να γράφουμε σε HTML5 ή όχι;

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 05 Δεκ 2011 15:52

Media Search έγραψε: μόνο ο chrome απέδιδε τα αναμενόμενα (και λιγότερο ο firefox). ξεκινήσαμε να χρησιμοποιούμε hgroup και έσπαγαν τα πάντα σε IE8. για την ώρα επιλέγουμε και προτείνουμε javascript/CSS3 για τις περισσότερες εφαρμογές
Μα μου μιλάς για ένα νέο structural semantic element που εισήγαγε η HTML5.. Γιατί να σπάει αν χρησιμοποιήσεις το HTML5 shiv?
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Δεκ 2011 16:04

fantazomai pws den milate gia html5 alla milate gia canvas based things, right?

Media Search
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Media Search » 05 Δεκ 2011 16:47

apsuh0s έγραψε:Το γνωρίζω πως δεν υπάρχει υποστήριξη από παλαιούς browsers. Αυτός όμως είναι λόγος για να μην χρησιμοποιήσεις HTML5 στα επόμενα projects?
όταν τα web analytics των πελατών μου δείχνουν 15%+ από ΙΕ6/ΙΕ7, είναι πολύ σημαντικός λόγος. σε πολλά γραφεία με 100+ υπολογιστές ο IE6/IE7 είναι υποχρεωτικός λόγω σύμβασης με Microsoft.
apsuh0s έγραψε:Ωστόσο ο designer μπορεί να χρησιμποιήσει τη Modernizr
Το εξετάσα και απέρριψα όταν μπήκα στο site τους με IE8. αν έχεις κάποιο παράδειγμα που το χρησιμοποιεί πετυχημένα θα χαρώ να το δω.

apsuh0s έγραψε:Επομένως, ο designer/developer που του είπε το όχι οφείλει να εξηγήσει γιατί του είπε αυτό το όχι.. Τι ήθελε να κάνει και δεν μπορούσε να το κάνει..;
Εγώ το βλέπω ανάποδα. Τι ήθελα και δε μπορούσα να κάνω με js/css3 ώστε να μεταβώ σε html5;Που να ξέρω ότι δε θα μου πάρει διπλό χρόνο για cross-browsing compatibility.

Θα ήθελα να δω 3-4 μεγάλες εταιρείες να τη χρησιμοποιούν προτού επενδύσουμε προς τα εκεί.
δεν είμαι ενάντια της προόδου απλά θεωρώ το ότι να λέμε ότι η html5 είναι σήμερα το standard είναι υπερβολικό και λίγο παραπλανητικό για τους non-technical marketers που ο όρος html5 ίσως εντυπωσιάζει
Κώστας

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Δεκ 2011 17:10

Media Search έγραψε: δεν είμαι ενάντια της προόδου απλά θεωρώ το ότι να λέμε ότι η html5 είναι σήμερα το standard είναι υπερβολικό και λίγο παραπλανητικό για τους non-technical marketers που ο όρος html5 ίσως εντυπωσιάζει
Κώστας
+100000000000 likes

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 05 Δεκ 2011 19:21

Δεν είναι standar και δεν θα είναι για πολύ ακόμα. Αυτό που λέω είναι πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σήμερα στα projects σου. Εσύ λες πως δεν το κάνεις..Τα structural elements μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Όχι σήμερα. Χθες. Και οι πελάτες των πελατών σου, μια χαρά θα τα βλέπουν όλα όπου θέλουν.

Μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι οφείλεις να χρησιμοποιείς HTML5, αλλά μου φαίνεται παράξενο να μου λες πως έβαλες ένα hgroup tag και έσπασε το layout και αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιείς αυτά τα elements.

Όσον αφορά το modernizr, είναι εργαλείο.. Ο καθένας όπως θέλει το χρησιμοποιεί. Δεν είναι μαγικό scriptaki που σου φτιάχνει τα πάντα και παντού απλά καλώντας το.

για τα παραδείγματα που ζητάς,

nfl.com
nationalgeographic.com
barackobama.com
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Media Search
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Media Search » 05 Δεκ 2011 20:27

apsuh0s έγραψε: Μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι οφείλεις να χρησιμοποιείς HTML5, αλλά μου φαίνεται παράξενο να μου λες πως έβαλες ένα hgroup tag και έσπασε το layout και αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιείς αυτά τα elements.
αυτό ήταν μια υπεραπλούστευση που έκανα, συνέβηκαν διάφορα, δεν την επιλέγω για τους λόγους που εξήγησα.
apsuh0s έγραψε:Τα structural elements μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.
Σκεφτόμαστε για SEO να χρησιμοποιήσουμε κάποια structural elements αλλά και αυτό ακόμα δεν είναι τελείως ξεκάθαρο στην κοινότητα. Θα κάνουμε πειράματα.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Δεκ 2011 14:05

Όσον αφορά τα structural elements (<header>, <footer>, <nav>, <aside> κλπ), μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις άφοβα. Ένα καλό άρθρο για το πώς τα αναγνωρίζουν οι browsers υπάρχει εδώ (συγκεκριμένα το section με τίτλο "A LONG DIGRESSION INTO HOW BROWSERS HANDLE UNKNOWN ELEMENTS").

Το μόνο που πρέπει να κάνεις για να αναγνωρίζονται και από τους IE6, 7 & 8 είναι να προσθέσεις τον παρακάτω κώδικα (το άρθρο που παρέθεσα εξηγεί τη λειτουργία του):

Κώδικας: Επιλογή όλων

<!--&#91;if lt IE 9&#93;>
<script src="http&#58;//html5shiv.googlecode.com/svn/trunk/html5.js"></script>
<!&#91;endif&#93;-->
Το Modernizr που αναφέρθηκε είναι απλά ένας τρόπος ανίχνευσης για το αν το εκάστοτε feature (πχ το <canvas> element) υποστηρίζεται από τον εκάστοτε browser. Ένα απλό true/false σου επιστρέφει. Το τι θα κάνεις έπειτα με αυτή την πληροφορία είναι δική σου υπόθεση/επιλογή (του developer δηλαδή).

Το Web εξελίσεται και καλό θα ήταν να εξελιχθούμε κι εμείς μαζί του. Εννοείται βέβαια, πως όλα τα νέα features της html5 (και της κάθε νέας τεχνολογίας) δεν είναι για όλα τα projects. Επιλέγεις τεχνολογίες με βάση τις ανάγκες σου. Αλλά γιατί να μη χρησιμοποιήσεις σήμερα κάτι που μεθαύριο θα είναι καθολικό standard; Ακόμα και αν τελικά δεν γίνει καθολικό standard (άσχετα που η html5 φαίνεται πως θα γίνει) θα έχεις κερδίσει πολύτιμη γνώση και τεχνογνωσία.

Στην τελική, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάτι που δε λειτουργεί σωστά για ένα μικρό ποσοστό των χρηστών σου, δημιούργησε ένα εναλλακτικό view γι'αυτούς και μη "τιμωρείς" όλους τους υπόλοιπους. Nαι, ξέρω, δεν είναι και το πιο βολικό πράγμα στον κόσμο για θέμα maintenance, αλλά για τα features που θα προσθέσουν το "wow factor"* στη σελίδα σου αξίζει να ασχοληθείς (και δε θα πρέπει να τα ξαναγράψεις του χρόνου που πχ αυτοί οι λίγοι χρήστες θα κάνουν update τον browser τους ή θα αποφασίσεις πως δεν έχουν ιδιαίτερη αξία ή ο ανταγωνισμός θα το έχει κάνει κλπ). Μπορείς να εξηγήσεις και στον πελάτη σου γιατί οι μεν θα βλέπουν το ένα κι οι δεν το άλλο με τη αυτή τη λογική (έχει καιρό που το διάβασα, αλλά αν θυμάμαι καλά αυτά που λέει βρίσκουν εφαρμογή εδώ).

*Πχ, αν θέλεις να κάνεις κάτι γαμάτο με το <video> element, δείξε στους υπόλοιπους χρήστες ένα version του video, embedded από το youtube.

ΥΓ: Το 2ο πρόσωπο δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα, απλά έτσι μου βγήκε!

airy

Δημοσίευση από airy » 06 Δεκ 2011 17:32

Πιστεύω η html5 αυτή την στιγμή είναι ιδανική μόνο για mobiles/tablets (apple/android) που την υποστηρίζουν αρκετά και πάντα να υπάρχει δεύτερη "συμβατική" σελίδα για τις υπόλοιπες συσκευές/PC.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες