Πρώτη ΔΩΡΕΑΝ Πλατφόρμα deal aggregator για τους Affiliates [έως 1.5]

εργαλεία που έχουν φτιάξει Έλληνες και μας βοηθάνε στο Affiliate Marketing
Κλειδωμένο
fr33stuff30

Δημοσίευση από fr33stuff30 » 16 Ιαν 2012 08:57

Οι προσφορές που έχουν λήξει φεύγουν κάποια στιγμή από μόνες τους ή πρέπει να τις διαγράφουμε εμείς χειροκίνητα;

Παρατήρησα ότι κάποιες προσφορές ενώ έχουν ακόμα π.χ. 15 ώρες για να λήξουν, εμφανίζονται σαν ληγμένες. Υποθέτω ότι το πρόβλημα αυτό οφείλεται στο ότι δεν λαμβάνει υπόψη την ακριβή ώρα που λήγει η προσφορά αλλά την ημερομηνία. Υπάρχει περίπτωση να προστεθεί και η ώρα για να είναι πιο ακριβές;
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Ιαν 2012 15:02

Μήπως έχει κάποια σχέση η ώρα του server; Γιατί εάν η προσφορά περαστεί με ώρα λήξης Ελλάδας και ο server που κάνει το hosting βρίσκεται Αμερική και έχει άλλη ώρα τότε οι προσφορές θα λήξουν νωρίτερα.

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 17 Ιαν 2012 00:20

fr33stuff30 έγραψε:Οι προσφορές που έχουν λήξει φεύγουν κάποια στιγμή από μόνες τους ή πρέπει να τις διαγράφουμε εμείς χειροκίνητα;

Παρατήρησα ότι κάποιες προσφορές ενώ έχουν ακόμα π.χ. 15 ώρες για να λήξουν, εμφανίζονται σαν ληγμένες. Υποθέτω ότι το πρόβλημα αυτό οφείλεται στο ότι δεν λαμβάνει υπόψη την ακριβή ώρα που λήγει η προσφορά αλλά την ημερομηνία. Υπάρχει περίπτωση να προστεθεί και η ώρα για να είναι πιο ακριβές;
Ευχαριστώ
Το πρόβλημα θα είναι αυτό που είπε ο CyberCr33p. Η ώρα του server είναι ρυθμισμένη διαφορετικά. Οι προσφορές που λήγουν, αυτόματα αλλάζουν κατάσταση σε "ληγμένες", δεν εμφανίζονται άλλο και μπορείτε να τις διαγράψετε μαζικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Ιαν 2012 00:24

Πάντως αυτό θα μπορείς να το λύσεις ρυθμίζοντας το timezone στην PHP. Για το πώς θα το κάνεις αυτό καλύτερα να ρωτήσεις τον webhost σου μιας και η ρύθμιση διαφέρει από server σε server.

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 17 Ιαν 2012 00:49

Seneca έγραψε:Έχω γίνει κουραστική,το ξέρω,αλλά έχω κι άλλο πρόβλημα! Πως τα καταφέρνω κάθε φορά...

Όταν βάζω απλό xml feed και όχι ενοποιημένο, "σκαλώνει" στο κατάστημα ότι και να του βάλω και δεν μπορώ να προχωρήσω. Το update το έχω κάνει.

Πάλι εγώ φταίω?? :oops:
Τι ακριβώς εννοείτε σκαλώνει; Σας βγάζει κάποιο σφάλμα;

Seneca

Δημοσίευση από Seneca » 17 Ιαν 2012 02:41

Καλησπέρα

Ναι,μου βγάζει Σφάλμα στο κατάστημα "Σφάλμα (1)".
Βασικά,θέλω να βάλω απλά xml γιατί όταν βάζω ενοποιημένα μου βγάζει διπλές εγγραφές!
Για παράδειγμα, βάζω το ενοποιημένο της π.χ Clickbanner για κάποια καταστήματα και βάζω το ενοποιημένο της π.χ forestview για κάποια άλλα, ε, αν η προσφορά υπάρχει και στα 2 δίκτυα θα μου βγάλει και τις 2! Γι'αυτό προσπάθησα να βάλω απλά xml και μου βγάζει σφάλμα!

Α,μη ξεχάσω πάλι, στο άλλο πρόβλημα που είχα,ότι δεν μου φόρτωνε τις προσφορές, έβαλα στο htaccess την εντολή rewritebase / και μου δούλεψε! Δεν ξέρω αν απλά έτυχε,αλλά πέτυχε! :kaloe:

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 17 Ιαν 2012 07:00

Seneca έγραψε:Καλησπέρα

Ναι,μου βγάζει Σφάλμα στο κατάστημα "Σφάλμα (1)".
Βασικά,θέλω να βάλω απλά xml γιατί όταν βάζω ενοποιημένα μου βγάζει διπλές εγγραφές!
Για παράδειγμα, βάζω το ενοποιημένο της π.χ Clickbanner για κάποια καταστήματα και βάζω το ενοποιημένο της π.χ forestview για κάποια άλλα, ε, αν η προσφορά υπάρχει και στα 2 δίκτυα θα μου βγάλει και τις 2! Γι'αυτό προσπάθησα να βάλω απλά xml και μου βγάζει σφάλμα!
Σχετικά με αυτό: το δοκίμασα και προσπάθησα να αναπαράγω το πρόβλημα στη δική μου μεριά αλλά δυστυχώς δεν επιβεβαιώνω το πρόβλημα που περιγράφεις.

Βεβαιώσου ότι έχεις εισάγει όλα τα απαραίτητα πεδία και πριν βάλεις απλό XML feed πρέπει να έχεις δημιουργήσει το Deal site από το Deal Sites -> Προσθήκη Deal Site.

Έτσι ώστε όταν δημιουργείς απλό XML Feed να μπορείς από την dropdown λίστα να επιλέξεις το deal site.

Αν θες ρίξε μια ματιά στο άρθρο Ενοποιημένα XML Feeds vs Deal Site Feeds
που εξηγεί τη διαφορά του Aggregated Feed και το Ενοποιημένου.

fr33stuff30

Δημοσίευση από fr33stuff30 » 17 Ιαν 2012 09:34

Οκ ευχαριστώ, θα δοκιμάσω με την αλλαγή της ώρας να δω

Seneca

Δημοσίευση από Seneca » 17 Ιαν 2012 16:45

Αυτό είναι το πρόβλημα,δεν μου βγάζει κανένα drop down,ενώ έχω ήδη φτιάξει το κατάστημα!
Μήπως,παίζει ρόλο ο server?

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 17 Ιαν 2012 18:01

Η κατάσταση του deal site που έχεις δημιουργήσει πρέπει να είναι σε ενεργό. Δες μήπως είναι σε Ενεργό: Όχι και γι' αυτό το λόγο δεν στο εμφανίζει.

Seneca

Δημοσίευση από Seneca » 17 Ιαν 2012 19:09

Θα σε στεναχωρήσω,αλλά είναι ενεργοποιημένες. Κάτι άλλο γίνετε! Μη παιδεύεσαι.Απλώς δεν με θέλει!

fr33stuff30

Δημοσίευση από fr33stuff30 » 18 Ιαν 2012 09:39

Υπάρχει περίπτωση ένα widget να εμφανιστεί πρώτο πάνω από τις κατηγορίες; Διότι ακόμα και με την επιλογή "Στην αρχή - πρώτο" εμφανίζεται μεν πρώτο από τα widget αλλά κάτω από τις κατηγορίες στη sidebar

Τελικά η ώρα του server ήταν η σωστή. Υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε ώρες ακόμα και σε μέρες σε αρκετές προσφορές, π.χ. ψάξτε στο site σας την προσφορά "01.01. - 30.01.2012, SPA" αυτή τη στιγμή γράφει ότι λήγει σε μία μέρα ενώ στο πρωτότυπο site λήγει σε 2 μέρες και 2 ώρες. Σε άλλες προσφορές υπάρχει απόκλιση από μία έως αρκετές ώρες.

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 19 Ιαν 2012 00:40

fr33stuff30 έγραψε:Υπάρχει περίπτωση ένα widget να εμφανιστεί πρώτο πάνω από τις κατηγορίες; Διότι ακόμα και με την επιλογή "Στην αρχή - πρώτο" εμφανίζεται μεν πρώτο από τα widget αλλά κάτω από τις κατηγορίες στη sidebar
Παρακαλώ επεξεργαστείτε το Widget και ορίστε το να εμφανίζεται πρώτο. Αμέσως μετά το Sidebar Menu θα εμφανίζεται το πρώτο Widget. Αυτή είναι η θέση απ' όπου ξεκινάνε τα Widgets.
fr33stuff30 έγραψε:Τελικά η ώρα του server ήταν η σωστή. Υπάρχει μεγάλη απόκλιση σε ώρες ακόμα και σε μέρες σε αρκετές προσφορές, π.χ. ψάξτε στο site σας την προσφορά "01.01. - 30.01.2012, SPA" αυτή τη στιγμή γράφει ότι λήγει σε μία μέρα ενώ στο πρωτότυπο site λήγει σε 2 μέρες και 2 ώρες. Σε άλλες προσφορές υπάρχει απόκλιση από μία έως αρκετές ώρες.
Η απόκλιση που λέτε για τις προσφορές είναι διότι ο Deal Aggregator κρατάει την ημέρα την οποία λήγει μια προσφορά (καθώς όλες οι προσφορές λήγουν στις 12 το βράδυ - επειδή τότε είναι το τέλος της μέρας).

Αν το deal site που έχει την προσφορά ανανεώνει, ή αλλάζει την προσφορά δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι γι' αυτό καθώς η προσφορά έχει ήδη περαστεί.

Το σύστημα όταν βλέπει ότι μια προσφορά λήγει σε πάνω από 1 ημέρα/ες εμφανίζει μόνο σε πόσες μέρες λήγει για να μην πιάσει πολύ χώρο.

Όταν έχει μείνει λιγότερο από μία μέρα τότε εμφανίζει τις ώρες που απομένουν.

Το σύστημα δεν είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που βλέπετε στα Deal Site που εμφανίζουν ημέρα, ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα σε αντίστροφη μέτρηση.

Είναι διαφορετικό για να μην πιάνει χώρο.

kapoios001

Δημοσίευση από kapoios001 » 19 Ιαν 2012 00:41

Seneca έγραψε:Θα σε στεναχωρήσω,αλλά είναι ενεργοποιημένες. Κάτι άλλο γίνετε! Μη παιδεύεσαι.Απλώς δεν με θέλει!
Αν θες μπορείς να μας δώσεις με ΠΜ ή μέσω E-mail στο support@automatismosweb.gr τα στοιχεία εισόδου για το Deal Aggregator σου, το URL του site σου για να ελέγξουμε τι γίνεται και να μπορέσει να λυθεί το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιαν 2012 11:57

ggirtsou έγραψε:Αν το deal site που έχει την προσφορά ανανεώνει, ή αλλάζει την προσφορά δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι γι' αυτό καθώς η προσφορά έχει ήδη περαστεί.
σε μια επόμενη έκδοση θα μπορούσε να κάνει update μια φορά την ημέρα για τέτοιες περιπτώσεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Affiliate Tools”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες