφρα ως λίπασμα στα φυτά και τα λαχανικά του! :-P :-D
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Δεκ 2011 15:27

Τώρα που το λες, είναι μιά 'διεστραμμένα' καλή ιδέα πλήρους ανακύκλωσης. :idea:
Γιάννη, αν κάνεις κάτι παρόμοιο, προβλέπω να σου στήνουν κάτι σε άγαλμα, διάφοροι 'Πράσινοι', 'Οικολόγοι' κλπ.
Το κακό βέβαια, είναι ότι μετά θα σε πρήξουν στα Φυλλάδια για τη διάσωση του οβάλ-ριγέ σκουληκιού που ζει μόνο στον Πλαταμώνα (και πουθενά αλλού στον πλανήτη!!!), όπως επίσης για τη διάσωση της ελεεινής φραγκόκοτας που ζει στους πρόποδες του Κιθαιρώνα, και Φυλλάδια για πολλά άλλα και ενδιαφέροντα :doh: πραγματάκια. :lol:
Αν το δεις όμως κι από τη θετική του όψη, το όλο θέμα, με τόσα περιττά φυλλάδια, θα έχεις αρκετό προσάναμμα για το τζάκι σου.
Φαντασία να υπάρχει: Τόσο περιττό χαρτί μπορείς επίσης να το κάνεις πρόχειρο χαρτί συσκευασίας... Λέμε τώρα :wink:
Σχετικά με το θέμα μας τώρα:
Στην Εταιρεία όπου δουλεύω, όσες φορές επιχείρησαν να αναγομώσουν μελανάκια, τα αποτελέσματα ήταν -επιεικώς- αισχρά. Απόδοση χρωμάτων άλλη αντ'άλλης. Φαίνεται δεν υπάρχει ISO :lol: για τα CYAN, MAGENTA, και YELLOW, κι ο καθένας τα εννοεί όπως εκείνος θέλει. :think:
Πάντως - όντως - η απόδοση μπορεί μεν να ήταν τρισάθλια, αλλά ζημιά δεν έπαθε κανένα μηχάνημα!!!
Cordis έγραψε:...... τον μόνο ευχαριστημένο που έχω ακούσει είναι ένας φίλος μου που αγοράζει μελάνι και τα γεμίζει μόνος του. :P
Πιθανόν να τα γεμίζει -όπως γράφεις- μόνος του, με κάτι ΚΙΤ αναγόμωσης, που επίσης κυκλοφορούν στην αγορά (βλέπε εδώ)
Αν είναι πράγματι ευχαριστημένος οικονομο-τεχνικά από το προϊόν, δεν έχεις παρά να τον ρωτήσεις further details :P και να μας ενημερώσεις αρμοδίως :P

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 09 Δεκ 2011 19:14

εμενα μου ετυχε πριν μερικους μηνες να βρω μελανη με 15 euro σε σουπερ μαρκετ, αρκει για να τα γεμισεις κομπλε δυο φορες, εχει στο ιντερνετ αν ψαξεις δεν ειναι ακριβα. σιγα μη δωσουμε και 100 ευρω οταν το μηνα δεν κανουμε εκτυπωση πανω απο 1-2 σελιδες και αυτα συνηθως μονο κειμενο. εκτως αυτου πουλανε και ετοιμα και σε μιση τιμη επαναγεμισμενα. εκει δεν εισαι σιγουρος ποσες φορες πρωτητερα εγινε επαναγεμιση εχει σημασια και αυτο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2011 11:26

Μεγάλες Εταιρείες, όπως π.χ. η HP, αναγράφουν και ημερομηνία λήξης του μελανιού τους. Βλέπεις, δεν παύει η ουσία να είναι κάποια Συνθετική Χημική ένωση, η οποία είτε θα αποσυντεθεί -με τον καιρό-, είτε θα αντιδράσει με κάτι άλλο (αέρα -έστω κι ελάχιστο-, κλπ). Γενικά, τα 'ληγμένα' μελανάκια (όσα μου έτυχαν) ξεραίνονται μέσα στο δοχείο.
Όμως και πάλι, όπως είχα γράψει σε κάποιο άλλο Θέμα, τα επανέφερα -στην κυριολεξία- με αρκετή - (όχι υπερβολική) θέρμανση. Μου λειτούργησαν και πάλι άψογα. :lol:
Γράφω όμως τα περί "ημερομηνίας λήξης του μελανιού", ως ένδειξη ότι για τις 'Μεγάλες Εταιρείες' το CYAN είναι CYAN, το MAGENTA είναι MAGENTA, και το YELLOW είναι YELLOW!!!
Μπορεί να διαφέρουν δραματικά στις επαφές σύνδεσης-λειτουργίας. Μπορεί να διαφέρουν δραματικά στα ίδια τα δοχεία! Όμως αν καταφέρεις και πάρεις 'YELLOW' από Canon δοχείο, και το μεταγγίσεις σε HP δοχείο, θα έχεις πάλι σωστό-ολόσωστο YELLOW!!
Ίσως να έχουν τον ίδιο Προμηθευτή...
Αν τα παρασκευάζουν οι ίδιες, ίσως να έχουν βάλει κοινά Standards ακριβείας μεταξύ τους....
Ίσως δεν ξέω τι!.... Όμως η εξασφάλιση της επιτυχίας στο χρώμα/απόχρωση μάλλον είναι και αυτό που -τελικά- καλούμαστε να πληρώσουμε :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες