Βοήθεια με sql σε wordpress με innodb tables!!!

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 07 Δεκ 2011 21:13

Έχω χάσει των ύπνο μου εδώ και 4 μέρες και πάω για την 5η...!!!

στις 3 Δεκέμβριο 11:15 το βράδυ, χωρίς λόγο και αιτία(ενημερωμένα όλα και αγορασμένα όσα χρειαζόταν), ξαφνικά μεταφέρθηκαν όλα τα pages στο trash, τα μενού αλλάξανε κάποια και άλλα διαγραφήκανε σχεδόν τελείως, στα ποστ διαγραφήκανε πάνω από 600 φωτογραφίες ορισμένες ως"set featured images" και youtube videos που είχαν καταχωρηθεί ως "external media"

για αρχη όλοι τρελαινόμαστε, αλλά υπάρχει λύση σωστά?! λες στην εταιρεία να στο γυρίσει το σιτε μια μέρα πριν (2 δεκεμβριου) μαζί και την βάση και όλα θα είναι όπως και πριν σωστά??!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B_Dark την 09 Δεκ 2011 01:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 08 Δεκ 2011 00:47

CyberCr33p έγραψε:Σωστά
για ένα περίεργο λόγο η βάση είναι mix myisam & innodb και μου λένε ότι δεν γινετε να ανακτήσουν τα innodb tables μόνο εάν κάνουν restore όλους πελάτες μια μέρα πριν.. (μακάρι μου πείτε ότι δεν ισχύει, επειδη δεν έχω γνώση καθόλου από innodb, για να έχω άποψη :))

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Δεκ 2011 01:08

Τα tables της mysql συνήθως είναι τύπου myisam ή innodb. Στα myisam χονδρικά το κάθε table είναι και ένα αρχείο, οπότε και αυτά μπορούν να στα επαναφέρουν χωρίς πρόβλημα. Το innodb συνήθως είναι μόνο ένα μεγάλο αρχείο σε κάθε server που περιέχει όλα τα δεδομένα των tables που είναι αυτού του τύπου για όλες τις βάσεις δεδομένων που υπάρχουν στο server. Οπότε με το r1soft που χρησιμοποιούν για backup την έχουν πατήσει γιατί δεν μπορούν να επαναφέρουν το αρχείο του innodb γιατί θα επηρεάσει τις βάσεις και των άλλων πελατών. Η μόνη λύση εάν δεν έχουν άλλο backup και δεν έχεις και εσύ κάποιο θα ήταν να επαναφέρουν τα πάντα από mysqlστην κατάσταση πριν τους χακέψουν, σε κάποιο server που δεν χρησιμοποιούν, και στη συνέχεια να κάνουν ένα mysqldump για να πάρουν backup της βάσης σου που θα περιέχει και τα myisam και τα innodb tables. Στη συνέχεια μπορούν να την μεταφέρουν στο server που σου κάνει το hosting. Δεν ξέρω βέβαια εάν είναι διατεθημένοι να το κάνουν αυτό μιας και είναι χρονοβόρα διαδικασία και θα πρέπει να έχουν και κάποιο server που δεν χρησιμοποιούν.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 08 Δεκ 2011 01:41

CyberCr33p έγραψε:Τα tables της mysql συνήθως είναι τύπου myisam ή innodb. Στα myisam χονδρικά το κάθε table είναι και ένα αρχείο, οπότε και αυτά μπορούν να στα επαναφέρουν χωρίς πρόβλημα. Το innodb συνήθως είναι μόνο ένα μεγάλο αρχείο σε κάθε server που περιέχει όλα τα δεδομένα των tables που είναι αυτού του τύπου για όλες τις βάσεις δεδομένων που υπάρχουν στο server. Οπότε με το r1soft που χρησιμοποιούν για backup την έχουν πατήσει γιατί δεν μπορούν να επαναφέρουν το αρχείο του innodb γιατί θα επηρεάσει τις βάσεις και των άλλων πελατών. Η μόνη λύση εάν δεν έχουν άλλο backup και δεν έχεις και εσύ κάποιο θα ήταν να επαναφέρουν τα πάντα από mysqlστην κατάσταση πριν τους χακέψουν, σε κάποιο server που δεν χρησιμοποιούν, και στη συνέχεια να κάνουν ένα mysqldump για να πάρουν backup της βάσης σου που θα περιέχει και τα myisam και τα innodb tables. Στη συνέχεια μπορούν να την μεταφέρουν στο server που σου κάνει το hosting. Δεν ξέρω βέβαια εάν είναι διατεθημένοι να το κάνουν αυτό μιας και είναι χρονοβόρα διαδικασία και θα πρέπει να έχουν και κάποιο server που δεν χρησιμοποιούν.
Πραγματικά σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον μακάρι να μου δίνανε το ίδιο ενδιαφέρον, 5 μέρες προσπαθώ να πάρω τις παραπάνω πληροφορίες που έδωσα, μέχρι μου κλίνανε την συνδιάσκεψη στο skype μόλις πήγαινα να τους ρωτήσω κάτι.

Δυστυχώς έχουν πολύ κακή υποστήριξη και με κάτι περίεργες σπόντες πρέπει να είναι ίσως και κριφορατσιστες με τους Έλληνες γενικά η λόγο της όλης προπαγάνδας ότι εμείς φταίμε για την κρίση (που θεωρώ ότι είναι σίγουρο γιατί πολύ γνωστοί μου έχουν αντιμετωπίσει χάλια συμπεριφορά, μόλις είπαν ότι είναι από την Ελλάδα σε διάφορες υπηρεσίες άλλων ευρωπαϊκών κρατών). Oι συγκεκριμένοι είναι Αμερικανοί (που έχω το host) και εάν μιλήσουμε ρεαλιστικά όλα από αυτούς ξεκίνησαν(η κρίση στην Ευρωπη), αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία τεπσα...

θα τους μεταφέρω αυτά που μου είπες και μακάρι να μου το κάνουν θα τους πληρώσω κιόλας από να χάσω τόσο χρόνο για να το διορθώσω χειροκίνητα αντί να συνεχίσω να το αναπτύσσω..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος B_Dark την 08 Δεκ 2011 02:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Δεκ 2011 02:01

Ελπίζω να βγάλεις άκρη. Και από εδώ και πέρα να έχεις και δικά σου backup. Μην στηρίζεσαι στα backup που μπορεί ή μπορεί και όχι να έχει ο webhost. Τα δεδομένα είναι δικά σου και σε εσένα έχουν αξία.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 00:05

CyberCr33p έγραψε:Ελπίζω να βγάλεις άκρη. Και από εδώ και πέρα να έχεις και δικά σου backup. Μην στηρίζεσαι στα backup που μπορεί ή μπορεί και όχι να έχει ο webhost. Τα δεδομένα είναι δικά σου και σε εσένα έχουν αξία.
"As you instructed - I have restored the database to a brand new cloud server, dumped as an sql file and then, restored as koli_smd. Please note that I have taken the backup from Dec 2 for all those. If that is not fixed the issue, I am sorry but I have no other option than restoring from another backup. Please let me know which day's backup that I can try."

και η βάση που μου έδωσε δεν έχει innodb tables...θα με τρελάνουν!!!!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Δεκ 2011 00:16

Restore στο cloud server που λένε μάλλον θα έκαναν μόνο τη βάση και όχι το αρχείο ibdata που περιέχει τα innodb tables. Οπότε με ένα mysqldump θα πήραν μόνο τα myisam tables. Επειδή δεν βλέπω να βγάζεις άκρη με το τεχνικό ζήτησε να προωθήσουν το ticket σε κάποιο προϊστάμενο μπας και ασχοληθεί και βγάλεις άκρη.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 00:27

CyberCr33p έγραψε:Restore στο cloud server που λένε μάλλον θα έκαναν μόνο τη βάση και όχι το αρχείο ibdata που περιέχει τα innodb tables. Οπότε με ένα mysqldump θα πήραν μόνο τα myisam tables. Επειδή δεν βλέπω να βγάζεις άκρη με το τεχνικό ζήτησε να προωθήσουν το ticket σε κάποιο προϊστάμενο μπας και ασχοληθεί και βγάλεις άκρη.
Αυτό που διαβάζεις ο senior admin Μου τα απάντησε!! Να μην μιλήσω για τον CEO άλλος από εκεί...Εταιρία από την Νεα Υορκη σου λένε μετά..

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Δεκ 2011 00:35

Τότε θα πρότεινα να εγκαταστήσεις ξανά το wordpress σε κάποιο άλλο φάκελο για μετά να περάσεις ακριβώς τα ίδια plugins. Στο λέω αυτό για να δεις μέσω του phpmyadmin ποια plugins κάνουν χρήση innodb ώστε να τα διαγράψεις από το κύριο site σου (να σβήσεις και τα tables που απομένουν στη βάση για το κάθε τέτοιο plugin) και στη συνέχεια να τα εγκαταστήσεις ξανά ώστε να ξαναδημιουργηθούν τα tables. Εκτιμώ πάντως ότι δεν θα είναι πολλά αυτά τα plugins, αλλά σίγουρα θα είναι χρονοβόρα διαδικασία για να βγάλεις άκρη.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 00:50

CyberCr33p έγραψε:Τότε θα πρότεινα να εγκαταστήσεις ξανά το wordpress σε κάποιο άλλο φάκελο για μετά να περάσεις ακριβώς τα ίδια plugins. Στο λέω αυτό για να δεις μέσω του phpmyadmin ποια plugins κάνουν χρήση innodb ώστε να τα διαγράψεις από το κύριο site σου (να σβήσεις και τα tables που απομένουν στη βάση για το κάθε τέτοιο plugin) και στη συνέχεια να τα εγκαταστήσεις ξανά ώστε να ξαναδημιουργηθούν τα tables. Εκτιμώ πάντως ότι δεν θα είναι πολλά αυτά τα plugins, αλλά σίγουρα θα είναι χρονοβόρα διαδικασία για να βγάλεις άκρη.
έχω φτιάξει 5 σιτε, 5 σε multisite wp με τα ίδια plugins και δεν έχει κάνει κανένα Innodb table, το άλλο σιτε είναι ξεχωριστό ακόμα, και για ένα περίεργο λόγο έγιναν κάποια innodb tables...

wp_commentmeta

wp_comments

wp_postmeta

wp_posts

wp_terms

wp_term_relationships

wp_term_taxonomy

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Δεκ 2011 00:56

Τότε πρόκειται για γερή ζημιά εάν έχουν πρόβλημα αυτά τα tables γιατί περιέχουν τα πιο σημαντικά δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 01:02

CyberCr33p έγραψε:Τότε πρόκειται για γερή ζημιά εάν έχουν πρόβλημα αυτά τα tables γιατί περιέχουν τα πιο σημαντικά δεδομένα.
iknow...

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 03:56

υποτίθεται ότι κάνανε όσα μου είπες και παρόλα αυτά έχει καταχωρήσεις από το 3-4 δεκ... μπορείς να μου πεις τι χρειαζόμαστε από αυτούς ακριβώς να μου το στείλουν και να σε πληρώσω να μου το κανείς εσύ που έχεις γνώση?

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 09 Δεκ 2011 06:43

"On our servers the innodb databases are separated and not in a single ibdata file like most servers. We restored both your myisam and the innodb tables from the backups we have available. Restoring in any other manner will not add any additional data. The only option is to restore from a different date and see if all the content you need is present. "

αφού είναι ξεχωριστά γιατί μου δίνουν την ίδια βάση?

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες