Πρόβλημα με Piwik

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
p_pan

Πρόβλημα με Piwik

Δημοσίευση από p_pan » 07 Δεκ 2011 17:22

Καλησπερα και παλι,

θελω να ρωτησω μερικα πραγματα γιατι εχω κατι προβληματα με το piwik!

Δεν ξερω ποσοι ειναι αυτοι που το λειτουργουν απο εδω μεσα αλλα εγω προσωπικα απο τη μερα που το ξεκινησα κολλησα! Το λατρεψα και ακομα και τωρα που εχω καποια προβληματακια προσπαθησα να γυρισω πισω στην γνωστη λυση google αλλα ματαια.

Το προβλημα μου εχει ως εξης:

Ολα αρχισαν πριν λιγο καιρο (κανα 3 μηνο) οταν ξαφνικα κολλησε η σελιδα μου! Μιλησα με την εταιρια που μου παρεχει hosting και μου εκαναν restart στην php. Ξεχασα να πω οτι εκτος απο το piwik τρεχω και ενα blog σε wp και τραβαω και feed απο το twitter μου!

Την πρωτη φορα δεν εδωσα σημασια λεω μπορει να ειναι το twitter πραγμα που ποτε δεν ειχε ξανα κανει αφου το ειχα πριν απο το piwik. Το φενομενο αρχισε ομως να γινεται ολο και ποιο συχνα και αν δεν κανω λαθος εχει γινει 2 - 3 φορες μεσα στον Νοεμβριο!!!

Και ρωταω εχει κανεις καμια ιδεα; Ειναι δυνατον μια σελιδα με ~2000 max μοναδικους επισκεπτες να κολαει εναν σερβερ;

Τι πρεπει να κανω;
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Piwik

Δημοσίευση από Jimaek » 07 Δεκ 2011 21:04

Αν είσαι σε shared και ο server έχει άλλους 300 πελάτες πάνω τότε και με 100χρηστες θα κολλάει.

Σε συμβουλεύω να απενεργοποιήσεις το "Allow Piwik archiving to trigger when reports are viewed from the browser" μιας και αυτό φορτώνει αρκετά τον server όταν έχεις πολλές επισκέψεις, και να ενεργοποιήσεις το cron archiving http://piwik.org/setup-auto-archiving/

Άβαταρ μέλους
p_pan

Πρόβλημα με Piwik

Δημοσίευση από p_pan » 08 Δεκ 2011 00:20

Ευχαριστω! Παντος το κολιμα εγινε μερες και ωρες χωρις τρελη επισκεψιμοτιτα... :/

Υπαρχει περιπτωση το κολλημα να το προκαλει το wp η το feed του twitter?
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
p_pan

Πρόβλημα με Piwik

Δημοσίευση από p_pan » 21 Δεκ 2011 12:58

???
Αγράματος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες