Το Υ/Η καθυστερησει πολυ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Kinhthra
Επικοινωνία:

Το Υ/Η καθυστερησει πολυ

Δημοσίευση από Kinhthra » 10 Δεκ 2011 00:34

Έχω κάνει φορματ στο υπολογιστή με XP μα το προβλήτα είναι ότι τώρα καθυστερήσει πάρα πολύ, τι μπορεί να έχει?

FreeZ

Το Υ/Η καθυστερησει πολυ

Δημοσίευση από FreeZ » 10 Δεκ 2011 05:55

(τα win xp οσο καλα και αν ηταν, ειναι πλεον τοσο αρχαια που θα συναντας συνεχεια διαφορα προβληματα, βαλε τα win 7 να εισαι στο ρυθμο της εμπορικης εποχης. οχι πως δεν θα παρουσιαζονται προβληματα αλλα τουλαχιστον θα υπαρχει η αναλογη υποστηριξη. κλεινει η παρενθεση)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Το Υ/Η καθυστερησει πολυ

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2011 10:34

Φίλε Kinhthra πολλή Καλημέρα σου :D :D
Όταν ο φίλτατος Mod Geostuff έγραφε αυτό εδώ το Post/οδηγία Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε σκοπό να θίξει κανέναν από εμάς που ζητούμε βοήθεια!!
Αντίθετα μάλιστα, όσο πιο αναλυτικοί/λεπτομερείς γινόμαστε σε πληροφορίες Υλικού και Λογισμικού (φυσικά και Λειτουργικού Συστήματος), τόσο καλύτερη εικόνα/άποψη θα έχουν -αυτοί που θα μας βοηθήσουν- σχετικά με το πρόβλημά μας :wink: :wink:

Για παράδεγμα: Ένας παλιός μονοπύρηνος Pentium 4 θα ψιλοσερνόταν και με την καλύτερη περίπτωση των Windows XP. Για έναν καλό παλιό μονοπύρηνο Pentium 4, τα Windows 2000 ίσως να του ήταν αρκετά καλά... Φυσικά όλα αυτά εξαρτώνται -άμεσα- και από άλλους, καίριους, παράγοντες, όπως π.χ. Χωρητικότητα/Ταχύτητα της RAM, ταχύτητα του διαύλου στη μητρική πλακέττα, κλπ.
Όμως ένας διπύρηνος Pentium 4, όπως αυτός που έχω στο γραφείο, αλλά κι εδώ -στο σπίτι, πάει τα Windows XP 'σφεντόνα'! Φυσικά, η 'συμμορία' του μεγάλου γιού μου, φρόντισε ώστε να 'φορέσει' στο PC κάποια RAM που 'πετάει σπίθες', κάτι σκληρούς δίσκους (που αν τους 'αμολήσεις όξω' μπορεί και ν'απογειώθούν -σαν ελικόπτερα- με τις φοβερές ταχύτητες περιστροφής τους), και διάφορα άλλα καλούδια.
Το PC (όπως κάθε Η/Υ) είναι σύνολο αληλλοεξαρτώμενων υπομονάδων. Ακόμα και τα τεράστια Main-Frames, υπακούουν στον κανόνα αυτόν! Εξ'άλλου από αυτά, τα Main-Frames, με διάφορες εξελίξεις και τροποιήσεις, γεννήθηκαν τα PC! :wink: :wink:
Οπότε δώσε μας πληροφορίες, όσο πιο αναλυτικές γίνεται! Τίποτα δεν είναι αυτονόητο, διότι π,χ, εσύ μπορεί να το βλέπεις μπροστά σου, αλλά εγώ οχι! Κι αν δεν μου περιγράψεις καλά το 'αυτονόητό' σου, μπορεί
α) Στην καλύτερη περίπτωση να μην καταλάβω τίποτα! Οπότε θα σε ξαναρωτήσω. :wink:
β) Στη χειρότερη περίπτωση να καταλάβω λάθος και να σου δώσω λάθος προτάσεις/καθοδήγηση... Λάθος ο,τιδήποτε! :o :doh:

Παρεμπιπτόντως... Σίγουρα το πρόβλημα δεν είναι στο ότι τα Windows XP είναι παλιό λειτουργικό!!! Τα χρησιμοποιώ φανατικά, μη έχοντας καμμία απολύτως όρεξη "να αναβαθμιστώ" :P (Δεν περισσεύουν και τα 'όβολα' :wink: )
Από την άλλη, στο Γραφείο -και για συγκεκριμένους λόγους- έχω και ένα παλιό PC-δάκι, με έναν καλό παλιό μονοπύρηνο Pentium 4, που 'δουλεύει' -ακόμα- Windows 98SE. Το χρειάζομαι. Μου κάνει άψογα τη δουλειά μου, και το κρατάω/το συντηρώ σε αντίδραση των πλείστων όσων 'εκμοντερνιστών'. :D :wink:

Κάτι ακόμα: Στον τίτλο σου αναφέρεις "Καθυστερεί πολύ!"
Ο όρος "πολύ", στα Ελληνικά, χωράει μέσα του 'τους ωκεανούς της Γης' από νερό :P Λέγοντας "Καθυστερεί πολύ!" πόσο ακριβώς εννοείς;
Το λέω αυτό γιατί σε όσους είχαν συνηθίσει την ταχύτητα φόρτωσης (π.χ. των Windows 98SE, η αντίστοιχη των Windows XP φαινόταν "αιώνας" :P
Υπήρχαν όμως βασικότατες διαφορές τόσο μεταξύ των δύο Λειτουργικών Συστημάτων, όσο (κι ως αποτέλεσμα) και στον τρόπο/χρόνο φόρτωσής τους. Γι'αυτό και τα Windows XP χρειαζόντουσαν -σαφώς- 'ισχυρότερες μμηχανές' ισχυρότερα PC! :wink:

Αυτά τα ολίγα :D προς το παρόν. Περιμένω-περιμένουμε νεώτερά σου! :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το Υ/Η καθυστερησει πολυ

Δημοσίευση από hitca » 10 Δεκ 2011 12:40

Format έκανες και εγκατάσταση windows.
Τους απαραίτητους drivers για την (σωστή) λειτουργία του υπολογιστή τούς εγκατέστησες;
Για να καθυστερεί η εκκίνηση του συστήματος (όπως αναφέρεις χαρακτηριστικά) υπάρχει και το ενδεχόμενο ο δίσκος σου να υπολειτουργεί (εάν είναι αρκετά παλιός τότε είναι η κύρια αιτία για τέτοιου είδους προβλήματα).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες