Δεν Πρόκειται για Φάντασμα!!! :)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Δεκ 2011 12:07

Η συνάδελφος, έντρομη, μου αφηγείται τα εξής:
"Σβήνω το PC στο σπίτι, κανονικά.
Και μετά από το σβήσιμο, από τα μεγαφωνάκια, ακούγεται κάποια σιγανή φωνή, σαν ψίθυρος!!
Το άκουσαν και φίλοι μου, για να βεβαιωθώ ότι δεν τρελλάθηκα, και τρελλάθηκαν κι αυτοί!! "

Άμεση ερώτησή μου: "Το PC είναι σε πολύμπριζο με κουμπί, ενώ τα μεγαφωνάκια σε απλό; "

"ΝΑΙ!! :o :o Πώς το κατάλαβες :question: :question: :o " η άμεση δική της εντυπωσιασμένη αντίδραση :D

"Έχεις βάλει κινητό κοντά στα μεγαφωνάκια; Δεν έχει τύχει ν'ακούσεις παρεμβολές από το κινητό, στα μεγαφωνάκια;" Την ρωτάω ξανά.

"Βέβαια!" μου λέει, κι αρχίζει ν'ανοίγει/γουρλώνει τα μάτια της.... "Παρεμβολή από κάποια εκπομπή, δηλαδή, μάλλον θα είναι;" συνεχίζει.

"Ακριβώς έτσι!!" της απαντάω, έχοντας λυθεί στα γέλια.

Λοιπόν φίλοι: Τα μεγαφωνάκια των PC, περιλαμβάνουν και τμήμα από κύκλωμα ραδιοφώνου. Αυτό, όσο τα μεγαφωνάκια τροφοδοτούνται με ρεύμα, μπορεί να 'συντονιστεί' άνετα με κάποια συχνότητα σταθμού ραδιοφώνου, τηλεόρασης κλπ.
Καθώς δεν είναι πλήρες το κύκλωμα ραδιοφώνου, δεν θα έχετε κάποια απόδοση, αλλά μάλλον περιστασιακές παρεμβολές. :wink:

Γι'αυτό... Πριν αρχίσετε να ψάχνεστε για 'παρακρούσεις', 'άλλες ψυχιατρικές νόσους', 'ψυχοκινητικά φαινόμενα' κλπ περίεργα, δοκιμάστε να βγάλετε τα μεγαφωνάκια από την πρίζα! :D :lol: :lol:
Θα κάνει πολύ καλό στην ψυχοσωματική σας ισορροπία! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 06 Δεκ 2011 12:33

Καλά θα πρέπει να έβλεπε εφιάλτες μέχρι να της εξηγήσεις..
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Δεκ 2011 20:02

χαχα, δεν μου έχει συμβεί και πραγματικά δεν το γνωρίζα. Καλό. Εμένα αν μου συνέβαινε, θα πίστευα ότι φταίει το (S)vista pc μου. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Δεκ 2011 22:04

Pesoner έγραψε:Καλά θα πρέπει να έβλεπε εφιάλτες μέχρι να της εξηγήσεις..
Απλώς δεν έβλεπε την ώρα να μου πει, το τι της συνέβαινε :D :wink: Αμφιβάλλω αν κοιμήθηκε και καθόλου! :lol:
Spyrostagas έγραψε:χαχα, δεν μου έχει συμβεί και πραγματικά δεν το γνωρίζα. Καλό. Εμένα αν μου συνέβαινε, θα πίστευα ότι φταίει το (S)vista pc μου. :)
Γιατί; Δεν έχει τύχει να βάλεις κοντά το κινητό σου, ενώ δουλεύεις στο PC; Εκεί να δεις... Συχνά - πυκνά θ'ακούς χαρακτηριστικούς κινητο-ήχους στα μεγάφωνα :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες