The FreeStuff.gr Project : Please READ

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 24 Σεπ 2003 20:23

loipon mias kai to Freestuff apotelei gia pollous edw mesa antikeimeno kathimerinis apasxoliseis skeftika mipws ta "miala" tou Freestuff kai fisika me tin sigkatathesi kai tin polytimi voitheia tou idioktiti na 3ekinousame tin dimiourgia enos dikou mas forum. Database freaks exoume, programming freaks allous tosous, designers episis.

Ektimw pos ena tetoio site tetoiou epipedou mias kai ginetai tetoios ntoros kalo tha itane na exei to diko tou engine kai tin diki tou monadiki parousia.

To prwto comment tha parakalousa na einai tou Giannh kai oi ypoloipoi as akolouthisoun. thanx,. :D

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 24 Σεπ 2003 20:30

Καλά.. Άντε να περιμένουμε τον Γιάννη... :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Σεπ 2003 21:22

οκ... καλύτερα να περιμένουμε τον Γιάννη πρώτα... :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Σεπ 2003 21:29

καλά...
αυτό που λες με πιάνει εντελώς αδιάβαστο..
μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο...
μη τα πετάς έτσι παιδί μου...
πιο χαλαρά...
και τέτοια...

πως το σκέφτεσαι δηλαδή... κλώνος του phpBB ή από την αρχή.. από το 0 και βλέπουμε που μας βγάζει;...

γενικά έχουμε πολλά ταλέντα εδώ μέσα...
αλλά ποιος θα ήταν μέσα σε κάτι τέτοιο...
αλλά και μόνο η ιδέα για κάτι που θα φτιάξουμε όλοι μαζί με εξιτάρει... κι ας μην έχω πολύ χρόνο αυτό το διάστημα... θα έρθουν καλύτερες ημέρες.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 24 Σεπ 2003 21:37

John Sclavos έγραψε: αλλά ποιος θα ήταν μέσα σε κάτι τέτοιο...
John ! Count me in !

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Σεπ 2003 22:55

Endiaferon akougetai... gia pes perisotera... ti akrivos skeftesai?

Basika teleytea akouo gia polla site pou etoimazontai me antikeimeno to webdeisgn, programming, ktl ktl ktl...

idika me PHP/MySQL....

Ti ginetai? tis modas einai ?
:kaloe: :hammer: :pint:

Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Δημοσίευση από crackman » 24 Σεπ 2003 23:13

Κι εγώ είμαι μέσα!
αλλά...
1) κάποιος πρέπει να κάνει την ανάλυση να δούμε τι πρέπει να έχει το νέο forum.
2) κάποιος να αναλάβει το διαμελλισμό σε τμήματα και να δώσει σε κάθε ενδιαφερόμενο το κομμάτι στο οποίο θα πρέπει να δουλέψει.
3) κάποιος (ίσως πρώτα από όλα) θα πρέπει να φτιάξει σε Photoshop ή κάποιο ανάλογο εργαλείο την όψη που θα έχει.
και άλλα πολλά...

Δηλαδή με λίγα λόγια κάποιος πρέπει να είναι ο "manager" που θα κάνει όλο αυτό το σκηνικό.

Τι λέτε? Μπορούμε? :-?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2003 00:57

να οργανωθούνε Έλληνες εε;
τι λέτε είναι δύσκολο;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 25 Σεπ 2003 01:09

loipon i idea mou einai i e3is, na ftia3oume ena forum opou i leitourgikotita tha einai paromoia kai giati oxi kaliterh apo to phpBB (petontas oti axristo kai prosthetontas oti nomizoume oti tha to ekanan kalitero) kai fisika tha exei enan oraio sxediasmo.

Mias kai polloi apo emas edw asxoloumaste me php kai fisika einai kai to oikonomiko sth mesh auto to kommati mporei na ginei se php/mySQL.

To prwto pragma pou exoume na kanoume einai na dimiourgisoume ena plano. Physical resources. Ti atoma tha xreiastoume diladi. 2 omades. Mia programmatismou mia sxediasmou opou tha douleuoune parallila katw apo to idio project specification. Auto tha ginei kai apo tis 2 omades apo koinou ef oswn yparxoun oi gnwseis.

Giannh, kaneis den exei xrono alla pisteuw pws mporoume na afierwsoume estw kai 1 wra tin imera gia kati tetoio.

As kilisei arga kai stathera. To prwto vima loipon einai na doume poioi einai mesa kai ti mporoun na prosferoun.

Osoi apantisane loipon kai osoi tha apantisoune as min meinoun sto "eimai mesa" alla kai ti gnwseis tha mporouse na prosferei se ena tetoio project (tha einai megalo paidia prosoxh) wste na dimiourgisoume mia dendroeidh morfh gia to poios e3artatai apo poion.

Prosoxh se kati. H idea mou i sigkekrimenh ypothike exontas sto mialo 2 prooptikes.

1: na voithisoume ta nea paidia pou asxolountai me to xwro tou web na katalavoune pws e3elisetai ena project (pou arxizei kai pou teleiwnei) mias kai polla vivlia e3igoun alla an den to doune mprosta tous diskola tha katalavoun.

2: oi "empeiroi" kai einai kamposoi edw mesa na apoktisoune epitelous ena endiaferon kai na papsoun na asxolountai me diafores mikrotites kai na dwsoune kati s auto to site. Den yponoow kati, apla fantasteite to misawro, tetarto mia wra pou afierwnete edw mesa na to afierwnete stin kataskevi enos site tetoiou megethous.

To site auto exei , eixe kai exei idiokthth. Pros theou den diekdikw tipota apla pistevw pws o stoxos tou Giannh einai na dimiourgisei mia katapliktiki koinotita kati pou pistevw katafere.

As ton antamipsoume loipon, mias kai ligo h poly oloi exoume parei kati apo edw mesa.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 25 Σεπ 2003 01:12

crackman έγραψε:
Δηλαδή με λίγα λόγια κάποιος πρέπει να είναι ο "manager" που θα κάνει όλο αυτό το σκηνικό.
manager exei to site kai legetai John Sclavos. Protaseis tha ginontai apo olous alla o teleutaios logos tha ton exei o Giannhs.

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 25 Σεπ 2003 01:26

Εκτός από τις λίγες γνώσεις μου που έχω μπορώ να προσφέρω το χώρο και το όνομα (www.clone.gr) ... μιας και αναφέρθηκε η λέξη κλώνος :lol:

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 25 Σεπ 2003 01:34

Πιστεύω ότι η ιδέα είναι καταπληκτική, αλλά για να γίνει πραγματικότητα πρέπει να προσφέρουν όσοι μπορούν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους!

Μετρήστε με...

Απότι είδα θέλετε να το κάνετε σε PHP/MySQL. Τα αντικέιμενα αυτά δεν είναι το φόρτε μου, αλλά έχοντας αρκετά μεγάλη εμπειρία σε C,Java πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω αν μου ανατεθεί ένα επιμέρους κομμάτι του κώδικα... :wink:
Άσε που έχω κάνει και μια αρκετά καλή εξοικίωση με PHP/MySQL συντηρώντας και γράφοντας νέα modules για το cmgreece.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Δημοσίευση από crackman » 25 Σεπ 2003 01:35

Όταν λέω manager, ενοώ ότι κάποιος πρέπει να αναθέσει το κάθε κομμάτι στον κάθε ενδιαφερόμενο, να παρακολουθεί την πρόοδο και να κάνει συστάσεις για ότι αλλαγή-βελτίωση-παραμετροποίηση χρειάζεται.
Νομίζω ότι είναι μεγάλη ευθύνη αυτή.
- Για μένα πχ να κάνω ένα σύστημα που να αποθηκεύονται τα posts, είναι εφικτό. στη συνέχεια θα το συνδέσω με τον Cha0s που θα έχει αναλάβει το σύστημα των χρηστών, που θα συνδέεται με τον iNDEFiX που θα έχει αναλάβει την MySQL, εσύ (stiger) τα γραφικά.... (τα ονόματαα και οι αναθέσεις είναι τυχαία και σε ουδεμία περίπτοση αντιπροσοπεύουν την πραγματικότητα :P )
Φαντάσου λοιπόν τον Γιάννη ή όποιον Γιάννη αναλάβει το management να παρακολουθεί την εξέλιξη.
Πρέπει να τα ενόνει, να τα δοκιμάζει, να κάνει παρατηρίσεις στον καθένα ξεχωριστά , να, να, να...

Άλλο ένα μειονέκτημα είναι ότι όλοι είμαστε μακρυά ο ένας από τον άλλο και χωρίς άμμεσο κίνητρο, και κατα συνέπεια δεν μπορείς να στιριχθείς απόλυτα στα λόγια.
πχ Αν εγώ τα βρώ σκούρα σε κάποιο κομμάτι, θα πώ δεν μαμιέτε... και τα παρατάω έτσι απλά.
Δεν λέω ότι θα το κάνω. Προς θεού, αλλά δεν ξέρεις όμως και αν το κάνω :-?

Πολλά τα προβλήματα που πρόκειτε να συναντίσουμε, αλλά όποιος έχει την όρεξη θα τα ξεπεράσει.

Επειδή η αρχή είναι το ήμισι του παντός, εγώ λέω να γίνει η προσπάθεια και στο κάτω κάτω δεν χάνει κανείς τίποτα :wink:

Πώς το βλέπεις?

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 25 Σεπ 2003 01:42

pistevw pws me ena team pou na apoteleitai apo 3 programmers kai 3 grafistes.. to vazw san ena katwto orio..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2003 01:43

λοιπών ξεκινάμε με το τι ξέρει ο καθένας από αυτά που μπορούν να μας χρησιμέψουν...

- Γενικά δομημένο προγραμματισμό πολύ καλό
- Γενικά Object Oriented προγραμματισμό πολύ καλό
- PHP αρκετά
- mySQL (ANSI SQL) πολύ καλά
- Σχεδιασμός βάσης δεδομένων... έχω σχεδιάσει αρκετές σε Oracle και SyBase δε νομίζω να έχω πρόβλημα στην απλούστερη μορφή βάσης δεδομένων όπως η mySQL ;)
- Ανάλυση. Έχω συμμετάσχει σε πολλές αναλύσεις για εφαρμογές μεγάλου μεγέθους και έχω κάνει κάποιες μικρές μόνος μου.

βασικά να καταλάβετε ότι δεν κάνουμε καλλιστεία γνώσεων.

ο κάθε ένας μπορεί να βοηθήσει ακόμα κι αν δεν έχει τις τεράστιες γνώσεις... από την στιγμή που έχεις στα χέρια σου τα coding standards, τον σχεδιασμό και τον σκελετό από τα αρχικά objects όλα κυλάνε εύκολα... και είναι πράγματα που δυστυχώς δύσκολα θα συναντήσετε στην ελληνική αγορά... και σίγουρα θα είναι πρωτόγνωρη εμπειρία... ;)
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες